Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Video çevrimi üzerine notlar  (Okunma Sayısı 3622 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigaFUN
Deneyimli

MC68060 inside!

Üyelik Bilgileri
« : Mart 17, 2014, 22:48:04 ÖS »

Bu konuyu nereye açsam bilemedim. Bu işlere adeta kendini adayan Yavuz arkadaşımızın modere ettiği bu bölüm en doğru yer sanırım.

İçerisinde video standartları ve birbirine dönüşümü hakkında faydalı bilgiler olan siteyi aşağıda bilgilerinize sunarım.

http://repairfaq.ece.drexel.edu/sam/vidconv.htm

Amiga1200/Apollo1260@80MHz@105MIPS/RapidRoadUSB/IndiAGAmk2cr
Amiga500+/ACA500/ACA1221ec@42Mhz/IndivisionECS
Turbo Chameleon 64 w/Docking Station
RaspberryPi Zero/1B/2B/3B
Lattepanda 4/64GB
AmigaFUN
Deneyimli

MC68060 inside!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 17, 2014, 22:48:59 ÖS »

PDF eklentisi Part 1

* Repairfaq.ece.drexel.edu sam vidconv Part 1.pdf (517.15 KB - Yükleme: 625 kez.)

Lattepanda 4/64GB
AmigaFUN
Deneyimli

MC68060 inside!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 17, 2014, 22:49:46 ÖS »

PDF eklentisi Part 2

* Repairfaq.ece.drexel.edu sam vidconv Part2.pdf (570.64 KB - Yükleme: 657 kez.)

Lattepanda 4/64GB
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 18, 2014, 00:54:46 ÖÖ »

@AmigaFUN, bu işlere kafa yormaya başladığımda denk gelmiştim bu linke. çok faydalı bir referans... çok iyi bulmuşsun!!!

keşke bi zaman bulsak da kısım kısım tercüme etsek.

bunu okuduktan sonra neden PC'yi TV'ye bağlamanın ya da bir Amiga, Commodore 64 veya bir arcade board'u bir PC LCD monitörüne bağlamanın bu kadar zahmetli olduğunu (özel sürücüler, devreler, scan doubler'lar v.s. gerektirdiğini) anlıyor insan

tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 18, 2014, 10:59:12 ÖÖ »

Bir de sanırım bu dokümanda olmayan vektör grafik çıkışların (Tempest, Star Wars gibi arcade board'lar ve Vectrex) çevirilmesi var ki o da başlı başına bir olay. Şöyle bir ticari ürün varmış bunun için, geçenlerde rastgeldim:

http://www.vectorvga.com/specifications.htm

"Finished products are for decadent minds." -- attributed to Hari Seldon, in Isaac Asimov's Second Foundation.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 18, 2014, 11:29:15 ÖÖ »

vector'e benzer şekilde video çevrimi gerektiren bir başka ilginç durum ise nintendo'dan. Nintendo, Donkey Kong, Popeye, Mario gibi arcade sistemler için ürettiği board'larda nedense "inverted video" kullanmış. RGB video, board üzerinden "fotografik negatif" olarak çıkıyor ve o dönemki Nintendo arcade kabinlerinde kullanılan Sanyo EZ monitör'ün üzerinde bulunan bir "inverter" devre ile çevriliyor...

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Mart 18, 2014, 11:36:16 ÖÖ »

Direk RGB'ye bağlarsan negatif mi oynuyorsun yani. İlginç bir deneyim olurdu.

P.P. Hammer'da bazı bölgelerde joystick kontrolleri tersine dönerdi, biz de hemen joystick'i ters çevirir normal oynamaya devam ederdik, o aklıma geldi negatif denince. Kahkaha

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 18, 2014, 11:45:24 ÖÖ »

Direk RGB'ye bağlarsan negatif mi oynuyorsun yani. İlginç bir deneyim olurdu.

Evet. Neden böyle bir şey yapmışlar bilmiyorum ama o konuya derinlemesine ineceğim. Bir inverter yapmam gerekli çünkü elimde orijinal Donkey Kong PCB'ler var (DK ve DK Jr) kabin yapmamı bekleyen

tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 18, 2014, 11:48:33 ÖÖ »

Çok enteresan bir durummuş bu da Yavuz. Bir opamp devresiyle rahatlıkla çözülür diye düşünüyorum ama hakikaten garip. Belki de kartlar çıkarılıp başka kabinlere takılmasın diye mi böyle birşey yaptılar acaba? Saçma ama...

"Finished products are for decadent minds." -- attributed to Hari Seldon, in Isaac Asimov's Second Foundation.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 18, 2014, 12:06:12 ÖS »

Çok enteresan bir durummuş bu da Yavuz. Bir opamp devresiyle rahatlıkla çözülür diye düşünüyorum ama hakikaten garip. Belki de kartlar çıkarılıp başka kabinlere takılmasın diye mi böyle birşey yaptılar acaba? Saçma ama...

aynen söyledğin gibi bir unity-gain opamp kullanan tasarımlar var. yanlız opamp'ın video sinyal frekansına ayak uydurabilecek hızlı bir opamp olması lazım (örn AD826 gibi).

Bir diğer çözüm ise "color palette" EPROM'larını dump edip sonra içindeki datayı "invert" edip sonra geri yüklemekmiş

Veya orijinal Sanyo inverter bulmak veya yapmak (yapmak konusu biraz sıkıntılı zira tarihi çoktan geçmiş garip transistörler ve diyotlar var  devre şemasında, muadillerini bulmaya uğraşmak yerine bir opamp devresi yapmak daha kolay gibi...)

tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 18, 2014, 13:21:08 ÖS »

Bir diğer çözüm ise "color palette" EPROM'larını dump edip sonra içindeki datayı "invert" edip sonra geri yüklemekmiş

Bu da güzel çözümmüş. Yalnız bu çözümlerde blank seviyelerinin bir önemi var mı diye şimdi aklıma geldi, görüntüyü invert etsek de blank seviyeleri 0V olmalı herhalde, tabii bu monitöre de bağlı, belki de takmıyordur .

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 18, 2014, 14:20:13 ÖS »

Bu da güzel çözümmüş. Yalnız bu çözümlerde blank seviyelerinin bir önemi var mı diye şimdi aklıma geldi, görüntüyü invert etsek de blank seviyeleri 0V olmalı herhalde, tabii bu monitöre de bağlı, belki de takmıyordur .

hiçbir fikrim yok. bi formul var oratıkta dolaşan ama incelemedim. zaten eprom datası ile de oynamak istemiyorum (eprom pencerelerinin üzerlerinde orijinal nintendo stickerları falan var, yeniden yazmak için onları yırtmak lazım, orijinal kalsınlar istiyorum).

hem zaten bir JAMMA çevirici adaptör yapacaktım, AD826 minik devreyi ve bir diğer minik ses amfi devresini bu çeviricinin üzerinde yapacağım. böylesi daha şık ve zevkli...

mikesarcade.com'da bu tarz bir ürün var, onun gibi bişey yapacağım sanırım...

https://www.mikesarcade.com/cgi-bin/store.pl?sku=NIN2JAMMA

Mike'da kurt ya, anlamayalım diye opamp'ın üzerini traşlamış resimde ama ben hangi opamp'ı kullandığını buldum yabancı forumlarda birisi yakın çekim fotosunu çekmişti Kahkaha
« Son Düzenleme: Mart 18, 2014, 14:26:51 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: