Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: DryFilm Hakkında Yardım  (Okunma Sayısı 4393 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
alemdarr
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Mayıs 29, 2014, 23:36:12 ÖS »

Hobi için aldığım küçük bir sütün matkap var. Ama sürekli kayıyor. Onuda yeniliycem sanırım. Matkap işini iyice düşüneceğim. Söylediğin matkap ucunuda yarın çıkıp arıycam bakalım bulabilecekmiyim. PCB yi kesmek için ne kullanıyorsun? Ben dremel kullanıyorum ama tam düz olmuyor. Bir daire testere veya otomatik kıl testere gibi bişey bulmam lazım.

flanker.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Mayıs 29, 2014, 23:42:28 ÖS »

PCB kesimi için Proxxon KS 230 ve elmas kesici disk (28012) kullanıyorum. Tereyağı keser gibi kesiyor. KS230'un arkasındaki deliğe de ucuz bir süpürge bağladım, toz olayı da bitti

Bu arada KS230'un içinden çıkan diski PCB'de kullanma, dakikasında körelir.

Bir de o hobby drill'e karbit uç falan alma bence. Dediğim gibi 1-2 PCB için idare edersin ama uzun vadede salla o drill'i Kahkaha

yani bulacağın karbit uç o drilden pahalı olacaktır ve o drill salındığından karbit ucun çıt diye kırılır...

alemdarr
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Mayıs 29, 2014, 23:47:48 ÖS »

2-3 tane uç kırdım zaten Kahkaha  İlk işim onu atıp yeni bi matkap almak bulamassamda internetten alırım

flanker.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Mayıs 29, 2014, 23:56:15 ÖS »

2-3 tane uç kırdım zaten Kahkaha  İlk işim onu atıp yeni bi matkap almak bulamassamda internetten alırım

proxxon almayacaksan (ki eğer bütçen varsa şiddetle tavsiye ederim) en azından alacağın drill'in yukarı aşağı mekanizmasının 2 sütun üzerinde olmasına dikkat et. bu tür ucuz matkaplarda salınımdan ziyade yukarı aşağı indirme mekanizması dandik olduğundan uç kırıyor.

ayrıca matkabın salınımsız olabilmesi için motor ile delici uç aynı eksende değil bir kayışla birbirlerine bağlanmış olmaları gerekiyor. örneğin bir sütun mekanizmasına oturtulmuş bir el matkabı da (örn. dremel veya proxxon el matkabı + matkap stantları) PCB için iyi bir çözüm değil.

Yani benim ilk yaptığım hataya düşme, zaten dremel'im var, PCB delmek için de kullanayım bari diye gittim dremel matkap standı aldım. sonuç => çöp ötesi...

paşa paşa söylediğim proxxon sütunlu matkabı al (dediğim gibi bütçen varsa) kafan rahat etsin...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Mayıs 30, 2014, 00:00:15 ÖÖ »

ha bi de iki eksenli proxxon koordinat sehpası (KT 70) alabilirsen işte o zaman huzur buluyorsun. Kahkaha

bu koordinat sehpasını sütun matkaba monte ediyorsun, PCB'yi de koordinat sehpasına. ondan sonra aynı eksen üzerinde bir çok deliği hızlıca, pürüzsüz ve AYNI HİZADA deliyorsun (örn entegre bacakları, soket delikleri, pin header delikleri v.s.)

alemdarr
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Mayıs 30, 2014, 12:33:40 ÖS »

KT 70 e baktım cidden harika bişey bunla cnc bile olur. Duruma göre pcb işi yoğunlaşırsa hemen alırım internette önerdiğin bi site varmı ?

flanker.
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: