Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga DonanımiFlop USB Floppy Controller (Kendi Projem)
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 7   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: iFlop USB Floppy Controller (Kendi Projem)  (Okunma Sayısı 52573 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Mart 13, 2014, 00:17:08 ÖÖ »

Eline sağlık. Bravo emeklerine. Başarılarının devamını dilerim.

Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Mart 13, 2014, 00:48:17 ÖÖ »

Anladığım kadarı ile Catweasel tarzı PC de retro bilgisayar disketi yazıp okuyabileceğiz?
Okuyabiliyorsak Winuae disket imajını veya açılmış adf yi görebilecek doğru mu?

Süper proje eline sağlık. Heyecanla bitişini bekleyeceğiz.

Bu iş esasında misalen amigadaki disket sürücü problemimizi çözmüyor.
Mutlak suretle retro makinamızda çalışır vaziyette bir sürücümüz olmalı ki , pc de yazdığımız disketi okutabilelim.

Doğru mu anlamışım ?

Bir de daha evvelde konusunu açmıştım ama cevap veren olmamıştı.

Floppyler eskiden full pinli iken,
zamanla arkasındaki bazı pinler iptal edilmiş.

Bugün sıfır bir pc floppysi aldığınızda nerdeyse arka pinlerin yarısı yok ?

Bu durum bizi etkiliyor mu ?

Yada pc floppy sürücüsünü, amiga floppy sürücüsüne çevirdiğimizde durum ne oluyor ?
« Son Düzenleme: Mart 13, 2014, 00:51:30 ÖÖ Gönderen: Gökçe Bozkurt » Logged

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A
EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Mart 13, 2014, 01:29:19 ÖÖ »

harika bir proje tebrikler. hep haber alıyoruz ama bir türlü üretime geçtiğini görmüyoruz. umarım üretimide olur.

this is amiga speaking.
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Mart 13, 2014, 02:16:28 ÖÖ »

@tolga: Kardeşim tebrik ederim yine bombayı patlattın. Sabırsızlıkla bekliyoruz gelişmeleri.

Bu arada dikkat et Apple kapına dayanmasın. Kahkaha

@Gökçe: O pinlerin hepsi GND bildiğim kadarıyla. Maliyeti düşürmek için midir nedir artık hepsini koymuyorlar.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Mart 13, 2014, 02:33:55 ÖÖ »

çok sağlam olmuş. kesinlikle günümüzün floppysiz, RS-232'siz, onsuz, bunsuz, şerefsiz PC'leri için ideal bir çözüm. siparişi vermek için hazır beklemedeyiz. pre-order'a açarsan şimdiden order ederiz. kickstarter projene 100bin dolar bağışlarız. sonuncusuna heveslenme ama bir öncekine kadarını yaparız.
tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Mart 13, 2014, 09:15:09 ÖÖ »

Anladığım kadarı ile Catweasel tarzı PC de retro bilgisayar disketi yazıp okuyabileceğiz?
Okuyabiliyorsak Winuae disket imajını veya açılmış adf yi görebilecek doğru mu?

Bu iş esasında misalen amigadaki disket sürücü problemimizi çözmüyor.
Mutlak suretle retro makinamızda çalışır vaziyette bir sürücümüz olmalı ki , pc de yazdığımız disketi okutabilelim.

Aynen böyle.

Bugün sıfır bir pc floppysi aldığınızda nerdeyse arka pinlerin yarısı yok ?

Özay'ın da dediği gibi onlar GND pinleri. Zaten 34-pin'lik floppy könnektöründeki pinlerin yarısı GND Kahkaha. Laptop floppy'lerinde de 26-pin'lik bir konnektör oluyor, onda da aynı şekilde GND'lerin bir kısmı elimine edilmiş. Bir çevirici ile o tip floppy'ler de kullanılabilir iFlop ile. Müsait bir zamanda deneyeceğim.

"Finished products are for decadent minds." -- attributed to Hari Seldon, in Isaac Asimov's Second Foundation.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Mart 13, 2014, 10:22:54 ÖÖ »

Tüh! Yeni donanımı gördüğümüze göre TFI (Tolga Floppy Interface) fikri tutmadı demek. Neyse ortada iFlop gibi bir cihaz varken fazla üzülemeyeğim. iFlop bahsettiğin maliyetlerle catweasel'in yaptığı işin aynını yapabilecekse gerçekten devrim niteliğinde bir şey olmuş. İlk revizyonunda bu yana 18 yıldır satılan bir üründen bahsediyoruz.

EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Mart 13, 2014, 10:31:17 ÖÖ »

Tolga pre order bekliyoruz. Ayrıca floppy emulatör ne durumda umarım onuda tamamlarsın.

this is amiga speaking.
tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Mart 13, 2014, 12:09:06 ÖS »

Yeni donanımı gördüğümüze göre TFI (Tolga Floppy Interface) fikri tutmadı demek.

TFI fikri güzeldi ama hem o USB floppy'leri hack etme işi zor (belki de imkansız) hem de bu Çinlilere güven olmaz, tasarımı değiştirir birşey yaparlar ortada kalırız.

İlk revizyonunda bu yana 18 yıldır satılan bir üründen bahsediyoruz.

İşte son yıllarda çıkan yeni ürünler sayesinde iFlop gibi projeyi hayata geçirmek mümkün olabiliyor, PIC32 gibi 32-bit'lik, DIP pakette USB bağlantılı ve 50Mhz hızında çalışabilen bir MCU olunca böyle işler yapabiliyoruz.

"Finished products are for decadent minds." -- attributed to Hari Seldon, in Isaac Asimov's Second Foundation.
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Mart 13, 2014, 12:22:48 ÖS »

16f84'le yapsan nasıl olurdu Kahkaha Kahkaha

perpetual_007
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Mart 13, 2014, 13:14:02 ÖS »

Bence de süper bir ürün.Ön sipariş verme şansımız varsa vermek isterim.(Şimdi baktım gg'ye, hala disket de satıyorlar Kahkaha. HD'yi DD gibi formatlayabiliyorduk değil mi ?)

Yukarıdaki bir arkadaşın dediği gibi amiga500'ümüzün disket sürücüsü nanay durumda Kahkaha ise onun yerine günümüz floppy'lerini kullanabilir miyiz/nasıl takabiliriz ?
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Mart 13, 2014, 13:23:45 ÖS »

tolga, çok temiz iş olmuş, tebrik ederim... floppy data iletişiminde ve PC/USB arayüzünde bilindik kütüphaneler mi kullandın yoksa tamamen kendi üretimin "bit-banging" mi? C? Assemly?

Bende uzun süredir MCU tabanlı bir VGA projesi üzerinde kafa patlatıyorum ancak Atmega sülalesinin hızı "aaancak" yetitor, o da direk assemler ile yazarsan. 50Mhz MCU iyiymiş...

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Mart 13, 2014, 13:42:31 ÖS »

@tolga: Atmel'in AVR serisinde 32 bitlik USB desteği olan modeller var ama sanırım sen PIC serisine daha aşinasın o yüzden PIC32 kullandın.

AVR ile de yapılabilir değil mi bu proje?

Misal: http://www.atmel.com/products/microcontrollers/avr/32-bitavruc3.aspx
« Son Düzenleme: Mart 13, 2014, 13:46:18 ÖS Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Mart 13, 2014, 13:49:24 ÖS »

Bence de süper bir ürün.Ön sipariş verme şansımız varsa vermek isterim.(Şimdi baktım gg'ye, hala disket de satıyorlar Kahkaha. HD'yi DD gibi formatlayabiliyorduk değil mi ?)

Teşekkür ederim perpetual. HD disketleri HD deliğini bantlayarak DD gibi kullanabiliyoruz, her zaman çok randımanlı olmayabiliyor ama çalışır.

Yukarıdaki bir arkadaşın dediği gibi amiga500'ümüzün disket sürücüsü nanay durumda Kahkaha ise onun yerine günümüz floppy'lerini kullanabilir miyiz/nasıl takabiliriz ?

Amiga'ya PC floppy'leri takabiliyoruz, ancak bazı ufak modifikasyonlar lazım, drive'a bağlı olarak değişiyor, onunla ilgili net'te bilgiler mevcut. Ben de videodaki A2000'e PC floppy'leri taktım, Panasonic'in bir modelini modifiye ettim.

tolga, çok temiz iş olmuş, tebrik ederim... floppy data iletişiminde ve PC/USB arayüzünde bilindik kütüphaneler mi kullandın yoksa tamamen
kendi üretimin "bit-banging" mi? C? Assemly?

Teşekkür ederim Yavuz. USB tarafı için Microchip'in Harmony framework'ünü kullandım, C ile yazdım. Floppy yazma işlemini şu anda SPI üzerinden veri basarak yapıyor, ancak onu Output Compare (+ DMA) modülüne çevirmeyi planlıyorum. Okuma için de Input Capture peripheralini kullanıyorum, yalnız o daha tam çalışmıyor, aslında veriyi okuyor doğru olarak ama gap kısmına geldiğinde sapıtıyor, bakalım çözecem önümüzdeki günlerde.

Bende uzun süredir MCU tabanlı bir VGA projesi üzerinde kafa patlatıyorum ancak Atmega sülalesinin hızı "aaancak" yetitor, o da direk assemler ile yazarsan. 50Mhz MCU iyiymiş...

Bu PIC32'nin başka güzel tarafları da var, örneğin DMA modülü falan var, bu projede daha kullanmadım ama bayağı işe yarayacağını düşünüyorum. Mesela video çıktısı için de bayağı işe yarar bence o, hatta UFE'de kullanmış bile olabilirim ama net hatırlamıyorum.

@tolga: Atmel'in AVR serisinde 32 bitlik USB desteği olan modeller var ama sanırım sen PIC serisine daha aşinasın o yüzden PIC32 kullandın.

AVR ile de yapılabilir değil mi bu proje?

Tabii ki, aslında benim AVR kullanmışlığım da var, TFE projesinde Atmega32 kullanmıştım yanlış hatırlamıyorsam. Burada PIC32 kullanmamın sebebi duygusal değil ama Kahkaha. Bu tip hızlı 32-bit'lik MCU, hem DIP pakette hem de USB destekli sadece PIC32 olarak bulabildim. Atmega'lar hep SMD, o yüzden kullanmaktan kaçındım.

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Mart 13, 2014, 13:50:26 ÖS »

yapılır simon ama picle başlayan adamın kafası pice kayıyor avr de olan bazı şeyler saçma geliyor örneğin bana baya bir saçma geldi ama ilerde müsait zamanda tekrar uğraşıcam avr ile fiyat+performans iyi avr lerde onun dışında şahsi kanaatim iyi olan bi şey göremedim tabi bu benim görüşüm ilerde değişebilirde ama bugün için bence pic çok çok daha iyi en başta kulanan daha çok sanırım daha kolay destek örnek bulabiliyorsun vs vs neyse çok konuştum galiba gene
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 7   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: