Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: ZX Spectrum+2 Arızası  (Okunma Sayısı 12038 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Aralık 16, 2013, 18:23:44 ÖS »

Şimdi service manuel e bakıyorum. benim yaşadığım sorunun yönergelerinde "check ULA. CPU RAM. TEA 2000" ULA yı tamam anladım CPU Ram z80 olsa gerek ama  TEA2000 neresi acaba? Girişmeden önce bütün soketli olan herşeyi söküp bir temizlesem ilk önce daha iyi olacak gibi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Cok samimi bir cevap vermek gerekirse, ULA, CPU ve TEA2000 ile ilgili sordugunuz sorulardan sonra tavsiyem cihazi hic kurcalamadan bir uzmanina gostermeniz. Bu tarz ZX Spectrum arizalari gecmiste karsima cikti ve benim gorduklerimin hic birisi tozlanma, vs. gibi sebeplerden olmamisti.

Tabi beni yanlis anlamayin, amacim kesinlikle hevesinizi kirmak degil. Sonucta burada hepimiz bu eski cihazlari kullanmaktan ve gelecek nesiller icin muhafaza etmekten keyif alan insanlariz. O yuzden de bu arkadas ortami icerisinde gercek fikirlerimizi cekinmeden paylasiyoruz. Bu tur bir tamir islemine girismeden once, elektronik ve ZX Spectrumlar hakkindaki teorik bilgilerinizi daha arttirmaniz yerinde olacaktir diye dusundum ve bunu paylasmak istedim. 
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2013, 18:31:50 ÖS Gönderen: мemrah » Logged
RetroLover
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Aralık 16, 2013, 18:47:36 ÖS »

Tamam madem oyle hic bulasmiyorum ama spectrumdan anlayip tamir eden bir insan bu zamanlarda pek bulunmuyor maalesef.  Neyse en kötü bir sene bekleyecek

2xA500/3xC64,C64DTV/2x154I/Atari2600j,800XL/Sega MS,MS2,MD,MD2,Saturn,Dreamcast,GameGear/ZX Spectrum,+2/QuickShot Python, 2xMaverick/Supercom/NES/SNES/N64,N64 Pikachu E./GameCube/Wii/Nintendo 3xDMG01,GBP,GBC,GBA,GBASP,DS,DSL/PS 1,2,3/PSP2001/Watara/2xNeoGeoPocketColor/VestelMSX/Panasonic3DO
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: