Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Arcade kabine uygun TV modelleri - Yardım lütfen
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Arcade kabine uygun TV modelleri - Yardım lütfen  (Okunma Sayısı 14729 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
euklides
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Ağustos 15, 2015, 21:50:38 ÖS »

Sony Trinitron 55 ekran, Model No : KV-X2141D, test ettim, 3 özelliğide sağlıyor, bilginiz olsun

Amiga 500
Amiga 600
Amiga 1200
Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Ağustos 16, 2015, 23:27:23 ÖS »

Yavuz abi Merhaba,

Bir modelde benden; Elektrik gelince direkt açılıyor. Ama şu sıralar, kendi elimizle kumandadan av tuşuna basmadığımız zaman ekran karınca ekranında kalıyor. Önceden böyle değildi. Ayarı bozuldu ve birtürlü ayarlayamıyoruz. Kumanda orjinal kumandası değil ve şu anki kumandanın ayarları kısıtlı.
 Bir Philips modeli, 72 Ekran. Ekran tam arcade ekranı.

« Son Düzenleme: Ağustos 17, 2015, 23:41:27 ÖS Gönderen: Selim7 » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Ağustos 17, 2015, 00:23:57 ÖÖ »

@euklides, @selim7, çok teşekkürler bilgiler için.

Her ne kadar son dönem yaptığım kabinlerde sağolsun @yolcunet destek oldu ve arcade monitor kullandım. Ancak şunu da belirteyim, arcade monitör yerine TV kullanmayı tercih ederim. Neden derseniz arcade monitorün şasesini, tüpünü ayarlamak gerçekten bilimden çok bir sanat Düzgün bir görüntü tutturmak için o kadar uğraştım ki yine de ayarlarıyla oynanmamış düzgün görüntü veren bir TV kullanmak bizim gibi acemiler için bu konuda yapılacak en mantıklı hareket...

Özellikle arcade monitör tüpünün (ki sıradan CRT TV'lerin tüpünden farksız) arkasındaki manyetik halkalar ile daha önce oynanmışsa doğru dürüst ayar tutturmak (static convergence) gerçekten çok uğraştırıyor (Yıllarını TV tamirine vermiş ustaların buradan hakkını vermek isterim). Ayrıca ayarsız tüpün bazı kenarlarında oluşan "edge convergence" problemleri (RGB renklerinin ekranda birbirinden 1-2mm ayrı yerlere isabet etmesi durumu) çozmek için minik mıknatıslı şeritler falan kullanıp ayna karşısında hassas ayarlar yapmak öldürücü (ben o işten vaz geçtim mesela).

Özetle, iyi görüntü veren, fişe taktın mı ekranı açılan şasesi olan (karlı ekrana düşmese önemli değil, SCART'ın 8'inci pinine 12V verince AV'ye geri geçer) bir TV kullanmak işinizi çok kolaylaştırıyor...

Bir diğer alternatif de TV tüpü (manyetik halkaları ile oynanmamış ve convergence problemi olmayacak şekilde fabrika ayarlı) ve arcade mmonitör şasesi kullanmak. Bu sayede TV'nin power verince açılma problemi veya SCART'ın bir önemi kalmaz... (Bunu tecrübe etmedim gerçi, şase ve tüp uyumunu bilmek lazım).

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Ağustos 17, 2015, 01:33:58 ÖÖ »

Şu an bizim tv av ye almıyor. Sebebi bahsettiğin sebep olabilir mi Yavuz abi? Her seferinde kumandadan av'ye basmak için tv kumandasını aramak da ayrı bir dert olmaya başladı. Şu günlerde iyice kabak tadı verdi doğrusu. : )

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Mart 02, 2017, 16:46:33 ÖS »

Arkadaşlar bi model de  ben yazayım dedim, belki işine yarayan olur..
Kendim test etmedim ama arkadaş elektrik gelince direkt açıldığıni söylüyor, stanby de kalmiyormus...

SCHAUP LORENZ  süper color
SUNSET P2802-T model
Chameleon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Eylül 20, 2017, 23:52:26 ÖS »

Gaza geldim Rasperry pi aldım. Belki onunla bişeyler yaparım diye de 37 ekran Sony KV-1451D TV aldım. Dediğini denedim, fişini çıkartıp takınca alet yeniden açılıyor.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Eylül 21, 2017, 00:04:37 ÖÖ »

Gaza geldim Rasperry pi aldım. Belki onunla bişeyler yaparım diye de 37 ekran Sony KV-1451D TV aldım. Dediğini denedim, fişini çıkartıp takınca alet yeniden açılıyor.

Raspi'yi normal TV'ye görüntü verecek şekilde ayarlamak üzerine baya bi uğraşıp ayar yapmak gerekiyor sanırım.

Yani normal composite video çıkışı değil de, HDMI ayarlarıyla oynayıp HDMI üzerinden Analog RGB alıyorlar sanırım bir şekilde...

Varsa/olacaksa tecrübelerin bu konuda paylaşırsan seviniriz...

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #37 : Eylül 21, 2017, 00:16:57 ÖÖ »

@Chameleon : Alttaki başlıkta CRT'den görüntü almak için bir yöntem anlattım. Belki işini görür. Uygulayacaksan mutlaka bir ucu erkek vga diğer tarafı da erkek skart olan bir kablo kullan. Composite'ten de görüntü alınabiliyor Raspberry pi'dan ancak o konuda hiç tecrübem yok.

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=14320.0

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Chameleon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Eylül 21, 2017, 03:12:20 ÖÖ »

Raspi'yi normal TV'ye görüntü verecek şekilde ayarlamak üzerine baya bi uğraşıp ayar yapmak gerekiyor sanırım.

Yani normal composite video çıkışı değil de, HDMI ayarlarıyla oynayıp HDMI üzerinden Analog RGB alıyorlar sanırım bir şekilde...

Varsa/olacaksa tecrübelerin bu konuda paylaşırsan seviniriz...

Bir iki yerde "HDMI to Component - COMING SOON!!!" ibaresi gördüm ama tam olarak çalışan bir örneğe denk gelmedim. Nette gördüklerim arasında en iyileri genelde gpio üzerinden adaptörle çevirmek üzerine. Aliexpressten gert vga adaptör sipariş verdim. Onunla 240p 15khz ye düşürüp, sonrada scartcade isimli güzide cihazdan edinip tecrübe sahibi olabilirim diye düşünüyorum. Şu anda raspberrye çok uzağım olayın içine girdikçe yeni yöntemleri de araştırırım kesin.

@Chameleon : Alttaki başlıkta CRT'den görüntü almak için bir yöntem anlattım. Belki işini görür. Uygulayacaksan mutlaka bir ucu erkek vga diğer tarafı da erkek skart olan bir kablo kullan. Composite'ten de görüntü alınabiliyor Raspberry pi'dan ancak o konuda hiç tecrübem yok.

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=14320.0

Hocam çok teşekkürler, yabancı kaynakları boşuna aramışım, burda mis gibi duruyormuş Kahkaha Süper anlatmışsın. Benim gibi vasat elektronik bilgisi olan biri bile bunu rahatlıkla yapabilir. Aliexpressten gert vga adptör gelsin hemen başlıyorum üzerinde uğraşmaya
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Ağustos 07, 2018, 19:43:35 ÖS »

Selam arkadaşlar, geçenlerde bi arkadaşın evinde otururken elektrik gitti  kisa bir süre sonra tekrar gelince tv direk açıldı. Tabiki hemen aklıma modelini almak geldi belki bir arkadaşın işine yarar diyerek paylaşmak istedim..

Sony trinitron Kv29fx30e....72 ekran
ggurumlu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Ağustos 21, 2018, 17:30:20 ÖS »

yavuz abi ben mortal kombat 4 kabinim için Philips 25PT4475/58 model 63 ekran tv satın aldım açma kapama düğmesi açıkken direk prize takarken açılıyor tvde 2 adet scart girişi var bu tvyi kabine takacağım önceden şasi kullanıyordum video renk kablolarını direk bağlayabiliyordum (beyaz,mavi,kırmızı,sync)bağlantı konusunda bana yardımcı olabilirmisin
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Ağustos 21, 2018, 23:16:03 ÖS »

Sanırım bir tek ben neden o özelliğe ihtiyaç duyulduğunu merak ediyorum Kahkaha

Elektrik kesilsin. Tekrar tuşuna basar açarız. Açmaz mıyız?

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Ağustos 21, 2018, 23:25:45 ÖS »

Tv kumandasiyla kabini açmamak ve ugrasmamak standby de  kalmamasi için ve arcade ruhuna hitap etmediği için...
commodore007
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Kasım 17, 2018, 16:38:28 ÖS »

Winnie The Pooh 37 ekran bilmeyen kalmamıştır ancak stokta bulunuyorken ben de aldım ve denedim.

Kendiliğinden açılıyor. 16:9 moduna geçemedim kumanda da bu ayar yoktur, scartcade ile geçmedi.
Bana lazım değil ama bilgi olsun. Mame ile her çözünürlüğe sorunsuz geçebiliyor sorun çözülüyor.

Scart girişi ise beni hüsrana uğrattı en kaliteli scart kablosundan aldım takamadım, scart soketinin fazlalıkları engel oluşturdu. Yarım santim belki 1 cm boşluk bırakmışlar. Kaliteli kablolarda daha büyük çapta olabiliyor. Soketi kesmeyi denedim ama alüminyum olduğunu anlayınca tekrar şoka uğradım. 

Yeni meni demedim acımadan gece vakti tv nin scart girişinde sorun yaratan yanlardaki plastiği ısıtılmış bıçakla sağdan soldan yarım cm kadar keserek ayırdım. Her kabloyu sorunsuz takabilmem gerekiyor.  Oynamasın diye de bağcık ile sabitledim.

37 ekran show tv vardı eski, onunla karşılaştırdım görüntü tuhaf geldi nedenini anlamam biraz zaman aldı sonuçta uzun süredir CRT tv ile uğraşmamıştım. Eski tv de çizgiler bariz olarak dikey olarak seçilebiliyor. Bundaysa halen anlamış değilim ama scanline etkisi biraz uzaktan rahatça seçiliyor, yatay çizgiler görülüyor.

Yakından bakıldığında eski tv de olan görüntüyü tercih ederim çünkü disney tv de arada mesafe olması gerekiyor yoksa görüntü bulanık izlenimi yaratıyor. Bulanık derken görüntü net ancak renklerin daha belirgin olarak canlı anlaşılması için gözle biraz mesafe olmalı.

Gelelim servis menüsüne. Burada pek çok ayar mevcut.

TV üstünden sesi sonuna kadar kısıyoruz ve basılı tutmaya devam ediyoruz. Kumandamızdan 3 kere "0" a basıyoruz. Dikkat edin yaptığınız değişiklikler otomatik kayıt ediliyor. Ayarları değiştirmeden menüde gezmeye başlamadan önce ayarların görüntüsünü almanızı öneririm.

Servis menüsünden çıkmak için kumandamızdan "Quick View" tuşunu kullanıyoruz.

Servis moduna geçtiğimizde doğru şekilde yaptıysak, büyük harflerle kırmızı renk FACTORY yazısını görmeniz lazım.

Şimdi "Sleep" tuşuna basarak menüye giriyoruz. B/W BALANCE seçenekleri geliyor. Yukarı aşağı tuşuyla 7 farklı ayarı görebiliriz, sağ sol tuşuyla değiştirebilirsiniz. 

Diğer ayarların olduğu menüye (Adjust) geçmek için tekrar "Sleep" tuşuna basın. Burada da 6 farklı ayar menüsü var sayfa da diyebiliriz. Bu kez sayfalar arasında dolaşmak için menü 0 dan 5 nolu menüye "mute" tuşuna, geriye doğru gitmek için "info" tuşunu kullanabilirsiniz. Hangi menü sayfasında değişiklik yapacaksak aşağı yukarı ile üstüne gelelim yine kumandamızdan sağ sol yaparak değiştirebiliriz.

B/W BALANCE menüsünde "mute" tuşuna basarsanız ekran kararıyor ama korkmayın tekrar basarsanız geri gelir.
"Quick View" kullanarak servis menüsünden çıkmak yerine (tuş bozuldu diyelim.) "mute" ile ekranı kapatın ve TV yi kapatıp açın. 

* 1.jpg (172.87 KB, 1024x576 - Görüntüleme: 633 kez.)

* 2.jpg (318.96 KB, 907x638 - Görüntüleme: 619 kez.)

* 3.jpg (389.58 KB, 880x573 - Görüntüleme: 606 kez.)

* 4.jpg (440.28 KB, 1024x576 - Görüntüleme: 640 kez.)

* 5.jpg (444.11 KB, 1024x576 - Görüntüleme: 596 kez.)

* 6.jpg (362.58 KB, 1024x576 - Görüntüleme: 604 kez.)

* 7.jpg (379.65 KB, 1024x576 - Görüntüleme: 581 kez.)

* 8.jpg (363.18 KB, 1024x576 - Görüntüleme: 622 kez.)

* 9.jpg (408.64 KB, 1024x576 - Görüntüleme: 596 kez.)
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #44 : Kasım 17, 2018, 17:47:55 ÖS »

görüntü fena değil
güle güle kullanın

TA3OUH
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: