Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjesararan retrolarınızı ucuz ve kolayca beyazlatın yöntem
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 9   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: sararan retrolarınızı ucuz ve kolayca beyazlatın yöntem  (Okunma Sayısı 40924 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Lionheart
Üye

Arcade

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Mayıs 19, 2014, 13:42:11 ÖS »

Bende kuaför malzemeleri satan yerden aldığım yüzde 6 lık Hidrojen Proxide ve Halojen lambayla 12 Saat'te aşağıda görülen beyazlığı elde ettim. maalesef beyazlatmadan önce çektiğim resim yok ama resmen kahverengiydi. Sonuçtan çok memnunum. Şimdi 30W lık LED projektör'le deneyeceğim. Sonuçları gene paylaşırım.
No: Bu arada satıcı arkadaşa sordum zararı var mıdır diye abi insan başında kullanılıyor, herhangi bir sorun yok dedi.

Bilmediğim için soruyorum hocam.Neden güneş ışığı yerine 30W'lık LED projektör kullanıyorsunuz ?
byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Mayıs 19, 2014, 13:49:26 ÖS »

Sevgili lionheart tamamen sabırsızlığımdan ve evimin fazla güneş almamasından . Sitelerde yapan arkadaşlar, sonuç alabilmek için en az 24 saat güneş ışığında tutmak gerektiğinden bahsediyorlardı. Bende süreyi kısaltmak için Halojen lamba kullandım ama fazla elektrik harcadığı için, Gün ışığı LED lambayı denemeye karar verdim. Sonuca göre karar vereceğim hangisini kullanacağıma.
Lionheart
Üye

Arcade

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Mayıs 19, 2014, 13:52:06 ÖS »

Sevgili lionheart tamamen sabırsızlığımdan ve evimin fazla güneş almamasından . Sitelerde yapan arkadaşlar, sonuç alabilmek için en az 24 saat güneş ışığında tutmak gerektiğinden bahsediyorlardı. Bende süreyi kısaltmak için Halojen lamba kullandım ama fazla elektrik harcadığı için, Gün ışığı LED lambayı denemeye karar verdim. Sonuca göre karar vereceğim hangisini kullanacağıma.

Tamam hocam.Benim elimde saramış bir plastik var.Deneme amacıyla gidip bu saçlara uygulanan kuaför malzemesini alacağım ve önce bu plastikte deneyeceğim.İyi sonuç alırsam Dremcast'e uygulayacağım.

Bizim evimiz müstakil ev olduğundan çatıya koyarım.Fakat tek korkum Çukurova'nın özellikle de Adana'nın kavurucu sıcağında güneşe bırakacaklarımın erime tehlikesi olması. Kahkaha
« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2014, 13:55:37 ÖS Gönderen: lionheart » Logged
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Mayıs 19, 2014, 14:38:50 ÖS »

çözeltisi yüksek hidrojen proksit kağıt üzerinde ve organik maddeler üzerinde yakıcı yanıcı etkisi vardır dikkat saf hidrojen proksittin kağıdı tutuşturduğunu gördüm % 6 lık çözelti sanırım yapmaz ama dikkatli olun genede.

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
fatihcavus
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Mayıs 19, 2014, 18:20:30 ÖS »

Ellerinize sağlık

peki uygulamanın plastik harici kısımlara zararı varmı?
etiket , yazı veya şeffaf plastik yüzeyler veya yumuşak plastik tuşlar vs vs

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Mayıs 19, 2014, 18:36:04 ÖS »

metal kısımlara zarar veriyor bildiğim kadarı ile

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Mayıs 19, 2014, 22:39:32 ÖS »

..Sitelerde yapan arkadaşlar, sonuç alabilmek için en az 24 saat güneş ışığında tutmak gerektiğinden bahsediyorlardı.

yalnız uygulama için gerekli 24 saat güneş ışığı gerekliliği bana pek inandırıcı gelmedi

memoryx17
Üye

Ankara'dan bir retrocu (Mehmet)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Mayıs 19, 2014, 22:50:02 ÖS »

Tepkime için Hidrojen peroksit + UV (mor ötesi) ışık şart. Sadece Hidrojen perosit sıvısı içinde ben 48 saat beklettim hiç birşey olmadı. Ama jel Hidrojen peroksit ile güneş ışığında sonuç mukemmel oluyor. Direk UV lamba bulursanız daha hızlı sonuç alırsınız.

3xCommodore 64, Amiga 500, Sinclair ZX Spectrum 48K, Sinclair ZX Spectrum +2, 2xAtari 800XL, Vestel MSX, 2xSEGA MD2, Amstrad CPC464
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Mayıs 19, 2014, 23:01:44 ÖS »

Bit pazarlarında karşınıza çıkabilecek olan solaryum için kullanılan Philips'in ürünleri var...

<a href="http://www.youtube.com/v/50plc8exg2w&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/50plc8exg2w&rel=0</a>

Bu üründen bir kaç ay önce gittiğim bit pazarında görüp, ilgilenmedim. her zamanki gibi sonradan pişman oldum... Bunun gibi birşey bulup, piliç çevirme türü bir düzenekle sanırım fabrikasyon beyazlatma işine girilebiliriz Hatta düzeneği kuran birine, retroları yollar beyazlatır (anti bronzlaşma) geri alırız ...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Mayıs 19, 2014, 23:04:42 ÖS »

keşke benim PCB pozlama kutusunu daha büyük yapsaymışım

byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Mayıs 20, 2014, 00:41:03 ÖÖ »

"peki uygulamanın plastik harici kısımlara zararı varmı?
etiket , yazı veya şeffaf plastik yüzeyler veya yumuşak plastik tuşlar vs vs"
Fatih benim beyazlattığım 6 plastik Kasa'da yazılara, plastik ekran korumasına, tuşlara herhangi bir zarar gelmedi, metal kısım olmadığı için zarar verip vermediğini bilmiyorum.
"yalnız uygulama için gerekli 24 saat güneş ışığı gerekliliği bana pek inandırıcı gelmedi"
Sevgili LW3D araştırdığım çoğu yabancı sitede güneş ışığı 24 saat diyordu bana 24 saat güneş ışığını bulamıyacağımız için saçma gelmişti ama vardır bir bildikleri demiştim.  Kahkaha
Söylediğim yöntemde resimde gördüğünüz gibi 100W halojen lambayla aldığım sonuç harika (harcanan elektrik açısından) Dediğim gibi en kısa zamanda LED gün ışığı projektörle deneyip sonucu paylaşacağım.
hekimoglu78
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Mayıs 20, 2014, 00:59:22 ÖÖ »

7 Yıl önceki Amigam dan eser yok çok sararmış&nbsp; :'(

Tamamen kapalı kutuda duran hiç ışık ve toz görmemesine rağmen resimde gördüğünüz&nbsp; gibi sararmış bir durumda. Akşam kontrol için açtığımda resmen şok oldum.
Halbuki daha tornavida bile değmedi hiçbir yerine sıfıra yakındı... Pırıl Pırıl bir beyazı vardı,
Nette Vanish oxi yada Creme Developer diye bir temizleyici ile iyi sonuçlar aldıklarını söyleyenler var, deneyeniniz var mı? Hatta Creme Developer sonucu amiga klavyesi resimlerinide ekliyorum.

İşin ilginci amele yanığı gibi tuşların birazı sarı birazı değil dik duruyordu cihaz, üzerine partikül halinde tozlar mı yapıştı noldu anlamadım
Aşağıdaki sitedeki eleman klavyenin önceki ve sonraki halini paylaşmış sonuç iyi gibi...

http://eab.abime.net/showthread.php?t=37808&page=45

----

Amigamın hali

Ne aradığını bilmeyen, ne bulduğunu anlayamaz !
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Mayıs 20, 2014, 10:24:42 ÖÖ »

@Hekimoğlu78
Güneş ışığı sararmada şart değil. Kutu dik duruyordu demişsin ya dik yeri dışardan daha fazla ısı almıştır. Çünkü bildiğim kadarı ile ısı da etkiliyor ve içindeki tutuşturma geciktirici madde yavaşça aktifleşip plastiği sarartıyor.

Bu yöntemi anlatan konunun aynısını hata arkadaşlarımın uygulama örnekleri ile nintendocu sitesinde açmıştım yabancı bi siteden görüp.  Sadece güneş ışığı yeterli oluyor arkadaşlar. Çözeltinin yoğunluğu güneşte bırakma süresinde oldukça etkili. Güneşteki UV miktarı azımsanamayacak kadar fazla.

Renk farkı olmaması için aynı yoğunluktaki çözelti ile aynı sürede ve aynı kalitede güneşte bekletmek gerekiyor. Yani tüm parçaları bir seferde yapmak en mantıklısı.

Streç filmi çılgınca sarmamak lazım, güneşi mümkün olduğunca geçirmeli. Zaten streçin görevi çözeltiyi yüzeyde tutmak, akmasını ve buharlaşmasını önlemek.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #28 : Mayıs 20, 2014, 11:38:20 ÖÖ »

Öncelikle İbrahim'e bu konuyu tekrar açtığı ve tecrübesini paylaştığı için teşekkürler.

Bazı yanlış anlaşmaları gidermek lazım. Eski cihazların plastik aksamlarının sararmasının nedeni toz, kir vb. değil. Plastiğin içine eklenen tutuşmayı önleyici maddelerin saf olmaması. Bu maddeler zaman içinde kendiliğinden bozularak sararmaya sebep oluyor. Kullanılan imalat tekniğine bağlı olarak saflık durumu ve sararma oranı değişiyor. Duruma göre sarı veya kahverengi tonlarında bir renk oluşuyor. Çok parçalı bazı cihazların bir tarafı faklı, diğer tarafı farklı renkte olabiliyor. Güneş ışığı da bu sararma işinde etkin renk oynuyor. Direk güneş gören parçalar daha çabuk sararıyor.

2008'e kadar eski bilgisayarlar tekrardan beyaza boyanıyordu. Sonra sararmayı geri çevirmek bilgisayarın kasasını söküp hidrojen peroksite yatıranlar olumlu sonuçları paylaşmaya başladılar. Sanıyorum bunu peroksit'in beyazlatıcı etkisini denerken tesadüfen bulmuşlardı. Ancak çok beklemek gerekiyordu, çok peroksit gerekiyordu. Bir iki kimyager konu üzerinde çalışarak UV ışığın reaksiyonu hızlandırdığını buldular. Aynı zamanda aktif oksijen içeren temizlik ürünlerini kullanmak da reaksiyonu hızlandırıyordu. Son olarak kullanılan peroksit miktarını azaltmak için sürülerek uygulanabilir jel haline getirdiler.

Formul aşağıda. İçeriğindeki ksantan sakızını bulmak biraz sorun olabilir. Onun yerine mısır nişastası da kullanılabiliyor.
http://retr0bright.wikispaces.com/Retr0Bright+Gel

Özetlemek gerekirse:
- Beyazlatmak için Hidrojen Peroksit yeterli ancak sonuç almak için bir kaç gün beklemek gerekiyor.
- Güneş ışığına bırakırsanız 24 saatte işlem tamam
- UV lambanız ve evde oksi action detarjan varsa süre 1-2 saate iniyor.
- Büyük parçalar için jel yapmak gerekiyor.

Lionheart
Üye

Arcade

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Mayıs 20, 2014, 11:51:45 ÖÖ »

Öncelikle İbrahim'e bu konuyu tekrar açtığı ve tecrübesini paylaştığı için teşekkürler.

Bazı yanlış anlaşmaları gidermek lazım. Eski cihazların plastik aksamlarının sararmasının nedeni toz, kir vb. değil. Plastiğin içine eklenen tutuşmayı önleyici maddelerin saf olmaması. Bu maddeler zaman içinde kendiliğinden bozularak sararmaya sebep oluyor. Kullanılan imalat tekniğine bağlı olarak saflık durumu ve sararma oranı değişiyor. Duruma göre sarı veya kahverengi tonlarında bir renk oluşuyor. Çok parçalı bazı cihazların bir tarafı faklı, diğer tarafı farklı renkte olabiliyor. Güneş ışığı da bu sararma işinde etkin renk oynuyor. Direk güneş gören parçalar daha çabuk sararıyor.

2008'e kadar eski bilgisayarlar tekrardan beyaza boyanıyordu. Sonra sararmayı geri çevirmek bilgisayarın kasasını söküp hidrojen peroksite yatıranlar olumlu sonuçları paylaşmaya başladılar. Sanıyorum bunu peroksit'in beyazlatıcı etkisini denerken tesadüfen bulmuşlardı. Ancak çok beklemek gerekiyordu, çok peroksit gerekiyordu. Bir iki kimyager konu üzerinde çalışarak UV ışığın reaksiyonu hızlandırdığını buldular. Aynı zamanda aktif oksijen içeren temizlik ürünlerini kullanmak da reaksiyonu hızlandırıyordu. Son olarak kullanılan peroksit miktarını azaltmak için sürülerek uygulanabilir jel haline getirdiler.

Formul aşağıda. İçeriğindeki ksantan sakızını bulmak biraz sorun olabilir. Onun yerine mısır nişastası da kullanılabiliyor.
http://retr0bright.wikispaces.com/Retr0Bright+Gel

Özetlemek gerekirse:
- Beyazlatmak için Hidrojen Peroksit yeterli ancak sonuç almak için bir kaç gün beklemek gerekiyor.
- Güneş ışığına bırakırsanız 24 saatte işlem tamam
- UV lambanız ve evde oksi action detarjan varsa süre 1-2 saate iniyor.
- Büyük parçalar için jel yapmak gerekiyor.

Eğer Oxi Action alırsak hangisinden almamız lazım acaba ? Sanırım bütün Oxi Action deterjanlar da hidrojen peroksit yok.
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 9   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: