Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeArduino Pro Mini Programlama Problemi
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Arduino Pro Mini Programlama Problemi  (Okunma Sayısı 6992 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
wolfiem
Deneyimli

May the source be with you!

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 02, 2014, 00:36:58 ÖÖ »

Simon diyor ki: Cortex Amiga Floppy Emulator başlığındaki Arduino ile ilgili kısımlar ayrılarak oluşturulmuştur.

Programlayıcıyla beraber aldığım Arduino'yu da programlayamıyorum.

Ne hata alıyorsun?

Bu konuda en sık yapılan hatalardan biri Arduino idesindeki Board / Serial Port / Programmer seçeneklerinin doğru seçilmemiş olmasından kaynaklanıyor.

Klon Arduino Pro Mini için bende aşağıdaki şekilde ayarlı;

Board: Arduino Pro or Pro Mini (5V, 16Mhz) w/ ATmega328
Serial Port: /dev/tty.usbserial
Programmer: USBTinyISP

« Son Düzenleme: Aralık 02, 2014, 13:02:50 ÖS Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

Commodore & Amiga & Amstrad & Retro Macintosh Fan
k2.bbs.tr - Çok yakında!
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Aralık 02, 2014, 00:38:49 ÖÖ »

Pro Mini'yi 3.3V olarak seçmiştim. Ama programlayıcının da 3.3V pinine bağlamıştım ve ledleri yanıp sönüyordu???

Ekleme: Söylediğin şekilde ayarladım. Kabloyu da 5V olarak değiştirdim ama sonuç yine başarısız.

Kod:
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding.
« Son Düzenleme: Aralık 02, 2014, 13:16:09 ÖS Gönderen: wizofwor » Logged

wolfiem
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 02, 2014, 00:50:28 ÖÖ »

Eğer alttaki hatayı alıyorsan Upload tuşuna bastıktan 1sn. sonra Arduino üzerindeki reset tuşuna 1 kez basıp bırakmayı dene.

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

k2.bbs.tr - Çok yakında!
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Aralık 02, 2014, 03:51:07 ÖÖ »

Programlayıcındaki DTR ile (PL2303'de yok) Pro Mini üzerindeki DTR(veya bazılarında GRN) arasında bağlantı yaparsan program yüklemeden önce Auto Reset yapacağı için sorun yaşamazsın, aksi halde Compiling yazısı Uploading yazısına döndüğü anda resetlemelisin Pro Mini'yi.

CortexFlash ilginçmiş, ama ben hep Flash Loader Demo programını kullandığımdan bilemedim şimdi sorunu.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Aralık 02, 2014, 08:05:15 ÖÖ »

Benim flash loader demo'nun mac versiyonu da vardı diye aklımda kalmış. Yoksa Cortex için Wolfiem'in dediği gibi hiç uğraşmazdım zaten. Netbook'dan hallederdim.

Bu upload ederken resetleme, DTR bağlantısı gibi detayları ben niye internette hiç bir yerde bulamıyorum? Akşam arduino.cc FAQ sayfalarını da bayağı bir karıştırdım ama dişe dokunur bir şey bulamadım. Çinden malzeme alanları fitil etmek için özellikle mi koymuyorlar?

wolfiem
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Aralık 02, 2014, 12:31:48 ÖS »

Haklısın dökümantasyonda yazmıyor. Stackoverflow veya forumlarda rastlamıştım bu çözüme.

Özay'ın bahsettiği DTR bağlantısını ben de görmedim daha önce. Akşam deneyeceğim. Her upload'da reset atmaktan kurtarırsa süper

k2.bbs.tr - Çok yakında!
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Aralık 02, 2014, 12:55:18 ÖS »

Sparkfun'ın github sayfasında şöyle bir diyagram var. Her şeyi açıklıyor sanırım.

Bu arada ben iki cihazdan beraber bahsedince konu kaydı, floppy emulatör başlığında arduino konuşuyoruz. Başlık bölünse iyi olur.

wolfiem
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 02, 2014, 14:28:06 ÖS »

Sık yapılan hatalardan birisi de RX-TX bağlantılarını çapraz yerine düz yapmak oluyor. Ben yapmıştım mesela

Geçen hafta gelen 2104 (2102 uyumlu) chipsetli USB programmer bir haftadır iş yerinde masamda duruyor. Bu akşam eve giderken yanıma alıp DTR bağlantısını bununla deneyeceğim.

* IMG_3395.JPG (518.39 KB, 1632x1224 - Görüntüleme: 4100 kez.)
« Son Düzenleme: Aralık 02, 2014, 14:54:38 ÖS Gönderen: wolfiem » Logged

k2.bbs.tr - Çok yakında!
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Aralık 04, 2014, 00:35:03 ÖÖ »

PL2303'le, wolfiem'in tavsiye ayarlarla upload ederken resetleme yöntemiyle hallettim. Bir de CH340G'yi çalıştırabilirsem süper olacak.

wolfiem
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Aralık 04, 2014, 00:41:48 ÖÖ »

PL2303'le, wolfiem'in tavsiye ayarlarla upload ederken resetleme yöntemiyle hallettim. Bir de CH340G'yi çalıştırabilirsem süper olacak.

İşe yaramasına sevindim. CH340G için şu linkte windows sürücüleri var.

http://fobit.blogspot.gr/2014/11/ch340g-in-eagle.html

Bu arada ben de Özay'ın dediği şekilde DTR - GRN bağlantısı yaparak denedim. Reset atmaya gerek kalmadan upload yapabiliyor. Teşekkürler Özay

k2.bbs.tr - Çok yakında!
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Aralık 04, 2014, 01:17:34 ÖÖ »

Mutlu sona ulaştım. Ben PL2303'e güvenmediğim için yedek olsun diyerek CH340g almıştım. Meğer Mac dünyasında durum tam tersmiş. PL2303 tak çalıştır durumda iken CH3403g'nin sürücüleri oldukça sıkıntılı.

Öncelikle şu adresten CH3403g'nin sürücünü indirip kurdum ama işe yaramadı.
http://www.wch.cn/downloads.php?name=pro&proid=178

Sonra öğrendim ki Apple bu sürücünün çalışmasına izin vermiyormuş. "sudo nvram boot-args="kext-dev-mode=1" komutuyla imzasız sürücülere izin verdikten sonra bilgisayarı yeniden başlatınca adaptör tty.tty.wchusbserial1410 adıyla belirdi. VC ve GND pinlerini aynen, TX ve RX'i çapraz bağladıktan sonra DTR'yi de RAW pinine bağlayınca çakma miniyi resetsiz olarak programlayabilidim.

@wolfiem: Şimdi sıra Gotek'i sanal makinada Windows XP üzerinden yazmakta

wolfiem
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Aralık 04, 2014, 01:30:26 ÖÖ »

Sonra öğrendim ki Apple bu sürücünün çalışmasına izin vermiyormuş. "sudo nvram boot-args="kext-dev-mode=1" komutuyla imzasız sürücülere izin verdikten sonra bilgisayarı yeniden başlatınca adaptör tty.tty.wchusbserial1410 adıyla belirdi.

Mac kullananların kenara not etmesi gereken önemli bir bilgi bu, teşekkürler

Zor kısmı bitmiş zaten, Gotek'i 5'dk.da flashlarsın artık
« Son Düzenleme: Aralık 04, 2014, 09:33:54 ÖÖ Gönderen: wolfiem » Logged

k2.bbs.tr - Çok yakında!
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Aralık 04, 2014, 02:26:28 ÖÖ »

VC ve GND pinlerini aynen, TX ve RX'i çapraz bağladıktan sonra DTR'yi de RAW pinine bağlayınca çakma miniyi resetsiz olarak programlayabilidim.

RAW pinine bağladığına emin misin? RAW pini voltaj regülatörünün giriş pini, 5V üzeri bir kaynaktan (6V, 9V hatta 12V gibi) Pro Mini'yi beslemeye yarıyor. Kısa kenardaki DTR veya GRN pinine bağlaman lazım CH340 üzerindeki DTR pinini.

Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Aralık 04, 2014, 07:45:35 ÖÖ »

Bendeki Pro Mini'de DTR pini yok. Biraz araştırınca alttaki görseli buldum. Ona istinaden RAW'a bağladım. Oldu.

* Arduino Pro Mini - CH340G Wiring.png (389.37 KB, 843x504 - Görüntüleme: 1804 kez.)
« Son Düzenleme: Aralık 04, 2014, 07:47:16 ÖÖ Gönderen: wizofwor » Logged

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Aralık 04, 2014, 09:41:03 ÖÖ »

Evet DTR ve GND etiketlenmemiş ama DTR'ye bağlamışsın yine de. En üstte TXO yazan yerin sağındaki pin GND, en altta RAW yazan yerin sağındaki pin DTR. RAW yazının solundaki pin. Dikkat edersen önce pin sonra yazı geliyor alt ve üst sırada.

Bu arada bendeki Pro Mini'lerin (3 çeşit var dördüncü çeşit yolda) çoğunda kısa kenarın dizilimi bunun tam tersi, yani üstte DTR altta GND var. Açık kaynak olduğundan eline Eagle alan tasarımı değiştirmiş. Kahkaha
« Son Düzenleme: Aralık 04, 2014, 09:44:21 ÖÖ Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: