+3 votes
Eski zamana dair bir resim
Açıklama
Bundan çok uzun zaman önce, 1985 yılında sevgili annemin sıfır olarak satın aldığı, zamanında cumartesi günleri öğleden sonra heyecanla karşısına geçip Kara Şimşek seyrettiğim Nordmende Ambassador siyah beyaz televizyon ve kendisi ile hemen hemen aynı dönemlere ait (1984) , fakat benim kolleksiyonuma sonradan katılmış olan Sinclair ZX Spectrum+ bilgisayarım.

Her ikisi de hayatımın en güzel dönemlerinden olan çocukluğuma dair onlarca, belki yüzlerce anıyı hatırlatıyor bana. Ve 2016 yılında, bu resmi çekerken hafif hüzün, bol mutluluk ve 80'ler ve 90'ları yaşayabilmiş olmanın garip huzuru ile büyük bir tebessüm oluşuyor yüzümde. Aynı dönemlerde çocuk olan, aynı heyecanları, aynı maceraları, aynı masumiyeti, aynı kayıp huzuru yaşamış, tadmış olan herkese bir selam olsun bu fotoğraf.
824 views Nov 30, 2016
memrah 420 points
Hoş geldiniz, Commodore.gen.tr Medya Galeri, medyalarınızın diğer kullanıcılar tarafından incelenmesi ve yorumlanması için ortam sunar.
2 Online
0 members and 2 guest online

Please log in or register to Comment this Media.

joker_ 1,450 points
Bu setup'ın aynısından bende de varzı zamanında. Nordmende televizyon + Spectrum. Fakat bendeki Spectrum+ değil, standart 48K idi :)
+1 vote
Dec 1, 2016
memrah 420 points
Keşke 2 günlüğüne o günlere dönebilsek
joker_ 1,450 points
Abi, insan hiçmi fotoğraf çekmez yaa :( Nasıl pişmanım. 2 günlüğüne dönsem binlerce foto çekerim kesin.
memrah 420 points
Aynen ya. O günlerden tek bir resmim yok Sinclair'imle. Elalemin Sinclair'de oyun oynayan çocukluk resimlerine bakıp, kendime benzetip, o günleri yadediyorum. Eğer henüz görmediysen şu adrese bir bak. Keşke bizim de buraya ekleyebilecek resimlerimiz olsaymış.

http://meandmyzxspectrum.tumblr.com
joker_ 1,450 points
burayı biliyorum. Sehpa üzeri Sinclair favorimdir :) Abi  photoshop ile çakma resim yapacam :D işin ilginç tarafı o dönemden kalma hiç fotoğrafım yok :D
AmonR 1,120 points
Nasıl da aynı şeyleri yaşamışız. Biz de Spectrum 48K'yı alınca evdeki Grundig marka siyah beyaz televizyona bağlamıştık. (Gerçi kısa bir süre sonra renkli TV alınca Grundig'in pabucu dama atılmıştı.) Ve benim de Spectrum karşısında çekilmiş hiçbir fotoğrafım yok maalesef. E o zamanlar fotoğraf çekmek pahalı bir uğraştı ve evde fotoğraf makinesi olsa bile sadece özel günlerde (doğumgünü kutlaması, okul müsameresi, vs.) ve sadece bir-iki kare çekilirdi. :-P
+1 vote
Dec 7, 2016
memrah 420 points
Bu arada yukarıda adresini verdiğim web sitesine bakarken dikkatimi çekti, şu anda en üstte bulunan resimdeki çocuk Türkmüş. İsmi "Ayse Pinar Saygin" olarak yazılmış resmin altına. Biraz daha aşağıda yine Türkiye'den bir katılım var. Bu defa Tekin ve Çetin Meriçli isminde iki kişi resim göndermişler.
LW3D 4,360 points
Bizdeki Setup Telefunken'liydi :) Evde Renkli Philips televizyon vardı...Telefunken bir kenarda duruyordu...Ama sadece VHF'den bağlantı kabul ettiğinden, Commodore64 bağlıyamıyordum :( Sonra bir tamirciye verip UHF bandında yayın almaya başlayınca işler bir anda değişti :)

Küçük bir odam vardı...Küçük derken gerçekten küçük...2.5 metreye 1.5 metre diyelim...bir yatak zor sığar, yanada ancak küçük bir masa koyabilirdiniz... Telefunken'i oraya taşıyınca, sıcak gecelerimiz oldu :P 66 ekran TV'yi biraz kullanacak olsam, belki de C64'ün adaptörününde etkisiyle, oda havasız kalır, kısa sürede ısınırdı... Siyah beyaz'dı ama, C64'ün grafikleri nasıl o zamanlar net, harika görünüyorsa, o siyah beyazda da renk görebiliyorduk sanırım :) Unutulmazdır benim içinde...
0 votes
Feb 28, 2017