Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: spectrum oyunları ekran görüntüleri  (Okunma Sayısı 3501 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 07, 2014, 19:07:48 ÖS »

Bugün spectrum'la ilgili birşey ararken denk geldim. Oyunların birden fazla versiyonları ve oyuna ait ekran görüntüleri var. Bulunsun burada.

http://spectrum4ever.org/fulltape.php?go=releases&letter=0-9&scr=1

gergozen
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 07, 2014, 19:31:58 ÖS »

Sadece ekran görüntüleri değil anladığım kadarıyla, tap dosyaları da var. Güzel siteymiş
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Aralık 08, 2014, 02:56:02 ÖÖ »

Her ne kadar doğma büyüme Commodore'cu olsam da, bir yanım eksik kalmasın diyerek, Fuse indirdim ve kurdum. Spectrum sitelerinde en iyi oyunlar arasında gördüğüm Attick atack ve 3D Deatchase oyunlarını indirdim, ikisinden de bir halt anlamadım. Bana "Bak işte bu Commodore'da yapılamaz" dedirtecek bir kaç spectrum oyunu önerebilir misiniz?

savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Aralık 08, 2014, 04:07:32 ÖÖ »

Çok güzel. Teşekkürler.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 08, 2014, 15:24:53 ÖS »

Her ne kadar doğma büyüme Commodore'cu olsam da, bir yanım eksik kalmasın diyerek, Fuse indirdim ve kurdum. Spectrum sitelerinde en iyi oyunlar arasında gördüğüm Attick atack ve 3D Deatchase oyunlarını indirdim, ikisinden de bir halt anlamadım. Bana "Bak işte bu Commodore'da yapılamaz" dedirtecek bir kaç spectrum oyunu önerebilir misiniz?

Ben olsam Jetset Willy, Dizzy serisi, Head Over Heels, Panama Joe, Pyjamarama, Manic Miner gibi Speccy klasiklerini oynardım.

Gerçi C64'çü olarak şu anda Green Beret, Delta gibi klasikleri dahi oynayamazdım muhtemelen. Sabır ve enerji kalmadı, iyice tembelleştik.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Aralık 08, 2014, 15:51:59 ÖS »

@wizofwor: Bak bu spectrumda yapılmış detirtecek Spectrum oyunu bilmiyorum. Spectrum hızlıca grafik çizmeyi sağlayan basic komutlarıyla aklımda hep hızlı grafik çizebilen bir bilgisayar olarak kaldı. 3D hızlı çizebilir diye, Elite'a baktım. Ama C64'den çok da farklı hızlı görünmedi.. belkide yanılıyorum.

@witchdoktor: Green Beret her zaman, her yaşta oynanır...

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Aralık 08, 2014, 15:58:37 ÖS »

Speccy'nin C64'de VIC'in işe yaramadığı, bütün işin saf işlemci gücüne baktığı durumlarda öne geçmesi lazım. Aklıma gelen senin de bahsettiğin 3D oyunlar. Bunun için Star Wars'ı bir deneyeceğim. Bir de karakterler çok büyük olduğu için software sprite kullanan  Trapdoor gibi oyunlar var.

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 08, 2014, 16:34:02 ÖS »

Bana "Bak işte bu Commodore'da yapılamaz" dedirtecek bir kaç spectrum oyunu önerebilir misiniz?

Bu tarz bir oyun bilmiyorum. Fakat spectrum'da yapılıp commodore'da yapılamayan deseydin, herhalde spectrum'un minik speaker'ın dan çıkan beep sesleri derdim.

vic ve sid çipi commodore'un, spectrum karşısındaki işlemci açığını kapatıyor. Kabul etmek gerekiyor ki, z80, 6510'dan daha güçlü bir işlemci.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: