Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıKalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma
Sayfa: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 30   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma  (Okunma Sayısı 246837 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #360 : Eylül 09, 2019, 18:13:06 ÖS »

Birkaç sayfa önce çalışmayan harddiski yazmışsınız, Quantum 20Gb.
yaklaşık 20 yaşındaki harddisk.

20gb çalışsa ne çalışmasa ne. 7Gb civarı zaten sistem partisyonlarına gidiyor, geri kalan yere 2 tane oyun sığar,

80 gb dan aşağı olmamak kaydıyla 2003-2004'ten sonra üretilmiş Tüm harddiskler çalışır.

Harddiskin kapasitesini tartışmıyoruz ki, ne kadar oyun yükleneceği zaten malum burada bazı harddiklerin PS2 sof mod yapmak için uyumsuz olduğunu söyledim siz ezbere konuşup hala harddiskin üretim tarihi ve kapasitesi üzerinden yorum yapıyorsunuz.

Kaldı ki ilgili sitede 80GB ve üstü 2004 sonrası üretilmiş ama PS2'ye sof mod yapmak için uyumsuz olan bir dünya harddisk var, önceki mesajımda yazdım size denk gelmemiş olması bütün harddisklerin PS2 ile çalışacağı anlamına gelmiyor.

HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #361 : Eylül 09, 2019, 20:25:33 ÖS »

20gb çalışsa ne çalışmasa ne. 7Gb civarı zaten sistem partisyonlarına gidiyor, geri kalan yere 2 tane oyun sığar,

80 gb dan aşağı olmamak kaydıyla 2003-2004'ten sonra üretilmiş Tüm harddiskler çalışır.

Harddiskin kapasitesini tartışmıyoruz ki, ne kadar oyun yükleneceği zaten malum burada bazı harddiklerin PS2 sof mod yapmak için uyumsuz olduğunu söyledim siz ezbere konuşup hala harddiskin üretim tarihi ve kapasitesi üzerinden yorum yapıyorsunuz.

Kaldı ki ilgili sitede 80GB ve üstü 2004 sonrası üretilmiş ama PS2'ye sof mod yapmak için uyumsuz olan bir dünya harddisk var, önceki mesajımda yazdım size denk gelmemiş olması bütün harddisklerin PS2 ile çalışacağı anlamına gelmiyor.

20 GB harddisk takmaya çalışıp içine 2 oyun atmak pek mantıklı değil,
Üretim tarihiyle kastım PS2 icad edilmeden önceki harddiski kullanmaya çalışmakla ilgiliydi.
Biraz pratik zekaya sahip insan 80gb ve 2003 dememdeki kastın anlamını anlar.

Yani eski harddiskle cebelleşmeyin, oldurmaya çalışmayın. 2003 sonrası 80 gb ve üstü takarsanız kesinlikle çalışır,
ben 30 makinada çalıştırdım, siz 1 makinada çalıştıramadınız.

Ayrıca dediğim gibi o liste sizin gibi çalıştıramayanlar tarafından oluşturulmuş, hatta bir kaç sayfa önce şu an çalışıyor dediğiniz harddiskin bile çalışmadığını yazmıştınız, yok şunu yaptım yok bunu yaptım çalışmıyor dediniz, sonra basit bir şeyi bile yapamıyor gözükmemek için mesajı düzenlediniz ve tamam çalışıyor yazdınız, Çalışıyormu çalışmıyormu bir karar verin.

Sizin gibi bir kişi çalışmıyor diye o listeye çalışmıyor yazmış olabilir.
« Son Düzenleme: Eylül 09, 2019, 20:41:20 ÖS Gönderen: HkRecai » Logged
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #362 : Eylül 10, 2019, 16:52:58 ÖS »

20 GB harddisk takmaya çalışıp içine 2 oyun atmak pek mantıklı değil,
Üretim tarihiyle kastım PS2 icad edilmeden önceki harddiski kullanmaya çalışmakla ilgiliydi.
Biraz pratik zekaya sahip insan 80gb ve 2003 dememdeki kastın anlamını anlar.

Yani eski harddiskle cebelleşmeyin, oldurmaya çalışmayın. 2003 sonrası 80 gb ve üstü takarsanız kesinlikle çalışır,
ben 30 makinada çalıştırdım, siz 1 makinada çalıştıramadınız.

Ayrıca dediğim gibi o liste sizin gibi çalıştıramayanlar tarafından oluşturulmuş, hatta bir kaç sayfa önce şu an çalışıyor dediğiniz harddiskin bile çalışmadığını yazmıştınız, yok şunu yaptım yok bunu yaptım çalışmıyor dediniz, sonra basit bir şeyi bile yapamıyor gözükmemek için mesajı düzenlediniz ve tamam çalışıyor yazdınız, Çalışıyormu çalışmıyormu bir karar verin.

Sizin gibi bir kişi çalışmıyor diye o listeye çalışmıyor yazmış olabilir.

Valla iyice saçmalamışsınız, bizim milletimiz böyle işte, illa zeytin yağı gibi su üstüne çıkmaya çalışıyor, bazı şeyleri tam olarak tecrübe edinmeden her şeyi en iyi ben bilirim moduna geçiyor.

Sizin yazdıklarınızı anlamak için pratik bir zekaya  gerek yok ama siz benim yazdıklarımı anlıyor musunuz orası muamma.

80GB ve 2003 demenizdeki kasıt PS2 icat edilmeden önceki üretilen harddisklermiş, bak bak, ne alakası var, alakası olmadığı gibi zaten mesajımda dedim ki uyumsuz harddiskler listesinde 80Gb ve üstü ve 2004 üretim sonrası bi dünya harddisk var yazdım hala neymiş o listeye uyumsuz diye girilen harddisk kullanıcıların hepsi sof mod işlemlerini yanlış yapmışta ondan harddiski çalıştıramımış diyorsunuz,

gerekçeye bak 20-30 tane makine soft mod yapmış hiç birinde sorun çıkmamış.

Ben burada 3 sayfa boyunca soft mod yapamadığımı yazdıysam sizin gibi harddisk uyumsuzluğundan bir haber olan kişiler yüzünden yapamadım,

gittim kendim araştırdım yabancı sitelerde benim gibi aynı sorunu yaşayan kişilerin harddiski değiştirip başka bir harddiskle deneme yaptıklarında sonuca ulaştıklarını gördüm ve bende başka bir HDD ile deneyip sof modu yaptım.

Siz hala hdd uyumsuzluğu yoktur diye hede hödö yapın.
Gidin o listeden deneyin bakalım PS2 versiyonu ve ona takılan marka ve modeli uymsuz olan harddiskle soft mod yapabiliyor musunuz.

Edit: ha bide şunu da eklemeden geçmeyelim, PS2 de 20GB harddisk te çalışır 40Gb'da çalışır, kapasiteyle üretim tarhiyle bir alakası yok, harddisk uyumsuzsa kapasiteye bakmıyor.
« Son Düzenleme: Eylül 10, 2019, 17:29:59 ÖS Gönderen: segaa » Logged

HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #363 : Eylül 10, 2019, 17:34:41 ÖS »

İki sayfa önce yapamıyomda yapamıyom diye diye cebelleşiyordunuz, besle kargayı oysun gözünü misali.

O listeden belkide 10 senedir haberim var,

Listedeki kabaca çalışmayan IDE harddisklere bakınca 3-4-10-20-37-40 GB olduğu görülüyor.

Kapasite arttıkça çalışma yüzdesi artıyor.

Bu harddiskler 1995-1999 arası üretiliyordu. 40 GB IDE harddisklerin son demleri 2001 civarı.
PS2 2000 çıkışlı cihaz, PS2 den önce çıkmış harddisk bilgileri artık biosundamı nerede saklıyorsa PS2 diye bir aleti bilmiyor,
PS2 den önce çıkmış harddiski kullanıp sonrada way anam harddisk uyumsuz.

Harddiskmi yok neden ısrarla düşük kapasite, ne işe yarayacak düşük kapasite,
Ben sattığım makinalarda ilk başlarda 250gb takıyordum sonraları 500gb' dan aşşağı harddisk kullanmadım. Evet hiç uyumsuz harddisk görmedim. Hatta geçenlerde Apple makinalardan çıkma 500gb Apple marka IDE harddiskler elime geçti, bunlar bile PS2'de çalışıyor.
« Son Düzenleme: Eylül 10, 2019, 19:27:23 ÖS Gönderen: HkRecai » Logged
Exu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #364 : Eylül 10, 2019, 20:32:13 ÖS »

Recai kardeş senden sonra baktım benim Hdd de 2002 imalatıymış. Bu yüzden çalışmıyordur herhalde. Çünkü Hdd yi dışarıdan tedarik etmedim zamanında sıfır almıştım. Kısa bir süre kullanıp daha yüksek kapasiteli bir hdd alınca boşa çıkmıştı. Az kullanılmış bad sektörsüz yani. Daha yeni bir hdd alıp deneyeceğim tekrar. Sonucu gene yazarım.

Amiga 1200 + TF1260/66 Turbo/128mb Ram + 2/8/16 CF Card + Gotek + HDMI520
C64-C + IRQHACK64 + C64 cubcake + Pi Zero 1541
Xbox360 Fat/Slim - Fat PS2/orj +500gb Hdd - Atari 2600 clone+Junior - Nintendo Wii/Softmodlu+500gbHdd
G4 Mac mini 1,42Ghz(Morphos)
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #365 : Eylül 10, 2019, 21:36:22 ÖS »

İki sayfa önce yapamıyomda yapamıyom diye diye cebelleşiyordunuz, besle kargayı oysun gözünü misali.

O listeden belkide 10 senedir haberim var,

Listedeki kabaca çalışmayan IDE harddisklere bakınca 3-4-10-20-37-40 GB olduğu görülüyor.

Kapasite arttıkça çalışma yüzdesi artıyor.

Bu harddiskler 1995-1999 arası üretiliyordu. 40 GB IDE harddisklerin son demleri 2001 civarı.
PS2 2000 çıkışlı cihaz, PS2 den önce çıkmış harddisk bilgileri artık biosundamı nerede saklıyorsa PS2 diye bir aleti bilmiyor,
PS2 den önce çıkmış harddiski kullanıp sonrada way anam harddisk uyumsuz.

Harddiskmi yok neden ısrarla düşük kapasite, ne işe yarayacak düşük kapasite,
Ben sattığım makinalarda ilk başlarda 250gb takıyordum sonraları 500gb' dan aşşağı harddisk kullanmadım. Evet hiç uyumsuz harddisk görmedim. Hatta geçenlerde Apple makinalardan çıkma 500gb Apple marka IDE harddiskler elime geçti, bunlar bile PS2'de çalışıyor.

haha Kahkaha valla alemsin, bende basitçe neden soft mod yapmadığımı anlattım, sorun benim soff mod işlemlerini yanlış yapmamdan değil HDD'nin uyumsuz olduğundan kaynaklanıyordu, neticede de harddiski değiştirince soft mod işlemini yapabildim.

Ayrıca o liste de bırakın 1999-2000 çıkışlı harddiski 2004 ve sonrası üretilen ama PS2 ile uyumsuz olan bir dünya harddisk marka ve modeli var, o liste de bir sürü kriter var, PS2'nin versyonu, harddiskin kapasitesi markası ve modeli, soft mod işlemi yaparken hangi aşamalarda uyumsuzluğunu gösterdiği gibi bir sürü kriter.

Bu işleri biraz araştırmadan, tecrübe edinmeden ben 15-20 makinaya soft mod yaptım demekle olmuyor, uyumsuz bir harddisk olunca soft mod işlemi olmuyor işte, yoksa ne var soft mod yapmakta, 2 dosyayı uygun programla HDD ye yazdırıyorsun al sana soft mod.

Her neyse, umarım elinize es kaza birbirleriyle uyumsuz  PS2 ve HDD geçerde siz de tecrübe etmiş olursunuz.

freedom
Uzman

Retro allows me to be free.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #366 : Eylül 22, 2019, 19:59:44 ÖS »

@Simon,

Yıllar öncesine ait bu güzel ve basit anlatım için çok teşekkürler, eline koluna sağlık. .  PS2 FAT kasa ve Network Adapter ile 500 GB HDD'e güzel bir uygulama yaptım. Henüz 3 adet oyun yükledim. Ancak zaman içinde bunları çoğaltırım. Güzel bir oyun makinası oldu. Yine sayende.

Teşekkürler.

* PS2_FAT_01.JPG (91.34 KB, 800x600 - Görüntüleme: 736 kez.)

* PS2_FAT_02.JPG (114.13 KB, 800x600 - Görüntüleme: 729 kez.)

* PS2_FAT_03.JPG (97.99 KB, 800x600 - Görüntüleme: 721 kez.)

* PS2_FAT_04.JPG (120.82 KB, 800x600 - Görüntüleme: 707 kez.)

* PS2_FAT_05.JPG (156.25 KB, 800x600 - Görüntüleme: 743 kez.)

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #367 : Eylül 23, 2019, 08:59:44 ÖÖ »

Hala birilerinin işine yarıyorsa ne mutlu bana. Güle güle oyna abi.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
Caghazz
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #368 : Mart 30, 2020, 16:07:28 ÖS »

Bir sıkıntı yaşıyorum, günlerdir araştırıyorum fakat çözüm üretemedim, heyecanla yeni bir konu açtım fakat buradan devam ettirmek daha mantıklı olacak sanırım lakin buraya yönlendirildim ve açtığım konuya cevap alamadım.

N11'den sata network adapter aldım, 1tb harddiskim ile kullanmak üzere.
Cihazım fat ps2 scph-50004, 1.93v matrix chip var üzerinde. HDMi converter ile samsung smart tvde oynuyorum.

25 sayfada bahsi geçen her şeyi denedim fakat hiç bir sonuç alamadım. FHDB yapmaya çalıştığımda direk sony yazısı bile gelmeden siyah ekranda kalıyor(hdd çalışıyor.)

Harddisk kullanmadan CD ile FMCB yapmaya çalıştığımda ise Cannot read disk hatası alıyorum.

Kısaca boot menüsüne bir türlü gelemedim.

Ne yapmam gerek, daha önce başına gelen var mıdır?
Emrahceb
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #369 : Mart 30, 2020, 16:58:32 ÖS »

Hala birilerinin işine yarıyorsa ne mutlu bana. Güle güle oyna abi.
Bende 2 adet kalın PS2 var 1 tanesi için softmod deneyeceğim kısa zamanda, yazı lazım olacak yani yine
Exu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #370 : Mart 30, 2020, 17:38:40 ÖS »

Caghazz kardeş bende uzun süre seninle aynı sorunu yaşadım 4 tane hdd değiştirdim. en sonunda aliexpresten ide network adapter aldım. onunla oldu şimdi mis gibi kullanıyorum 500gb a 25 tane oyun attım. Fırsatın varsa adaptörü değiştirmeyi dene.

Xbox360 Fat/Slim - Fat PS2/orj +500gb Hdd - Atari 2600 clone+Junior - Nintendo Wii/Softmodlu+500gbHdd
Caghazz
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #371 : Mart 30, 2020, 21:55:26 ÖS »

Caghazz kardeş bende uzun süre seninle aynı sorunu yaşadım 4 tane hdd değiştirdim. en sonunda aliexpresten ide network adapter aldım. onunla oldu şimdi mis gibi kullanıyorum 500gb a 25 tane oyun attım. Fırsatın varsa adaptörü değiştirmeyi dene.

İnternette denemediğim yöntem kalmadı. FMCB yapabildim, menüye girebildim fakat ne yaparsam yapayım HDD görmüyor ps2. Winhiip ile formatlayıp oyun atıyorum, hddyi takınca ya hiç açılmıyor siyah ekranda kalıyor ps2 ya da girebilirse fmcb giriyor, ordan opl girip oyunları göster diyorum hdd algılanmadı diyor.
Network adaptöründe sıkıntı var desem, hdd dönüyor içerde, onda sıkıntı yok diye tahmin ediyorum. Geriye tek seçenek hdd uyumlu değil kalıyor.
Exu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #372 : Mart 30, 2020, 22:56:56 ÖS »

Bu işlerin piri Hkrecai dir ama bence 1TB sata disk ps2 ye fazla geliyordur. Daha düşük kapasiteli bir disk ile dene. sata da problem olduğunu duyduğum için ben ide adaptör ve disk aldım. Disk elektrik aldığı sürece döner zaten bu çalıştığı anlamına gelmez.

HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #373 : Mart 31, 2020, 00:45:05 ÖÖ »

https://www.mediafire.com/file/erxbqbgdajda0x4/FHDB1.93.img.7z

1-Yukardaki linkteki dosyayı hardiske HDD RAW COPY ile yazdır. Winhhip ile oyunları Hdd'ye at.
2-Harddiski PS2'ye tak, Ps2 açılırken joypaddan yuvarlak üçgene basılı tut menüden boot mode HDD yap, yada cihazın içini açıp çipi sök at.

3-1Tb harddiskler özellikle en uyumlu olanlar, ama winhiip ile en fazla 256 tane oyun atılıyor. 256 tane oyunu winhiip ile atıp gerisini "HDLoader game installer" ile atabilirsiniz.

N11'de şuan 99 TL ye satılan adaptörden geçenlerde aldım, "çalışmadı" içini açıp baktım ribbon klipsten çıkmıştı ribbonu taktım çalıştı. Tabii hepsinde bu problem olacak diye bir şey yok.
Caghazz
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #374 : Mart 31, 2020, 06:56:53 ÖÖ »

https://www.mediafire.com/file/erxbqbgdajda0x4/FHDB1.93.img.7z

1-Yukardaki linkteki dosyayı hardiske HDD RAW COPY ile yazdır. Winhhip ile oyunları Hdd'ye at.
2-Harddiski PS2'ye tak, Ps2 açılırken joypaddan yuvarlak üçgene basılı tut menüden boot mode HDD yap, yada cihazın içini açıp çipi sök at.

3-1Tb harddiskler özellikle en uyumlu olanlar, ama winhiip ile en fazla 256 tane oyun atılıyor. 256 tane oyunu winhiip ile atıp gerisini "HDLoader game installer" ile atabilirsiniz.

N11'de şuan 99 TL ye satılan adaptörden geçenlerde aldım, "çalışmadı" içini açıp baktım ribbon klipsten çıkmıştı ribbonu taktım çalıştı. Tabii hepsinde bu problem olacak diye bir şey yok.

Selamlar hocam, cevap için teşekkürler.
Dediklerinizi yaptım, fhdb1.93 yazdım hdde raw copy ile.
Cihazı açarken start basılı tutup chipi disable yaptım, başlattım, fakat elimde sadece dönen bir hdd ve sony yazısından sonra simsiyah bir ekran var.

Söylediğiniz üzere network adaptörün içini açıp ribbonlara da baktım, her şey yerli yerinde soketinde görünüyor.

Bunların haricinde internette başka fhdb versiyonları da yazıp denedim, gene aynı sonuç.
Sayfa: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 30   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: