Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Sıfırdan kabin tasarımı ve imalatı, Arcade pcb ve mame
Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6 ... 12   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sıfırdan kabin tasarımı ve imalatı, Arcade pcb ve mame  (Okunma Sayısı 66367 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #45 : Şubat 07, 2015, 00:27:56 ÖÖ »

Onu elde keserim bunu elde keserim de ne demekmiş. 350 TL'ye  Ney

Bu kadar para istendiğini bilmiyordum.

T-molding için kanal açamaması beni şaşırtmadı çünkü gereken freze bıçağını Türkiye'de bulamadım. T-molding.com gereken freze ucunu ve farklı ölçülerdeki T-molding için gereken farklı kalınlıktaki bıçaklarını da satıyor. Tavsiyem T-molding alırken onları da sipariş etmen. Ancak freze ucu amerikan ölçülerinde olduğu için burada kullanacağın frezenin 1/4" (6.35 mm) collet'ini de bulman (veya getirtmen) lazım... Buradaki frezelerin 6mm veya 8mm'lik collet'leri var (ucu tutan/sıkıştıran minik metal parça).

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #46 : Şubat 07, 2015, 01:03:18 ÖÖ »

Ben söyle yaptım.. tmolding'i sipariş ederken dedim ki, 'vardır bu sitelerde kesin hiç birşey yoksa bu vardır...'. Evet böyle dedim işte. (TMolding'i butonları sipariş ederken etmiştim. Hep beraber gelsinler diye. mavi.)

6.35mm hadi dert değil fazla açarsın olur. Ama 1.5mm? yani Tmoldingin bacağının gireceği kalınlık, oluğun genişliği yani. Esas bela o çıktı.

CNC cilerde çözümü bulamayınca normal marangozlardaki daire testere ve frezeleri kurcalamaya başladım çözüm arayışı içinde. Daire testerelerde (hızar, yatar daire falan da diyorlar) 1.5mm lik bıçak yok. Bir yerde bulduk 2.00mm lik bıçak, oluru da budur daha incesi yok. Hadi onu anladım o meret ağır iş için var.

Frezecilerde de yok. Bir kere bunun ne için olduğunu anlayan sayısı az. TR de üretilen <yumuşak geçiş>lerin bacağını 3-4mm yapıyorlar. Bu kalınlıkta freze bıçakları var, tmolding.comdaki yapının aynısının kalını yani. Yumuşak geçiş dişında buna kenar fitili diyen de var. Bir yerde de buldum, kirli beyaz ve siyah dışında renk zaten yok. Sorduğum için de biraz kızdılar gibi geldi bana...
Özel yapım freze bıçağı işine girelim dedik, 3 tane freze bıçağı yapan yere baktık. (Netmak, beşyıldız ve biri daha) Biri büyük ve pahalıcı. En iyi ihtimalle 4lük bıçağı 2mm'e inceltiyorlar. Bize lazım 1.5mm en ideali. Bıçaktaki carbide kesici kısmı kaynatamadıkları için 'Şase tutmaz, 1.5 luk olmaz bıçak' diyorlar.

Sendeki bıçağı zaten neo-geo kabininin postunda gördüm, aha almış bak dedim içim gitti. Çoook mühim parçaymış  bilemedik...

Bu arada, merak merak nereye kadar, bu ölçüler nasıl olur açaba, nası durur ev ortamında bu meret, kontrol panel yüksekliği iyimi ayrıca monitor yüksekliği, eğimi iyi mi diye çatlamaya çözüm: strafor mockup...

bauhausda 50x100x2 strafor (yalıtım malzemesi tabakası 2 TL) Montaj tutkalı diye birşey,
50x100 leri birleştirip 100x100 yaptım.
1-2 A4 kağıda printer çıktısı, maket bıçağı cetvel..
maliyet 30TL

keşke yaparken de foto çekseydim. Neyse içim rahat etti ölçüler istediğim gibi çıktı.

4ml absolut, 2ml kahlua, 3ml krema yoksa süt, buz.

* Mockup.jpg (464.57 KB, 1729x1261 - Görüntüleme: 937 kez.)
« Son Düzenleme: Şubat 07, 2015, 01:06:33 ÖÖ Gönderen: ggolem » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #47 : Şubat 07, 2015, 01:38:21 ÖÖ »

Neo-Geo projesinde dremel ve ahşap kesici disk kullanmıştım. Dremel yanıyordu nerdeyse (zaten daha sonra başka bir işte yandı )

6.35 mm dediğim t-molding bıçağını tutan ucun çapı bu arada. eğer t-modling'i US'den aldıysan zaten ya dremel'in freze aparatı + ahşap kesici karbit ucunu alacaksın ya da benim pacman ve galaxian kabinlerde yaptığım gibi makita formika traşlama aleti + 6.35mm (1/4") colet + t-molding.com'dan freze ucu + bıçakları alacaksın.

Şu bizim "ustalar" ın "yok öyle şey olmaz" tavırları yok mu Kahkaha dünya sadece ustasından öğrendiği kadar sanki...

ya da parçalarını kestirdikten sonra montaj yapacağın yerden beni arayacaksın ben bu aletlerle gelip t-molding kanalını 15 dakikada açacağım. yanlız white russian hazırlarmazsan pıçak kesmez

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #48 : Şubat 07, 2015, 01:53:16 ÖÖ »

(biri bana mesaj içine eklenti resimleri nasil yerleştirdiğimizi söyleyebilir mi  Masum)

Mesaj kutusunun hemen üzerinde ki smileylerin hemen üzerindeki minik resimli düğmelerin soldan beşinci düğmeye basılıp, çıkan karakterlerin arasına fotoğrafların konumunu yapıştırınca forumda direkt görünüyor. Tabi Ebat işlemi gerektiriyorsa önizleme ile düzeltme yapabilirsin. : )

Çalışmalarınız harika gidiyor.. 

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #49 : Şubat 07, 2015, 01:54:09 ÖÖ »

ooow, ben 6.35mm'i derinligi sanmistim, benim ustaya 8mm olcak dedigim sey yani. 6.35 miymis amerikalilarin coletleri. burda 10mm el frezesi, 12mm normal freze diyorlar. 

Ben de strafor mockup'ima tornavidayla actim tmolding'i ne guzel oldu iste, sample tmoldingi taktim oraya.

white russian benden..

dip not:
Tmolding.com'dan soylerken, bedava orkenlerden de soylemistim. Chrome ve Gold'u soylemez olaydim, o kadar guzeller ki, sirf bunu takmak icin kabin yaptirir.

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #50 : Şubat 07, 2015, 01:58:23 ÖÖ »

düğmeye basılıp, çıkan karakterlerin arasına fotoğrafların konumunu yapıştırınca forumda direkt görünüyor.

mesaja eklediklerimin konumlari ne peki, tam URL mi yazmam gerekiyor? Tam url'i mesaji gonderip resimleri upload etmeden alamiyorum, sonradan girip editleyerek mi yapicaz?

Tesekkurler bu arada

* TmoldingPerimeter.jpg (93.45 KB, 1468x1036 - Görüntüleme: 790 kez.)
Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #51 : Şubat 07, 2015, 02:06:57 ÖÖ »

Photobucket.com'dan istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Türk sitelerde varda, serverlarında ne kadar uzun tutuyorlar bilemiyorum. ImagesHack'de var bildiğim kadarıyla..  : )

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #52 : Şubat 07, 2015, 09:16:09 ÖÖ »

(biri bana mesaj içine eklenti resimleri nasil yerleştirdiğimizi söyleyebilir mi

Ben DropBox'ın Public klasörüne kopyalayıp sağ tıklayıp "Copy Public Link" özelliği ile linkini alıyorum ve forumda img /img tagları arasına yapıştırıyorum.

Ama daha da kolayı mesaja eklediğin resme sağ tıklayıp "Resim URL'sini kopyala" ile alıp mesajın içine yapıştırabilirsin.

Örnek:

Kod:
[img]http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?action=dlattach;topic=9894.0;attach=9648;image[/img]

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #53 : Şubat 07, 2015, 09:38:05 ÖÖ »

Ama daha da kolayı mesaja eklediğin resme sağ tıklayıp "Resim URL'sini kopyala" ile alıp mesajın içine yapıştırabilirsin.

Anladım, ben de kolay bir link koymuşlardır diye heveslenmiştim.
Kod:
[img]cab-two.jpg[/img]

yapinca mesela, attachmentlara baksaymis keske di mi

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #54 : Şubat 07, 2015, 11:57:43 ÖÖ »

Kenar açılarını (miter) kaldırmak yetmedi. Diğer CNCci dükkanda bilgisayarın başındaki elemanla dialog şansım oldu. Neden minifix yapıyorsun bunu dedi. Dedim ne güzel olsun diye? Bunu minifix tutturmamız çok zor dedi. Minifix de 1000 tane yapıyor oluyorsun da ilk 3 tanesi eğri büğrü oluyor  fire veriyorsun ama tutturuyorsun gerisi düzgün oluyor, sen 1 tane diyorsun ben sana başka birşey önereyim dedi. Önerdiği de fena fikir değil. Üretim kolaylığı açısından yani.

Bunu MDF yap sunta yapma dedi. Bizde çesit çeşit sunta var, 1. kalite bulman zor. İçinde herbok oluyor, kenarları kırıyor lam'ı parçalıyor çirkin olabiliyor, MDF CNC de çok güzel çalışıyor dedi.

Onu da suntadan MDF lama çevirdik mi, imalat sıkıntısı adına.

(inventorda full modelim suntadan 120Kg civarı geliyordu. Monitor bilgisayar vs.. herşey dahil. Baktım ki MK2 kabini çok daha ağırmış neyse dedim, MDF daha ağır olacak elbet...)

Minifixleri de kaldırdık mı... Açıları da kaldırdık.. olsun da bakalım dedim artık kötü olursa yapılır birşeyler.

Ayrıca battı balık dedim, kabinin arkası da 18mm sunta idi, onu 3mm arkalığa çevirdim.  (arkalık diyorlar 3 yada 4mm mdf ye). Öyle yapınca parçaların tamamı tek tabaka MDFye sığdı. 105TL ucuzladı.

Daha önemlisi daire testeredeki el işçiliği de çıktı. 1 tabakanın CNC kesimi için 150TL ye kadar indi.

1 tabaka 18mm çift taraf siyah mdflam 210x280: 130TL
1 tabaka 3mm siyah arkalik (tek taraf siyah) 210x170: 15TL
Nakliye: 20TL
Kesim: 150TL  (dosyayı kesime çok yakın hale kadar getirdim. normalde daha çok alır)
Toplam 315TLye olacak...

* Top_NoMiter.png (74.46 KB, 973x716 - Görüntüleme: 854 kez.)

* Bottom_NoMiter.png (94.18 KB, 1242x869 - Görüntüleme: 780 kez.)

* BottomAsm.png (52.32 KB, 966x1052 - Görüntüleme: 899 kez.)

* TopAsm.png (36.41 KB, 761x841 - Görüntüleme: 755 kez.)
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #55 : Şubat 07, 2015, 16:57:38 ÖS »

CnC cinin önerdiği yöntem, yanaklara 4mm genişliğinde, 8mm derinliğinde kanal aç. 2 yanak arasındaki ara parçaların da yanaklara yapıştığı yüzlere kanal aç, yine 4mm genişlikte ve 8-10m derinlikte.

4mm duralit yada mdf arkalıkdan 16mm genişliğinde uzun şeritler kes.

Yanak parçanın kanallarına bu şeritten parçalar koyarak, ara parçaları bunların üzerine oturtup, polidol ile yapıştır. Çok lazımsa dişardan da 50lik MDF vidası at.

Yanaklardaki kanallar için CnC çizimine ilaveleri yaptım. 210x280 MDF için yaptığım dizilimi paylaşıyorum. CnCci benden DXF olarak aldıktan sonra bunu kesim için değiştiriyor. 3.8mm lik bıçak ile kanal açtı, 5 lik bıçak ile uzun düz yerleri kesti. 5 lik bıçak ile geçilecek yerleri 2.5mm daha büyütüyor ki çıkan parça tam ebat olsun. (bu işi kendi yapan CnC yazılımları var ama sanırım mobilyacılar arasında manuel yapılıyor)

CnC ciler DXF yada DWG dosya ile çalışıyor. Biraz daha amatör iş yapanlar corel draw ile falan da çalışıyor sanırım.

Çizimde;

Yeşil çizgi MDF tabaka.

Maviler, yan yanakların üzerinde kanal hattı, 8mm derine inen 3.8mm lik freze tam ortasından giderek açıyor.

Mor çizgi, 18mm MDFyi 8mm derinden tarayarak orayı boşaltacak, joysticklerin çubuğunu 8mm daha yükseltmek için bu, diğerleri ise tam delik.

Çizgilerin POLYLINE olması gerekiyor. Eğriler de CURVE yada CIRCLE olmalı, bu tip çizim öğelerini çok kısa ve birbirine ekli olmayan çizgiler halinde export ederseniz  (çizimi yaptığınız uygulamada...) çok fazla iş çıkar bu da zaman ve maliyet demek.

Son DXFi autocad de açıp bakınca, parçalar kendi içlerinde guruplu, aralarında 5 yada 6şar mm mesafeli ve herşey POLYLINE, CURVE, yada CIRCLE olmalı.

Farklı özelliklerdeki çizgileri de renk kodlarsanız çok daha iyi olur.

Yanaklardakı daireler parçaları yerleştirmem için klavuz delik 1.mm derinlikte işaret sadece.

Bu işi yaptırdığım yer, sitelerde Çamlıtepe caddesindeki bir fason kesimci olan, Damar mobilya. Konuşmanız gereken kişi de Ertan. Eli baya hızlı ve Cnc de çok tecrübeli. İmalat konusunda da tecrübeli olduğu için işin bütününü de düşünebiliyor. Burada detaylarına giremeyeceğim kadar ayrıntı var CNC ahşap işleme konusunda.

Bunun gibi bir kere üretilecek hobi şeylerle uğraşmayı çok tercih etmiyorlar. Ama her işin bir fiyatı var. Baktığım konuştugum Cnc ciler arasında burayı öneriyorum.

* CabCut18mm.pdf (9.03 KB - Yükleme: 145 kez.)
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #56 : Şubat 07, 2015, 17:07:03 ÖS »

Daha önce anlattığım CNC ve vakumlu tabla, sonrasında da 210x280 mdflamin yerleştirilmiş hali.

* CNCvakumluTabla.jpg (496.6 KB, 1526x1139 - Görüntüleme: 843 kez.)

* tumtabaka.jpg (237.89 KB, 981x736 - Görüntüleme: 888 kez.)

* kesim.jpg (477.13 KB, 1307x973 - Görüntüleme: 1051 kez.)
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #57 : Şubat 07, 2015, 20:56:43 ÖS »

sen baya baya kestirmişsin kabini? ben daha araştırma yapıyorsun sanıyordum...

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #58 : Şubat 07, 2015, 21:54:29 ÖS »

Bu ne hız. Kontrol panelin detaylarını nasıl çözdün? Benim gibi üstten vidalayacak mısın?

Mor çizgi, 18mm MDFyi 8mm derinden tarayarak orayı boşaltacak, joysticklerin çubuğunu 8mm daha yükseltmek için bu, diğerleri ise tam delik.

Bu işlemi elindeki joystick freeze istediği için mi yaptın? Her modelde buna gerek olmuyor.

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #59 : Şubat 07, 2015, 22:51:47 ÖS »

sen baya baya kestirmişsin kabini? ben daha araştırma yapıyorsun sanıyordum...

Evet abi, kesim tamam, video da çektim ama bir ara koyarım artık bir yere çok kısa birşey zaten.

Şöyle oldu, minifix ve açılı kesimler falan yatınca, ben de herşeyi düzleyip sonra da aman ya kestireyim gitsin plan plan plan da bir yere kadar dedim. Hataları düzeltirim artık bir şekilde dedim, düzelemeyecek birşey varsa da pahalı bir hata bulma olur bu dedim. Çok fazla da vaktim yok, acayip derecede vaktim buna gitti. İş güç yalan oldu resmen.

Cnc ci eleman çok iyi iş çıkardı. Aslında normali bu olmalı tabi ama bizde nerde, normal olunca çok iyi gibi geliyor insana. Hatasız gitti firesiz bitti. 210x280'e baya sınırda sığmıştı parçalar. Aynı yerde ebatlama makinası da vardı, arkalıktan da orda kestiler. 6 parça 3mm MDF den olacaktı benim en son tasarımda.

CNC kesim süresi 40-50 dakika falan sürdü toplamda. 2 defada bastı. Aslında orada anlatacak baya ayrıntı var da, bunları yazmak da çok zaman alıyor, en yararlı olanları yazmaya çalışıyorum.

Parçalar süper ince bir talaş ile kaplanmış oluyor yüksek hızlı bıçaklar MDFyi una çevirdiği için. Üst baş ahşap unu oluyor. Parçaları hava tabancasıyla tek tek kendim temizlememe rağmen eve gelince 4-5 bez daha feci toz çıktı.

Parçaların tamamı benim AVEO nun koltukları yatırınca bagaja rahatca sığdı.

Yanlız bu CNC nin kestiği parçalar çok acayip etkileyici oluyor. Bir tane hi-res gönderiyorum dropboxtan linkleyeceğim.

Kenarlar o kadar keskinki ellerim kesik içinde. Eldiveni akıl edene kadar...

Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6 ... 12   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: