Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 28   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Arcade Kabin Yapımı  (Okunma Sayısı 172991 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #225 : Mayıs 27, 2013, 00:47:23 ÖÖ »

221. mesajın ikinci fotoğrafında boyası tamamlanan yüzey yakın çekimde harika görünüyor.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #226 : Mayıs 28, 2013, 22:34:13 ÖS »

221. mesajın ikinci fotoğrafında boyası tamamlanan yüzey yakın çekimde harika görünüyor.

selim7, o daha bişey değil 

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #227 : Mayıs 28, 2013, 22:45:12 ÖS »

trampetler

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #228 : Mayıs 28, 2013, 22:55:48 ÖS »

Son bir kaç gündür proje biraz ağırlaştı, ama malum gerçek hayat devam ediyor ve bir iki de ısmarlama işim vardı, onları bekledim...

Neyse, kaporta ve boya işleri tamamlandı. Şimdi (benim için) en heyecanlı kısma geldi sıra; Aksesuarler ve süsleme!!!

Bir arcade makinası doğası gereği abartılı, renkli olmalı değilmi? Tabii kendimizi kaptırıp orasını burasını olur olmaz stickerlarla süslemeyi kastetmiyorum. Yani tabi zevkler, renkler meselesi ancak şimdi göstereceğim bazı ufak detaylar ve belki bir çoğunuzun adını bile bilmediği (ki ben de bilmiyordum) baskı teknikleri ile kabini asıl şimdi "ortaya çıkartacağız"...

Önce bir arcade kabin klasiği "T-Molding":

T-Molding aslında yabancı sitelerdeki adı, bizdeki adı "yumuşak PVC geçme"ymiş (geçen kabin projemde öğrenmiştim. Hatırlarsanız projenin ilk aşamasında yan panelleri kestikten hemen sonra kenarlarına kanal açmıştım kan ter içinde. Hatta bir tanesinin kanalı sorunluydu ve tamir etmek için bir gün daha uğraşmıştım... İşte bütün o emek şimdi şu an yapacağım aksesuar içindi...

Başlıyorum...

Kabinimiz boyadan çıkmış boyası yeterince sertleşmiş durumda

Neye benziyor bu T-Molding derseniz, bu işte (profili T şeklinde eskiden bakkaldan aldığımız plastik toplar gibi kokan bir malzemeden yapılmış parlak bir şerit)

Bunu nerden bulurum derseniz, temelde mobilya ile ilgili olduğundan, mobilya imalatçılarının bulunduğu yerlerde sormanız gerek. Ben çok uğraşmıştım bulabilmek için. Metre usulü pek yanaşmazlar ve "yok" derler. Kırta yılda bir satıldığı için herhalde ruloyu (50 mt) kesmek istemezler. Ben de pahalı bir nane sandığımdan hep metre işi sormuştum önceleri. Sonra "kaça bunun rulosu" dedim, adam şöyle bir düşündü (muhtemel üzerine koyacağı karı hesaplıyordu) 30 TL dedi. Yahu ne uğraştırıyorsun adamı... Ver dedim, gerisini başka kabin projesinde kullanırım (Bu arada ihtiyacı olan varsa söylesin elimde 30 mt kırmızı, 30 metre siyah var)

Neyse, T-moulding'i "kauçuk çekiçle" açtığımız kanala "çakmaya" başlıyoruz.

Sonuçta tutkal gerekmeden bu işi halledebilmemiz lazım ancak kanalın bazı yerlerini ister istemez geniş açtığımdan (sonuçta gördünüz ne badireler atlattığımı) buraları sıcak silikon ile doldurup şeridi öyle çakmak gerekti.

Keskin köşeleri dönerken şeridin "T" ayağını üçgen gibi kesip çıkartmak lazım.

İşte bütün bu çaba bu görünümü elde etmek içindi...

ve tamamlanmış hali

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:05:10 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #229 : Mayıs 28, 2013, 23:32:48 ÖS »

T-Moulding işimiz bitti mi? Bu kabin modelinde küçük bir detay daha var. Kabinin yan panellerinin ön taraftaki köşelerinde bir çeşit metal koruyucu kullanmışlar. Bunların spesifik olarak ne amaçla konduğunu sadece tahmin ediyorum ve forumlarda bir detay bilgi yok. Sanırım hem kabinin bu noktalarının zaman içinde aşınmasını engellemek hem de T-molding'in başlangıç ve bitiş noktalarını koruyarak çıkmamalarını sağladığını varsayarak ben de bu detayı yapmaya karar veriyorum. Ancak sıradan yapı marketlerde küt diye önünüze böyle şeyler çıkmıyor. O zaman zamanımı ve paramı en az alacak şekilde nasıl yapabilirim diye düşünürken geçen projeden elimde kalan aliminyum levha aklıma geliyor. Geçen projede bu aluminyum lebhayı marquee ışığını yansıtsın diye kullanmıştım. Arta kalanın bu işe yarayacağı varmış...

Önce incelediğim fotoğraflardan orantıladığım kadarıyla (yaklaşık 10 x 10 cm) keseceğim metal plakaları levhaya çiziyorum.

Sonra parçaları kesmek için Dremel ve kesici disk ucunu kullanmaya karar veriyorum.

Geçen projede bu işi metal makası ile yapmıştım. makasla biraz zor oluyor ve levha kesilirken eğiliyordu. Şimdi Dremel'im var neden kullanmıyayım... Tabi bu diski ile kesme işini ilk yaptığımdan bu basit iş için bile 2-3 disk mefta oldu. Koruyucu gözlük takmanın faydaları, biraz açıyı bozunca diskin parçaları vınn diye mermi gibi odanın dört köşesine dağılıyor...

neyse, parçaları kestikten sonra, kabinin yan paneline vidalanacak kenarlarını eğmeye geldi sıra.

Masamı mengene gibi kullanarak kauçuk çekicin de yardımıyla aluminyum parçayı eğiyorum.

Levha çelik değil tabii ki. Ama o kadar da ince ve yumuşak sanmayın. Uğraştırdı biraz. Neyse, parçalar çıktı...

Şimdi vida yerlerini delelim. Aluminyumu marquee profilinin yapımında gösterdiğim teknikle deliyorum. Burada da vida başlarının "gömüleceği" şekilde delikleri genişletmeyi unutmuyorum.

Levhanın koruyucu plastiğini de çıkartalım artık...

ve kabine monte edelim...

Bu levha kabinin reklam broşüründe "metalik" renkte idi. Ben de bu şekilde bırakmaya karar verdim. fena da durmadı...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:05:23 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #230 : Mayıs 28, 2013, 23:56:30 ÖS »

Bir sonraki süslememiz kontrol panel için. Forumlarda "Control panel inlay" olarak geçen teknik. Kısaca kontrol panelin üst yüzeyini ince detay boyamak yerine tasarımı parlak kağıda profesyonel kalitede bastırıp üzerine şeffaf plexyglass'ı monte edeceğiz...

Bunun için tasarımı 90 gr parlak poster kağıdına profesyonel plotter'dan baskı alıyorum.

tasarımın kaliteli basılabilmesi için mutlaka vektör olarak çizilmesi önemli. normal İmaj dosyasını (örn jpg, png v.s.) bu ebatta bastırdığınızda eğer çözünürlüğü devasa değilse pixelleşmeyi görürsünüz ve bu pek şık olmaz. Bu yüzden internette dolaşan neo geo kontrol panelleri resimlerinden birisini aldım ve vektör çizim yapan bir programda (ben Microsoft Expression Design kullandım) altlık olarak kullanım üzerine vektör kopyasını çıkartmanız lazım.

Baskıdan aldığım kontrol panel inlay'in fazlalıklarını çelik cetvel ve maket bıçağı ile kesiyorum.

ve kesilmiş hali

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:05:36 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #231 : Mayıs 28, 2013, 23:57:19 ÖS »

her eve lazım  mukemmel ıs usta bakalım ben becerebılcekmıyım

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #232 : Mayıs 29, 2013, 00:11:01 ÖÖ »

e kitap hazırlıklarına başlamak lazım

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #233 : Mayıs 29, 2013, 00:25:14 ÖÖ »

kabini boyarken kontrol paneli de unutmadım tabii. ancak pek de fotoğrafını göndermemiştim. Aslında kabine ne yaptıysam paralelde ancak farklı renkte kontrol panele de yaptım. Aynı kabin gibi ahşap koruyucu, 2 kat astar, 3 kat boya (ve aralarda zımpara tabii ki ). Sadece ön tarafına özendim, diğer tarafların boyaları gördüğünüz gibi detaylı zımparalanmadı çünkü zaten görünmeyecek (ilerleyen kısımlarda neden görünmeyeceği belli olacak)...

Şimdi sıra inlayi kontrol panele monte etmeye geldi.

Önce joystick'leri yuvalarına yerleştiriyorum (kollar olmadan).

Sonra montaj vidası deliklerinden 4'lük matkap ucuyla arkadan çıkana kadar deliyorum.

Bu deliklerden geçireceğim M4 vidaları (4mm kalınlık - M4, 25mm uzunlukta) kontrol panelin arkasından somunlayacağım. Kolların sağlam durması lazım, özellikle dövüş oyunları açısından bir efsane olan neo geo söz konusu olunca... Bu kabin süs değil, bazı "ayı" arkadaşlara biel dayanabilmeli...

Neyse, joystickleri kolsuz olarak yuvalarına vidaladıktan sonra üzerine bastırdığımız "inlay" grafiğini koyuyoruz. Paneldeki tüm delikler de bu tasarım sırasında çizildiğinden (ayrı bir layer olarak - bahsetmiştim daha önce) tasarım tam olarak oturacak...

Son olarak deldiğimiz plexyglass'ımızın koruyucu naylonlarını çıkartıp inlay'in üzerine yerleştiriyoruz ve yerine vidalıyoruz.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:05:47 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #234 : Mayıs 29, 2013, 00:40:39 ÖÖ »

Bu aşamaya kadar hiçbir sorun çıkmaması lazım çünkü hem vida deliklerinin hem buton ve joystick deliklerinin yerleri hem de grafikler aynı tasarım dosyasında hazırlandığından birbirleri üzerine tam oturmasını bekliyoruz.

Şimdi deliklerin olduğu yerleri ince uçlu maket bıçağımızla tek tek açıyoruz.

Evet tüm delikler hazır. Kontrolleri monte etmeye başlayabilirim artık.

Bu aşamayı hep zevkle yapmışımdır. Ne biliyim, böyle renkli renkli şeker gibi butonları çok seviyorum. Bilinçaltı çocukluk anıları sanırım...

Kontroller monte oldu, plexy vida kapakları takıldı, kontrol panel kabine monte edilebilir hale geldi artık...

Bu tarz çoklu vidaları hep beraber sıkmak lazım (araba lastiği değiştirir gibi) yani önce birinci vidayı sıkılayım sonra ikinci şeklinde değil. 20 tane vida sözkonusu olunca hareketli parçanın düzgün monte olduğundan emin olmak için tüm vidaları sondan bir kademe önceye kadar vidalayıp sırayla bir baştan bir sondan sıkılamak lazım. Asker gibi dizildi vidalar...

Artık kontrol panelin kapandığında dayanacağı ekranın önündeki plexyglass'ı da monte edebilirim. Monitör bezel'i da yerine taktık, kontrol panel de monte oldu...

Bir de yakın çekim.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:05:57 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #235 : Mayıs 29, 2013, 01:06:47 ÖÖ »

Süslemeler bitti mi? Tabii ki hayır. Son bir süsleme daha kaldı; Sideart.

Arcade makinalarının geçmişinden bu yana "Side Art" (Yan yüzey sanatı) olarak bilinen klasik bir kavram var. Kabinlerin yan yüzekylerine geleneksel olarak bir şeyler çizilmiş, boyanmış, yapıştırılagelmiştir. Bu modelde sideart sadece kabinin markası ve teknolojisini yansıtacak yazılardan ibaret ama o detay olmazsa da olmaz. Ben orijinali "klonlamaya" çalıştığım için bu şekilde ilerleyeceğim ancak tabi yine renkler zevkler meselesi. Her ne şekil sideart yapacak olursanız olun buraya yapıştırılacak "sticker" öyle cikletten çıkanlar gibi "uyduruk" olmamalı.

Ben de kabinin yanında olması gereken "NEO GEO", "MVS" ve "SNK" yazı ve logolarını nasıl yapacağımı düşündüm aylarca kabini yaparken. Yabancı forumlarda bu iş için ya "paint stencil" (boya maskesi/şablonu) kullanılıyor ya da "Vinyl Decal" (türkçe ne demek olduğunu sora sora öğrendim - söyleyeceğim az sonra) denilen bir baskı tekniği kullanılıyor.

Boya maskesini yapmak/bulmak güç. Çoğunluk gibi ben de şu Vinyl Decal olayına gireyim dedim. Digital baskıcıma geçen haftasonu tenha bir zamanında gittim ve oradaki arkadaşa internetten bulduğum resimleri de göstererek bunun nasıl yapıldığını sordum. O da bu "folyo kesim" dedi... Meğer bizim literatürdeki adı "folyo kesim" miş.

Özetle, dayanıklı olması bekleniyorsa kaliteli bir folyo alınıyor (örn. 3M) ve "laser cutter" (lazer kesici) denilen görünüş olarak sıradan bir plotter'a benzeyen bir alete takılıyor. Sonra vektör olarak çizdiğiniz tasarımı bu "plotter" kılıklı aletle gönderiyorsunuz. Cutter folyoyu lzerle öyle bir kalınlıkta kesiyor ki tasarım kopup düşmüyor. Sadece folyo üzerindeki "vinyl" katman kesiliyor. Bu vinyl katmanın folyoya (mumlu kağıt) temas eden yüzeyi yapışkanlı.

Kesim bitince baskıcı arkadaş eline ince uçlu bir maket bıçağı alarak tasarımın dışında kalan kısımları temizliyor (örn. harflerin içi, tüm çevre v.s.). Sonra folyoda kalan tasarımın üzerine "transfer kağıdı" denen bir başka şeffaf folyo yapıştırıyor. Bu folyonun da bir yüzeyi yapışkanlı ama kolay çıkan türden...

Neyse, şimdi olayı resimlerle daha iyi anlayacaksınız.

Meşhur "Vinyl Decal" lerimiz bunlar...

Önce kickplate alanına jeton mekanizmalarını gösteren decal'ları yapıştırmak için yüzeyi LCD ekran temizleyici sprey ile temizledim ve hazırladım.

Sonra decal'ı alıyoruz ve hizaladığımız yere elimizle yerleştiriyoruz. Bu decal'i birleştirmek nispeten kolay (dikdörtgen bir şekil) ve bir kenarını kabinin kenarına dayamam yetiyor. Sonra folyonun arkasındaki mumlu kağıdı kaldırıp kıvırmaya başlıyoruz. Serbest kalan kısmı aynı bir cep telefonu ekran koruyucu film'i yapıştırı gibi bir kredi kartıyla sıvazlıyarak ilerliyoruz.

Mumlu kağıt tamamen çıkınca, şimdi sıra transfer kağıdını çıkartmaya geldi. Bir köşeden tırnak atıyoruz...

Ve vinyl tasarımı zedelememek ve özellikle minik detayların yerinden kalkmaması için (ki pek de nzik bir şey değilmiş, oldukça dayanıklı ve sağlam bir şey) transfer kağıdını sıfıra yakın bir açıyla sıyırıyoruz.

ve işte sonuç.

Ne yalan söyliyeyim, sevinçten gözlerim doldu. Kabin "şimdi" bir şeye benzemeye başladı...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:06:09 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #236 : Mayıs 29, 2013, 01:16:51 ÖÖ »

Benzer şekilde yanlız tam yerlerini tespit etmek biraz zaman alıyor kabinin yan yüzeylerinin de decal'lerini yerleştiriyorum. Hizalama işi için kolay çıkan boya maskeleme bandı ideal.

Ve işte tamamı

Folyonun kalitesi karşısında ve o mat beyaz yüzeyi ile nasıl bir anda kabini ortaya çıkardığını görünce oldukça şaşkınlık duyuyorum Kahkaha

Odada bir neo geo var yahu!!! (Işık vurunca ortaya çıkan "turuncumtrak" renge dikkat. Rengi de tutturmuşuz sanırım )

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:06:20 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #237 : Mayıs 29, 2013, 01:20:04 ÖÖ »

Sanat eseri tamamlanmak üzere. Yokuş aşağı kısımda herşeyin daha kolay olduğunu düşünürsek işlerin zevkli ve öncekilere göre daha basit kısımları kaldı.
Valla Yavuz abi, fabrikasyon bir ürünü elle özenerek yapıyorsunuz. Bundan sonra diyecek pekde birşey kalmıyor hani.. : )
Yaptığınız bu eseri, henüz seri üretime geçmeden deneme prototipi ile hemen hemen birebiridir diye rahatlıkla söyleyebiliriz. Jeton kapıları ve bazı suntaların kesim farklılıkları olsa da hemen hemen Orjinal NeoGeo kabin yani. Sadece lisansı yok o kadar.   

Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #238 : Mayıs 29, 2013, 01:20:30 ÖÖ »

Bitti mi şimdi

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A603
A500+|ATO
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #239 : Mayıs 29, 2013, 01:28:00 ÖÖ »

Başka süs kaldı mı? Tabii ki marquee olmadan olmaz.

Şimdi itiraf etmeliyim ki bu marquee olayını öyle enine boyuna düşünmedim. Burası hemen her türlü değişik teknikle yapılabilir. orijinal neo geo kabinlerde (o zamanlar için) bir devrim niteliğinde "mini marquee" olayı icat edilmiş. Ana marquee tamamen ışıklı değil, o sırada seçilip oynanan oyunun "mini marquee" si arkasındaki ışık yanarmış. Benim elimdeki MVS slot cihazı tek slotlu. Yani bu tür ışık panellerini sürecek bağlantı arayüzleri yok. Bu yüzden (şimdilik) klasik yaklaşımda bir marquee tasarımı kullandım ve aklıma gelen bir kaç sevdiğim oyunun mini marquee grafiklerini de ekleyerek, sanki 4 slot bir kabinmiş gibi bir marquee grafiği hazırladım. Diğer kabin projemdeki gibi marquee'nin tamamına sadece arkadan bir ışık vereceğim o kadar.

Diğer baskı işlerinde yaptığım gibi marquee grafiğinin de fazlalıklarını çelik cetvel ve maket bıçağı ile temizliyorum.

Daha sonra, marquee için kestiğim iki adet plexyglass levhadan birisini alıp koruyucu jelatinlerini çıkartarak masaya yatırıyorum

Sonra kestiğim marquee grafiğini bu plexy'nin üzerine yatırıyorum.

Sonra diğer plexy'yi bunların üzerine yatırıyorum. Marquee sandviçi yapıyorum kısaca...

En son plexy'nin de koruyucu jelatinini çıkartıyorum. Artık sandviçimiz montaja hazır.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:06:31 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Sayfa: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 28   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: