Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: ZX Spectrum+ tamiratı - Tamamen ölü cihaz  (Okunma Sayısı 21850 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Temmuz 25, 2014, 08:50:24 ÖÖ »

@yavuzg: Abi 4164 konusunda ufak bir yanlışlık var yazdıklarında, sanırım GND ile +5V'un yerine bakarken karıştırdın.

9. pin GND değil +5V ve 4164'de A7 hattına denk geliyor ki sorun değil daima 1 oluyor, yani en alt bankı değil en üst bankı kullanmış oluyoruz.

8. pini de +5V ile beslememiz gerektiği için kıvırıp 9. pine bağlıyoruz.

___  ____                  ___  ____
   -5v -|1  \_/ 16|- Gnd      N/C -|1  \_/ 16|- Gnd
   Din -|2      15|- /CAS     Din -|2      15|- /CAS
   /WE -|3   4  14|- Dout     /WE -|3   4  14|- Dout
  /RAS -|4   1  13|- A6      /RAS -|4   1  13|- A6
    A0 -|5   1  12|- A3        A0 -|5   6  12|- A3
    A2 -|6   6  11|- A4        A2 -|6   4  11|- A4
    A1 -|7      10|- A5        A1 -|7      10|- A5
  +12v -|8       9|- +5v      +5v -|8       9|- A7
         ---------                  ---------

Soldaki 4116, sağdaki 4164. Yalnız benim anlamadığım 4116''da A6 hattı ne arıyor. A6 varsa 4132 olması gerekmezmiydi.

@simon, kesinlikle doğru söylüyorsun... düzeltelim yazıyı da referans yanlış olmasın.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Temmuz 25, 2014, 09:01:10 ÖÖ »

Bir speccy daha hayata dönemesine sevindim.Bu arada @yavuzg,sayende sitede spectrum tamiratı ile ilgili çok güzel kaynaklar oluşmaya başladı.

Eline sağlık.

@joker_, sipariş ettiğim yeni membranlar da gelsin, bir de membran değişimi konulu bir yazım olacak.

Hatta, senin "yedek parça" diye gönderdiğin speccy'yi bile hayata döndürebilirim sanırım zira bu speccy'yi tamir ederken önce TR4'ü o boarddan sökmüştüm fakat o da bozuk çıktı. Muhtemel o da aynen bu sorundan muzdarip. Onun kasası/kalvyesi bitikti hatırlarsan. Eğer o da hayat dönerse onunla ilgili bir projem de var

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Temmuz 25, 2014, 09:09:20 ÖÖ »

Bir speccy daha hayata dönemesine sevindim.Bu arada @yavuzg,sayende sitede spectrum tamiratı ile ilgili çok güzel kaynaklar oluşmaya başladı.

Eline sağlık.

@joker_, sipariş ettiğim yeni membranlar da gelsin, bir de membran değişimi konulu bir yazım olacak.

Hatta, senin "yedek parça" diye gönderdiğin speccy'yi bile hayata döndürebilirim sanırım zira bu speccy'yi tamir ederken önce TR4'ü o boarddan sökmüştüm fakat o da bozuk çıktı. Muhtemel o da aynen bu sorundan muzdarip. Onun kasası/kalvyesi bitikti hatırlarsan. Eğer o da hayat dönerse onunla ilgili bir projem de var

Abi, şu membran sorununa kalıcı bir çözüm bulursan, spectrum camiası resmini t-shirt'e basar, partilerde o şekilde dolaşır Kahkaha

Açıkcası merak etmeye başladım, kafandaki spectrum projesini
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Temmuz 25, 2014, 10:03:58 ÖÖ »

@joker_ membran probleminin "ekonomik" bir çaresini bulamadım maalesef. Küçük 48K'lar için sıfır membran 25 TL, Plus membranı 50 TL'ye satılıyor. Yani bu fiyatlara bunlardan daha sağlam ve daha ucuz bir çözüm pek aklıma gelmedi. Bir ara Plus için membranın yerine geçebilecek buton switch'li bir klavye projesi düşündüm ancak bunun da maliyetini 25 TL civarında hesapladım ki zahmet etmeye pek değmez...

Diğer speccy için düşündüğüm proje (eğer elim değip yaparsam) aslında basit; Desktop speccy

Üzerinde USB girişi (özellikle USB PC klavyesi bağlayabilmek için), açma/kapama düğmesi ve dahili minik bir güç kaynağı olan speccy kasası (Belki bir upsclaer/scandoubler da eklenerek direk VGA çıkışı da eklenebilir)

Bu sayede hem membranı bitik, tuşları eksik bir speccy'ye daha kullanışlı bir yuva sağlamış olurum hem de daha sonra parça test edebilmek için rahat açılır kapanır bir kasası olur diye düşündüm...

Gereken mini proje bileşenlerine dair (USB klavye interface, scandoubler v.s.) zaten internette bolca kaynak var, yani amerikayı yeniden keşfetmiş de olmuyoruz.

Tabii sadece bir fikir şu anda...

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Temmuz 25, 2014, 10:23:34 ÖÖ »

@joker_ membran probleminin "ekonomik" bir çaresini bulamadım maalesef. Küçük 48K'lar için sıfır membran 25 TL, Plus membranı 50 TL'ye satılıyor. Yani bu fiyatlara bunlardan daha sağlam ve daha ucuz bir çözüm pek aklıma gelmedi. Bir ara Plus için membranın yerine geçebilecek buton switch'li bir klavye projesi düşündüm ancak bunun da maliyetini 25 TL civarında hesapladım ki zahmet etmeye pek değmez...

Diğer speccy için düşündüğüm proje (eğer elim değip yaparsam) aslında basit; Desktop speccy

Üzerinde USB girişi (özellikle USB PC klavyesi bağlayabilmek için), açma/kapama düğmesi ve dahili minik bir güç kaynağı olan speccy kasası (Belki bir upsclaer/scandoubler da eklenerek direk VGA çıkışı da eklenebilir)

Bu sayede hem membranı bitik, tuşları eksik bir speccy'ye daha kullanışlı bir yuva sağlamış olurum hem de daha sonra parça test edebilmek için rahat açılır kapanır bir kasası olur diye düşündüm...

Gereken mini proje bileşenlerine dair (USB klavye interface, scandoubler v.s.) zaten internette bolca kaynak var, yani amerikayı yeniden keşfetmiş de olmuyoruz.

Tabii sadece bir fikir şu anda...

Abi çok güzel fikir Hatta olayı abartabiliriz,bende spectrum'a 3,5" floppy bağlamak için gerekli olan discipple var.

http://tozbit.blogspot.com.tr/2012/09/disciple-spectrum-disk-interface.html

Bununla disketli, joystick girişli bir desktop yapapılabilir. Kahkaha

Fakat sanırım sen orjinalini bozmadan yapacaksın.O yüzden bunlar işe yaramaz tabii
« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2014, 10:25:09 ÖÖ Gönderen: joker_ » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Temmuz 25, 2014, 10:41:45 ÖÖ »

Fakat sanırım sen orjinalini bozmadan yapacaksın.O yüzden bunlar işe yaramaz tabii

Yoo orijinalliği kalmayacak benim bahsettiğim senaryoda. Yani plus'ın kendi kasasını/klavyesini kullanmayı düşünmüyorum (ki biliyorsun kasa delik değiş, klavyenin tuşları eksik, membran bitik v.s.)

Düşüncem, direk "orijinal" speccy PCB'sini (eğer tamir edebilirsem ki ULA sağlam, gerisini illa ki tamir ederim) eğer sığarsa standart bir mini-ATX PC kasasına (merpazar.com), sığmazsa standart başka bir plastik kasaya (altinkaya.com) yerleştirmek...

Spectrum için SD/IDE floppy emulatörü, USB keyboard/joystick arayüzleri v.s. projeleri gördüm internette, bunlar da eklenebilir projeye...

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Temmuz 25, 2014, 11:05:19 ÖÖ »

Yoo orijinalliği kalmayacak benim bahsettiğim senaryoda. Yani plus'ın kendi kasasını/klavyesini kullanmayı düşünmüyorum (ki biliyorsun kasa delik değiş, klavyenin tuşları eksik, membran bitik v.s.)

Düşüncem, direk "orijinal" speccy PCB'sini (eğer tamir edebilirsem ki ULA sağlam, gerisini illa ki tamir ederim) eğer sığarsa standart bir mini-ATX PC kasasına (merpazar.com), sığmazsa standart başka bir plastik kasaya (altinkaya.com) yerleştirmek...

Spectrum için SD/IDE floppy emulatörü, USB keyboard/joystick arayüzleri v.s. projeleri gördüm internette, bunlar da eklenebilir projeye...

Abi çok sağlam bir proje olacak gibi Kahkaha

Aslında benimde hep aklımda, laptop tarzı bir speccy vardı.

http://user.tninet.se/~vjz762w/
AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Temmuz 25, 2014, 11:35:41 ÖÖ »

Sevgili yavuzg yine çok güzel ve özenli bir iş çıkartmışsın.
Ben de forumdaki pek çok arkadaş gibi, bir fırsat çıksa da yüz yüze tanışsak, görüşsek diye can atıyorum. 

Umarım tez vakitte ya senin yolun İstanbul'a, ya bizimki Ankara'ya düşer.

Valla şu meşhur divIDE'ye bir el atsanız, yarı-seri üretim yapsanız (örn. 20 pcb'lik bir lot) direkt "üçünç" olurum. (LW3D ve joker_'den sonra) 

http://baze.au.com/divide/

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Temmuz 25, 2014, 12:13:56 ÖS »

Abi çok sağlam bir proje olacak gibi Kahkaha

Aslında benimde hep aklımda, laptop tarzı bir speccy vardı.

http://user.tninet.se/~vjz762w/

aslına bakarsan bitte içine spectrum ve diğer aksamların sığabileceği tombul eski laptopları gördükçe benim de aklıma gelmiyor değil... Yanlız adamın yaptığı laptop'lar da oldukça şıkmış...

Valla şu meşhur divIDE'ye bir el atsanız, yarı-seri üretim yapsanız (örn. 20 pcb'lik bir lot) direkt "üçünç" olurum. (LW3D ve joker_'den sonra) 

http://baze.au.com/divide/

olmazsa olmaz bir cihaz

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Temmuz 25, 2014, 22:42:31 ÖS »

Bu tamirata küçük bir ekleme yaptım.

Speccy'nin sahibi arkadaş composite video mod'da istedi. Bu zaten basit bir mod, 5dk'da bitti. Yanlız yine de kabloları çatır çutur kesip biçmeden yapayım dedim.

RF soketine bağlı direncin de lehimini kibarca söküp bacağını ayırdım, Composite video için yeni bir kablo döşedim.

Bunun dışında dün bir şey dikkatimi çekmişti ancak pek oralı olmamıştım. O da klavyenin tuşlarına basınca dahili hoparlörden dıt dıt sesi gelmesi gerekirdi, ama gelmiyordu.

Bunu klasik BEEP 1,0 ile test ettim, evet, hoparlörden ses gelmiyordu...

Biraz araştırınca bunun sebebinin şu sıra ile araştırılabileceğini öğrendim;

1) Hoparlör
2) D9 (ses amfisine giden diod)
3) TR7 (ses amfisi "sir" yine konuşturmuş maharetini, ses amfisi olarak tek bir transistör var speccyde Kahkaha )

Neyse, hoparlörü osiloskobun test kare dalga çıkışına bağladım, tiz de olsa bir ses geliyordu. Aynı işi çalışan speccy'nin hoparlöründe de deneyince aynı tizlikte ses geldiğini gördüm. Yani hoparlör sağlamdı...

Sonra sıra D9'a geldi. Multimetre ile devre üzerindeyken ölçtüm. Tamamen açık devre olduğunu gördüm. Yani bu da güç problemi sırasında yanmış.

Yerinden söktüm...

Ve yenisini taktım. Şansıma malzemee çekmecemde 1N4148'lerden bolca vardı (Neden aldığımı hatırlamıyorum bile, sanırım Atmega'nın çıkışlarından bir şey sürmek için bu diodlardan almıştım fi tarihinde... ama ne )

TR7'yi de üşenmedim test ettim, o sağlam çıktı. Sanırım D9 yanarken sigorta görevi görmüş ve hem transistörü hem de hoparlörü korumuş...

Neyse, şimdi tam anlamıyla speccy hazır oldu...
« Son Düzenleme: Ekim 27, 2017, 00:16:35 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Temmuz 25, 2014, 23:54:05 ÖS »

Yine buyuk keyifle okudum ustad yavuzg'nin yeni ZX Spectrum macerasini. Paylasim icin cok tesekkurler.
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Temmuz 26, 2014, 00:27:38 ÖÖ »

Yine buyuk keyifle okudum ustad yavuzg'nin yeni ZX Spectrum macerasini. Paylasim icin cok tesekkurler.

Hele birde spectrum'cu olunca, keyif daha da artıyor Kahkaha
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Temmuz 26, 2014, 03:27:23 ÖÖ »

Hele birde spectrum'cu olunca, keyif daha da artıyor Kahkaha

Aynen
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Kasım 06, 2017, 08:33:55 ÖÖ »

Madem bu kadar zahmete girdim bari potansiyel sorun çıkartacak komponentlerin hepsini değiştireyim dedim. Detayları daha sonra kendi açtığım başlıkta paylaşacağım.

7805 -> UA7805CV
TR4 -> 2SD1207
TR5'in muadili sizce nedir?

Bu üçlü en belalı üçlü anladığım kadarı ile hata oldumu yanında lower ram vs. götürüyor.

Bir soru daha :> ram chipleri başka spectrum olmadan multimetre ile test etme şansım varmıdır? Yada başka bir cihazmı gerekiyor?

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: