Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)
Sayfa: 1 ... 29 30 [31] 32   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)  (Okunma Sayısı 125649 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Faradrim
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #450 : Kasım 13, 2016, 00:00:15 ÖÖ »

Öncelikle yavuzg böyle bir proje yapıp paylaştığın için teşekkürler. Sony kv 21t3d bir tv edindim. Wii de emulasyon denedim ilk başta sonuç gayet güzel (orijinal wii rgb kablo ile) . Sorun şu wii maalesef ramden dolayı her oyunu açamıyor( metal slug x ve sonrası ya da kof 98 gibi). Bende scartcade cihazını ilk Cengiz'in kanalında tanıdım. Araştırmalarım ve arkadaşımın yardımlarıyla uyumlu ATI kart buldum. Tek eksik scartcade ev arkadaşım elektronik işiyle uğraşıyor kendisinden bunu yapabilir mi diye rica ettim bu hafta, deneme yapacağız bu hafta malzemeleri alıp. Aldığım görüntüler şöyle wii ile
Bu da 4:3 lcd ile neogeo emulatorü ile aldığım sonuç:
En son arcade kabinde ufakken metal slug oynamıştım hangi sonuç arcade için daha uygun karar veremedim. Scartcade yapımı elektronikten anlayan biri için ne kadar zor bir devre acaba?
perpetual_007
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #451 : Kasım 13, 2016, 06:08:17 ÖÖ »

Beni de yeni partide sıraya yazın .
bilir_kisi_07
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #452 : Kasım 29, 2016, 01:16:47 ÖÖ »

Yavuz abi beni de yazar mısın sıraya rica etsem.
Voltron
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #453 : Kasım 29, 2016, 10:32:29 ÖÖ »

Benim 6 ay kadar önce bahsettiğim proje zaten yalan oldu ExpressPCB dosyalarına tam bakarken apandisin gazabına uğradık. Eğer bir liste oluşacaksa ben de girmek isterim sıraya.

A1200 1D4 3.1 Blizzard 1234IV-30@50 128MB | A1200 2B 3.9 Blizzard 1260+SCSI KIT IV 060@50 256MB | A600 6MB 3.1 4GB MiniSD Gotek | C128/C64/C64C SwinSID | 1541II+ | Atari 800XL 256K | Atari 600XL | MyIDE-II, Turbo Chameleon 64, 1541 Ultimate II+ - SD2IEC, SIO2SD, IRQHack64, Tapuino
bilir_kisi_07
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #454 : Aralık 14, 2016, 15:35:01 ÖS »

Yavuz bey parasını verelim yardımcı olun lütfen gösterip de vermemeniz hiç hoş değil Kahkaha
cihangirabi
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #455 : Aralık 14, 2016, 17:19:12 ÖS »

:)isteriz isteriz
BioMenace
Üye4

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #456 : Mayıs 09, 2017, 00:06:07 ÖÖ »

Alıntı sahibi: yavuzg

...
Analog RGB Nedir?
-------------------
Adından da anlaşılacağı gibi (Red Green Blue) resim oluşturmak için gereken tüm "temel renk" sinyallerinin taşındığı sinyal biçimi (dikkat edin analog diyorum. yani burada belli voltaj seviyelerinde bildiğiniz elektrik sinyalinden bahsediyorum). Bizim kullanmak istediğimiz sinyal biçimi bu. Üstelik en kaliteli görüntüyü elde edebilmek için de bu sinyalin "işlenmemiş" halini kullanmak istiyoruz.

Bu noktada örneğin composit sinyalinde (Tek sarı çıkış, TV-Out olarak da geçer) bu R, G, B ve senkronizasyon sinyalleri karıştırılmıştır ve tek kablo ile iletilir. S-Video'da ise durum azıcık daha iyi, RGB sinyalleri karıştırılmış olarak 1 kablo, senkronizasyon sinyali de ayrı bir kablodan iletilir. S-video bu bilgiyi iki kanala boler: Parlaklik (Luma) ve Renk (chroma). Senkronizasyon sinyalleri (yani HSYNC ve VSYNC) yanlis hatirlamiyorsam Luma kanalinda tasinir. yani s-videodaki iki sinyal tasiyan hat (1)luma + senkronizasyon, 2)chroma seklinde sinyal tasir. (*** nightlord'un hatırlatması ile düzeltildi ****). Özetle TV'de bu sinyalleri elektronik olarak çözümlenmesi gerekir (ki işin içine elektronik girdiğinde kullanılan malzemelerin cinsi, karmaşıklığı, adedi, tasarımı v.s. o kadar değişir ki bir TV'nin "ucuz/dandik" veya "pahalı/kaliteli" olmasının sebebi de budur).

Doğal olarak bu işlemler (ve TV'de kullanılan bu çözümleyici devreler) görüntü kalitesinin bozulmasına sebep olur. Bunlar tabii ki "video" düşünülerek yapılmış teknolojiler olduğundan (benim gibi hasta ruhlu, tek bir pixel'e takıntılı retro arcade meraklıları için değil) bu kayıplar mesela bir film seyrederken çok da gözünüze batmaz.

...
Devam edeceğim...

Üstatlar peki, S-video'daki RGB sinyallerini ayırıp RGB çıktısı verdiğini iddia eden şu ürün işe yarar mı? Fiyatı 80 dolar olduğuna göre karmaşık işlemler yapıyor fakat attığı taş ürküttüğü kurbağaya değer mi?

http://www.ebay.com/itm/BNC-Composite-S-Video-to-Component-Video-RGB-Converter-/251001590622

Koleksiyonum: https://www.instagram.com/retronautics/
İlgi Alanım: MS-DOS PC, C64, Amiga 500/600/1200

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp

Ankara
hsm_ayz
Uzman

Into the wonderful.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #457 : Mayıs 09, 2017, 01:18:20 ÖÖ »

Üstatlar peki, S-video'daki RGB sinyallerini ayırıp RGB çıktısı verdiğini iddia eden şu ürün işe yarar mı? Fiyatı 80 dolar olduğuna göre karmaşık işlemler yapıyor fakat attığı taş ürküttüğü kurbağaya değer mi?

http://www.ebay.com/itm/BNC-Composite-S-Video-to-Component-Video-RGB-Converter-/251001590622

Yanlız RGB+S değil, cihaz sync on green veriyor. Gezegenin bu tarafında kullanılması zor bir standart. Birde cihazın lag durumu nedir? Oyun konsolu için kullanılacaksa, görüntü kalitesinden ziyade bunu test etmek gerekir diye düşünüyorum.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #458 : Mayıs 09, 2017, 02:01:13 ÖÖ »

S-Video görüntüyü "Component" e (RGB değil ama yakın diyelim) çeviren bir cihaz bu.

Bir araya getirilmiş renk analog sinyalini (composite veya s-video) çözümlemek için ya karmaşık (pahalı) analog filtreler kullanılması ya da sinyali tamamen digital ortama alıp işlemi orada yapıp sonra analoga çevirmesi lazım.

s-video giriş desteklemeyen profesyonel kayıt cihazları veya monitörler için düşünülmüş "niş" bir aparat gibi geldi bana. O cihazı ne için kullanacaksınız?

BioMenace
Üye4

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #459 : Mayıs 09, 2017, 09:36:04 ÖÖ »

S-Video görüntüyü "Component" e (RGB değil ama yakın diyelim) çeviren bir cihaz bu.

Bir araya getirilmiş renk analog sinyalini (composite veya s-video) çözümlemek için ya karmaşık (pahalı) analog filtreler kullanılması ya da sinyali tamamen digital ortama alıp işlemi orada yapıp sonra analoga çevirmesi lazım.

s-video giriş desteklemeyen profesyonel kayıt cihazları veya monitörler için düşünülmüş "niş" bir aparat gibi geldi bana. O cihazı ne için kullanacaksınız?

S-video çıkışı olan retro cihazı RGB girişli bir ekrana takmak için acaba demiştim. Tabi ki oyun vs. amaçlı.

hsm_ayz Lag konusunda haklı olabilirsin.

Koleksiyonum: https://www.instagram.com/retronautics/
İlgi Alanım: MS-DOS PC, C64, Amiga 500/600/1200

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp

Ankara
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #460 : Ekim 26, 2017, 00:46:23 ÖÖ »

Bir hort daha!!!

Bu yazının da fotolarını düzelemeyi bitirdim...

Google Chrome tarayıcısı için "Search and Replace" diye bir eklenti var. Onun sayesinde sayfalardaki eski photobucket linklerini yeni hosting hesabımdaki linklere çevirmem dakikalar sürüyor Kahkaha

Selim7
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #461 : Ekim 26, 2017, 01:53:24 ÖÖ »

Bir hort daha!!!

Bu yazının da fotolarını düzelemeyi bitirdim...

Google Chrome tarayıcısı için "Search and Replace" diye bir eklenti var. Onun sayesinde sayfalardaki eski photobucket linklerini yeni hosting hesabımdaki linklere çevirmem dakikalar sürüyor Kahkaha

Bu harika bir hort Yavuz abi.  Kahkaha

Ben çok üzülmüştüm yapım aşamaları gitti diye. Şimdi biraz göz attım. : )

Sega ST-V projesinin de fotoğraflarının yerine geri gelmesi de söz konusu olabilir mi Yavuz abi? Garibim yazık, altta ek kısmımda var ama fotoğrafsız çıplak duruyor.  Günlük takip etmesi çok güzel oluyordu.. : )
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 01:56:52 ÖÖ Gönderen: Selim7 » Logged

Selim7
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #462 : Ekim 26, 2017, 01:55:02 ÖÖ »

Bu konuda ümîdim aşırı tavan şu an Yavuz abi. 
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 01:58:34 ÖÖ Gönderen: Selim7 » Logged

evreno
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #463 : Ekim 26, 2017, 06:37:48 ÖÖ »

Ooo süper haber, photofucked çözüldü o zaman
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #464 : Ekim 26, 2017, 10:17:02 ÖÖ »

Ooo süper haber, photofucked çözüldü o zaman

Abi çözülen bişey yok şerefsizlerin tarafında Tek tek resimleri photobucket'tan indridim (o iş tamamlandı) kendi hosting hesabıma taşıdım (bu da tamam), yazılardaki her gönderiyi tek tek edit ediyorum. Gönderi  içindeki resim linklerini de daha hızlı bulup değiştirebilmek için bir eklenti buldum Google Chrome için. Yoksa yine el emeği göz nuru uğraşıyoruzm, sadece işi biraz hızlandırdım. Bir proje konusunu sanırım yarım saat içinde düzeltebiliyorum bu sayede...

İşe devam

Sayfa: 1 ... 29 30 [31] 32   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: