Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: PS3 şarj portu pin sorunu.  (Okunma Sayısı 525 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
16bit_lover
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« : Haziran 08, 2020, 15:44:05 ÖS »

Merhaba arkadaşlar.
Elimde bir süredir şarj soketi temassızlığı olan bir ps3 kolu bulunmaktaydı.Şarj soketini yenilemeye karar verip sıfır soket taktım.

Fakat eski soketi sökerken havyayı biraz fazla bastırmışım.İlk fotoğrafta kırmızı okla gösterdiğim lehim pad'i deliği zarar gördü.Pin lehim tutmuyor,delik genişleyince boşta kaldı.

Yeni sokete şarj kablosu takınca ölçtüğümde o pine 5V gelmekte.Bende bu pine bir kablo lehimleyip yakınındaki komponentlere diğer ucu değdirerek bağlantı noktasını bulabileceğimi düşündüm.

Board arkasında ADC9 ve önde ADOC,ADCD yazan bakır yerlere değdirince kol canlanıyor,ışıklar yanıp sönüyor.Ama hangisi doğru bağlantı bilmiyorum.Bu yöntem kısadevre yaparmı ondanda emin değilim.

5V pinden sonra kabloyu nereye lehimlemem lazım sizce.Yakınındaki kapasitörlere değdirince birşey olmuyor.

HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Haziran 08, 2020, 16:47:05 ÖS »

Bunu ezbere bilen adam sanmam yoktur, resimden de bişey anlaşılmıyor, anca aynısından sağlam bir tane dağıtıp mini usb kabloyu takıp kablonun normal usb tarafından avometre ile ne nereye gidiyor bakmak lazım.

Keşke temiz şekilde söke bilseydiniz, ben elektronikçi yan keskisi ile soketi üstten metal korumasından kese kese en dibe ulaşıyorum. Sonra tek tek bütün lehimleri sökmek kolay oluyor.

« Son Düzenleme: Haziran 08, 2020, 16:56:45 ÖS Gönderen: HkRecai » Logged
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 08, 2020, 17:29:17 ÖS »

Soketin lehim yapılan tarafında hiçbir uç bir yere gitmiyor, diğer tarafında yollar soketin altında kalmadı ise yakın çekim bir foto atarsanız belki anlaşılır, yada başka yedek soket varsa taktığınız soketide iptal edip söküp atıp orayı silin temizleyin, yollar açığa çıksın belki yakındaki bir yerden ince tel atıp kurtarılabilir.

16bit_lover
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Haziran 08, 2020, 17:55:10 ÖS »

Teşekkürler,en kötü yedek parça olur kalanlar.

segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Haziran 08, 2020, 22:48:33 ÖS »

Hocam yanlış anlama resimden anladım o kol zaten orjinal değil at çöpe gitsin, şimdi şöyle düşünebilirsin her orjinal olmayı çöpe mi atıcaz falan diye ama PS3 kollarının orjinalinin yerini hiç bir yan sanayi kol tutmuyor.

Yan sanayi çakma kolların plastiği sert, belli bir süre kullanınca parmak acıtan üstelikte tam olarak görevini yerine getirmeyen türden,

özellikle d-pad kısmı berbat, bir dövüş oyunu oynadığınızda rahatlıkla ne kadar kalitesiz ve berbat olduğunu anlıyorsunuz orjinaline kıyasla.

16bit_lover
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Haziran 08, 2020, 23:46:56 ÖS »

Bunu bitpazarından orjinal zannedip pazarlıkla 3 liraya almistim😀 içini açınca siyah çinli tükürüğünü görmek pek hoş olmadı.Dediğiniz gibi orjinalinin yerini tutmuyor.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: