Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga DonanımIndivision ECS hakkında herşey
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Indivision ECS hakkında herşey  (Okunma Sayısı 3868 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigaFUN
Üye4

MC68060 inside!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Mayıs 19, 2017, 12:52:02 ÖS »

Ben o driverların hepsini denedim. Hem IndiAGA hem de IndiECS ile.
Dönüp dolaşıp geldiğim nokta 640x512px idi.

IndiECS nin IndiAGA 'ya göre bir avantajı var şu an tam teknik ayrıntısını hatırlayamadım, işte bu avantajı kullanarak Amiga500 de (yanlız ECS olması gerekliydi sanırım) Picasso sürücüsü ile 256 renk gösterebiliyor. Hatırladığı kadarıyla 1024x768px den başka çözünürlükte çalışmamıştı ve alfa seviyesinde kalmış bir girişim. Doğru dürüst çalıştığı söylenemez.

Amiga1200/Apollo1260@80MHz@105MIPS/RapidRoadUSB/IndiAGAmk2cr
Amiga500+/ACA500/ACA1233n@55Mhz@14MIPS/IndivisionECS
Turbo Chameleon 64 w/Docking Station
RaspberryPi Zero/1B/2B/3B
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Mayıs 19, 2017, 15:19:27 ÖS »

Benim birkaç merakım var Indivision ECS/AGA hakkında;

1) Normalde bizim oynadığımız PAL Amiga oyunları 50Hz tazeleme frekansına ayarlı, eskiden bazı yöntemlerle 60Hz'de de çalıştırdığımız olurdu ama genelde 50Hz'de oynardık. 1084 ve çoğu CRT TV de 50/60Hz ile uyumlu olduğundan oyunlar kaymak gibi çalışırdı. Günümüzdeki LED/LCD TV'lerde ise 60Hz'nin altı desteklenmiyor ve bu da her 5 frame sonrasında 1 tane frame tekrarı anlamına geliyor. Bu durum gözle hissedilebiliyor mu?

2) Paket üzerine ülkemiz gümrük sınırını aşmayacak düzenleme yapılabiliyor mu?

3) Oyunlardaki standart dışı çözünürlükler ve overscan modları sorun oluyor mu?

Önümüzdeki ay bir çılgınlık yapacağım galiba
BlitzBasic
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Mayıs 19, 2017, 16:29:18 ÖS »

Ben o driverların hepsini denedim. Hem IndiAGA hem de IndiECS ile.
Dönüp dolaşıp geldiğim nokta 640x512px idi.

IndiECS nin IndiAGA 'ya göre bir avantajı var şu an tam teknik ayrıntısını hatırlayamadım, işte bu avantajı kullanarak Amiga500 de (yanlız ECS olması gerekliydi sanırım) Picasso sürücüsü ile 256 renk gösterebiliyor. Hatırladığı kadarıyla 1024x768px den başka çözünürlükte çalışmamıştı ve alfa seviyesinde kalmış bir girişim. Doğru dürüst çalıştığı söylenemez.

IndiECS'de Graffiti mode diye birşey var (bunu emule ediyor http://wiki.icomp.de/wiki/Graffiti) 256 renk kapısını açan bu. İşlemci el veriyor ise Shapeshifter (macos emu) ve doom tarzı oyunları oynayabiliyorsunuz. Ama dediğim gibi sağlam bir işlemci gerekiyor adam gibi çalışabilmeleri için.

Gelelim ekran çözünürlüğüne Amiganın klasik çözünürlükleri ekrana tam oturmuyor sıkıntı bu, daha önce bahsettiğim 800x600 çözünürlük ekrana tam oturuyor ayrıca 8 renk ile çok hızlı çalışıyor. Niye tekrar HiRes çözünürlüğe döndün anlamadım.

Jens çok güzel donanımlar yapıyor ama iyi manual hazırlayamıyor. Yabancı forumları gezerken IndiECS'nin her çözünürlüğü hafızasına ayrı ayrı kayıt ettiğini yazmış ama kendi wiki'sinde yok böyle birşey.

Bu sayede bir yandan 800x600 workbench kullanıp bir yandanda ekranı tam kaplamayan oyunları strech edip mümkün olduğu kadar ekranı kaplamaya zorladım. Scanline effect ile çok iyi oldu ama ayarlaması deneme yanılma ile biraz sabır gerektiriyor.

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
A500|Awaiting Vampire500V2|
BlitzBasic
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Mayıs 19, 2017, 16:42:29 ÖS »

Benim birkaç merakım var Indivision ECS/AGA hakkında;

1) Normalde bizim oynadığımız PAL Amiga oyunları 50Hz tazeleme frekansına ayarlı, eskiden bazı yöntemlerle 60Hz'de de çalıştırdığımız olurdu ama genelde 50Hz'de oynardık. 1084 ve çoğu CRT TV de 50/60Hz ile uyumlu olduğundan oyunlar kaymak gibi çalışırdı. Günümüzdeki LED/LCD TV'lerde ise 60Hz'nin altı desteklenmiyor ve bu da her 5 frame sonrasında 1 tane frame tekrarı anlamına geliyor. Bu durum gözle hissedilebiliyor mu?

2) Paket üzerine ülkemiz gümrük sınırını aşmayacak düzenleme yapılabiliyor mu?

3) Oyunlardaki standart dışı çözünürlükler ve overscan modları sorun oluyor mu?

Önümüzdeki ay bir çılgınlık yapacağım galiba

1- Oyunlar için bir flatscreen crt sony trinitron kalitesinde görüntü vermesi mümkün değil. Ama bu kötü olduğu anlamına gelmez diğer ucuz scandoubler çözümlerinde meydana gelen scroll yaparken görüntü bulanıklığı bunda yok. Gecikme felanda yok. CRT'nin çok yer kaplaması dışında dez avantajı wb ile çalışırken gözleri mahvediyor.

2- Ben direk Icomp'tan aldım, Alman yasaları gereği böyle birşey mümkün değilmiş. Belki diğer toptancılar yapabilir. Ama Alman postası çok hızlı bir veya engeç iki günde TR'de oldu paket.

3- Bir kaç örnek oyun verirsen denerim, zebellah gibi oyun oynadım bir sıkıntı görmedim. Strech ettirdiğim için bazen auto düğmesine basıp ekranı ortalatmam gerekti sadece.

Bu dediklerim ecs için, aga olanını kullanmadım.
« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2017, 16:52:02 ÖS Gönderen: BlitzBasic » Logged

BlitzBasic
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Mayıs 22, 2017, 16:32:25 ÖS »

Videoda tam anlaşılmasada scanline generator ile oyunlar çok güzel oluyor, hem Indivision ECS'nin hemde ACA500 Plus'ın ufak bir demosunu yaptım en azından biraz fikir verir.

Videoyu yaptıktan sonra fark ettimki ACA500 Plus için yeni firmware (aynı şekilde Indivision ECS içinde firmware var) çıkmış. Eğer alırsanız mutlaka yükleyin (whdload'ında son version olması önemli) yoksa bazı oyunlarda sıkıntı çıkartıyor.

http://youtu.be/dAkUGW4rDT0
« Son Düzenleme: Mayıs 22, 2017, 16:34:25 ÖS Gönderen: BlitzBasic » Logged

AmigaEsref
Üye4

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #35 : Mayıs 22, 2017, 17:56:43 ÖS »

Müthiş abi wallpaperınada bayıldım

AMIGA 500 | GOTEK | 2.5 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB HDD  | 3.1 ROM