Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 28   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Arcade Kabin Yapımı  (Okunma Sayısı 176301 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #150 : Mayıs 19, 2013, 01:51:35 ÖÖ »

kabin bitince diger proje (moon patrol) ile birlikte pdf uzantili e-kitap oluşturacağım yavuz bey
« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2013, 02:11:23 ÖÖ Gönderen: AmigaMan » Logged

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #151 : Mayıs 19, 2013, 01:58:07 ÖÖ »

Evet, geldik en riskli yere. Deliklerin açılması işi. Bunu daha önce sütun matkap aparatı ile yapmıştım. Bu sayede delikleri kontrol panele tam 90 derece açıyla açabilmiştim. Ama bu sfere biraz üşendim ve elim de bu işlere biraz daha "yatkınlaştığı" için delikleri direk elle açacağım.

Bu arada kontrol paneli masaya sabitlemeden önce altına artık sunta malzemelerden destekler yerleştirmiştim, söylemeyi unuttum. Bunun sebebi basit, masayı delmemek

Neyse, delik ucumuzu (panç) matkabımıza takıyoruz. (Bu arada joystick delikleri için 36mm diğer delikler için 28mm uç kullanıyorum). Pançımızın sivri noktasını önceden açtığımız küçük deliklere denk getiriyoruz.

Veeee

Geçen seferden unutmuşum bu işte ne kadar talaş ve plexy parçası oluştuğunu. Bunu niye odada yaptım onu da bilmiyorum. Sanırım stressten unuttum... Bu işten sonra odayı süpüreceğiz adamakıllı...

Joystick delikleri tamam. Şimdi ucumuzu değiştirip buton deliklerini açıyoruz.

neyse, talaşları temizledikten sonra bu işi de kazasız belasız hallettiğimi anlayıp seviniyorum. Pleximiz hala tek parça 

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:00:30 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #152 : Mayıs 19, 2013, 02:13:01 ÖÖ »

Plexy'yi kontrol panelden söküp sağlam bir kenara koyuyoruz.

Şimdi kontrol panelle daha işimiz bitmedi. Joystick delikleri ile uğraşacağız. ama bu sefer freze işinde ne kadar daha talaş çıktığını hatırlayıp düzeneği terasa çıkartmayı unutmuyorum.

Önce joystick'in ana kasasının gireceği dikdörtgen deliği kesip çıkartmak lazım. Bunun için yine Dremel Trio'yu kullanıyorum. Bu tür kısa kesimlerde Dremel'i "desteksiz" bir şekilde kullanmak mümkün. Yanlız orta hızda ve iki elinizle "yavaş yavaş" ilerletmeniz lazım.

Delikler çıktı

Şimdi joystick'in üst panelinin kontrol panele tamamen "gömülmesi" için yer açmamız lazım. Bunu da yine Dremel Tri kullanarak ancak bu sefer kesici uç değil "freze" ucuyla yapmamız lazım. Ucun derinliğini joystick'in ön panelinin kalınlığına göre ayarlıyorum.

Freze işlemini de elle yapmak mümkün. Aleti yine dikkatli ve sağlam bir şekilde
kavrarsak tahtanın yağ gibi talaşa dönüştüğünü görmek gerçekten çok zevkli  Kahkaha

freze işimiz de tamamlandı

Şimdi joystick yerine oturuyor mu bakalım (oturtana kadar bir iki ince traşlama daha yaptığımı belirteyim). Joystick'in kontrol panele "gömülmesinden" neyi kastettiğimi anlatabildim mi? İşte böyle bir şey...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:00:41 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #153 : Mayıs 19, 2013, 02:22:33 ÖÖ »

Şimdi küçük bir işimiz daha kaldı; Kontrol panelin ön köşesinin "yuvarlanması".

Bu iş için zımparakullancağız. Ancak bunu da "şık" bir sonuç elde etmek için gelişigüzel yapmamak lazım. Önce yuvarlatacağımız formu panelin köşesine çiziyoruz. Genelde arcade kabinlerde bu tür yuvarlak hatların çapı 1" (inç) civarında oluyor. Pergel kullanmaya üşeniyorsanız etrafınızda çapı 1" olan ne var biliyor musunuz? 1 TL

Şimdi küçük bir detay daha; Çizdiğimiz dairenin paneller ile kesişen noktalarından boydan boya çizgiler çiziyoruz. Bu çizgiler zımpara yaparken "geçilmemesi gereken" sınırlarımız olacak.

Zımparamızı yavaş hızda ve boydan boya sabit hareketler ile kullanıyoruz. Sınırlara yaklaştıkça ince detayları elle ve zımpara kağıdıyla yine boydan boya harektlerle yapıyoruz.

ve sonuç

Artık kontrol paneli kabine yeniden monte etmenin zamanı geldi.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:00:54 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #154 : Mayıs 19, 2013, 02:30:29 ÖÖ »

Plexiglass'ı da tekrardan yerine monte ediyoruz ve sonra işi biten kontrol panelimizi menteşelerinden kabine tekrardan vidalıyoruz.

fena olmadı

Tabi bu durumda bir kontrol paneli olunca eğer elinizde joystick ve butonlarınız da varsa yerlerine monte edip kendinizi "şöyle bir bakalım neye benzeyecek" demekten alamıyorsunuz. Boyadan önce nasılsa herşey sökülecek ama bu kadar uğraştan sonra butonları ve joystick'leri yerinde görmek için can atıyorum Kahkaha

Neo Geo ışığı o kırmızı, sarı, yeşil ve mavi butonlar ile sonunda tünelin ucundan görünmeye başladı.

Sonunda bu da çıktı aradan. Gözümde büyüyordu...

Şimdi boyadan önce kaportaya dair sadece kilitlerin takılması ve jeton mekanizmaları için delik açılması işi kaldı. Ama bugünlük bu kadar...
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:01:08 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #155 : Mayıs 19, 2013, 02:34:16 ÖÖ »

ellerine sağlık yavuz bey

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #156 : Mayıs 19, 2013, 03:02:48 ÖÖ »

kabin bitince diger proje (moon patrol) ile birlikte pdf uzantili e-kitap oluşturacağım yavuz bey

AmigaMan, süper olur valla. Bu kadar uğraştan sonra öyle bir şeyi yapmaya gerçekten üşeniyordum, teşekkürler...

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #157 : Mayıs 19, 2013, 11:51:53 ÖÖ »

BULENT ERSOY NE DEMIS.   FEVKALEDENIN FEVKINDE.   usta mukemmel oldu.  turkiyede teksin   itirazi olan?

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #158 : Mayıs 19, 2013, 13:42:00 ÖS »

gozumu korkutan joystick plexi yuvalarii very hardingen  yapmasi zor

AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #159 : Mayıs 19, 2013, 19:07:13 ÖS »

yavuz bey suanda projeyi bitirmiştir herhalde

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #160 : Mayıs 19, 2013, 22:22:01 ÖS »

elektronik baglantilar ve. boyadis gorunum var daha.

AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #161 : Mayıs 19, 2013, 22:55:53 ÖS »

yavuz bey maasallah gece gunduz ugrasiyo yapmiştir bile bende jukebox ıle bombayi patlatmak istiyorum
« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2013, 23:00:18 ÖS Gönderen: AmigaMan » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #162 : Mayıs 20, 2013, 02:41:46 ÖÖ »

yavuz bey maasallah gece gunduz ugrasiyo yapmiştir bile bende jukebox ıle bombayi patlatmak istiyorum

AmigaMan, yok daha, mesa'nın dediği gibi daha boya işi var. Ama kaporta işi bugün itibariyle tamamlandı. Kalan bir kaç ufak işi de anlatayım...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #163 : Mayıs 20, 2013, 02:55:31 ÖÖ »

Kaportaya dair bir kaç küçük iş kalmıştı. Kilitlerin takılması, jeton kalanları için delik açılması ve montajı. Bir de kabini ayaklandırmak, yani tekerleklerin takılması...

Önce jeton kanalları ve kilitlerin montajından başladım.

Orijinal kabinlerde amerikan tipi jeton mekanizmaları kullanılıyor doğal olarak. Ancak bu mekanizmaları amerikadan getirtmeye kalksam kesin gümrüğe takılır, ticari diye... Bu yüzden el mahkum geçen projemde de kullandığım klasik çin işi jeton kanallarından kullandım yine.

Tabii bu jeton kanallarını ve kilidi bu yaptığım kapıya sığdırmakta biraz zorlandım. Bir de geçen projemde kullandığım ışıklı butonlar için yer açmak zorundaydım. Bu ışıklı butonlar hem şık gözüküyor hem de para atmaktan sıkılınca "free play" görevi görüyor. Gerçi bu sefer MAME değil MVS kullanıyorum, MVS'de zaten servis menüsünden "free play" özelliği mevcut yani bu butonlara ihtiyaç yok temelde ama ben her halükarda ışıklarının parlamasını istiyorum işte ne yapayım... Kahkaha

Önce kabaca parçaların elle öylesine yerleştirmeye çalıştım, fikir edinmek için.

Sonra kabaca işaretlediğim yerlerden kesilecek kısımların ölçülü çizimlerini yapıyorum.

Sonra yine Dremel Trio ile "elle" kesim yapıyorum.

Para kutusu kapısının ise işi basit. Sadece bir kilit deliği açıp ...

... kilidi monte ediyorum.

Son olarak kilitlerin dilleri için Dremel freze ucuyla kapıların kenarındaki destek çıtalarını biraz inceltiyorum.

İşlem tamam
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:01:20 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #164 : Mayıs 20, 2013, 03:01:35 ÖÖ »

Arka kapının kilidini ise delik açıp basitçe monte ediyorum. Bunu detaylı anlatmaya gerek görmedim...

Üst kapıyı kapatmak için ise "içerden" sandık kilidi kullandım. Bu metod arcade kabinlerde sıkça kullanılan bir yöntem. Temel prensip anahtarlı kilidi olan bir kapıdan elinizi uzatıp içerden sandık kilidini açıyorsunuz (yabancı sitelerde "cabinet latch" denilen bu iş için özel kilitler var, ben ancak sandık kilidine benzetebildim bunları)

Kontrol panelin kilitlerini anlatırken göstereceğim...
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:01:34 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Sayfa: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 28   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: