Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıSega Mega Drive 2 klon ve orjinal arasındaki fark nasıl anlaşılır?
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sega Mega Drive 2 klon ve orjinal arasındaki fark nasıl anlaşılır?  (Okunma Sayısı 9123 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 07, 2014, 00:27:42 ÖÖ »

Merhaba arkadaşlar, yine merak ettiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Uygun fiyatlı bir kaç Mega Drive 2 konsol buldum lakin bu konsolun klonu o kadar fazlaki hangisi orijinal hangisi klon ayırt etmek biraz zor oluyor.

Öncelikle orjinal ile klon konsol arasındaki en belirgin özellikler nelerdir?
Bazı konsollar çin üretimi olurken bazıları japon oluyor.

Burada merak ettiğim şey orjinal ve klon konsolları birbirinden ayıran özellikler nelerdir, üretim yeri, konsol yapısı, aparatları, kutusu vs falan bunları yazarsanız sevinirim.

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Şubat 07, 2014, 00:38:24 ÖÖ »

Mega Drive 2 denildiğinde, benim en beğendiğim ve tavsiye ettiğim  "Kırmızı Tuşlu" olarak adlandırdığımız modeldir. Kopyası yoktur, sağlam görünümü ve malzemesi vardır...Güzel üründür...

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Şubat 07, 2014, 00:40:13 ÖÖ »

Ağırlık farkı var bi kere, klon olanlar oldukça hafifler, adaptör belirgin biçimde farklı orjinali daha ağır, bi de alttan bakınca bort küçük görünüyorsa çakmadır, aral ltd etiketi vardır genelde orjinallerde.

guru68
Deneyimli

arıyor: SONY MSX

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Şubat 07, 2014, 00:47:03 ÖÖ »

ben afganistanda iken bir tane cakma cin aldim, altinda expansion kapagi cikmiyor - yani kapak yok sadece var gibi gorunuyor kasada, board minicik bunu kartus sokulan yerden gorursun zaaten.

C=:
C64+154I+1084S+Wersiboard/C64SpeedDos+154I+c64tpc@ATX/C64PCmod/C64C/A500P+A570+1084S/A600+Apollo030+Ram+PCMCIA-Lan+SiriusGenlock+1084S/A600ATXmod/C286LT/C64DTV@C286LTmod+mmc2iec+TV!
SONY:
HB-75D+Bitcorder+Plotter+4KBram/HB-75P/HB-G900P/PSX7502+VCD/PSone+SCPH152/NeoGcon
Coleco:
TelstarRanger
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 07, 2014, 00:50:34 ÖÖ »

Mega Drive 2 denildiğinde, benim en beğendiğim ve tavsiye ettiğim  "Kırmızı Tuşlu" olarak adlandırdığımız modeldir. Kopyası yoktur, sağlam görünümü ve malzemesi vardır...Güzel üründür...

Evet tam olarak orjinal bildiğim bu kırmızı tuşlu olan var ancak bunun da joystick tuşları 3 adet :S Mesela ben Street Fighter oynayacam bu oyun en az 6 tuş gerektiriyor oysa joystick 3 tuşlu :S

Bu arada Street Fighter oyununda profesyonelimdir. Kahkaha Hayatım bu oyunla geçti.

daruga_13
Deneyimli

Genesis Does What Nintendon't

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Şubat 07, 2014, 01:27:49 ÖÖ »

Başka bir sitede yayınlamıştım.Buraya da ekleyeyim.Fazla ayrıntıya girmedim.Umarım işinize yarar.
KLON MEGA DRIVE VS ORJİNAL MEGA DRIVE
Sega mega drive konsolun bildiğim kadarıyla 100'e yakın klon/replika/çakma/fason (nasıl tabir ederseniz) sahte makinası var.Bunlar içinde sega'ya patent parası ödeyip 16 bit sega kartuşlarıyla uyumlu resmi makina üreten iki firma var.Kontorland ve Gamestar.Bu iki firmanın cihazına denk gelirseniz alın.Klon cihazlardan daha kalitelidirler.Sega bu firmalara üretim izni vererek klon cihazlara olan ilgiyi azaltmayı amaçlamıştır.Bu firmalar sega'dan daha düşük maliyete imal ettikleri cihazlarını,maliyetle doğru orantılı olarak ucuza piyasaya sürmüştü,ne varki atı alan Üsküdar'ı geçmişti.
 Peki kaliteli klon makina yok mu? Tabi ki var ama denk gelirse 500 makina da bir de olsa kaliteli klon cihazlara denk gelebilirsiniz.Klon üreten firmalar/atölyeler en başta kullandıkları elektronik devre elemanlarını zamanla daha kalitesiz muadil elemanlarla değişerek hatta kasa plastiğini bile kısarak çok düşük maliyetle cihazlar üretip piyasaya sürmüşlerdir.Buradan da anlaşılacağı üzere ilk başlarda üretilen klon cihazlar nispeten yeni üretilenlerine göre daha kaliteli üretilmiş.Özellikle Rus klonları bana göre kalite açısından 10/6,5 kalitede sayılır.Rus klonlarının anakartında (pcb) Simba's game yazar.Diğer klonlara göre daha kaliteli komponentler kullanılmış.Ayrıca çoğunda 50/60Hz ve region switchleri de var.
Not:Orjinal sega mega drive konsollarda ilk sürüm model hariç
hepsinin oyun başlangıcında
"produced by or under license from sega enterprises ltd" yazısı çıkar.Model birde bu yazı çıkmaz.Model birin kartuş çemberinin etrafında"high definition graphics stereo sound" yazısı vardır.
Şimdi birkaç fotoyla klonları tanıyalım:

Bunlar da orjinal board'lar

« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2014, 14:08:44 ÖS Gönderen: daruga_13 » Logged

Aradığım Orjinal Sega Mega Drive/Genesis oyunları:Bölge kodu farketmez...

-Snowbros
-Sunsetriders
-Mega Turrican
-Comix Zone
-Teenage Mutant Hero Turtles The   Hyperstone Heist
Nes/Famicom oyunları:
-Astyanax
daruga_13
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Şubat 07, 2014, 01:29:30 ÖÖ »

Bu da aral ithalat pal versiyon mega drive anakart:

* original.jpg (463.93 KB, 1200x900 - Görüntüleme: 1571 kez.)

-Snowbros
-Sunsetriders
-Mega Turrican
-Comix Zone
Nes/Famicom oyunları:
-Astyanax
guru68
Deneyimli

arıyor: SONY MSX

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Şubat 07, 2014, 01:44:08 ÖÖ »

cok guzel, emegine tesekkurler

C=:
C64+154I+1084S+Wersiboard/C64SpeedDos+154I+c64tpc@ATX/C64PCmod/C64C/A500P+A570+1084S/A600+Apollo030+Ram+PCMCIA-Lan+SiriusGenlock+1084S/A600ATXmod/C286LT/C64DTV@C286LTmod+mmc2iec+TV!
SONY:
HB-75D+Bitcorder+Plotter+4KBram/HB-75P/HB-G900P/PSX7502+VCD/PSone+SCPH152/NeoGcon
Coleco:
TelstarRanger
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Şubat 07, 2014, 09:45:06 ÖÖ »

@daruga_13 : çok teşekkürler resimler ve bilgiler için... Bunuda bir kenara not etmek, sayfa haline getirmek gerek aslında... Sahibinden.com ya da diğer sitelerde klonların Mega Drive 2 olarak satılmasına canım sıkılıyor. Hatta bir arkadaşım,  bu konularda bayağda bilgili bir arkadaş, kutulu diye böyle birşeye 200 TL üzerinde vermişti

daruga_13
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Şubat 07, 2014, 17:51:28 ÖS »

cok guzel, emegine tesekkurler
@daruga_13 : çok teşekkürler resimler ve bilgiler için... Bunuda bir kenara not etmek, sayfa haline getirmek gerek aslında... Sahibinden.com ya da diğer sitelerde klonların Mega Drive 2 olarak satılmasına canım sıkılıyor. Hatta bir arkadaşım,  bu konularda bayağda bilgili bir arkadaş, kutulu diye böyle birşeye 200 TL üzerinde vermişti
Rica ederim arkadaşlar,işinize yararsa ne mutlu bana

-Snowbros
-Sunsetriders
-Mega Turrican
-Comix Zone
Nes/Famicom oyunları:
-Astyanax
ronniefrown
Üye

"There is no knowledge that is not power."

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 26, 2014, 16:13:44 ÖS »

bu fotoğraflarda görülen mega drive ların çoğu klon ama kırmızı olmayıp mavi- bej tuşlu orjinal cihazlar da var. sol üstten üçüncü, kutulu mesela klon değil. japon versiyonu olarak geçiyor birçoğu. linkteki fotoğrafta yer alan mesela çok güvenilir bir siteden, klon olsa kesin belirtirler; http://www.consolepassion.co.uk/products/sega-mega-cd/consoles/sega-megadrive-2-modified-japanese-console-combination-loose

Atari: 1040 STE
Nintendo : NES
Sega : MS1/MS2/GG/MD1/MD2/Saturn/Dreamcast
Sony : Playstation/ PSOne

Aradıklarım:Sega 32x ve Mega CD
ronniefrown
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Şubat 26, 2014, 16:16:11 ÖS »

gri tuş olacaktı pardon:) aral ithalatın da bu cihazlardan vardı mega drive 2 de. klon makineyi orjinal diye satacaklarını düşünmüyorum, millet tonla para ödüyordu, bir memur maaşı zamanında.

daruga_13
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Şubat 26, 2014, 16:32:18 ÖS »

gri tuş olacaktı pardon:) aral ithalatın da bu cihazlardan vardı mega drive 2 de. klon makineyi orjinal diye satacaklarını düşünmüyorum, millet tonla para ödüyordu, bir memur maaşı zamanında.

O fotoğraftaki tüm cihazlar klon.Bahsettiğiniz cihaz birebir ama bir farkı var orjinalden.Kutunun üzerindeki çakma sega logosu.Sega Asya pal konsollarının kutularının üzerine öyle bir logo kullanmadı.İthalatçı firmanın logosunu da içeren özel bir hologram ile ithal edilen ülkelerde satıldı.
Türkiye'ye ithal edilen orjinal sega mega drive konsolların üzerinde aşağıdaki hologram bulunur.

* 12.JPG (157.75 KB, 800x600 - Görüntüleme: 1416 kez.)

-Snowbros
-Sunsetriders
-Mega Turrican
-Comix Zone
Nes/Famicom oyunları:
-Astyanax
ronniefrown
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Şubat 26, 2014, 17:04:30 ÖS »

OK, öyle diyorsanız doğrudur, mantıklı. Kırmızı olmayanlar kesinlikle klondur değil de bu hologramın olup olmaması fark yaratıyor o zaman. Şahsen elimde hem kırmızı tuşlu hem de mavi tuşlusundan var ve sorunsuz kullanıyorum. Üzerinde farklı şeyler yazanlar kendilerini zaten 100 metreden belli ediyorlar ama işte bazılarında demek böyle ince detaylar var görünüşte.Çok teşekkürler.

flimbo
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Şubat 26, 2014, 17:05:43 ÖS »

Ben de bunlardan %100 anlamıyorum ama bilen arkadaşlar, şöyle desek doğru olur mu: Board üzerinde SEGA marka çip varsa orijinaldir, yoksa klondur..?

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: