Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarSinclairSinclair - DonanımZX Spectrum tamiratı - Siyah beyaz görüntü problemi
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: ZX Spectrum tamiratı - Siyah beyaz görüntü problemi  (Okunma Sayısı 13012 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Temmuz 14, 2014, 11:46:54 ÖÖ »

Ribon kablo yüzünden çöpe kaç cihaz attım hatırlamıyorum bile

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Temmuz 14, 2014, 13:11:54 ÖS »

Yavuz usta yeni projeler görmeyi özlemişiz ufukta yeni heyecan verici projeler var mı?

gönül isterdi ki "gerçek" hayatımızı idame ettirmek için bi yerlerden loto moto çıksa da 7/24 burada proje paylaşabilsem sizlerle ama heyhaat! maalesef gerçek hayat devam ediyor

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Temmuz 14, 2014, 16:55:34 ÖS »

Membrane tamir yöntemine bayıldım

Özellikle fotoroman tadında olması süper... Bir önceki resimde membrane'ı kopuk yerden kestiğinde "işte şimdi yan bastın, bende kesmiş sonra oturtamamıştım.." diye içimden geçirirken, sonraki fotolarda çözümü görünce, bir laz olmama rağmen piyanoyu kendime çekmeyi nasıl akıl edemem diye hayıflandım

Ellerine sağlık...iyiki varsın...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Temmuz 15, 2014, 09:41:43 ÖÖ »

Membrane tamir yöntemine bayıldım

Özellikle fotoroman tadında olması süper... Bir önceki resimde membrane'ı kopuk yerden kestiğinde "işte şimdi yan bastın, bende kesmiş sonra oturtamamıştım.." diye içimden geçirirken, sonraki fotolarda çözümü görünce, bir laz olmama rağmen piyanoyu kendime çekmeyi nasıl akıl edemem diye hayıflandım

Ellerine sağlık...iyiki varsın...

Acaba bu tarz bir şey denedin mi? Deneyen oldu mu membran tamirinde?

http://www.tutkalmarket.com/urun_detay.asp?uid=287

Eldeki imkanlarla aklıma ilk gelen yöntem buydu ancak sanki bu tarz bir yapıştırıcı ile daha "pratik" bir tamirat yapılabilir gibi geldi bana...

@joker_'in diğer speccy'lerinde bir de bunu deneyeyim bari...

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Temmuz 15, 2014, 10:26:36 ÖÖ »

Eldeki imkanlarla aklıma ilk gelen yöntem buydu ancak sanki bu tarz bir yapıştırıcı ile daha "pratik" bir tamirat yapılabilir gibi geldi bana...

@joker_'in diğer speccy'lerinde bir de bunu deneyeyim bari...

Eğer bu yöntem olursa,ciddi bir sıkıntıdan kurtulmuş oluruz.Bir çok speccy hayata döner

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Temmuz 15, 2014, 10:43:35 ÖÖ »

İnce işler için uygun değil maalesef

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Temmuz 15, 2014, 17:40:21 ÖS »

amigalardaki membran tamirinde gümüş iletken boya kulanarak yapıyorum eğer parçayı çok fazla esnetmeden kulanmak mümkün ise hiç bir sorun çıkarmıyor bunun yanında uğraşma kısmını saymaz isek senin yaptığın yöntem oldukça sağlam olmuşa benziyor . iletken boyalar membran tamirinde her zaman alternatif olabilir linkini verdiğin tutkalda alternatif olabilir bence .

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
leviathank
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Temmuz 15, 2014, 23:30:16 ÖS »

Alternatif bir diğer yöntem (forumda daha önce paylaştım sanırım): https://sites.google.com/site/homecomputergroup/docs/speccy-membrane-repair
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Temmuz 16, 2014, 02:55:27 ÖÖ »

Alternatif bir diğer yöntem (forumda daha önce paylaştım sanırım): https://sites.google.com/site/homecomputergroup/docs/speccy-membrane-repair

bu aluminyum folyo tekniği iyiymiş... biraz daha ince iş gerektiriyor ama başarılı bir şekilde yapılırsa sonuç sanırım daha "orijinaline yakın". teşekkürler @leviathank...

@joker_'in diğer speccy'sini de tamir edebilirsem ve membranın da elden geçmesi gerekirse bu tekniği deneyebilirim...

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Temmuz 16, 2014, 07:36:24 ÖÖ »

bu aluminyum folyo tekniği iyiymiş... biraz daha ince iş gerektiriyor ama başarılı bir şekilde yapılırsa sonuç sanırım daha "orijinaline yakın". teşekkürler @leviathank...

@joker_'in diğer speccy'sini de tamir edebilirsem ve membranın da elden geçmesi gerekirse bu tekniği deneyebilirim...

Abi o kadar uğraştın,seni birde bu membran için uğraştırmak istemem,yeni membran alırım Uğraşılacak gibi değil yani,ince ince erişte keser gibi Kahkaha
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Temmuz 16, 2014, 08:08:21 ÖÖ »

Alıntı sahibi: joker_ link=topic=8354.msg85722#msg85722

ince ince erişte keser gibi Kahkaha

Sonraki projenin başlığı.  Yavuz Şefin Mutfağı mı olacak yoksa Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Temmuz 17, 2014, 01:57:20 ÖÖ »

Abi o kadar uğraştın,seni birde bu membran için uğraştırmak istemem,yeni membran alırım Uğraşılacak gibi değil yani,ince ince erişte keser gibi Kahkaha

@joker_ ikinci speccy daha uğraştırdı! ama inadım inat dedim o da halloldu Kahkaha yanlız multimetreden girdim osiloskoptan çıktım speccy'nin feleği şaştı Kahkaha

paylaşıyorum birazdan...

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Ekim 30, 2017, 12:56:53 ÖS »

@yavuzg

klavye soketini uzatırken kabloların ucuna kılıf gibi birşey geçirmişsiniz, ismi ne olarak geçiyor? :> satılan bir ürünmü yoksa siz kendinizmi yaptınız? kılıf diye aratınca kalın kablolar için çıkıyor.

* IMG_4004_zps4877f4bd.jpg (132.55 KB, 768x1024 - Görüntüleme: 995 kez.)
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2017, 13:30:59 ÖS Gönderen: BlitzBasic » Logged

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Ekim 30, 2017, 21:10:53 ÖS »

Onlara "makaron" deniyor... Isıyla daralan makaron

Örneğin:

https://www.direnc.net/arama?q=makaron

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Ekim 30, 2017, 22:09:39 ÖS »

Yıllardır merak edip bir türlü öğrenemediğim bir gizem daha çözüldü, teşekkürler :>

Lehim istasyonu, kapasitör, robot et, ısılı lehim pompası vs.. vs.. sipariş ettim. artık bu işlere yavaştan el atmanın zamanı geldi.
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2017, 22:11:54 ÖS Gönderen: BlitzBasic » Logged

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: