commodore.gen.tr

Genel Kategori => Proje => Konuyu başlatan: eins üzerinde Şubat 06, 2016, 15:31:22 ÖSKonu Başlığı: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 06, 2016, 15:31:22 ÖS
Bir süre sonra gelen EDIT: megaOne Beta Tanıtım Videosu
m3WKGK-J-IA


Tekrar merhaba,

Yıllar sonra geçen sene tekrar C64'ümün başına geçince, "Eeee, şimdi buna nasıl program yükleyeceğim?" sorusuryla karşı karşıya kalmıştım. Ne bir disket, ne 1541, ne de kaset hiçbirşey yoktu elimde. PIC ile bir kartuş emülatörü yaparım diye düşündüm. Nasılsa C64 1MHz hızında, ama PIC 64MHz, 16MIPS ile yaklaşık 16 kat daha hızlı çalışıyordu. C64, bir adres okumak istediğinde, PIC bu veriyi yetişriebilirdi ve sanki bir kartuş takılıymış gibi emülasyon yapabilirdim. Neyse uzun lafın kısası bu fikir yattı. PIC 16 kat hızlı çalışsa bile, datayı mediadan yada ROM dan okuyup yetiştiremedi. Bunun üzerine düşünürken aklıma DMA geldi ve oradan iş büyüdü Doberman ortaya çıktı.

Aslında Doberman klasik bir kartuş gibi çalışmıyordu. İçerisinde CPLD, uC, Flash vb vardı ve gene ucuz bir çözüm olamamıştı. Bir kaç hafta önce kartuş tufanının öncüsü, sevgili Simon'un kisscart'ı elime ulaştı.  Bu kartuşa bakınca ilk baştaki duygularım gene depreşti, 64KB değilde, maliyeti yükseltmeden yapabileceğim en büyük kartuş ne olabilir diye bakındım.
Tabi temel amaçlarımdan biri EPROM programlaycı vb kullanmadan kolay bir şekilde programlanabilir olmasıydı. Bu sebeple FLASH kullanmak daha uygun olur diye düşündüm.
Fiyatı çok abartmadan bulabildiğim 5V ile çalışan en büyük flash 29F800 oldu. (1MByte) Bunun üzerine gitmeye karar verdim.  Digikey fiyatı 2.8 Dolar, ebay fiyatı 2 dolar altında. Türkiye'de en ucuz 7TL ye bulabildim ama sanırım artık kalmadı.

C64 standart kartuş tiplerine baktığımızda 8K ve 16K normal ve 16K Ultimax olmak üzere temelde 3 tipi var. Bunları desteklemek iyi olurdu.  Bu durumda 16K'lık toplam 64 adet CRT imajını bu kartuşa yüklemek teorik olarak mümkün olacaktı. (Doberman'da da 64K lık 64 adet imaj vardı, hep bir 64'e çıkıyoruz... :P)

İşi daha fazla karıştırmamak için freezer vb özel donanım isteyen kartuşları liste dışı bıraktım. Şimdilik herşey kiss prensiplerine uygun devam ediyordu.

Simon 8 tane slotu seçmek için mikroişlemci yada switch kullanmıştı. Bende slot sayısı 64 olunca bu iş çok karışık hale gelmekteydi. Yada kartuş üzerine LCD ekran vb eklemek gerekecekti ki bu da maliyeti artıracaktı. Bunun yerine Doberman'da olduğu gibi C64 tarafında çalışan bir menu yapmayı düşündüm. 64 Slotun ilkinde menu programı olacaktı. İlk çalışınca bu slot aktif olduğundan menu çalışacak ve bir slot seçildiğinde bunu kartuşa bildirecektim.
Ve sonrasında reset atıp seçilmiş olan slot içerisindeki kartuş imajının çalışması sağlanacaktı.

Burada işler biraz biraz kiss prensipleri dışına çıkmaya başladı. Ama maliyet çok artmadığı ve proje yapılabilir olduğu sürece devam etmeye karar verdim. En güzel yöntem bir adet slot select register yani aslında bir adet latch entegresi kullanmak ve i/o bölgelerinden birine yazıldığında bunu yakalayıp slotu değiştirmek.

Bu noktada biraz da kartuşun programlanması ile ilgili düşündüklerimden bahsetmek gerekirse, FLASH'ı çıkartıp programlayıcıya falan takmak istemedim. USB üzerinden doğrudan PC ile programlamak güzel olurdu. Ancak bu noktada bir iki temel sıkıntı var.
Öncelikle USB>TTL çeviri entegre ve programlama için bir PIC kullanmam gerekiyordu. Bu maliyeti biraz arttıracaktı. Kartuş C64'e takılıyken programlanmamalıydı. Çünkü FLASH'ın adres ve data hatları doğrudan C64 bus'a bağlı. Bu durumda en az 3 adet trisate buffer (kabaca switch diyebiliriz.) entegre daha kullanarak aynı anda ya PIC'e yada C64'e bağlı olmasını sağlamam gerekiyordu.

Aklıma özellikle bu kartuş için ayrı bir programlayıcı kart yapma fikri geldi. PIC ve USB>TTL çevirici bu kart üzerinde olacaktı. Kartuşu programlamak için C64'ten söküp bu karta takacaktım. Bu sayede tristate entegrelere gerek kalmadı keza fiziksel olarak aynı anda hem PIC'e hem de C64'e bağlı olma ihtimali kalmamıştı. Aynı zamanda salt kartuşun maliyetini arttırmamış oldum. Örneğin bu kartuştan elimde 4 tane varsa, sadece bir adet programlayıcı ile işimi görebilecektim.

Bu arada eğer slot select registeri olarak sadece io hattını değil, bir de adres hattını kontrol edersem, registeri io bölgesi içerisindeki spesifik bir adrese koyabilirdim.
Ocean Kartuşlarında bank select olarak geçen register $DE00'daydı. Bunu yapmak ta çok zor değil. Bu sayede Normal kartuşlar + Ocean kartuşları da desteklenebilir olabilirdi.

Eminim eğer buraya kadar okuduysanız bir çok kişinin aklına hemen easyflash gelmiştir. Aklın yolu bir midir bilmem bu kadar kurgulamışken benim de aklıma easyflash geldi. :)
Skoe amca da zaten easyflash'ı tasarladığında amacı Ocean kartuşlarını desteklemekmiş, sonra projesi büyümüş...

Şimdi easyflash desteği için öncelikle easyflash'ın nasıl çalıştığına biraz baktım. İki modeli var bilindiği üzere.
İlk modelinde iki adet 29F040 flash entegresi mevcut. Programlama C64 üzerinden yapılıyor. Büyük kartuş imajlarını parçalayıp disketlere atmak gerekiyor vb...
İkinci modelinde ise çok daha büyük tek bir flash çip kullanmış, 8 adet easyflash1 slotuna sahip, büyükçe bir CPLD kullanarak logic işini ve 3V-5V level translation işini halletmiş.
USB ile PC ye bağlanabiliyor. Ama programlama gene C64 üzerinden yapılıyor. Yani C64 ve PC aslında USB üzerinden birbirlerine bağlanmış oluyor.
Satış fiyatı görebildiğim kadarı ile 65$ ama non-stock görünüyor.

Neyse, zaten easyflash3 ün özellikleri benim varmak istediğim hedefin oldukça ilerisinde. Yapmak istediğim kartuş ucuz olmalı, bu sebeple bu kadar büyük flash kullanmak mantıksız ayrıca pahalı bir CPLD'ye yer vermek istemiyorum. Ama gel gelelim easyflash için çıkmış olan release'leri de bir kenara atmak hiç içimden gelmedi. Özellikle sadece easyflash versiyonu çıkmış olan prince of persia'yı bir şekilde çalıştırmalıydım C64'ümde. Doberman projesi ile uğraşırken, ara yüklemeli olan Last Ninja III'ü Doberman için patchlemiştim. i_r_on, patchle patchle nereye kadar demişti. Aslında çok haklıydı. Bir ton easyflash release varken bunları kolay birşekilde patchlemeden çalıştırabilmek güzel olurdu.

Neyse, şu noktaya kadar tasarladığım kartuş ile en azından easyflash1'in benzerliklerini sıralarsak;
- Hafıza miktarı aynı. (1MByte)
- Slot Select mantığı neredeyse aynı. (IO Bölgesindeki bir register ile seçiliyor.)
- Programlama için ikisi de kartuş portunu kullanıyor.

Farklılaştığımız yerler ise;
- Aynı flash çipi kullanılmadığı için EasyAPI benim kartuşu tanımayacak ve programlayamayacak.
- Easyflash içerisinde 256 Byte RAM mevcut. $DF00 adresine maplenmiş durumda.
- Easylash'ın aynı zamanda modu değiştirebilen bir register'i daha var. (EXROM ve GAME hatlarını yazılım üzerinden konfigüre edebiliyor.)

Bu farklılaştığımız yerler ile ilgili olarak, eğer easyflash desteği de vermeyi istersem aşağıdaki çözümler uygulanabilir.
- EasyAPI patchlenerek yada yeniden yazılarak benim kullandığım 29F800 flash'ına destek verilebilir. Ne de olsa bu bir kere yapılacak ve sonrasında tüm easyflash releaseleri desteklenmiş olacak.
- RAM için bir RAM entegresi daha ekleyebilirim. (Digikey fiyatı 1.1$ civarında.)
- Mode registeri ise ek olarak bir adet daha latch entegresi gerektiriyor.

Şimdilik bu kadar. Kartuşun tasarladığım şeması ve teknik detayları da bu topic altında paylaşacağım.

Henüz tam olarak easyflash desteği ekleyip eklmemek konusunda kararsızım. Eğer maliyet çok yükselmeyecek ise yapmak istiyorum...

Ve son olarak kartuşun henüz bir ismi yok. :)


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: commander64 üzerinde Şubat 06, 2016, 15:41:33 ÖS
Easyslash :)


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Şubat 06, 2016, 15:43:23 ÖS
isim Bluemad olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: AmigaFUN üzerinde Şubat 06, 2016, 16:07:46 ÖS
Kanish :)

Yahu Allah rızası için bir proje de Amiga için yapın.


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Şubat 06, 2016, 16:28:09 ÖS
Amiga öldü, yaşasın C64...


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: cdemir üzerinde Şubat 06, 2016, 17:01:39 ÖS
Bu iyi oldu. Yeni maceralar olacak, okumak için :D


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: Decypher üzerinde Şubat 06, 2016, 19:57:12 ÖS
Yine süper bir proje geliyor desene, cdemir'in dediği gibi takip etmesi çok keyifli olacak :)


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: LW3D üzerinde Şubat 06, 2016, 20:02:57 ÖS
Projotörlerimizden ne zamandır ses çıkmıyordu :) Büyük bir zevkle okudum...Büyük bir mutlulukla yeni projeyi karşıladım. Eğer maliyet çok artmayacaksa (ki bir kere geldik dünyaya :P) easyflash desteği güzel olur. Hazır bir kütüphane var..Maliyet artsada easyflash kadar olmayacaktır zaten (diye düşünüyor insan).

Ellerine sağlık, bu kadar uzun ve detaylı yazı için... Proje için...herşey için...

Not: 1 lehimli, bir lehimsiz :P


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: eins üzerinde Şubat 07, 2016, 00:22:57 ÖÖ
Kartuşun tasarımı ile ilgili olarak biraz teknik bilgi vermek isterim.

Öncelikle C64 her biri 8KB olmak üzere iki adet ROM'u maplemek için, ROML ve ROMH hatlarını kullanıyor. Ben daha ucuza mal olacağı için iki tane küçük flash yerine bir tane daha büyük flash kullanmayi uygun buldum. Bu durumda bir şekilde fiziksel olarak tek parça olan flash'ı C64'e sanal olarak iki parçaymış gibi göstermek gerekiyor. Bunun için aşağıdaki devreyi tasarladim.

(http://i67.tinypic.com/ngwv9e.jpg)

Burada C64 tarafından ROMH veya ROML seçildiğinde (Low'a düştüğünde) komple flash select ediliyor. Ancak ROMH veya ROML nin seçilmiş olmasına bağlı olarak flash'ın en büyük adres biti set ediliyor yada edilmiyor. Bu sayede fiziksel olan tek parça olan flash'ı iki parçaya bölüp C64'e iki farklı ROM varmış gibi göstermiş olduk.

(http://i64.tinypic.com/2wclb1f.jpg)

Burada ise, Phi2 hattı high olduğunda yani VIC-II'nin bus'ı kullanmadığından emin olduğumuz zamanlarda, ve sadece C64 okumak istiyorsa (R/W hattı high ise) flash'ın outputlarını enable ediyoruz. Aynı zamanda /WE sinyalini de elde etmiş olduk. Bu daha sonra flash programlarken işimize yarayacak.

(http://i68.tinypic.com/2a0f3mf.jpg)

Bu bölüm ile C64'ün IO1 bölgesinde yazmak istediği anı yakalıyoruz. IO1 Low olmalı ve C64 yazmak istiyor.

(http://i68.tinypic.com/dy7tjp.jpg)

Ve şimdilik son olarak $DE00 daki slot select registerimiz. Eğer A1 adresi 0 ise ve IO1 bölgesine yazılmak isteniyosa, Data bus latchleniyor. Latch çıkışları ise Flash'ın yüksek değerli adres bitlerini sürüyor.

Ve son olarak kartuşun prototip halinden bir kare.

(http://i64.tinypic.com/2mflu0j.jpg)

NOT: Burada easyflash konusunda gaza gelip bir denem yaptım. Easyflash'daki /GAME ve /EXROM hatlarını yazılım ile set edebilen mode select registerini de ekledim. Board üzerinde sağ altta görünen entegre. Ama şimdilik RAM yok. Aşağıda bu kısmın şemesı da var. $DE00 registerine çok benzer mantıkla çalışıyor. Ama çıkışlar adres hatlarını sürmek yerine easyflash'a uyumlu olacak şekilde EXROM ve GAME hatlarına yönlendirilmiş durumda. Adres $DE02.

(http://i64.tinypic.com/29ogwwi.jpg)

Son olarak ufacık bir easyflash testi. Easyflash için release edilmiş olan CRT imajı hiç değiştirilip patchlenmeden doğrudan prototip kartuş üzerinde çalışıyor. :)

Kırmızı LED'ler binary olarak seçilmiş olan slot'u gösteriyor. Splash screen sonrasında programın slotları değiştirerek yükleme yaptığı görülebiliyor...

5YXPtQCpSp8
 
NOT: Easyflash desteği vereceksem RAM'i de eklemem gerekiyor. İncelediğim kadarı ile bir çok release bu RAM'i kullanıyor. Ayrıca daha önce bahsettiğim üzere EasyAPI'yi de pathclemem gerekli. Bu sayede EasyFlash için yazılmış programlarda benim kartuşu programlayabilecek. Yani highscore save vb özellikler de çalışacak...

İyi haftasonları...


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: Enson üzerinde Şubat 07, 2016, 01:11:27 ÖÖ
üff yaşasın, yine anlamadığım teknik bir kartuş projesi. Power konusunu soracaktım ama konuyu dağıtmayayım :)


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Şubat 07, 2016, 09:01:48 ÖÖ
Harikasın. Aslında benim de varmak istediğim yer de burasıydı ama o zamanki bilgi ve becerilerimin yeterli olmamasından dolayı (muhtemelen hala yetmiyordur :D) ancak KissCart64 çıkabildi ortaya. Ama her işte hayır vardır böyle bir projeye ilham vermiş olmak bile çok güzel birşey benim için. :)

İsim konusuna gelince MegaKiss64 veya MegaCart64 olabilir bence megabyte göndermesinden dolayı. ;)

Kolay gelsin.


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: KNG üzerinde Şubat 07, 2016, 13:24:11 ÖS
Üstad tebrikler,  easyflash desteği olsun bence de. C64'de prince of persia oynamak güzel olur.


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Şubat 07, 2016, 14:33:52 ÖS
Zc mckraken, pirates ...


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: Metallic üzerinde Şubat 07, 2016, 16:13:15 ÖS
Delimawi, çok güzel gidiyor, şimdiden baya emek harcamışsın, eline zihnine sağlık. İleride belki EasyFlash yaparım diye düşünüyordum, ama artık yapmaya gerek kalmadı gibi görünüyor =) Araya ücretsiz FC3+ reklamı da almışsın, teşekkürler =) 

Devre ile ilgili bir sorum olack. Flash'in OE ve WE bacaklarını sürerken RW'ın yanında PHI2'yi de kontrol etmişsin, bunun mantığı nedir? VIC2'nin adres bus'ı kontrol ettiği ana denk gelmesin diye yapıyorsun anlıyorum, ama zaten ROML ve ROMH'ye göre flash'in CS bacağını sürerek flash'i enable/disable yapıyorsun. ROML ve ROMH sinyalleri, EXROM ve GAME hatlarının durumuna göre 6510 ilgili bellek aralıklarına ($8000-$9FFF,$A000-BFFF,$E000-FFFF) erişmek istediği an, yani adres bus 6510'un kontrolünde olduğunda (PHI2 high) aktif olan sinyaller. Alphaworks'ün Cartridge Development Guide'ında PHI2'den hiç bahsedilmiyor mesela. Zamanında FC3'de PHI2 hiç kullanılmamış, şimdiki FC3+'da da durum yine aynı. Senin yaptığında bir hata yok, ama PHI2 kontrol edilmese de olur diye düşünüyorum.
Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: Metallic üzerinde Şubat 07, 2016, 22:38:30 ÖS
Zamanında FC3'de PHI2 hiç kullanılmamış, şimdiki FC3+'da da durum yine aynı.
Pardon burada yanlış yazmışım, freezer logic ile ilgilenmezsen böyle olur işte. Yoksa Freeze butonuna basınca bir NMI yapılıyor, PHI2 ve BA sinyalleri kontrol edilerek bus 6510'un olduğunda ULTIMAX mod seçiliyor.


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: eins üzerinde Şubat 07, 2016, 23:29:45 ÖS
üff yaşasın, yine anlamadığım teknik bir kartuş projesi. Power konusunu soracaktım ama konuyu dağıtmayayım :)

Bahsettiğin 12V ile çalışan C64 power konvertörü ise, çizdim bitti bile. İlk yurt dışı siparişime prototiplik parçaları ekleyeceğim. HErhalde bir aya birşeyler çıkar... :)

İsim konusuna gelince MegaKiss64 veya MegaCart64 olabilir bence megabyte göndermesinden dolayı. ;)

Simon, teşekkürler. Mage göndermesi iyi olabilir gerçekten. Not ediyorum bunu da. Benim kartuş şimdi easyflash'ı a ekleyince bayağı bir kiss'likten çıktı. Ama en azından fiyatı ucuz tutmaya çalışıyorum tasarımda.

Delimawi, çok güzel gidiyor, şimdiden baya emek harcamışsın, eline zihnine sağlık. İleride belki EasyFlash yaparım diye düşünüyordum, ama artık yapmaya gerek kalmadı gibi görünüyor =) Araya ücretsiz FC3+ reklamı da almışsın, teşekkürler =) 

Teşekkürler, başlayınca hızlı ilerliyor projeler, ama duraksayınca da haftalarca bekleyebiliyor. Sen EasyFlash 1 mi yoksa 3 mü hedefliyordun? Ben sadece easyflash releaselerini çalıştırmak istediğim için, 3'teki Kernal Replacement vb işlere hiç girmeyeceğim. Hatta RAM bile koymasan diyordum ama birçok release RAM kullanıyormuş.

Devre ile ilgili bir sorum olack. Flash'in OE ve WE bacaklarını sürerken RW'ın yanında PHI2'yi de kontrol etmişsin, bunun mantığı nedir? VIC2'nin adres bus'ı kontrol ettiği ana denk gelmesin diye yapıyorsun anlıyorum, ama zaten ROML ve ROMH'ye göre flash'in CS bacağını sürerek flash'i enable/disable yapıyorsun. ROML ve ROMH sinyalleri, EXROM ve GAME hatlarının durumuna göre 6510 ilgili bellek aralıklarına ($8000-$9FFF,$A000-BFFF,$E000-FFFF) erişmek istediği an, yani adres bus 6510'un kontrolünde olduğunda (PHI2 high) aktif olan sinyaller. Alphaworks'ün Cartridge Development Guide'ında PHI2'den hiç bahsedilmiyor mesela. Zamanında FC3'de PHI2 hiç kullanılmamış, şimdiki FC3+'da da durum yine aynı. Senin yaptığında bir hata yok, ama PHI2 kontrol edilmese de olur diye düşünüyorum.

Ben açıkçası ROMH ve ROML sinyallerinin PHI2'nin low olan zamanlarında release edildiğinden emin değildim. Test etmeye de üşendim. Doberman sırasında da CPLD'yi programlarken hep, "PHI2 high iken bus benim, diğer durumlarda hiç bir şeye karışma" cümlesini kafamın içinde tekrarlaya tekrarlaya burada da o şekilde çizmişim gitmiş. Bunu iptal edeyim, bir kapı bir kapıdır.

Yeri gelmiş iken, easyflash desteği için easyflash şemalarını inceliyordum da, C64 tarafından yapılan flash yazma işlemlerinde skoe R/W sinyalini doğrudan kullanmamış. Bunu arka arkaya bağlı iki adet FF dan geçirmiş. Bu FF'ları da Dot Clock ile sürüyor vb... Şimdi burada yapmak ne istediğini anladım. Flash yazarken, /WR bacağı low'a çekilirken flash adres bilgisini okuyor, high'a release edilirken de data bilgisini okuyor. Bu sebeple /WR low edilmeden önce adres stable hale gelmiş olmalı. Skoe sanırım bu sebepten ötürü, C64 R/W hattını low'a çekince bunu iki FF ile bir kaç Dot Clock geciktirmiş ve PHI low'a düşmeden önce de release etmiş. Acaba bu kadar tantanaya gerek mı? Bir denemek lazım.

Benim ilk esyflash desteği olmayan tasarımda bunun bir gereği yoktu zira kartuş C64'e karşı her durumda readonly kalacaktı. Programlarken de programlamayı PIC ile yapacağım için istediğim şekilde, adres ve r/w timingini kuracaktım.

Neyse, son duruma dönecek olursak, easyflash desteği olan ve olmayan durum için analizim bu şekilde oldu;

EasyFlash Desteği Olmadan
1 PCB
1 29F800 Flash
1 Slot Select Register Latch
2 Kapı Entegresi

EasyFlash Desteği ek olarak aşağıdakileri gerektiriyor
1 RAM
1 Mode Select Register Latch
2 Kapı Entegresi

Maliyet olarak shipping vb hariç 3 dolar civarında bir oynamaya sebep oluyor.
Ama devre neredeyse iki misli karışık olacak.

Sanırım bu artışı göze alıp easyflash destekli yapmak daha mantıklı olacak.

Fiyat artmasın diye reset switch, boot jumper hatta led bile eklemeyi düşünmüyorum.


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: Metallic üzerinde Şubat 08, 2016, 00:34:12 ÖÖ
Sen EasyFlash 1 mi yoksa 3 mü hedefliyordun?
Birincisini, Eagle şeması ve board'u var zaten. Gerçi FC3+'dan sonra pek de niyetim yoktu. Senin ilgilenmen daha iyi oldu =)

Yeri gelmiş iken, easyflash desteği için easyflash şemalarını inceliyordum da, C64 tarafından yapılan flash yazma işlemlerinde skoe R/W sinyalini doğrudan kullanmamış. Bunu arka arkaya bağlı iki adet FF dan geçirmiş. Bu FF'ları da Dot Clock ile sürüyor vb... Şimdi burada yapmak ne istediğini anladım. Flash yazarken, /WR bacağı low'a çekilirken flash adres bilgisini okuyor, high'a release edilirken de data bilgisini okuyor. Bu sebeple /WR low edilmeden önce adres stable hale gelmiş olmalı. Skoe sanırım bu sebepten ötürü, C64 R/W hattını low'a çekince bunu iki FF ile bir kaç Dot Clock geciktirmiş ve PHI low'a düşmeden önce de release etmiş. Acaba bu kadar tantanaya gerek mı? Bir denemek lazım.
Gerçekten karışık bir şeyler yapmış. Halbu ki bendeki birkaç flash'li Spectrum şemasında Z80'nin WR ve RD bacakları doğrudan flash'in WE ve OE'sine bağlanmış. Dediğin gibi FF'siz denemek iyi olabilir.


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: eins üzerinde Şubat 08, 2016, 00:45:56 ÖÖ
Ben şimdilik PHI2'yi devreden çıkartınca bu kadar sadeleştirebildim. Tam easyflash uyumlu bu tasarım toplam 4 logic entegreye düştü.

Ekstra bir NOT entegresi daha sokmamak için tasarıma bazı NAND kapılarını NOT olarak kullandım. 3 Girişli NOR'lar da arka arkaya bağlı blokları tek blokta bitirmemi sağladı. Tabiki bu çizim şu an için tamamen teorik. Uygun bir fırsatta deneyeceğim artık. Eğer R/W timing sorun çıkarmaz ise çok karışık olmadı, içime sindi bu devre...

(http://i64.tinypic.com/2ebto3b.jpg)

(http://i66.tinypic.com/14vmopg.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: Metallic üzerinde Şubat 08, 2016, 01:13:23 ÖÖ
Güzel görünüyor. Umarım fazla uğraştırmadan çalışır, kolay gelsin.


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: joker_ üzerinde Şubat 08, 2016, 08:34:29 ÖÖ
Sağlam bir kartuş daha geliyor. Elinize, aklınıza sağlık arkadaşlar.

Kartuşun projeden başlayıp, üretime geçene kadarki tüm aşamalarını takip etmek, arada Commodore'un çalışma prensipleriyle ilgili trick'ler öğrenmek bambaşka bir keyif oluyor ;)


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: hades üzerinde Şubat 08, 2016, 08:46:14 ÖÖ
Joker_ bir kartuş projeside senden bekliyoruz artık :)


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: joker_ üzerinde Şubat 08, 2016, 09:08:04 ÖÖ
Joker_ bir kartuş projeside senden bekliyoruz artık :)


Herhalde, forumda bunu yapabilecek son kişi ben olurum :D


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: Agony üzerinde Şubat 08, 2016, 11:30:59 ÖÖ
Yeni ve güzel bir proje daha. Her ne kadar teknik kısımların çoğunu anlamasamda, takipteyim :) Yazıyı okuduktan sonra benim durum aşağıdaki gibi oldu:

(http://www.geekfill.com/wp-content/uploads/2011/10/w6nh2.jpg)

Amiga öldü, yaşasın C64...

Yapma be abi, ayıp ettin şimdi bak :( Commodore büyüğümüzdür, saygımız sonsuzdur, ama Amiga ilk aşkımız, laf söyletmeyiz :D


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: eins üzerinde Şubat 08, 2016, 15:59:53 ÖS
29F800 Flash'larım geldi, tam testlere başlayacağım. Bir baktım benim minipro programlayıcı 44pin için adaptör istiyor. :/

Minipro için 44 pin adaptör şeması olan var mı?


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Şubat 08, 2016, 16:04:09 ÖS
29F800 Flash'larım geldi, tam testlere başlayacağım. Bir baktım benim minipro programlayıcı 44pin için adaptör istiyor. :/

Minipro için 44 pin adaptör şeması olan var mı?
Onu da hazır al be adam, elin çinlisi aç mı kalsın? :D


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: eins üzerinde Şubat 08, 2016, 16:08:09 ÖS
Almak değil beklemek beni kasıyor, hemen alabileceğim bir yer olsa...
Zaten baktım adaptöre içinde atiny falan var. Bire bir bağlantı değilmiş,  uğraşılmaz şimdi.
En iyisi sondan başlayarak önce projenin USB programlayıcı tarafını yapıp, örnek flash'ı programlayı o şelilde devam etmek kartuşa doğru...


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Şubat 08, 2016, 16:09:41 ÖS
Evet kopya koruması (gerçi yanlış hatırlamıyorsam kırılmıştı ama) muhabbeti var o adaptörlerde. Dediğin gibi yapmak en mantıklısı olacak sanırım. :)

https://github.com/radiomanV/TL866/tree/master/TSOP_Encryption

Şu klasördeki dokümanlar da oldukça aydınlatıcı:
https://github.com/radiomanV/TL866/tree/master/docs


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: i_r_on üzerinde Şubat 08, 2016, 21:06:49 ÖS
Katma değeri yüksek bir proje. Tebrikler.

Yalnız fiyata niye bu kadar takıldın ki? Jim Brain bile 70$'ın altında ise girişirim diyor. Senin doberman'da bile maliyet o kadar yüksek değil bence.


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: eins üzerinde Şubat 08, 2016, 21:31:35 ÖS
Teşekkürler.
Bu ürün ucuz olsun istiyorum çünkü bu tarihte hala C64 ünü kullanan herkes de en azından bir tane olmalı. 100 tl ye bulunabilen C64 den pahalı olan projeler bence herkesin erişebildiği limitin üzerinde kalıyor. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum? Bu kartuşu mesela 50tl altına alabilse insanlar guzel olur. Şahsen ben çeşitli kartuş kolleksiyonları, last ninja, creatures, pirates, zac mc crakken, prince of persia vb için ayrı ayrı 8 10 tane canım istediği anda taķıp çalıştırmak için elimde hazır programlanmış olsun isterim.

Bu arada Doberman CPLD falan derken çok da ucuza çıkmıyor...


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: i_r_on üzerinde Şubat 08, 2016, 22:04:42 ÖS
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-5PCS-lot-ATF1504ASVL-20JC68-IC-CPLD-64-MACRO-20NS-68PLCC-1504-ATF1504ASVL-ATF1504 (http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-5PCS-lot-ATF1504ASVL-20JC68-IC-CPLD-64-MACRO-20NS-68PLCC-1504-ATF1504ASVL-ATF1504)

Tanesi 15 tl'ye falan geliyor. Çok ta pahalı sayılmaz. Tam uygun parça mıdır bilemedim gerçi.

Pahalı olsa da çeşit iyidir bence.


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Şubat 08, 2016, 22:23:12 ÖS
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-SOP44-simple-adapter-PSOP44-Adapter-for-TL866A-TL886CS-programmer-2pcs-lot/1369308734.html (http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-SOP44-simple-adapter-PSOP44-Adapter-for-TL866A-TL886CS-programmer-2pcs-lot/1369308734.html)


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Şubat 08, 2016, 22:23:33 ÖS
biraz uzun oldu ama,, olsun...


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Şubat 08, 2016, 22:30:16 ÖS
Bu tek başına yetmiyor, ara bir adaptör daha olmalı, attiny o adaptörde.

http://www.aliexpress.com/item/Original-Adapters-TSOP32-TSOP40-TSOP48-SOP44-ZIF-adapter-kit-only-for-MiniPro-TL866A-TL866CS-Universal-Programmer/32366435468.html (http://www.aliexpress.com/item/Original-Adapters-TSOP32-TSOP40-TSOP48-SOP44-ZIF-adapter-kit-only-for-MiniPro-TL866A-TL866CS-Universal-Programmer/32366435468.html)

Linkte sol üst köşedeki base board.


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: eins üzerinde Şubat 08, 2016, 22:30:27 ÖS
Evet ali'de daha ucuza bulunabilir.

Ben genelde digikey fiyatlarına bakıyorum güvenilir kaynak olduğu için. Doberman için örneğin CPLD 6-7 dolar mertebesinde. USB çipi 2-3 dolar, PIC 2-3 dolar, FLASH 1 dolar, latch ıvır zıvır pasifler 2 dolar, pcb 2-3 dolar, bir de bunlara %10 komisyon ve KDV alıyor Sarnikon. Hadi bir de kutusu olsun falan dedin mi 30 doları buluyor torba maliyet. Kart çok basit değil, full SMD, eğer dizdirilecekse bir de dizen adam ufak birşeyler vermek lazım. 100TL altına satılması zor kısaca...

NOT: Ha şimdi mesela bu kartuşta, 4 ila 6 arası logic entegre var. Eskiden olsa koyardım bir CPLD yürürdüm. Ama logic entegrelerin tanesi 0.3 dolar. 6 tane bile kullansam 1.8 dolar ediyor. Aslında sadece kendim için yapıyor olsam gene de koyardım CPLD. Doberman'ı yaparken millet biz de isteriz diyince bu projede biraz yöntem değiştirdim kısacası... :)


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: eins üzerinde Şubat 08, 2016, 22:32:03 ÖS
Bu tek başına yetmiyor, ara bir adaptör daha olmalı, attiny o adaptörde.

Evet aynen bu ikinci pasif olan kısmı, bir de altta aktif parça var. Hatta sahada fake olanları geziyormuş okuduğuma göre. Son versiyon yazılımda çalışmıyormuş kopya olanlar...


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Şubat 08, 2016, 22:48:55 ÖS
(http://i.hizliresim.com/O7mnn3.jpg) (http://hizliresim.com/O7mnn3)


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: i_r_on üzerinde Şubat 08, 2016, 22:55:35 ÖS
Valla digikey'den sipariş verirsen zaten sırf kargo ve gümrük masraflarından girersin içeri :)


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: eins üzerinde Şubat 08, 2016, 23:12:15 ÖS
Valla digikey'den sipariş verirsen zaten sırf kargo ve gümrük masraflarından girersin içeri :)

Aklında olsun Sarnikon'dan sipariş verebiliyorsun. Haftada iki kere DK yüklemesi yapıyor. Sipariş tutarına göre %10 ila %30 arası komisyon alıyor. Gümrük ve kargo ödemeden 5 günde eline ürün ulaşıyor.

Ben normal profesyonel işlerimde kullanıyorum. Ama fatura kestiği için +KDV de ödemek gerekiyor.


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: eins üzerinde Şubat 08, 2016, 23:14:52 ÖS
(http://i.hizliresim.com/O7mnn3.jpg) (http://hizliresim.com/O7mnn3)

Bu şema olmaz. Çalışmaz yani. O boş olarak belirtilen bacaklar 29F800 de önemli yerler. Ayrıca belki benzer bazı çözümlerle 27C800 programlanabilir. Özay sanıyorum bir adaptör yapmıştı hatta. Ama flash çipler eeprom gibi değil. Programlamak için bazı komutları göndermek ve flash'ı yazma moduna sokmak gerekiyor. Bunun içinde adres hatlarının tümü lazım. Yani en yüksek değerli adrese jumper koyup, sanki yarı büyüklükte başka bir çip gibi programlanamıyor flash çipler...


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: i_r_on üzerinde Şubat 08, 2016, 23:23:58 ÖS
@delimawi : Valla ben farnell, digikey ve mouser'ın isimlerini duyunca koşarak uzaklaşıyorum :) Bakalım en son aldığım Wdc 65c02'ler patates baskı çıkarsa belki düşünebilirim :)


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Şubat 08, 2016, 23:39:08 ÖS
(http://i.hizliresim.com/O7mnn3.jpg) (http://hizliresim.com/O7mnn3)

Bu şema olmaz. Çalışmaz yani. O boş olarak belirtilen bacaklar 29F800 de önemli yerler. Ayrıca belki benzer bazı çözümlerle 27C800 programlanabilir. Özay sanıyorum bir adaptör yapmıştı hatta. Ama flash çipler eeprom gibi değil. Programlamak için bazı komutları göndermek ve flash'ı yazma moduna sokmak gerekiyor. Bunun içinde adres hatlarının tümü lazım. Yani en yüksek değerli adrese jumper koyup, sanki yarı büyüklükte başka bir çip gibi programlanamıyor flash çipler...
Özay'ın yaptığı adaptörün gelişmişi benim size bahsettiğim zaten. Size özelden attığım mesajdaki adaptör A18 ve A19 la programlıyor parça halinde 2 ayrı switch ile. Yanılmıyorsam 29f800 de 43 nolu WE bacağına +v verince çalışması gerek diye düşünüyorum.


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: eins üzerinde Şubat 09, 2016, 17:58:17 ÖS
Merhaba,

Bugün 29F800 ler için bread board üzerinde kullanabilmek için bir adaptör yaptım. Yöntem aynı, mavi kağıda ütü ile baskı ve perhidrol + tuz ruhu banyosu.

(http://i65.tinypic.com/o0clee.jpg)

(http://i66.tinypic.com/2agkivn.jpg)

Bu kartı önümüzdeki günlerde programlama testleri için kullanacağım.

Aynı zamanda daha önce yaptığım prototipe statik RAM ekleyerek, tam easyflash uyumluluğunu test ettim. Bu güne kadar board üzerinde kurduğum en karışık kartuş bu oldu. Hatta sadece kartuş da değil, neredeyse board üzerinde kurduğum en karışık devre oldu. Gerçi PCB'ye dökülünce çok ufacık basit birşey olacak ama kabarık montaj kabloları sanki marsa uzay aracı gönderiyormuşuz havası estiriyor masada.

(http://i63.tinypic.com/15phj14.jpg)

(http://i68.tinypic.com/hritmq.jpg)

Gel gelelim tam olarak çalışmadı. :D Yani bazen doğru yazıyor RAM'e ancak her zaman değil. Hemen logic analyser'ı bağlayıp incelemeye başladım. Farkettim ki C64 tarafından gönderilen R/W hattını doğrudan RAM'in /WE hattına bağlamak iyi fikir değilmiş. (Teorik olarak bunun yeterli olması gerekiyordu aslında.) Neyse sorun aşağıdaki plotta görülebiliyor.

(http://i66.tinypic.com/2uizock.jpg)

Birinci problem R/W hattında glitchler var. Bunlar hiç hoşuma gitmedi. Kırmızı OK ile işaretlediğim yerde bir tanesi net olarak görülebiliyor. Gerçi bu glitchler Phi2 low iken yani BUS erişim izini bizde değilken oluyor. Ama devrede şu an Phi2 kontrolu yok.

Ayrıca, RAM'in /WE hattı high olmadan önce ADRES ve DATA'nın stabil kalması gerekirken, /WE hattı high olmadan hemen önce DATA değişebiliyor. (Turuncu Plot) Bu durumda RAM bazı durumlarda bu değişmiş olan datayı saklıyor.

Neyse uzun lafın kısası, R/W hattı ne FLASH için ne de RAM için doğrudan kullanıma uygun değil. Ben de aşağıdaki şemada görülen devreyi yaptım.

(http://i66.tinypic.com/10p4ynn.jpg)

Çok uzatmayacağım, bu bir sayıcı entegresi. Clock olarak DOT_CLOCK kullanıyor. (Yaklaşık 8MHZ). R/W Sinyali Low'a düştükten sonra saymaya başlıyor. Sayaç 2 ve 3  iken çıkışı Low yapıyor, yani aslında legal bir /WE sinyali üretiyor. Bu sinyali yeşil ile görebilirsiniz. Şimdi bu yeşil insyal ile sarıyı karşılaştıracak olursanız, sarı hem bozuk hem de çok geniş. Yeşil ise daha dar, ve low olduğu süre boyunca ADRES ve DATA stabil...

Neyse bunu da ekleyince gayet güzel çalıştı. Artık tam easyflash uyumlu bir prototipimiz oldu. Şimdi bunu yavaş yavaş PCB'ye dökme zamanı geldi sanırım. :D

Bu arada isim olarak "MegaOne" düşünüyorum. Ne de olsa kartuş 1 MegaByte... Ne dersiniz?

Son olarak protoip kartuşumuz üzerinde çalışan "Prince of Persia" ile iyi akşamlar demek istiyorum. Burada enteresan bir durum gözledim. Sağ alt taraftaki kırmız LED ler kartuşun aktif bankını binary olarak gösteriyor. Dikkat edin hiç durmuyor oyun boyunca, devamlı bank değiştirip birşeyler okuyor oyun...

lanPpoM2QuM


Konu Başlığı: Ynt: Yüksek Kapasiteli Bir Kartuş Daha
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Şubat 09, 2016, 18:05:01 ÖS
UniqueOne , UniqueMega, MegaUnique


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Flash Kapasiteli Kartuş)
Gönderen: Metallic üzerinde Şubat 09, 2016, 19:13:23 ÖS
Bravo gerçekten delimawi, çok kısa bir zamanda baya iletlettin çalışmayı. R/W sinyalinin Write fazının böyle saçmaladığından hiç haberimiz yoktu, statik ram ya da flash'e yazma işine girmiş olsaydık logic analyser falan da yok baya tırmalayacaktık anlaşılan. Çözüm olarak bulduğun counter kullanımından bahsettiğin için de teşekkürler, benzer bir çalışma yaparken çok yararlı olur. Prince of Persia'ın kodu biraz garipmiş gerçekten. Prens olduğu yerde duruyorken bile ledler deli gibi yanıp sönüyor, yani bank değiştirip duruyor. Tahminen irq handler'da yapıyor bu işi. Kendi bilir ledleri bozmasında hehe. MegaOne gayet iyi olmuş, kulağa hoş geliyor. Kolay gelsin.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Flash Kapasiteli Kartuş)
Gönderen: Metallic üzerinde Şubat 09, 2016, 20:39:19 ÖS
Bir de şunu sorucam: Expansion port'tan gelen kabloların ucuna ek mi yapıyorsun? O tür kablolar breadboard'un deliklerine pek iyi girmez çünkü.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Flash Kapasiteli Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Şubat 09, 2016, 20:47:48 ÖS
Delimawi çok süper işler yapıyorsun. Tahminimce 1 ay içinde bitmiş bir ürün haline gelir.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: i_r_on üzerinde Şubat 09, 2016, 22:28:03 ÖS
Şu aşamada diyecek tek bir şey var, 2 tane, biri lehimli, biri lehimsiz :)

Prince of persia'nın yapım aşamaları ile ilgili geliştiren vatandaşın yazıları mevcut. Burada easyflash sayesinde memory darboğazına nasıl çare bulduğunu falan detayları ile yazmış eleman.

http://popc64.blogspot.com.tr/ (http://popc64.blogspot.com.tr/)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: WildLord üzerinde Şubat 09, 2016, 22:53:01 ÖS
Eğer bir istek listesi oluşturulacaksa beni de listeye ekleyin :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 09, 2016, 23:20:13 ÖS
Bir de şunu sorucam: Expansion port'tan gelen kabloların ucuna ek mi yapıyorsun? O tür kablolar breadboard'un deliklerine pek iyi girmez çünkü.

Evet aynen. Normal board için kullandığımız kabloların en kısa olanlarını ortadan ikiye kesiyorum. İki adet pinli ucum olmuş oluyor, bunları da mavi uzun kablolara lehimleyip etiketliyorum.

Adres ve Data Bus'ını ise, 8'li veya daha çoklu erkek pin header'a sıra ile lehimliyorum. Sonra lehimlediğim tarafı sıcak silikon ile kaplıyorum. 8'li sıralı erkek konnektör gibi oluyor. Boarda bir seferde takılıyor.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 09, 2016, 23:30:47 ÖS
Delimawi çok süper işler yapıyorsun. Tahminimce 1 ay içinde bitmiş bir ürün haline gelir.

Teşekkürler. PCB çizimize başladım. Ama bunun bir de USB programlayıcısı olacak. Onun da bir PC yazılımı olacak. Ayrıca hem easyflash modu için hem de normal MegaOne modu için gene C64 yazılımı hazırlamam gerekiyor. Bu kısım gene biraz zaman alacak.

Normal modda, 64 adet 8K veya 16K kartuş imajı saklayabilecek. Bir loader yazılacak, menüden seçilen CRT imajını çalıştıracak. (KissCart gibi)

Bu modda PRG load etme özelliği de düşünüyorum. 64K ya kadar olan tek parça PRG dosyalarını load edebileceğim sanırım. Şöyle çalışacak, menüden seçilen bir PRG ise, ekran belleğine bir loader yerleştirip PRG dosyasının başından load adresini okuyacağım. Sonra MegaOne'ı 16K standart kartuş moduna geçireceğim. ROM bölgesinden okuyup, RAM'de olması gereken yere yazacağım. Eğer kartuş ultimax modunda değil ise, ROM'dan okuduğum yer ile RAM adresi çakışsa bile, okurken ROM'dan yazarken RAM'e yazmış olacağım. Bu şekilde Bank'ı değiştire değiştire PRG yi hafızaya kopyalayacağım.

Easyflash modunda ise sadece 1 adet easyflash uyumlu CRT imajı yüklenebilecek. Yazmam gereken kısım ise, easyflash için hazırlanmış yazılımlarda flash'a yazmaya yarayan ufak bir API var. Bu API'nin benim kullandığım Flash çipine göre yeniden yazılması gerekiyor. Ayrıca PC upload programı, CRT imajı içerisinde bu API'nin imzasına rastlarsa, API yi benim yazdığım hali ile replace edecek vb...

Neyse, kısaca 1 ay zor... :D
Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 10, 2016, 15:56:32 ÖS
Tilkinin kuyruğu kuyruğuna dokundurmadan bitti hele şükür çizim. :D
Tamam kabul ediyorum, PCB'yi ufak tutmaya çalışınca, çok da kolay olmadı routing. Toplam yükseklik 48mm. 10x10cm paketine iki tane sığacak...

(http://i63.tinypic.com/osr9lu.jpg)

(http://i67.tinypic.com/15gdvv7.jpg)

(http://i67.tinypic.com/207tkdc.jpg)Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: zanpinoz üzerinde Şubat 10, 2016, 16:02:54 ÖS
Hadi hayırlı olsun..

Bu projeyede epey emek harcanmış..

Elinize sağlık.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Şubat 10, 2016, 16:15:02 ÖS
Diyecek bir söz bulamıyorum. 10 üzerinden 10 veriyorum. Bu kadar kısa sürede hem denemeler, hem pcb çizimi bravo.
Bu arada 2016 olmayacak mı pcbdeki tarih. Bir de usb göremedim.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Şubat 10, 2016, 16:17:38 ÖS
Offff, logo(lar) da PCB de çok güzel olmuş. Ağzımın suyu aktı resmen.

Hangi tasarım programını kullanıyorsun?

Direnç ve kondansatörler 1206 değil de 0805 veya 0603 sanırım.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 10, 2016, 18:23:00 ÖS
Teşekkürler,

@Hades, ben sene geçişlerinde böyle oluyorum. Bünye bir süre daha eski senede kalıyor. Hemen düzeltiyorum 2015'i... :D

Ucuz olsun diye buna USB koymadım. Sendeki 2X22 pin dişi konnektörleri alacağım ya, onları kullanacağım bir USB programlama kartı olacak. Kartuşu o karta C64'e takar gibi takıp program atacağız.

@Simon, ben geri kafalıyım, 2005 model OrCAD kullanıyorum. İlk başladığımda bu programa nasıl alıştıysam bir daha başka programa geçemedim. Aslında artık çok demode ve kullanışsız. O logoları içeri atacam diye atmadığım takla kalmayor misal... :)

SMD'lerde ilk başlarda 0805 kullanıyordum. Sonra bazı sebeplerden ötürü 0603 kullanmam gerekti. Baktım ki oluyor, PCB yer olarak zorlayınca 0603, rahatsa 0805  kullanıyorum. 1206 hiç kullanmadım.

Hatta bir projede 0402 bile kullandım. Ama ben dizmedim, eski telefon elektronikçisi bir teknisyen dizmişti kartı.

Kısaca bence limit 0603. Tabi artık yaşlanıyoruz, zaman içerisinde 0805, 1206, 1/4Watt, 1Watt gibi bir gidişat olacak muhtemelen...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Şubat 10, 2016, 18:25:47 ÖS
Hem teknik, hem sanatsal anlamda çok başarılısın. Maşallah...Logolarda kartuşta çok iyi görünüyor...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 10, 2016, 18:29:31 ÖS
Bu arada kartuşun ucuz ve küçük olmasını istedim. Hatta çok gerekmedikçe bence kutuya konulmasına da gerek yok. Tüm parçalar SMD zaten ince birşey olacak. Onun için kenarlarına parmakla tutulup kolay çıkartılabilmesi için girintiler yaptım. Gameboy kartuşları gibi birşey olacak yani.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: savagery üzerinde Şubat 10, 2016, 18:31:45 ÖS
Nefis !
Tebrikler.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Şubat 10, 2016, 18:38:57 ÖS
Herhangi bir kartuşu sadece kart olarak c64'e takınca içerdeki kısımdan c64'ün kasa dışına kadar olan mesafe yanlış hatırlamıyorsan 3.5 cm kadardı. Bu durmda Megaone'ın dışarda kalan kısmı sadece 1.5 cm kadar.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Şubat 10, 2016, 18:51:21 ÖS
Teşekkürler,

.....Ucuz olsun diye buna USB koymadım. Sendeki 2X22 pin dişi konnektörleri alacağım ya, onları kullanacağım bir USB programlama kartı olacak. Kartuşu o karta C64'e takar gibi takıp program atacağız.

@Simon, ben geri kafalıyım, 2005 model OrCAD kullanıyorum. İlk başladığımda bu programa nasıl alıştıysam bir daha başka programa geçemedim. Aslında artık çok demode ve kullanışsız. O logoları içeri atacam diye atmadığım takla kalmayor misal... :)

Anlamadığım yer MegaOne'ı usb'li programlayıcıya takınca flasha erişim nasıl olacak. Konnektörde A0...A15 ve D0...D7 hatları var, MegaOne'daki logiclerle R/W'den /RD ve /WR elde edilecek ama flashın A16 ve üstü adreslere erişim nasıl olacak? Kafa durdu bu aşamada.

Ben win7'ye geçtiğimde Dosbox üzerinden Boardmaker kullanıyordum. Program 20+ senelik. :)

EDİT : Cevap sayfa 2'deymiş. Süper bir fikir. Sadece kartuş konnektörünü kullanarak flash programlanacak.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ilkerficicilar üzerinde Şubat 10, 2016, 19:10:44 ÖS
Şimdiden tebrikler. Gayet de derli toplu güzel görünüyor.

E öyleyse, 1 lehimli 0 lehimsiz lütfen :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Decypher üzerinde Şubat 10, 2016, 19:34:31 ÖS
Bu forumdaki projeler sayesinde C64'ler uçuşa geçiyor resmen, düşünce aşamasından PCB'sine kadar yine dört dörtlük olmuş :) Bundan da 1 lehimli :P


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wizofwor üzerinde Şubat 10, 2016, 20:06:08 ÖS
Delimawi çok süper işler yapıyorsun. Tahminimce 1 ay içinde bitmiş bir ürün haline gelir.

Teşekkürler. PCB çizimize başladım. Ama bunun bir de USB programlayıcısı olacak. Onun da bir PC yazılımı olacak. Ayrıca hem easyflash modu için hem de normal MegaOne modu için gene C64 yazılımı hazırlamam gerekiyor. Bu kısım gene biraz zaman alacak.

Bu PC programını hangi dilde yazıyorsun? Portability açısından soruyorum. Yazılım atmak için Windows mu gerekecek?

Gerçi Simon herkesi SD2IEC'lendirdiğine göre SD2IEC ile doğrudan C64 üzerinde de yazabiliriz.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 11, 2016, 11:50:31 ÖÖ
@Wizofwor, ben delphi de yazıyorum, Windows ve MacOS için compile edilebilir. Gerçi MacOS da da USB driver sorun çıkartabilir mi bilemiyorum. FTDI chip kullanıyorum USB haberleşmesinde.

Ancak linux tabanlı bir sistem için compile edemem. Haberleşme protkolü genelde basit oluyor, yayınlarız, yazmak isteyen biri olursa port edebilir.

megaOne'a gelince, kartuş easyflash'ın direk kopyası değil. Örneğin boot jumper yok, tek flash ve farklı bir flash çipi barındırıyor. Bu sebeple easyflash'ın kendi C64 tarafında çalışan yazılımı ile sanıyorum programlamak mümkün değil. Benim easyflash'ım yok, dolayısı ile yazılımlarını inceleme fırsatım da olmadı. Belki easyflash'ın C64 yazılımı megaOne için patchlenebilir.

megaOne'ın easyflash uyumluluğu şu şekilde. easyflash'a ait bir CRT imajını megaOne'a atınca birebir çalışacak. Ancak bu imajı ilk etapta sadece PC'de atmak mümkün olacak.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 11, 2016, 13:15:08 ÖS
Hayırlısıyla siparişi verdim. Ama çekik gözlü dostlar festivaldelermiş, 16 şubattan önce kılımızı kıpırdatmayız diyorlar. Bakalım ne zaman gelecek PCB ler ... Ben gene de elecrow dan da küçük bir parti ek sipariş edeceğim sanırım.

(http://i67.tinypic.com/qz3puf.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: joker_ üzerinde Şubat 11, 2016, 13:25:08 ÖS
megaOne logo çok güzel olmuş ;)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 11, 2016, 13:31:33 ÖS
Sağol, photoshop sağolsun, yazıyı yazıp sırayla fontları taraken gözüme hoş gelen de duruyorum. Tesadüfen Doberman logosunda da aynı fontu seçmişim... :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wizofwor üzerinde Şubat 11, 2016, 13:43:29 ÖS
OSX Yosemite üzerinde clone PL2303 sorunsuz çalışıyor. Sürücüsü sistemde mevcut. CH3403g'nin sürücüleri biraz problemli. Kurmak için terminal ekranında biraz cambazlık yapmak gerekiyor. FT serisi adaptörleri ise denemedim. Cloneları sorun çıkarabilir diye düşünüyorum.

OSX'e port edilebilecekse ben kendimi kurtamdım demektir. Gerisini Linux'cüler düşünsün.

 


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Geos üzerinde Şubat 11, 2016, 23:23:40 ÖS
bencede siyah renk güzel olmuş  ebrikler


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: byeni üzerinde Şubat 11, 2016, 23:32:35 ÖS
delimawi emeklerine, uğraşlarına teşekkürler. Bunda da sıraya girelim lehimli olarak  ;)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: zanpinoz üzerinde Şubat 11, 2016, 23:38:41 ÖS
MAŞÂALLAH tekrar elinize sağlık..

Benide listeye yazarsanız sevinirim..


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hekimoglu78 üzerinde Şubat 12, 2016, 09:27:22 ÖÖ
Delimavi, bundan sonra yaptığın yapacağın tüm projelerde 1 tane lehimli bitmiş olanından beni yazabilirsin  8)
Özellikle DOBERMAN'ı şiddetle 2 tane istiyorum   ;) ;)

Saygılar..


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Şubat 12, 2016, 12:38:47 ÖS
Ufak bir sorum var. Bugün aklıma takıldı. Hi-Z durumda olan bir çıkış ile sabit bir logic değerin AND işleminin sonucu nedir?

Hi-Z AND "0" = ?
Hi-Z AND "1" = ?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 12, 2016, 12:44:06 ÖS
Hi-Z AND 0 = 0 Tabiki
Hi-Z AND 1 = ise belirsiz, gürültüye bağlı bazen 1 bazen 0 alabilirsin
Yani Hi-Z olan bir hat ile işlem yapmamak lazım normalde
Ama Hi-Z olabiliyorsa bir hat, o zaman o hatta Hi-Z durumda iken bir değer verebilmek için pull-up yada yada-pull down direnç kullanabilirsin.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Agony üzerinde Şubat 12, 2016, 13:26:06 ÖS
Harika yahu! Yapılan işlere hayran kaldım @delimawi Eline, koluna, emeğine sağlık. Bende adımı yazdırayım şimdiden :)

Bu arada Amiga içinde bir proje geliştirmeyi düşünüyor musun?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Şubat 12, 2016, 13:41:18 ÖS
Hi-Z AND 0 = 0 olacağından emindim ama Hi-Z AND 1 durumunda şüpheliydim. Teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 12, 2016, 14:36:06 ÖS
Bu arada Amiga içinde bir proje geliştirmeyi düşünüyor musun?

Teşekkürler,
Şimdilik henüz sipariş falan almıyorum da parçalar gelip herşey bitince isteyen arkadaşların edinmesini umarım sağlayacağım. Gerçi tek tek kargo vvs ile uğraşmak gözümde büyüyor ama bir çözüm bulacağız...

Amiga kullanmışlığım var. Ama ne program yazdım ne de elektronik kısmı ile aşina oldum. Kısacası bilmiyorum hiçbirşeyini. Belki şu C64 hevesimi atarsam önümüzdeki yıllarda Amiga'ya da eğilirim. Ama şu an için planladığım birşey yok...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 12, 2016, 14:41:36 ÖS
Hazır PCB'leri sipariş etmişken, en az 1 ay boş kalacağım. megaOne için bir klasik kartuş imajları listesi oluşturmaya koyuldum bu arada. EasyFlash veya Ocean emulasyonu haricinde aslında temelde bir multicart projesi bu.

Dolayısı ile default halinde bir klasik kartuş kolleksiyonu olmazsa olmaz.

İlk etapta nette ve özellikle aşağıdaki sitede bulabildiğim imajları inceledim. Listeledim. Ratinglerine göre sıraladım. Bu tablo çıktı:

(http://i66.tinypic.com/dc37o3.jpg)

Bu da yedek liste

(http://i68.tinypic.com/5xpzm8.jpg)

http://www.mayhem64.co.uk/main.htm (http://www.mayhem64.co.uk/main.htm)

Tabiki herkes isterse kendi kolleksiyonunu oluşturabilir fakat default bir imaj olması için bu listeyi hazırlamaya çalışıyorum. Sizce bu listede olması gereken yada çıkarılması gereken kartuşlar neler?

Bu klasik liste olduğundan sadece 8K ve 16K kartuşları dahil edebiliyorum. EasyFlash arşivleri ayrıca desteklenecek zaten.

megaOne'a toplam 63 adet klasik kartuş imajı ekleyebiliyorum. İlk slot loader için ayrılmış durumda.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Şubat 12, 2016, 19:02:41 ÖS
Bin uzantılı rom da yükleyebilecek miyiz?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Şubat 12, 2016, 19:04:29 ÖS
16k dan büyük easyflash oyun dosyalarını yükleyebiliyoruz değil mi?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 12, 2016, 23:05:12 ÖS
16k dan büyük easyflash oyun dosyalarını yükleyebiliyoruz değil mi?

Evet, 1MByte'a kadar olan easyflash için yapılmış tüm CRT imajlarını yüklemek mümkün olacak. Ancak sadece 1 adet easyflash imajı yüklemek mümkün. Yani 256K veya 512K bile olsa sadece bir tane yüklenebilecek.

8K ve 16K normal CRT imajlarından ise 63 adete kadar aynı anda yüklemek mümkün.

Bir de son olarak tek parça PRG dosyalarını da yüklemek mümkün olacak. Maksimum 16 adet 64K ya kadar olan PRG dosyalarından atılabilecek.

bin dosyası olarak ne kastettiğinizden emin olamadım. Eğer normal kartuş ROM imajı ise evet, yüklemek mümkün. 8K veya 16K normal kartuş olması şartı ile...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Şubat 12, 2016, 23:16:10 ÖS
Yok hayır kartuş rom imajı değil, c64 kernal romu.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 12, 2016, 23:17:22 ÖS
Bir bakmam lazım. Kartuş ile KERNAL replacement yapmak için soruyorsunuz yani?

Buarada jiffydos dışında bu kategori de ne tarz ROM lar var? Cehaletimden soruyorum.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Şubat 12, 2016, 23:39:25 ÖS
Estağfurullah, o cehalet naçizane bize ait.
Beast
cyclone
dolphindos
exos
turbo rom
siffydos
vb..


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 12, 2016, 23:52:23 ÖS
Anladım. Açıkçası bu donanım ile pek mümkün görünmüyor. Şöyle ki, KERNAL ROM'u değiştirmek için, $E000-$FFFF arasını maplemek gerekiyor. Bunu ancak ultimax mod kullanarak yapabiliriz. ultimax modda ise şöyle bir handikap var. Bilindiği üzere KERNAL olan kısım okunduğu zaman ROM okunur ama yazılmaya çalışıldığında, ROM altındaki RAM'e yazılır. Ultimax modda PLA bunu yapmıyor, yazma requestlerini de kartuşa gönlendiriyor. Bu sebeple KERNAL altında kalan RAM erişilmez hale geliyor.

Kısacası yapılsa bile bir çok program çalışmayacaktır. KERNAL replace eden kartuşlar olduğunu biliyorum ama bu iş için ya C64 içine bir kablo çekerek RAM sinyalini okumak gerekir, yada daha komplike bir donanım ile, C64'ün RAM'e yazmaya çalıştığını anlayıp, bu anlarda ROM'u devre dışı bırakmak gerekir. Belki bu iş ayrı bir proje olabilir ama megaOne için hedeflediğim limitlerin dışında kalıyor malesef...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Şubat 13, 2016, 00:08:23 ÖÖ
Easyflash3 kullanıyorum ve orada malumunuz istenen kernal kullanılabiliyor, o amaçla sormuştum. malum kernal romları da 8kblık. bunlar bildiğim kadarı ile bin to crt ile kartuş dosyası haline geliyordu.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 13, 2016, 00:11:22 ÖÖ
Evet biliyorum, easyflash3 yapıyor bunu ama onda büyük bir CPLD var. Zaten sizde easyflash3 varsa megaOne'a ihtiyacınız olmaz... :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: perpetual_007 üzerinde Şubat 13, 2016, 19:57:31 ÖS
Mükemmel işler yapıyorsunuz. İstek sırası olursa ben de hemen sıramı almak isterim :D.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Şubat 23, 2016, 09:34:46 ÖÖ
Evet, Çin tatili bitti ve gene elecrow dirtypcb'den önce davrandı. Tracking no da mevcut dün yola çıktı ilk parti PCB. :)

(http://i63.tinypic.com/2exrq4k.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Agony üzerinde Şubat 23, 2016, 10:30:50 ÖÖ
Çok güzel gözüküyor.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 09, 2016, 22:50:36 ÖS
İlk parti PCB Türkiye'ye giriş yapmış. Diğer parçalar hazır dizilmeyi bekliyor... :D

(http://i66.tinypic.com/23sfbti.jpg)
Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mart 09, 2016, 22:52:22 ÖS
Hadi hayırlısı. Dört gözle bekliyoruz. :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: KNG üzerinde Mart 10, 2016, 12:16:02 ÖS
Bir adet lehimli isterim :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Jester üzerinde Mart 10, 2016, 13:10:57 ÖS
+2 Megaone, 1 Programmer talibim :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hekimoglu78 üzerinde Mart 10, 2016, 13:31:25 ÖS
+ 1 lehimli bende bende  8) :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 10, 2016, 14:36:00 ÖS
Yaw acele etmeyin... :) Daha bunun programlayıcısını yapacağız...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 11, 2016, 20:36:33 ÖS
Ve huzurlarınızda megaOne...

(http://i63.tinypic.com/33mlpop.jpg)

Tahminimden çabuk geldi PCB'ler. Bu arada HDMI'a kaptırdığım için bu arkadaşın programlayıcısını yapamadım henüz. Dolayısıyla o bana ben ona bakar durumdayım. İlk fırsatta programlayıcısnı prototipleyip deneyeceğim.

HDMI64'te de gelişmeler var. Ses hala bitmedi, zorluyor ama sanırım olacak.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Enson üzerinde Mart 11, 2016, 20:53:03 ÖS
Üff, çok güzel görünüyor.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: byeni üzerinde Mart 11, 2016, 20:54:51 ÖS
delimawi mükemmel gözüküyor, sahip olup deneyebilmek için sabırsızlanıyoruz, bilgine.  ;)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Mart 11, 2016, 21:14:20 ÖS
Benim olacaksın :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Jester üzerinde Mart 11, 2016, 21:15:54 ÖS
Full siyah daha bir havalı duruyor :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hekimoglu78 üzerinde Mart 11, 2016, 21:18:38 ÖS
Doberman havası beni iyice heyecanlandırıyor :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: zanpinoz üzerinde Mart 11, 2016, 21:22:55 ÖS
Elinize sağlık çok güzel gözüküyor..


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Agony üzerinde Mart 11, 2016, 21:31:02 ÖS
Harika gözüküyor cidden.

Üstad, birde bizim gibi teknik konudan anlamayanlar için, konuyu biraz toparlama şansın var mı? Hem bizim için hem de genel olarak MegaOne neydi sorusunun cevabını sade ve anlaşılır bir dille verebilirsen çok daha iyi olacaktır. 7 sayfa konu ve bir sürü teknik yazı var :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 11, 2016, 21:51:59 ÖS
Bir demo video hazırlamak lazım aslında.

Kısaca bunun içine aşağıdakilerden bir tanesi yüklenebiliyor:
- 64 adet standart kartuş imajı yüklenebiliyor. (8K/16K ve Ultimax olanlardan.)
- 16 adet maximum boyutta(64KB) C64 PRG dosyası yüklenebiliyor.
- 1 Adet Ocean Tipi kartuş imajı yüklenebiliyor. (Chase H.Q., Batman, Double Dragon, Shadow of the Beast, Navy Seals, Robocop, Terminator vb...)
- 1 Adet EasyFlash CRT imajı yüklenebiliyor. (Prnce Of Persia, Commando Arcade, Last Ninja I, II, III, Last Ninja Remix, Myth, Zac Mac Kraken + Maniac Mansion, Test Drive, Elvira, EPYX Games Collection vb...)
 
Yani eğer easyflash yüklerseniz aynı zamanda PRG atamazsınız. Nasıl kullanacağına kullanıcı karar verip istediği şekilde formatlayıp yüklüyor...

Yüklemeler için PC'ye bağlı bir ufak USB programlayıcı aparatı olacak. PC'de yükleyip C64'e takıp oynayacaksınız. Buna bir nevi C64 için USB Flash disk diyebiliriz sanırım.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 11, 2016, 21:58:47 ÖS
Bu arada belirtmeyi unuttum. Bu kartuşun freeze vb özellikleri yok. Yani Action Replay, Final III vb CRT imajlarını desteklemeyecek.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Agony üzerinde Mart 11, 2016, 22:03:09 ÖS
Harika, gerçekten harika. Olası listede adımı yazdırmış mıydım acaba? Yoksa yazdırayım gene ben :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Mart 11, 2016, 22:37:33 ÖS
Kartuş çok güzel görünüyor... Özellikle bu yandan tutma girintisi, oldukça farklı olmuş... Tebrikler.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 11, 2016, 22:53:21 ÖS
Bu kartuşu normalde kutusuz kullanım için düşündüm. Hem slim hem ufak. Üzerinde zarar görebilecek paça, çıkıtıntı vb yok. Kutu da pahalı. Onun için özellikle tutma girintileri bıraktım. Bunu seri üretebilsek keşke de herkes 3-5 tane alsa. O zaman koyarsın birine Last Ninjaları, birine klasik retro kartuş imajlarını, birine en sevdiğin utility prg vb doldur, birinde pirates'i oyna... Yer de kaplamayacak.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: WildLord üzerinde Mart 11, 2016, 23:07:50 ÖS
Gerçekten tasarımı çok şık duruyor. Birkaç adet almak isterim. Ellerinize sağlık.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: AmigaMan üzerinde Mart 11, 2016, 23:10:21 ÖS
Süper duruyo kullanmasakta alınır bu cihaz hayran kaldım ben bir tane lehimli ram lı rom lu düğmeli olun fiyat uygunsa iki tane düşüne bilirim süper tasarım


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Tesellum üzerinde Mart 11, 2016, 23:36:40 ÖS
Tebrikler.. gerçekten mükemmel emeğinize sağlık.
Keşke seri üretilse, megaonelardan oluşan bir kutu c64ün yanına çok yakışırdı.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Decypher üzerinde Mart 11, 2016, 23:51:24 ÖS
Sabırsızlanıyorum demek istiyorum ama "daha erken" diyeceksin diye diyemiyorum :)

Mükemmel görünüyor kesinlikle.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: perpetual_007 üzerinde Mart 12, 2016, 00:17:10 ÖÖ
Daha önce söyledim diye hatırlıyorum ama yine de bir daha belirtmekte fayda var; ben de sıradayım.Hem de mümkünse iki tane için :).

Rick Dangerous'ların ve Turrican'ların kartuş imajları var mıydı ? :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 12, 2016, 21:08:39 ÖS
Evet var. Rick dangerous karışık bir paket içinde. Dizzyler, ghostn gaoblins vb toplu olarak var. Turrican ayrı tek imaj...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 22, 2016, 11:31:04 ÖÖ
megaOne loader yazılımı bitti gibi. Renk konusunda kararsız kaldım. Ne diyorsunuz?

(http://i67.tinypic.com/2ex5yxc.jpg)

(http://i68.tinypic.com/20ql15z.jpg)Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: AmigaMan üzerinde Mart 22, 2016, 11:32:42 ÖÖ
Birinci fotogüzel hocam ellerinize sağlık


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Tesellum üzerinde Mart 22, 2016, 11:53:36 ÖÖ
İkiside güzel... tebrikler


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: zanpinoz üzerinde Mart 22, 2016, 11:54:45 ÖÖ
2. resimdeki görüntü daha okunabilir duruyor.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Mart 22, 2016, 11:59:28 ÖÖ
2. foto daha iyi.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mart 22, 2016, 12:16:45 ÖS
Ben de oyumu fıstık yeşilinden yana kullanıyorum. :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: cdemir üzerinde Mart 22, 2016, 12:18:59 ÖS
Yeşil..  ;)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Agony üzerinde Mart 22, 2016, 12:30:27 ÖS
Kesinlikle yeşil olanı.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Jester üzerinde Mart 22, 2016, 12:58:35 ÖS
Bir kırmızı aradı gözüm RGB alternatiflerini yaptım ::)

(http://s29.postimg.org/ed8yslj9j/1111.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Mart 22, 2016, 13:09:37 ÖS
yeşillisi...

Ama her zamanki gibi bitirelim... bir lehimli, bir yeşilli :P


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Decypher üzerinde Mart 22, 2016, 13:09:51 ÖS
Pastel yeşil çok güzel duruyor.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Samurai üzerinde Mart 22, 2016, 13:11:40 ÖS
Kesinlikle Mavi.....


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 22, 2016, 13:20:10 ÖS
Bir anda son mesajı görünce şaşırdım, "ne mavisi" diye? :D Mavi tonlu bir çalışmam var ama onu Doberman'a saklıyorum. Pişti olmasınlar. Gerçi karakter setleri falan ortak oluyor ama olsun...

Bir de kırmızıyı deneyelim bakalım. Çok uyumlu renkler yok gerçi palette kırmızı için.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 22, 2016, 13:27:56 ÖS
Kırmızıdan birşey çıkartamadım... :/
Yeşilin üzerine gidelim daha iyi.

(http://i68.tinypic.com/30kvz2v.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mart 22, 2016, 13:28:48 ÖS
Bir de kırmızıyı deneyelim bakalım. Çok uyumlu renkler yok gerçi palette kırmızı için.
@joker_ burada olsaydı şimdi kesin "Commodore 64'te kırmızı mı var ki?" derdi bir Sinclair'ci olarak. :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Mart 22, 2016, 13:39:35 ÖS
Konudan dağılmadan yazayım.
Joker_'in sinclairci olarak henüz bir çalışmasını göremedik :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 22, 2016, 13:49:34 ÖS
C64 Kırmızı konusunda gerçekten zayıf, haksız değil diyeceğim ama sinclair'ın da kırmızısını bilmiyorum, büyük konuşmamak lazım.... :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Samurai üzerinde Mart 22, 2016, 14:02:56 ÖS
Bir anda son mesajı görünce şaşırdım, "ne mavisi" diye? :D Mavi tonlu bir çalışmam var ama onu Doberman'a saklıyorum. Pişti olmasınlar. Gerçi karakter setleri falan ortak oluyor ama olsun...

Bir de kırmızıyı deneyelim bakalım. Çok uyumlu renkler yok gerçi palette kırmızı için.

Hocam icimden mavi yazmak geldi yazdim:)

Cok guzel projeler hocam kolay gelsin.......


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: perpetual_007 üzerinde Mart 22, 2016, 19:29:03 ÖS
Bence de yeşil :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: WildLord üzerinde Mart 22, 2016, 19:40:57 ÖS
Fıstık yeşili


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Mart 22, 2016, 19:59:08 ÖS
Yaklaşık 1 saat önce Delimawi'nin ofisinde canlı canlı MegaOne'yi elime aldım. Deneme amaçlı menü çok güzel olmuş. Çok süper bir ürün. Ayrıca HDMI64'ün çalışmasını farklı ayarlarla görme fırsatım oldu. C64-LCD ile C64-HDMI64-LCD arasında inanılmaz bir fark var.
Teşekkürler Delimawi.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 31, 2016, 23:00:32 ÖS
Merhaba,

Uzun zamandır paylaşım yapacak vakit bulamıyorum. Önce bilgisayar değişimi, sonrasında kullanmakta olduğum elektronik devre çizim programı OrCAD ile ilgili bazı can sıkıcı güncelleme durumları ve gündelik işler derken hiç vakit ayıramadım.

Neyse, bilgisayardan sonra belki 15 yıldır kullanmakta olduğum emektar çizim programımı da değiştirmeye ve daha güncel bir pakete geçmeye karar verdim. Bilenler bilir, eagle, diptrace vb. haricinde bu programlar inanılmaz pahalı paketler. Ben de bu sebeple eski de olsa işimi gördüğü sürece lisanslı OrCAD Standart paketimle devam ediyordum. Ancak artık iyice güncel teknolojinin gerisinde kalınca değiştirmek zorunlu hale geldi.

Bu notu ilgili olan arkadaşlara yol göstermesi adına buraya düşüyorum. Bir çok paketi araştırdım, kullanım kolaylığı, fiyat performans ve kütüphane gibi konularda öne çıkan paket benim için Altium Designer oldu. Gel gelelim göreli olarak ucuz olsa bile paketin fiyatı 6000-7000 euro + KDV mertebelerinde geziniyor.

Hobi projelerini paylaştığımız bu foruma bu notu düşme sebebim ise, hazır olun, geçtiğimiz sene Altium, Circuit Maker adı altında yeni bir paket çıkartmış ve tamamen bedava. Altium Designer daki tüm özellikler mevcut. Tek bir kısıtlama var, çizilen üretilen hiç bir tasarım lokale kayıt edilemiyor, bulut ortamında ve herkesin kullanımına açık olarak tutulmak zorunda. Bu da aslında bizim open hardware ve paylaşım felsefelerimize tamamen uyuyor. İşte bu sebeple bu ve bundan sonraki donanım projelerimi, açık olarak Circuit Maker ile çizip paylaşacağım.

Devre çizen arkadaşların bu programı incelemelerini şiddetle tavsiye ederim.
http://circuitmaker.com/ (http://circuitmaker.com/)

Benim projelerimi bu link ile takip edebilirsiniz.
http://circuitmaker.com/User/9B55CF0C-63FA-40BF-B080-A97D781D9CE0 (http://circuitmaker.com/User/9B55CF0C-63FA-40BF-B080-A97D781D9CE0)

Şimdilik hoşçakalın...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: i_r_on üzerinde Mart 31, 2016, 23:04:41 ÖS
Özay damlamadan circuit maker ile ilgili şöyle bir video paylaşayım :)

http://www.youtube.com/watch?v=TWcL0OF_eQI (http://www.youtube.com/watch?v=TWcL0OF_eQI)

EEVBlog'un sahibi Dave geçmişte bir süre Altium'da çalışmış bu arada.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Nisan 01, 2016, 12:17:28 ÖS
@delimawi: Abi sen bilirsin ama yol yakınken geri dön bence. KiCad (http://kicad-pcb.org) gibi ücretsiz ve kaliteli open source programlar varken ücretsiz diye internet bağlantısı şart olan bir programla çalışmak ilerde sıkıntılar yaratabilir. Projeleri paylaşmak için GitHub kullanırsın olur biter. ;)

CircuitMaker'ı ben ilk çıktığında denemiş ve kanser olmuştum resmen, gerçi onlar ilk zamanların sancıları da olabilir bilemedim.

Sen kullanıp paketi beğendiysen diyecek lafım yok ama dostça uyarımı yapayım. :)


EEVBlog'un sahibi Dave geçmişte bir süre Altium'da çalışmış bu arada.
Çalışmak ne kelime, en son o çalıştığı binayı satın aldı adam. :D

KiEMSkVTHmQ


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Nisan 01, 2016, 12:23:00 ÖS
Uzun zamandır senin de sesin çıkmıyordu. Merak ediyordum hayatta mısın diye? :D

@delimawi: Abi sen bilirsin ama yol yakınken geri dön bence. KiCad (http://kicad-pcb.org) gibi ücretsiz ve kaliteli open source programlar varken ücretsiz diye internet bağlantısı şart olan bir programla çalışmak ilerde sıkıntılar yaratabilir.

Hakikaten iyi mi bu program Simon? Bu aralar gerçekten hem bu işler hem de kendi işim olan projeler için ciddi arayıştayım. Hobi kısmı için Circuit Maker, profösyonel taraf için Circuit Studio da karar kılmak üzereyim. Aynı tabanda oldukları için cazip geliyor bana iki ayrı program öğrenmek zorunda olmadan projeleri de paylaşabilirim düşüncesindeyim.

Örneğin Diptrace'i denedim. İş görüyor ama ne bilim bişiler olmamış o programda. Yeterince güçlü değil. KiCAD'e de bakayım mı detaylı olarak?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Nisan 01, 2016, 12:33:37 ÖS
Ben olsam bakardım. ;)

Ben Eagle'a alıştığım için kullanmıyorum ama oldukça başarılı ve popüler bir program ve birçok kullanıcısı var özellikle hobi elektroniği dalında.

Profesyonel işler de var yapılan tabi ki: http://kicad-pcb.org/made-with-kicad/ (http://kicad-pcb.org/made-with-kicad/)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: i_r_on üzerinde Nisan 01, 2016, 14:18:46 ÖS
Ben de bir ara araştırdım, KiCad daha yol katetmesi gereken bir paket gördüğüm kadarıyla. En fazla vurgu yapılan kısım stable olmaması idi sanırım.

CERN destek vermeye başladıktan sonra işler yoluna girmeye başlamış olabilir.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Nisan 08, 2016, 15:01:36 ÖS
Kısa bir megaOne tanıtım videosu. (Video çekmek çok zor oluyormuş... :)
Aslında HD çektim ama 360pixel görünüyor. Sanırım processing sonrasında HD olarak görüntülenecektir.

m3WKGK-J-IA


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Nisan 08, 2016, 15:16:16 ÖS
Harika...Video çok bilgilendirici olmuş...MegaOne yine harika bir ürün... Ellerine sağlık...

Not: Menüden seçimi joystick ile yapmamız zor olur mu ?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Nisan 08, 2016, 15:18:53 ÖS
Zaten şu an joystick ile seçiliyor. Ayrıca klavye ekleyeceğim.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Nisan 08, 2016, 15:19:34 ÖS
Özür...Göremedim.. Özellikle C64GS gibi cihazlar için önemli bir ayrıntı :( iyi düşünmüşsün...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Nisan 08, 2016, 15:24:49 ÖS
Kısa bir megaOne tanıtım videosu. (Video çekmek çok zor oluyormuş... :)
Aslında HD çektim ama 360pixel görünüyor. Sanırım processing sonrasında HD olarak görüntülenecektir.

Zor mor gayet akıcı konuşmuşsun sanki kamera önü tecrüben varmış gibi, sıfır heyecan.

Kartuşa zaten denecek bir söz yok, mükemmel olmuş. Emeğine sağlık. :)

Edit: 720p'ye kadar çözünürlükler geldi şu an.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Nisan 08, 2016, 15:27:26 ÖS
Konuşma kısmından çok telefonu nasıl titretmeden tutup, telefonun ekranından mı baksam, yandan mı baksam derken bir garip video oldu. Arkaplandaki ses de çok bozmuş ben o kadar yüksek kaydedildiğini farketmemişim. Upload sonrasında farkettim ama artık çok geç olmuştu... :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Nisan 08, 2016, 15:36:32 ÖS
Bence video çok iyi olmuş...Her yönüyle tanıtıcı, bilgilendirici... Şimdilik 2 defa izledim :P


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Nisan 08, 2016, 15:39:27 ÖS
Hem kartuş hem video gerçekten çok güzel olmuş emeğine sağlık final versiyonu sabırsızlıkla bekliyorum


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: cdemir üzerinde Nisan 08, 2016, 15:59:25 ÖS
İşyerinde sessizce göz attım.

Eve gidince sesli sesli izliyeyim :D

Harika bir şey olmuş. :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Skate üzerinde Nisan 08, 2016, 16:02:58 ÖS
EasyFlash sahibi biri olarak EasyFlash'imi çöpe attıracak bir cihaz olmuş gerçekten. Fazlasıyla da kullanışlı olmuş.

Sadece Megaone menüsündeki titreyen rasterbar olayı battı bana, gönder fixleyelim. :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Decypher üzerinde Nisan 08, 2016, 16:06:11 ÖS
Bence de çok iyi bir video olmuş, son derece bilgilendirici. MegaOne gerçekten de mükemmel bir ürün olacak :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Nisan 08, 2016, 16:08:06 ÖS
Skate, geçerken EasyFlash'i kapının önüne bırak ben alayım. :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: AmigaMan üzerinde Nisan 08, 2016, 16:11:27 ÖS
Süpersiniz 2 tane kartuş 2 tane programlayıcı 2 tane de hdmi64 için listeye yazarsınız hocam


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: byeni üzerinde Nisan 08, 2016, 16:12:15 ÖS
@delimawi, sabırsızlıkla kartların (Kartuş, programlayıcı, hdmi64) elimize geçeceği günü bekliyoruz. Eline emeğine sağlık.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Nisan 08, 2016, 16:12:26 ÖS
@Skate, sorma yıllar geçti üzerinden, unutmuşum stable raster olayı diye bir kavram olduğunu bile. Nedense VICE emu'de gayet stable idi o rasterlar. Gerçek makineye atınca gördüğün gibi oldu, zangır zungur ... :D

Ekranın en üstündeki ilk raster da denedim tekrar çift interrupt ile stable etmeyi sonra diğerlerine üşandim. Bir ara halledeceğim zaten daha toparlanacak çok yeri var.

Bu arada bu kodu sana göndermeye utanırım ben, muhtemelen bir tarafınla gülersin rutinlere... :)

Bak aşağıda PRG dosyalarını yükleme rutinimi post ediyorum. Sondaki 5 adet LDA/STA çifti ne biliyor musun? Keyboard buffer'a, RUN+ENTER gönderiyorum. Başka bir yolunu bulamadım gece vakti yüklediğim programı çalıştırmanın... :D

Kod:

RunPRG .proc


; Fast Reset C64
SEI
        
LDA #$04 ; Kill megaOne ...
STA $DE02

LDA #$00
STA $00
LDA #$1F
STA $01

LDX #$ff
        TXS
        JSR $FDA3
; JSR $FD50
JSR REP_FD50
        JSR $FD15
        JSR $FF5B
        JSR $E453
        JSR $E3BF       ; init routine ends here


; Load PRG File ...
LDA #%10000111 ; Re-Activate megaOne
STA $DE02

;LDA #$00
;STA $00
;LDA #$1F
;STA $01

; Copy Program Loader to $0500 and RUN there ...
LDX #(Loader_End-Loader_Begin)
Copy_Loader
LDA (Loader_Begin),x
STA $0500,x
DEX
BPL Copy_Loader
JMP $0500

Loader_Begin
.logical $0500

LDA #$08 ; Reset Destination Address
STA copy_loop+5

LDY PRG_LEN_BLOCKS
LDA PRG_BANK
STA Next_Bank+1

Next_Bank
LDA #0 ; Source Bank
STA $DE00

LDA #$80 ; Reset Source Address
STA Copy_Loop+2

Next_Block
LDX #0

Copy_Loop ; Copy One Block
LDA $8000,X
STA $0801,X
INX
BNE Copy_Loop

DEY ; 1 Block Copied, End of PRG?
CPY #0
BEQ Copy_Done

INC Copy_Loop+2 ; Advance Pointers for the next block
INC Copy_Loop+5

LDA Copy_Loop+2 ; Check End Of Cartridge Bank
CMP #$C0
BNE Next_Block

INC Next_Bank+1 ; Advance Cartrigde Bank
JMP Next_Bank

Copy_Done

LDA #$04 ; Kill megaOne ...
STA $DE02LDA #82
STA 631

LDA #85
STA 632

LDA #78
STA 633

LDA #13
STA 634

LDA #4
STA 198

JMP ($A002) ; WarnStart Basic

.here
Loader_End
.pend


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Jester üzerinde Nisan 08, 2016, 16:12:33 ÖS
Megaone logosunun hires hali varmı biyerde acaba ? ::)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Nisan 08, 2016, 16:13:25 ÖS
Süpersiniz 2 tane kartuş 2 tane programlayıcı 2 tane de hdmi64 için listeye yazarsınız hocam

2 kartuş tamam da 2 programlayıcıyı ne yapıcan abi. :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: AmigaMan üzerinde Nisan 08, 2016, 16:15:14 ÖS
Çok güzel duruyorlar


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Nisan 08, 2016, 16:17:46 ÖS
@delimawi: galaxian ve pacman 8K değil miydi? Onlarda da 16K yazıyor menüde.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Nisan 08, 2016, 16:19:35 ÖS
Megaone logosunun hires hali varmı biyerde acaba ? ::)

Hazırda bunlar var sadece. Şu Amerikan şirketi ile anlaşmak için para biriktiriyorum, logo çalışması yapıyorlarmış uygun fiyata... :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Nisan 08, 2016, 16:22:56 ÖS
@Simon, bendeki galaxian 16K, ama pacman 8K imiş haklısın. Benim loader crt header'dan bakıyor, dosya boyutuna bakmıyor. Acaba farklı mı header'daki bilgi bilemedim şimdi. Bir kontrol edeyim...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Nisan 08, 2016, 16:32:28 ÖS
PC yazılımında upload etmeden önce move up - move down yapabilsek, görünen ismi değiştirebilsek çok mu şey istemiş oluruz? :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Nisan 08, 2016, 16:38:19 ÖS
Yok onlar zaten aklımda, yapacağım... :)
Hatta videoda değinmeyi unuttum, bir de export özelliği var. megaOne kartuşa atmadan önce yapılan imajı crt formatında export edebiliyor. Bunu VICE emu de çalıştırabiliyorsun...

Örneğin videoki imaja benzer bir imajı export edince ekteki gibi bir crt üretiyor. Bunu deneyebilirsiniz VICE emude...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Nisan 08, 2016, 16:58:25 ÖS
Denedim süpermiş bu özellik. :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ilkerficicilar üzerinde Nisan 08, 2016, 17:36:23 ÖS
8. dakika dolaylarında autorun özelliği mi duydum ne :)

Yalnız, sunumundan menüsüne, kart tasarımından logosuna ve de destek programlarına kadar gayet profesyonel olmuş.

Bir de soru: Programlamak için alt düzey bilgiler neler?
Nereyi +5'e nereyi GND'ye çekiyorum, Flash bloklarını silmek için data hatlarına ne gönderiyorum, Flash'a yazmak için ne yapıyorum gibi... Özetle, C64 içinden de megaone flash'ını programlamak güzel olur. Bir de o SRAM'ı C64 içinden nasıl kullanabilirim? Nereye map ediliyor? $8000...? $DEXX-DFXX? Nasıl bank ve page seçebilirim?

Bir soruyu geçtik, ama ne yapalım, son zamanlarda IRQhack'tir SD2IEC'dir derken şimdi de MegaOne'la insanın aklına güzel fikirler üşüşüyor.

Şimdiden teşekkürler onca emeğe, gerçekten her açıdan dört beşlik :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Skate üzerinde Nisan 08, 2016, 17:54:53 ÖS
Stable raster rutini elbette ki iyi olur ama sadece rasterbar çekmek için gerek yok. Bir kaç cycle geriye alsan o titreme gider. En fazla 7/8 cyclelık jitter oluşuyor. Bu kadarını standart monitör/tv'lerin dışında bırakabiliyorsun, sorun olmuyor. Sideborder açman, split yapman falan gerektiği durumlarda lazım stable raster rutini. Yoksa nop ekle, bit çıkar halledersin bir biçimde rasterbarı her zaman.

RUN+ENTER olayı da bana o kadar hacky gelmedi. Başka yolu var ama benim bildiğim bir çok kartuş da aynı yöntemi kullanır, VICE'a prg drag drop edince yüklemeden sonra otomatik RUN+ENTER yapılır falan filan. Bence kullanımda ters bir durum yok yani.

Vice'ın default hali soldan sağdan çok dar bir alan görüntülüyor. Görüntü ayarlarında border size mevcut. Hele debug border size'ına geçersen olayı çok detaylı biçimde görebilir, çok daha kolay fixleyebilirsin.

@Skate, sorma yıllar geçti üzerinden, unutmuşum stable raster olayı diye bir kavram olduğunu bile. Nedense VICE emu'de gayet stable idi o rasterlar. Gerçek makineye atınca gördüğün gibi oldu, zangır zungur ... :D

Ekranın en üstündeki ilk raster da denedim tekrar çift interrupt ile stable etmeyi sonra diğerlerine üşandim. Bir ara halledeceğim zaten daha toparlanacak çok yeri var.

Bu arada bu kodu sana göndermeye utanırım ben, muhtemelen bir tarafınla gülersin rutinlere... :)

Bak aşağıda PRG dosyalarını yükleme rutinimi post ediyorum. Sondaki 5 adet LDA/STA çifti ne biliyor musun? Keyboard buffer'a, RUN+ENTER gönderiyorum. Başka bir yolunu bulamadım gece vakti yüklediğim programı çalıştırmanın... :D

Kod:

RunPRG .proc


; Fast Reset C64
SEI
        
LDA #$04 ; Kill megaOne ...
STA $DE02

LDA #$00
STA $00
LDA #$1F
STA $01

LDX #$ff
        TXS
        JSR $FDA3
; JSR $FD50
JSR REP_FD50
        JSR $FD15
        JSR $FF5B
        JSR $E453
        JSR $E3BF       ; init routine ends here


; Load PRG File ...
LDA #%10000111 ; Re-Activate megaOne
STA $DE02

;LDA #$00
;STA $00
;LDA #$1F
;STA $01

; Copy Program Loader to $0500 and RUN there ...
LDX #(Loader_End-Loader_Begin)
Copy_Loader
LDA (Loader_Begin),x
STA $0500,x
DEX
BPL Copy_Loader
JMP $0500

Loader_Begin
.logical $0500

LDA #$08 ; Reset Destination Address
STA copy_loop+5

LDY PRG_LEN_BLOCKS
LDA PRG_BANK
STA Next_Bank+1

Next_Bank
LDA #0 ; Source Bank
STA $DE00

LDA #$80 ; Reset Source Address
STA Copy_Loop+2

Next_Block
LDX #0

Copy_Loop ; Copy One Block
LDA $8000,X
STA $0801,X
INX
BNE Copy_Loop

DEY ; 1 Block Copied, End of PRG?
CPY #0
BEQ Copy_Done

INC Copy_Loop+2 ; Advance Pointers for the next block
INC Copy_Loop+5

LDA Copy_Loop+2 ; Check End Of Cartridge Bank
CMP #$C0
BNE Next_Block

INC Next_Bank+1 ; Advance Cartrigde Bank
JMP Next_Bank

Copy_Done

LDA #$04 ; Kill megaOne ...
STA $DE02LDA #82
STA 631

LDA #85
STA 632

LDA #78
STA 633

LDA #13
STA 634

LDA #4
STA 198

JMP ($A002) ; WarnStart Basic

.here
Loader_End
.pend


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Nisan 08, 2016, 17:56:01 ÖS
8. dakika dolaylarında autorun özelliği mi duydum ne :)

Yalnız, sunumundan menüsüne, kart tasarımından logosuna ve de destek programlarına kadar gayet profesyonel olmuş.

Bir de soru: Programlamak için alt düzey bilgiler neler?
Nereyi +5'e nereyi GND'ye çekiyorum, Flash bloklarını silmek için data hatlarına ne gönderiyorum, Flash'a yazmak için ne yapıyorum gibi... Özetle, C64 içinden de megaone flash'ını programlamak güzel olur. Bir de o SRAM'ı C64 içinden nasıl kullanabilirim? Nereye map ediliyor? $8000...? $DEXX-DFXX? Nasıl bank ve page seçebilirim?

Bir soruyu geçtik, ama ne yapalım, son zamanlarda IRQhack'tir SD2IEC'dir derken şimdi de MegaOne'la insanın aklına güzel fikirler üşüşüyor.

Şimdiden teşekkürler onca emeğe, gerçekten her açıdan dört beşlik :)


Teşekkür ederim. Aslında bu sordukların hakkında low level bir döküman yazmak lazım ama şimdilik hızlıca cevap vereyim.

RAM $DF00-$DFFF arasına map'li. Sadece 256 byte görülebiliyor. (Aslında RAM daha büyük ama amacım sadece easyflash'a uyumluluktu, uğraşmadım fazlasını maplemek için.) Bu bölge her zaman aktif.

Yazmak ve okumak için öncelikle blok seçiliyor. Her biri 16K olan 64 adet blok mevcut. Block seçimi $DE00 adresinden yapılıyor. Kartuş açıp kapatmak için $DE02 adresi kullanılıyor. (Aynı easyflash gibi yani.)

Okumak için doğrudan kartuş açık ve bank seçildikten sonra $8000-$BFFF arasından 16K okunabiliyor. Özel bir işleme gerek yok.

Yazmak ve formatlamak için FLASH'ın kedine özgü komutları kullanılıyor. Şöyle ki, örneğin format atmak için, arka arkaya aşağıdaki sıra ile yazmak lazım.

$8AAA adresine $AA
$8555 adresine $55
$8AAA adresine $80
$8AAA adresine $AA
$8555 adresine $55
$8AAA adresine $10

Bu adreslere bu sıra ile bu değerler atandığında FLASH içerisindeki otomatik formatlama sequence başlıyor.

FLASH busy durumunda ise, $8000 adresi her okunduğunda bir önce okunan değerden farklı bir değer döndürüyor. Eğer üst üste aynı değer okunmuş ise FLASH işlemi tamamlamış demektir. Bu durumda zaten okunan değer $8000 adresinin gerçek değeri olmuş oluyor.

Yazmak için se gene benzer şekilde aşağıdaki değerler poke yada STA ediliyor.

$8AAA adresine $AA
$8555 adresine $55
$8AAA adresine $A0
$ADDR adresine yazılcak olan değer

Gene önceki şekilde işlemin bitip bitmediği bekleniyor. $8000 adresi okunarak ...

Aslında block silme vb başka komutlar da var. Bunları aşağıdaki PDF te bulabilirsiniz. Yani bunlar benim oluşturduğum bir protokol değil, bu FLASH'ın kendi komutları böyle...

http://www.macronix.com/Lists/Datasheet/Attachments/3094/MX29F800C%20T-B,%205V,%208Mb,%20v1.2.pdf


 Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Nisan 08, 2016, 18:04:01 ÖS
Vice'ın default hali soldan sağdan çok dar bir alan görüntülüyor. Görüntü ayarlarında border size mevcut. Hele debug border size'ına geçersen olayı çok detaylı biçimde görebilir, çok daha kolay fixleyebilirsin.

Teşekkür ederim, hiç bilmiyordum bu özelliği, şimdi oldu. Daha rahat çalışırım üzerinde. ;)

(http://i67.tinypic.com/2z7lbuq.jpg)


RUN+ENTER olayında şöyle bir açmaza girdim. RESET olmuş bir makine düşün, ama $A000 çağrılmamış henüz. Yani BASIC çalışmıyor daha. Ama hafızaya kartuştan programı yükledim. Şimdi RUN komutunun BASIC ROM'daki yerini biliyorum ama onu çağırmadan önce $A000 dan BASIC başlatmam lazım. $A000 JMP yapınca da RUN çağırma şansım kalmıyor artık, JMP yaptık gittik... :D Bende JMP yapmadan buffer'a tuşları koyup işi BASIC e bıraktım. Çok absürd değil diyorsan böyle kalsın o zaman...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Skate üzerinde Nisan 08, 2016, 18:16:31 ÖS
@delimawi: Şuraya göz attın mı? 8kb crt'ler için autostart örneği var bir tane. Onun üzerinden ilerlenebilir gibi gözüküyor.

http://codebase64.org/doku.php?id=base:assembling_your_own_cart_rom_image (http://codebase64.org/doku.php?id=base:assembling_your_own_cart_rom_image)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Nisan 08, 2016, 18:22:15 ÖS
@delimawi: Şuraya göz attın mı? 8kb crt'ler için autostart örneği var bir tane. Onun üzerinden ilerlenebilir gibi gözüküyor.

http://codebase64.org/doku.php?id=base:assembling_your_own_cart_rom_image (http://codebase64.org/doku.php?id=base:assembling_your_own_cart_rom_image)

Yok bakmamıştım, hızlıca baktım, enteresan tam yapmak istediğim şey var burada. Gerçi kod hemen hemen aynı, sadece bu tek 16K kopyalıyor, bende limit yok daha uzun da olabiliyor. Bank değiştiriyorum sonuçta her 16K da bir.

Ama enteresan gelen yada anlamadığım kısım, doğrudan jmp $080b yapmış. Burayı incelemem lazım. Yani BASIC program hafızada nasıl duruyor ki? 080b de ne var pek anlamadım. Bakacağım akşam...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Skate üzerinde Nisan 08, 2016, 18:52:04 ÖS
Kodu incelememiştim, o sanırım $080b'yi sabit başlangıç adresi olarak kullanmış.

Assembly'den basic run çalıştırmak istiyorsan o kısmı aşağıdaki ile değiştirebilirsin.

jsr $a659
jmp $a7ae


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: emintolga üzerinde Nisan 08, 2016, 18:59:43 ÖS
Bu projenin ön sipariş listesi nerede? Yazın beni de hemen o listeye, 2 kartuş ve 1 tane de programmer istiyorum.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: deksar üzerinde Nisan 08, 2016, 20:41:59 ÖS
@delimawi, zihnine, emeğine, vaktine sağlık. Mükemmel bir anlatım, harika bir çalışma, ve elbette muhteşem ve bana göre şimdiki haliyle bile kusursuz bir kart olmuş. Müthiş bir emek!

Ön sipariş listesi mevcut ise, ben de; 2 adet kartuş, 1 programmer ve 1 hdmi64 siparişi şeklinde yazdırmak isterim.

Kolay gelsin.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Nisan 08, 2016, 22:14:24 ÖS
@emintolga, @deksar teşekkür ederim. Projenin sipriş yada önsipariş listesi henüz yok. Şu an için 40 kadar Kartuş PCB mevcut. Ancak henüz montajları yapılmadı. Programlayıcının ise henüz üretim PCBsini çizemedim. Programlayıcı dahil PCB lerin üretilip gelmesi ve dizilmesi için sanırım 1-2 ay kadar daha zamana ihtiyaç var.

Ancak malesef seri üretim ve özellikle dağıtım projenin geliştirilmesinden daha zor ve zaman alıcı bir süreç. Bunun altınan tek başıma kalkabilmem mümkün değil. Bu konuda umut ediyorum ki @Simon arkadaşımız destek olacak. Bu doğrultuda önümüzdeki günlerde loader kısmını tamamen bitirip, programlayıcı PCB'sini de çizince, belki bir ön sipariş başlığı ve listesi açacağız.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 08, 2016, 23:44:37 ÖS
Bugün iş yerinde videoyu izleyeceğim diye göbeğim çatladı. Bir konsantre olupta izleyememiştim. Ancak şimdi izleyebildim.

Harika bir çalışma olmuş. Acayip heyecanlandım bu videodan sonra. MegaOne nedir ne işe yarar diye düşünürken, videodan sonra "Haaaaaaaaaaa" hatta "Haaaaağğğğğ" şeklinde ses çıkardım. :D Sabırsızlıkla bekliyorum. Bu arada, HDMI64 bu haliyle bile harika duruyor. Liste oluşturulduğu zaman bende sıraya gireyim. Değerlenecek buralar :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: KNG üzerinde Nisan 09, 2016, 16:30:13 ÖS
Videoyu şimdi izleyebildim. Tek kelimeyle mükemmel. MegaOne, programmer, hdmi64 hepsinden bir adet lehimli :)

Emeğine sağlık...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: emintolga üzerinde Nisan 09, 2016, 16:48:40 ÖS
HDMI64'ü atlamışım bak, onun da listesinin başına yaz beni @delimawi, eline sağlık, müthiş bir emek.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ateskd üzerinde Mayıs 02, 2016, 18:11:17 ÖS
Elinize sağlık süper olmuş. Ön sipariş listesinde ben de olmak isterim


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: reflex üzerinde Mayıs 02, 2016, 18:49:12 ÖS
formdaki yenilerden biriyim bayıldım herkes birşeyler yaratıyor herkes yardım ediyor çok mutluyum sizleri tandıdıgım için,ayrıca birer adet bende isterim


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Geos üzerinde Mayıs 02, 2016, 21:50:34 ÖS
hoşgeldin commodor ve amiga camiasına


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Jester üzerinde Mayıs 03, 2016, 00:13:33 ÖÖ
Amerikan şirketini boşver biz bize yeteriz ;D, video için bir intro yaptım offical release'de kullanırsın beğenirsen ::)

HP59MdOyMwY


Megaone logosunun hires hali varmı biyerde acaba ? ::)

Hazırda bunlar var sadece. Şu Amerikan şirketi ile anlaşmak için para biriktiriyorum, logo çalışması yapıyorlarmış uygun fiyata... :DKonu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mayıs 03, 2016, 06:20:59 ÖÖ
Oooo eline sağlık çok acayip birşey olmuş bu. Gene gaza geldim bak şimdi. Şu programlayıcı pcb leri gelse de artık dağıtmaya başlasak... :)

Çok teşekkürler. :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: AmigaMan üzerinde Mayıs 03, 2016, 06:28:39 ÖÖ
Bizi de sıraya yazarsın üstadımKonu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Mayıs 03, 2016, 11:51:21 ÖÖ
@Jester eline sağlık, güzel olmuş...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: zanpinoz üzerinde Mayıs 03, 2016, 13:57:09 ÖS
video çok güzel olmuş

Bu karta özel mega one  isimli birde oyun yapılsa ne güzel olur


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Jester üzerinde Mayıs 03, 2016, 19:27:18 ÖS
@Jester eline sağlık, güzel olmuş...

Teşekkürler ::)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: reflex üzerinde Mayıs 04, 2016, 19:18:03 ÖS
hoşgeldin commodor ve amiga camiasına
Hoşbulduk :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 20, 2016, 23:05:04 ÖS
megaOne Programmer PCB'leri postada kaybolmuştu. Ben de bir daha sipariş veremedim bir türlü. Bu arada kullanmakta olduğum çizim programı da değişti. Eski gerber dosyalarını göndermek yerine yeniden çizdim ve bir kaç dakika önce yeni siparişi verdim.

Bu ufak proje yeni programa alışmak için de vesile olmuş oldu.

(http://i.hizliresim.com/VYJkjR.jpg) (http://hizliresim.com/VYJkjR)

Yeni programın bir diğer alışık olmadığım özelliği ise, 3D görünüm render edebilmesi. Bu şekilde birşey olacak kısmetse.

(http://i.hizliresim.com/r9bAlB.jpg) (http://hizliresim.com/r9bAlB)

Şimdilik sadece 20 adet sipariş ettim. Gene bir 50 adet kaybetmeyi göze alamadım. Tahmin ediyorum Eylül başı gibi artık programlayıcı ve megaOne ları isteyen arkadaşlara gönderebileceğiz.

İyi akşamlar.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: evreno üzerinde Temmuz 20, 2016, 23:08:27 ÖS
@delimawi üstad çizimler çok güzel
hangi programı kullanıyorsun?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 20, 2016, 23:12:46 ÖS
@delimawi üstad çizimler çok güzel
hangi programı kullanıyorsun?

Orcad kullanıyordum, iki ay kadar önce CircuitStudio programına geçtim. Altium Designer'ın bir alt versiyonu denebilir. Daha basitleştirilmiş bir interface ama fonksiyon olarak pek bir eksiği yok.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: AmigaMan üzerinde Temmuz 21, 2016, 03:33:28 ÖÖ
Ben ikitane istiyorum


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Temmuz 21, 2016, 13:45:08 ÖS
herzamanki gibi bir lehimli bir lehimsiz :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 21, 2016, 14:05:04 ÖS
Abi sanıyorum 20 tane programlayıcı geleceği için kişi başı bir adet programlayıcı ile limitlemek daha doğru. Ama iki adet megaOne olabilir.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Decypher üzerinde Temmuz 21, 2016, 15:07:34 ÖS
Nihayet ufukta tarih göründü, sabırsızlanıyorum :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: reflex üzerinde Temmuz 21, 2016, 16:01:20 ÖS
liste oluşmaya başladıysa bende isterim birer adet :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Temmuz 21, 2016, 16:50:11 ÖS
Abi sanıyorum 20 tane programlayıcı geleceği için kişi başı bir adet programlayıcı ile limitlemek daha doğru. Ama iki adet megaOne olabilir.

bir tane yeterde artar bile. biliyorsun her projeye yapılan bir yorum zaten o "bir lehimli bir lehimsiz" ifadesi.

MegaOne
Doberman
HDMI64
Megaone programmer

Hepsinden birertane yeter.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: byeni üzerinde Temmuz 21, 2016, 16:54:11 ÖS
Daha önceden yazmıştım ama gene yazayım.
MegaOne
Doberman
HDMI64
Megaone programmer


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hekimoglu78 üzerinde Temmuz 21, 2016, 17:48:13 ÖS
Daha önceden yazmıştım ama gene yazayım.
MegaOne
Doberman
HDMI64
Megaone programmer

+1  X2


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 21, 2016, 17:48:33 ÖS
Teşekkürler,

Sanırım Doberman'ı çoklu üretmeyeceğim. Maliyeti yüksek ve onunla yapılabilen birçok şey (oyun, program yükleme vb.) megaOne ile de yapılabiliyor. Donerman'ın potansiyeli C64-PC bağlantısı ile maksimum seviyeye ulaşıyor ama onun içinde PC tarafında sağlam yazılım gerekiyor. O proje DMA yapılabilirliği konusunda bir çalışma olarak başarıya ulaştı, o şekilde kalsın. Eğer özel olarak ilgilenmek isteyen olursa seve seve bir iki tane elde dizebilirim tabiki.

HDMI64 ise bazı yeni özelliklerle birlikte yakında PCB haline gelecek. Biliyorsunuz bu ara kendime bir bartop kabin yapıyorum. O projede de HDMI64 temelli bir scandoubler yaptım. Tek bir PCB ile, hem HDMI64 hem de VGA çıkışı verebilen, giriş olarak Composite, S-Video ve digital RGB kabul eden daha universal bir kart çiziyorum.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ilkerficicilar üzerinde Temmuz 21, 2016, 18:07:43 ÖS
Sıraya girmemişsem, gireyim: +1 MegaOne+Programlayıcı lütfen.
Belki C64 içinden programlama yapan basit bir programlayıcı yazarsam programlayıcıya gerek bile kalmayabilir.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 21, 2016, 18:49:17 ÖS
Ilker,
Soyledigin sey mumkun. Ama onu yapacak enerjim olmadigi icin hic bulasmadim. Sana gonderirken gerekli programlama algoritmasini da dokumante edebilirim. Hatta istersen bunun icin beklemeye gerek yok programlayici olmadan bir tane megaOne dizip gondereyim ilk firsatta.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Temmuz 21, 2016, 19:10:24 ÖS
Eğer mümkün olursa, programlayıcıya ihtiyaçda olmayacaktır herhalde... Bu kullanımda güzel olur...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 21, 2016, 20:41:43 ÖS
Her halukarda bence pc uzerinden programlayici ile cok daha pratik. C64 uzerinden programlama icin ilgili imajlari bir sekilde c64 e yuklemek lazim. Disk drive vb olmasi sart. Benim baslangic noktamda yalin c64 vardi sadece... :) 1541 i daha yeni edindim.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Temmuz 21, 2016, 21:06:32 ÖS
Selamlar 1 tane MegaOne ve 1 tane programlayıcı için bende sıraya gireyim


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: AmigaMan üzerinde Temmuz 21, 2016, 21:28:55 ÖS
1 programlayıcı 1 megaone


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Temmuz 21, 2016, 22:23:41 ÖS
1 megaone 1 programlayıcı da ben rica ediyorum , eğer mümkün ise...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: malik üzerinde Temmuz 21, 2016, 22:28:15 ÖS
delimawi HDMI64 listesine beni mutlaka eklemen lazım.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 21, 2016, 22:43:01 ÖS
Arkadaşlar teşekkür ederim de, sipariş için ayrıca başlık açacağız. Burada sadece gelişmeleri paylaşıyorum. Adil olması açısından o başlık açıldığında talepleri almak kanımca daha doğru olacaktır.

Bu arada merak ettiğim bir konu var. Yanlış anlaşılmasın örneğin megaOne ve programlayıcı minimum maliyetli olacak şekilde tasarlandı ama henüz ilan edilmiş bir fiyat yok. Ne kadar olursa olsun ben alırım mı demek istiyorsunuz. Hani ona göre ben de hayatımın geleceğini planlayabilirim. :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ilkerficicilar üzerinde Temmuz 22, 2016, 00:30:39 ÖÖ
:) Gelecek planı şimdiden hayırlı olsun.

Daha önce paylaşmıştın aslında nasıl programlanacağını, datasheet'ten de bakabilirim ayrıntıları. Ama, zaman problemim yüzünden daha hızlı geliştirmeye yardımcı olacak ipuçları da hiç fena olmazdı hani :)Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 22, 2016, 09:35:09 ÖÖ
İlker'in ilgilenmesi üzerine hep beraber biraz C64 tarafından, programlayıcı kullanmadan programlama yapılabilmesi üzerine kafa yoralım istiyorum.

megaOne'a easyflash uyumluluğu verebilmek için ilk açılışta ultimax modda boot edecek şekilde tasarlamıştım. Bu modda, hem basic, hem de kernal rom disabled. Ayrıca erişilebilir ram sadece 2kb hatırladığım kadarıyla. (Neden böyle yaptık, easyflash da aynı bu şekilde boot ediliyor. Easyflash imajlarını değiştirmeden kullanabilmek için aynı olması gerekiyordu.)

Şimdi normalde megaOne boş ise yada içerik garbage durumunda ise, boot edilirken c64 ultimax modda olduğundan crash edecektir. Dolayısı ile C64 ile programlayabilmek için öncelikle kartuş takılı C64'ü boot edebiliyor olmak gerekiyor.

!!!
NOT: Eğer boot block programlanmış bir megaOne var ise elimizde, bu şekilde bir dert yok. Teorik olarak doğrudan C64 tarafından programlamak mümkün.
!!!

Neyse bir kere boot olduktan sonra, kartuşun hangi modda çalışacağını basit bir poke ile değiştirebiliyoruz. ($DE02 adresine yazarak kartuş EXROM ve GAME hatlarını değiştirebiliyor.)

Normal   8kB cartridge at $8000       (ROML):      GAME = 1, EXROM = 0
Normal  16kB cartridge at $8000/$a000 (ROML,ROMH): GAME = 0, EXROM = 0
Ultimax 16kB cartridge at $8000/$e000 (ROML,ROMH): GAME = 0, EXROM = 1

Yapılması gereken bir şekilde ilk açılırken daha C64 reset rutini çalıştırmadan $DE02 adresine bir poke yapabilmek ki sanırım bunun bir yolu yok.

Kodçu ve elektronikçi C64 cü arkadaşların fikir ve önerilerini bekliyoruz.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Temmuz 22, 2016, 10:17:58 ÖÖ
1-reset rutinine 5 baytlık lda-sta yama yapılabilir. ama rom değiştirmek gerekir. zahmetli iş.
2-kartuş üzerinde hw modifiye olabilir. anahtar veya lojik kontrol kullanılabilir.
mesajdan anladığım kadarıyla açılışta ultimax modu aktif. o halde açılışta GAME hattı bir şekilde "1" yapılırsa boot engellenecek. biraz düşünmek lazım.


edit: en basit çözüm c64 tarafında bir pull-up direnci olduğunu kabul edersek /game hattı üzerine jumper koymak gözüküyor.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 22, 2016, 10:35:04 ÖÖ
Evet haklısın. Game hattını kesersek normal açılabilir.
Haftasonu bir deneyelim bakalım.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Eylül 26, 2016, 16:52:44 ÖS
Selam,
megaOne PCB'leri postada kaybolmuştu bildiğiniz gibi. Tekrar sipariş verdim, gene gelmedi. (10 haftayı geçti.) Bunun üzerine artık dirtypcb'den sipariş açmama kararı verdim.

Geçenlerde elecrow'da hediye LED veriyor diye bir 10 tane megaOne, 10 tane de VGA16 siparişi açtım ek olarak. Sonunda bunlar geldi. 3 hafta gibi sürdü, ayrıca takipli gönderiyor.

(http://i.hizliresim.com/nEND6B.jpg) (http://hizliresim.com/nEND6B)

Gel gelelim, dikkatli arkadaşların göreceği gibi neredeyse deliklerin tamamı eksik. :/ Bir tersliktir gidiyor bu projede. Bakalım mail attım adamlara, ne cevap gelecek. Umarım dosyada bir hata yoktur da ücretsiz yeniden yaparlar gönderirler...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 26, 2016, 22:02:45 ÖS
Heycanla mesaja baktım :( Bu kadar aksilik inanılır gibi değil :( Umarım ücretsiz yeniden yapar yollarlar...Yollamalılar :(


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Eylül 27, 2016, 08:10:25 ÖÖ
Haklısın bir tersliktir gidiyor. Belki bu arada koaybolan iki paketten briri ulaşır. Tekrar dirtyden verdiğim siparişlere ümit bağladım.

Ama bu arada VGA16 kartı problemsiz olmuş. Şimdi diziyorum. Gerçi o kartı bekleyen pek kişi yok ama en azından kabini toplayacağım bu sayede... :D

(http://i.hizliresim.com/VEz44Z.jpg) (http://hizliresim.com/VEz44Z)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Aykiri1 üzerinde Eylül 27, 2016, 09:04:36 ÖÖ
@delimawi elinize sağlık güzel çalışmalar çıkmış
inşallah yakın zamanda kaybolanlarda gelir. aksilikler biter diye ümit edelim


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 27, 2016, 10:02:13 ÖÖ
Nasıl bekleyen yok...Muhakkak vardır... Benim için önceliği falan yok hdmi64 kadar önceliği yok ama MVS'ye çok şey katacaktır. Bu ürünün yurtdışında da ilgi görme ihtimali çok yüksek... Aslında hepsinin...Ama Paypal'in bu haliyle sıkıntılı işler :(


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Aykiri1 üzerinde Eylül 27, 2016, 10:06:57 ÖÖ
mvs-vga kartı banada lazım


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Eylül 27, 2016, 10:13:07 ÖÖ
Haklısın da yurtdışı ile uğraşabilmem çok zor. Belki Özay yardımcı olursa pazarı olabilir. Ama Özay'ın da ikinci junior yolda, sanırım bu ara zor bu işler... Bir de bu MVS VGA ile ilgili olarak yakında bir başka sürpriz bekliyorum, hem de forumdan. Eminim ses getirecektir... :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Eylül 27, 2016, 10:13:49 ÖÖ
Mesela ben istiyorum 1 tane böyle güzel projeler her zaman yapılmıyor ve muhakkak 1 tane istiyorum


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Eylül 27, 2016, 10:17:27 ÖÖ
MVS VGA ile ilgili olarak yakında bir başka sürpriz bekliyorum, hem de forumdan. Eminim ses getirecektir... :)
!!!👍👍👍


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 27, 2016, 11:04:45 ÖÖ
@delimawi : yoksa supergun mı geliyor :P Bu arada bundan fazla varsa yani el altında sağda solda sıkışmış, beni de sıraya yaz muhakkak... (şimdi buralar kuyruk olur :P )


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: AmigaMan üzerinde Eylül 27, 2016, 11:06:17 ÖÖ
Bende 2 tane istiyorum


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: perpetual_007 üzerinde Eylül 27, 2016, 11:10:25 ÖÖ
Ben de sıradayım :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Agony üzerinde Eylül 27, 2016, 11:13:24 ÖÖ
Haklısın da yurtdışı ile uğraşabilmem çok zor. Belki Özay yardımcı olursa pazarı olabilir. Ama Özay'ın da ikinci junior yolda, sanırım bu ara zor bu işler... Bir de bu MVS VGA ile ilgili olarak yakında bir başka sürpriz bekliyorum, hem de forumdan. Eminim ses getirecektir... :)

Biri de Amiga için bir şeyler yapsın yav. Olmuyor böyle :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Eylül 27, 2016, 11:15:07 ÖÖ
Amiga'ya yapacaktım aslında, ciddi niyetim var. Ama Vampire gelecek onda da HDMI var diye vazgeçtim. Gel gelelim Vampire falan yok ortada, belki bu kışın projesi olarak A500/600 için yaparız, elimiz alıştı artık bu scanconverter işine :D ...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Eylül 27, 2016, 11:16:08 ÖÖ
@delimawi : yoksa supergun mı geliyor :P Bu arada bundan fazla varsa yani el altında sağda solda sıkışmış, beni de sıraya yaz muhakkak... (şimdi buralar kuyruk olur :P )

Bilemem ben birşey yapmıyorum, sadece hislerimi dile getirdim... :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Eylül 27, 2016, 11:17:24 ÖÖ
Ben de sıradayım :)

Oooo o zaman tama yaw. Şu kart çalışsın, zaten elimde malzeme az, hemen bir ön sipariş açarız... ;)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 27, 2016, 11:31:15 ÖÖ
Vampire olayı sarpa sardı... sen sıraya bu projeyi al...Ama bu arada 1541ultimate killer türü bir şeyde fena olmaz :P


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Eylül 27, 2016, 11:40:49 ÖÖ
1541 ile ilgili bir FPGA projem vardı benim. Hatta foruma ilk girdiğimde aklımdaki ilk projelerden biriydi. Ama benim yapmak istediğim FPGA ile 1541 ile tam uyumlu (demoların vb tam çalıştığı) bir SD2IEC gibi birşey olacaktı. Başka bir ek özelliği olmayacaktı. (Kartuş emülasyonu vb vb olmayacaktı yani.) Salt 1541 emülatörü şeklinde...

Burada joker ve kaizen le konuşurken, bu yeter mi yetmez mi vb gibi, bir kartuş emülasyonu da olması lazıma geldi olay. O zaman da 1541U dan bir farkı kalmayacaktı projenin ve iş zaten zor iken daha da kompleks hale geliyordu. Ben de şimdilik vazgeçtim o işten...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 27, 2016, 12:01:28 ÖS
sen joker ile kaizen'e bakma (siz ikiniz toplantıya gelmeyin :P)

1541 Ultimate fiyat olarak oldukça pahalı... Daha ucuza üretilecek, hatta pic kullanılan bir tasarımla, 1541'i tam emule etmek mümkün sanırım... Böyle bir ürün SD2IEC'den iyi olur... Ne istersiniz diye sordun mu insanlara, herşeyi isterler... Neye ihtiyacınız var? diye sormak gerek... Bence tam 1541 emulasyonu yapacak, ucuz bir çözüme her zaman ihtiyaç var. Sadece zaten maliyetlide olsa çözümler var, ben olmayan bir şey yapayım dersen, o başka...Ağanın eli tutulmaz :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: asit üzerinde Eylül 27, 2016, 12:08:15 ÖS
@delimawi : yoksa supergun mı geliyor :P Bu arada bundan fazla varsa yani el altında sağda solda sıkışmış, beni de sıraya yaz muhakkak... (şimdi buralar kuyruk olur :P )
Geç sıraya geç sıraya  :)
abi beni de ekler misin


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Eylül 27, 2016, 12:31:59 ÖS
Bu arada elecrow kontrol edip bilgi vereceğim diye cevap yazmış.

Bir ümit dirtypcb'ye de mail atmıştım. Gayet soğuk bir şekilde bir dahakine DHL le sipariş et demiş. Yok arkadaş dirty benim için bitmiştir. Kimseye de tavsiye etmiyorum artık.

Alıntı
Hey,
Thanks for ordering!

These orders were already shipped according to our sysytem. If you want to have tracking numbers, please use DHL next time.

Best regards,
jin

---

Hello,
 
I still didn’t receive this order 2023582 and 2024273.
Is there a way to check? Do you have any tracking numbers?
Thanks,


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ilkerficicilar üzerinde Eylül 27, 2016, 12:41:39 ÖS
Kötü olmuş bu talihsizlikler...

PCB için yurtiçi servislerin fiyatları ne aralıkta ki acaba?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Eylül 27, 2016, 12:47:08 ÖS
Profosyonel işler için kullandığım baskıdevre gibi firmalar mevcut aslında ama rakamlar hobi işleri için çok yüksek.

Son aldığım tekliflerden biri:
(http://i.hizliresim.com/gXYdaZ.jpg) (http://hizliresim.com/gXYdaZ)

Hadi express olmasa bile istenilen rakam 151 USD. Express olunca 2-3 günde teslim ediyorlar. Express olmaz ise 15 gün.

Belki daha ucuz yerler de vardır ama tecrübem olmadı o firmalarla hiç...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: joker_ üzerinde Eylül 27, 2016, 12:55:16 ÖS
Kartuş emulasyonu olmayan, 1541 alternatifi çözümler kullanışlı olmaz. Sen beni dinle kardeşim :P

Bu arada sırada olduğumu söylememe gerek yok sanırım. Senin ofiste konuştuğumuzda, sıradayım demiştim :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 27, 2016, 13:22:48 ÖS
Spectrumcu ne anlar commodore'dan... sen bakma ona :P


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Agony üzerinde Eylül 27, 2016, 13:23:42 ÖS
Amiga'ya yapacaktım aslında, ciddi niyetim var. Ama Vampire gelecek onda da HDMI var diye vazgeçtim. Gel gelelim Vampire falan yok ortada, belki bu kışın projesi olarak A500/600 için yaparız, elimiz alıştı artık bu scanconverter işine :D ...

Abi Vampire yılan hikayesine döndü. Sen en iyisi benzer bir proje geliştir. Amigalar şenlensin. Ofise gelip yardım bile ederim. Anlamam pek bu işlerden, ama çay getirir, yerleri silerim :D :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Eylül 27, 2016, 13:26:28 ÖS
Abi Vampire yılan hikayesine döndü. Sen en iyisi benzer bir proje geliştir. Amigalar şenlensin. Ofise gelip yardım bile ederim. Anlamam pek bu işlerden, ama çay getirir, yerleri silerim :D :D

Vampire'e benzer birşey mi? O.O Yok daha neler ...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: cdemir üzerinde Eylül 27, 2016, 13:32:56 ÖS
(http://images.hepsiburada.net/assets/Film/200/dvduni103dvd.jpg)
 :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: asit üzerinde Eylül 27, 2016, 13:34:15 ÖS
Olmadı yetmedi  abi yemek yaparık cam silerik


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 27, 2016, 14:20:29 ÖS
vampire bir şekilde üretilir satılır... Birileri alır... Çok büyük emek ve çalışma var altında... Öyle bir işe girmek çok akıl karı değil :) - yaptığımız ne akıl karı ki? diyeceksiniz biliyorum :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Agony üzerinde Eylül 27, 2016, 14:46:17 ÖS
Abi Vampire yılan hikayesine döndü. Sen en iyisi benzer bir proje geliştir. Amigalar şenlensin. Ofise gelip yardım bile ederim. Anlamam pek bu işlerden, ama çay getirir, yerleri silerim :D :D

Vampire'e benzer birşey mi? O.O Yok daha neler ...

Abi, ben hayal edemeyeceğim ama gerçekleşen bir çok proje gördüm burada. Neden olmasın ki? Büyük düşünüp, ona ulaşırken yeni şeyler üretmekte cabası.

C64'e HDMI projesi, MegaOne projesi...vs gibi projelerin var. Ha deyince olmaz belki ama, yapılır abi yav :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Eylül 27, 2016, 14:59:34 ÖS
Elecrow özür diledi, yeniden üretiyorlar. Hata onlardaymış... :) Birazcık daha gecikicek sadece proje.

Alıntı
Hi,
Very sorry we made a mistake, it should not have happened, we will pay more attention to this situation.
Do you want re-manufacture or just a refund?
Sincere apologise.

Alıntı
OK, we will re-mamufacture them, and we are going to have serveral days off, the ordering and shipping will be affected.
I'm terribly sorry for the delays it will create.Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 27, 2016, 15:38:34 ÖS
Bunun üzerine, bir de en azından dirtyPC siparişlerinden biri ulaşsa :( ne güzel olurdu..

@Agony: Ben kötü polisim :P


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Ekim 21, 2016, 15:53:33 ÖS
İki takım takipsiz PCB resmen kayboldu. Electrowda yaptırdıklarım yanlış yapıldı.

Neyse, ara sıra güzel şeyler de olmuyor değil.
Sonunda tekrar üretip gönderdikleri PCB'ler elime ulaştı.

İlk dört programlayıcı elde dizildi. Şimdi banyodalar...
(http://i.hizliresim.com/40JQ5Y.jpg) (http://hizliresim.com/40JQ5Y)

Sonraki aşama programlama ve testler. Eğer testler başarılı olursa bir önsipariş listesi oluşturup bu sefer talebe göre PCB ve malzeme sipariş edeceğim. Zira elimde çok kısıtlı miktarda programlayıcı PCB'si mevcut.

Stay tuned... :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Ekim 21, 2016, 16:51:03 ÖS
Ön sipariş vermiş olarak beklemedeyim :D :D :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: byeni üzerinde Ekim 21, 2016, 16:54:53 ÖS
Konunun ilk başından beri takipte ve ön sipariş için bende sıradayım.  ;)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: izmirmaster üzerinde Ekim 21, 2016, 16:59:32 ÖS
sipariş için benide unutma hocam


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: alemdarr üzerinde Ekim 21, 2016, 17:03:11 ÖS
@delimawi flux artıklarından kurtulmak için nasıl bir yol izliyorsun?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Ekim 21, 2016, 17:08:55 ÖS
Saf alkol banyosu + diş fırçası..


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Ekim 21, 2016, 17:23:37 ÖS
İlk prototipini görmüş biri olarak en birinç ben :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Decypher üzerinde Ekim 21, 2016, 17:36:24 ÖS
Şu ön sipariş açılsa da yazdırsak ismimizi :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Ekim 21, 2016, 19:04:55 ÖS
Cok yakinda aciliyor. Herkese yetecek kadar yapacagiz limitli olmayacak... ;)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: AmigaMan üzerinde Ekim 21, 2016, 19:07:23 ÖS
Ben 2 tane alayım hocam lehimli olsun ramlı romlu


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Ekim 21, 2016, 19:16:47 ÖS
Daha maliyet ve satis fiyatlari net degil ancak programlayici kartustan daha ucuz olacak. Kisi basi bir programlayici sinirsiz sayida kartus hakki vermeyi dusunuyoruz. On siparis acilmasiyla birlikte urun fiyati da anons edilecek.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Geos üzerinde Ekim 21, 2016, 21:29:35 ÖS
Bu güzel haber. Şimdiden hepimize hayırlı olsun


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: muhendis üzerinde Ekim 21, 2016, 22:06:24 ÖS
hayırlı uğurlu olsun


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Jester üzerinde Ekim 21, 2016, 22:22:11 ÖS
Süper haber, ellerinize sağlık.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: perpetual_007 üzerinde Ekim 21, 2016, 23:27:48 ÖS
Ellerinize sağlık.Böyle bir projeye tanık olmak bile mutluluk verici.
Ben de sıradaki yerimi hemen alayım :).


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: emarti üzerinde Ekim 22, 2016, 04:53:03 ÖÖ
+1


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: cdemir üzerinde Ekim 22, 2016, 09:26:18 ÖÖ
Hadi hayırlısı. Darısı diğer projelerin başına :)Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: zanpinoz üzerinde Ekim 22, 2016, 12:50:25 ÖS
İki takım takipsiz PCB resmen kayboldu. Electrowda yaptırdıklarım yanlış yapıldı.
Stay tuned... :D

Kartuşla beraber Megaone isimli bir oyun yapabilsek ne güzel olur..

Daha evvel de yazmıştım..

Mesela Playstation ve xbox ceo ları Megaone projesini engllemeye çalışsalar..

Mesela diyorum ama kaybolan pcb ler Megaone projesini engelleme çabası olabilir.. :)

ceo lar son çare olarak Projeyi yapanları kaçırırlar..

Bizde kaçırılan arkadaşlarımızı kurtarmaya çalışırız.

Benefactor tarzında bir oyun..

http://www.youtube.com/watch?v=jjlo6l8NzR0 (http://www.youtube.com/watch?v=jjlo6l8NzR0)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Aralık 28, 2016, 01:39:16 ÖÖ
(http://i.hizliresim.com/R1nb6n.jpg) (http://hizliresim.com/R1nb6n)

Uyku tutmadı ben de kartuşa 3D basılabilir bir yuva tasarladım bu gece. :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Voltron üzerinde Aralık 28, 2016, 02:01:23 ÖÖ
Beni de yazarsanız memnun olurum.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 28, 2016, 02:01:51 ÖÖ
Uyku tutmadı ben de kartuşa 3D basılabilir bir yuva tasarladım bu gece. :D

Oy oy oy, Tekno Tronix. Pump Up The Jam. :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Aralık 28, 2016, 08:56:59 ÖÖ
3D Modeli neyle yaptın ? İyiymiş...Maşallah 10 parmağında 10 marifet...Nazar değmesin.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ilkerficicilar üzerinde Aralık 28, 2016, 10:54:00 ÖÖ
Fiyakalı görünüyor resmen :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Aralık 28, 2016, 11:09:34 ÖÖ
Fusion 360 ile çizdim. Kabin projesinde de kullanmıştım bu programı. Ücretsiz kullanma hakkı veriyor belirli koşullar dahilinde. Cloud based malesef. Ama işimi bitirip step yada stl dosyamı alıp çıkıyorum. Source dosyayı lokale almaya izin vermiyor bu sürümde.

Gerçi detayları çok abartmışım bunları 3D printerlar basamayabilir. (Yazılıarı)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: alemdarr üzerinde Aralık 28, 2016, 17:40:25 ÖS
STL dosyası varsa 3D printerde basmayı deneyebilirim :D .


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Aralık 28, 2016, 18:06:16 ÖS
Teşekkür ederim. Ben bugün bastım. Henüz cihazın acemisiyim. Bu ikinci baskı ayarları tam ideal hale getiremedim henüz.

(http://i.hizliresim.com/5LDVpz.jpg) (http://hizliresim.com/5LDVpz)

Soldaki ilk baskı, düşündüğüm gibi yazıların derinliği çok az olmuş. Biraz daha derin yaptım ve alttaki yazıyı biraz daha büyük hale getirdim. İlk baskılarım olmasına rağmen gayet güzel ve sağlam oldu.

NOT:Fotoyu doğru ışıkta çekemedim, acele oldu fikir vermesi için...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 28, 2016, 18:41:45 ÖS
İlk denemeler için gayet güzel görünüyor. Püf noktalarını kıvırıp yazıcıya alıştıkça daha iyi sonuçlar elde edersin muhtemelen. :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: byeni üzerinde Aralık 28, 2016, 19:45:24 ÖS
Gayet güzel görünüyor, elimize geçeceği günü sabırsızlıkla bekliyoruz. :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Aralık 28, 2016, 21:23:29 ÖS
Tahminimden iyi olmuş...Eline sağlık... Aseton ile yumuşatma çalışmaları var... Belki bir ara denenebilir..

h2lm6FuaAWI


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Mart 11, 2017, 14:48:34 ÖS
Megaone'ı da bekliyoruz...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 12, 2017, 14:29:47 ÖS
megaOne'da aslında bitmiş durumda. PC yazılımı bir vakit bulup son haline getirmem gerekiyor sadece. Bu konu da çok uzadı, haklısınız. megaOne projesini Doberman'a alternatif daha ucuz bir yükleme sistemi olarak tasarlamıştım.

Madem bekliyorsunuz, şöyle yapalım. Bir ön sipariş listesi oluşturalım burada. Duruma göre PCB ve malzeme siparişi açalım. Listenin oluşması siparişin açılması parçaların tedarik edilmesi ve dizilmesi 2-3 ayı bulabilir.

Şu an için doğrudan fiyat veremiyorum ama bir adet megaOne kartuş kargo dahil 100TL altında olacaktır. Keza programlıyıcısı da aynı şekilde. Ne kadar altında olur bunu hesaplayıp tekrar revize ederiz. Şimdilik bu şartlara göre almak isteyenler mesaj atarlarsa bir liste oluşturalım.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: zanpinoz üzerinde Mart 12, 2017, 14:40:43 ÖS
Beni de listele eklermisiniz..


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Mart 12, 2017, 14:42:47 ÖS
Burada mı açacaksınız yoksa yeni bir başlık mı oluşturalım?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 12, 2017, 14:44:24 ÖS
Ön sipariş zaten, buradan açalım. Sadece adetleri görmek adına. İsim yazdıranlar almak zorunda değil. Adetler belirlenince bir miktar toleransla beraber ayrı sipariş başlığı açar buradaki listeyi trasnfer ederim.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: KNG üzerinde Mart 12, 2017, 14:45:25 ÖS
Ben bir adet alırım (programlayıcı ile birlikte).


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 12, 2017, 14:45:33 ÖS
megaOne Kartuş ve Programlayıcı ÖnSipariş Listesi

1. zanpinoz (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
2. KNG (1 megaOne, 1 Programlayıcı)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Mart 12, 2017, 14:46:40 ÖS
Bir megaone , bir programlayıcı da bana...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 12, 2017, 14:47:44 ÖS
megaOne Kartuş ve Programlayıcı ÖnSipariş Listesi

1. zanpinoz (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
2. KNG (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
3. arnavutrafet (1 megaOne, 1 Programlayıcı)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: "jacknife" üzerinde Mart 12, 2017, 15:07:06 ÖS
Bir megaone,bir programlayıcı.
Teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Mart 12, 2017, 15:11:48 ÖS
Abi 1 megaone 1 programlayıcıda bana


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: mrmojorisin üzerinde Mart 12, 2017, 15:28:43 ÖS
1 megaone 1 programlayıcıda ben alayım


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Jester üzerinde Mart 12, 2017, 15:31:51 ÖS
1 megaOne, 1 Programlayıcı. Bir sette ben alayim. Tesekkurler :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 12, 2017, 15:36:03 ÖS
megaOne Kartuş ve Programlayıcı ÖnSipariş Listesi

1. zanpinoz (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
2. KNG (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
3. arnavutrafet (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
4. "jacknife" (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
5. kirkoryan(Özgür Dereli) (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
6. mrmojorisin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
7. Jester (1 megaOne, 1 Programlayıcı)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: i_r_on üzerinde Mart 12, 2017, 15:40:10 ÖS
Birer adet ben de alayım


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Mart 12, 2017, 16:06:39 ÖS
Beni de unutmayın...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: WildLord üzerinde Mart 12, 2017, 16:08:03 ÖS
Ben de her ikisinden birer adet istiyorum.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Decypher üzerinde Mart 12, 2017, 16:54:42 ÖS
Bu başlığa ilk yazanlardan biri olarak elbette ismimi yazdırayım :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: toddler üzerinde Mart 12, 2017, 17:22:59 ÖS
Bende birer tane almak istiyorum.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wolfiem üzerinde Mart 12, 2017, 17:35:18 ÖS
Listeye beni de ekleyin lütfen. Birer adet istiyorum.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: savagery üzerinde Mart 12, 2017, 17:50:24 ÖS
Ben de 1 Megaone 1 programlayici lütfen .


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: byeni üzerinde Mart 12, 2017, 18:00:15 ÖS
Ben liste için ilk bildirenlerdenim ama bu aralıkta unutulmuş olabilir. O yüzden tekrar yazdırayım. 1 megaOne, 1 Programlayıcı alırım


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Mart 12, 2017, 18:02:38 ÖS
1 adet MegaOne
1 Adet Programlayıcı

için beni de listeye ekleyin Lütfen.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Agony üzerinde Mart 12, 2017, 18:04:11 ÖS
1 adette ben alayım. Kartuş ve programlayıcı :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mart 12, 2017, 18:27:23 ÖS
Ben de tembelliği bırakıp titreyeyim ve kendime geleyim artık. :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: 2019 üzerinde Mart 12, 2017, 18:29:10 ÖS
Birer adet rica ediyorum teşekkürler :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Mart 12, 2017, 18:31:16 ÖS
Ben de tembelliği bırakıp titreyeyim ve kendime geleyim artık. :D
Top sende artık Özay ilk partiden istiyorum 1 tane  :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Zer0 üzerinde Mart 12, 2017, 19:08:05 ÖS
Kartuş ve programlayıcı için beni lütfen ekleyin ön siparişe.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: BioMenace üzerinde Mart 12, 2017, 19:13:48 ÖS
Harika bir iş çıkarmışsınız. Kartuş ve programlayıcı için beni de ekleyin lütfen.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: juda üzerinde Mart 12, 2017, 19:16:12 ÖS
2 programlayıcı 2 megaone da bana.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wolfiem üzerinde Mart 12, 2017, 19:49:03 ÖS
Ben de tembelliği bırakıp titreyeyim ve kendime geleyim artık. :D

Aklında ne proje varsa, bir lehimli bir lehimsiz bana yaz :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: savagery üzerinde Mart 12, 2017, 19:50:45 ÖS
Atariyle ilgili bir proje yapacak Özay. Hissediyorum. :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: witchdoktor üzerinde Mart 12, 2017, 19:53:31 ÖS
Ben de birer adet MegaOne ve programlayıcı alayım.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 12, 2017, 20:30:59 ÖS
megaOne Kartuş ve Programlayıcı ÖnSipariş Listesi

1. zanpinoz (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
2. KNG (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
3. arnavutrafet (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
4. "jacknife" (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
5. kirkoryan(Özgür Dereli) (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
6. mrmojorisin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
7. Jester (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
8. i_r_on (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
9. LW3D (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
10. WildLord (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
11. Decypher (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
12. toddler (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
13. wolfiem (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
14. savagery (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
15. byeni (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
16. oguzog (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
17. Agony (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
18. 2019 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
19. Zer0 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
20. yinemibamya (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
21. juda (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
22. witchdoktor (1 megaOne, 1 Programlayıcı)

Ben listeyi günde birkere akşamları güncellerim.

@juda, iki kartuş almak istemeni anlıyorum da, neden iki programlayıcı? :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: perpetual_007 üzerinde Mart 12, 2017, 20:53:23 ÖS
Ben de (2 megaOne, 2 Programlayıcı) rica ediyorum. İlk yazayım derken yine sonlara kalmışım :).


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: solti üzerinde Mart 12, 2017, 21:05:46 ÖS
Beni de ekleyebilirmisiniz listeye...
Solti (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
teşekkürler


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: haydiroket üzerinde Mart 12, 2017, 21:35:32 ÖS
1 megaOne ve 1 programlayici, lutfen listeye yazar misiniz beni?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: tanaydin üzerinde Mart 12, 2017, 21:36:15 ÖS
merhaba, beni de programlayıcı dahil olarak katın lütfen. yazılımın mac version'unu düşünüyor musunuz bi de?

teşekkürler!


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Mart 12, 2017, 21:36:32 ÖS
Bensiz olmaz. 1+1


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hekimoglu78 üzerinde Mart 12, 2017, 21:53:47 ÖS
Ama ben ilk isteyenlerdenim 2+1 bende istiyorum :) beni eklememişsiniz listeye..
Tsk.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: AGY üzerinde Mart 12, 2017, 21:54:17 ÖS
merhaba bende 2 adet rica ediyorum..


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 12, 2017, 22:09:13 ÖS
megaOne Kartuş ve Programlayıcı ÖnSipariş Listesi

1. zanpinoz (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
2. KNG (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
3. arnavutrafet (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
4. "jacknife" (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
5. kirkoryan(Özgür Dereli) (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
6. mrmojorisin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
7. Jester (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
8. i_r_on (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
9. LW3D (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
10. WildLord (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
11. Decypher (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
12. toddler (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
13. wolfiem (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
14. savagery (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
15. byeni (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
16. oguzog (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
17. Agony (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
18. 2019 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
19. Zer0 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
20. yinemibamya (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
21. juda (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
22. witchdoktor (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
23. perpetual_007 (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
24. solti (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
25. Psygnosisx (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
26. tanaydin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
27. hades (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
28. hekimoglu78 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
29. agokhan (2 megaOne, 2 Programlayıcı)

@tanaydin, kulandığım compiler ile MAC'e derleyebiliyorum ama haberleşme için kullandığım FTDI çipinin MAC driver'i var mı, varsa da nasıl çalışıyor en ufak bir tecrübem yok. Bir arkadaş daha sormuştu. Elimde MAC var denerim, yapabilirsem neden olmasın.

Bu arada haberleşme ve hatta programlayıcı firmware de opensource olacak. Bu sayede MAC'e kod yazan başka arkadaşlar varsa benim dışımda da üretilebilir.

@hekimoglu78, üzerinden çok zaman, mesaj, proje vb geçtiği için eskiden yazanları gerçekten toparlayamıyorum. Burada yeniden listeleyelim. Kusura bakmayın...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: alemdarr üzerinde Mart 12, 2017, 22:27:50 ÖS
@delimawi yazılım Qt ile geliştirilirse aynı anda Windows, OSX, Android ve Linux dağıtımlarına çıktı alınabiliyor. Bu yönde talep varsa opensource olarak Qt ile geliştirilmesinde katkıda bulunabilirim.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 12, 2017, 22:33:11 ÖS
@alemdarr, QT'yi biliyorum ama hiç kullanmadım. Dediğim gibi esas sıkıntı driver haberleşmesi. Ben delphi berlin kullanıyorum. Windows, OSX, iOS, Android'e compile edebiliyorum ama muhtemelen driver haberleşmesinde sıkıntı çıkaracak.

Neyse yazılım final halini alsın haberleşmeyi ve yazılımı paylaşınca bakarız beraber. ;)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: witchdoktor üzerinde Mart 12, 2017, 22:45:08 ÖS
@delimavi

Bu projeyle alakası yok ama HDMI64 projesi için de bir üretim olasılığı görünüyor mu?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Decypher üzerinde Mart 12, 2017, 22:48:41 ÖS
delimawi benim önsiparişi 2'şer yapabilir miyiz? barone bir süredir forumda aktif değil ama o da kaçırmak istemiyordu bu kartuşu, ona da iletmiş olurum.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: alemdarr üzerinde Mart 12, 2017, 22:49:28 ÖS
Driver konusu problem olmaz gibi geliyor çünkü OSX üzerinde FT232RL FTDI usb-to-serial olarak sorunsuz kullanıyorum. Hatta Android için basit bir bluetooth modül eklenerek bağlantı sağlanabilir :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: AmigaMan üzerinde Mart 12, 2017, 23:12:10 ÖS
Bende 1 megaone 1 programlayıcı alayım


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: gameretro üzerinde Mart 12, 2017, 23:28:39 ÖS
Beni de eklerseniz sevinirim. 1 megaone 1 programlayıcı

Teşekkürler.Saygılar.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 12, 2017, 23:40:59 ÖS
@delimavi

Bu projeyle alakası yok ama HDMI64 projesi için de bir üretim olasılığı görünüyor mu?

Evet, PCB hazırdı zaten, bugün sipariş geçtim.

(http://i.hizliresim.com/NpgM25.jpg) (http://hizliresim.com/NpgM25)

Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Mart 12, 2017, 23:41:39 ÖS
Şunun güzelliğine bak :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 12, 2017, 23:42:54 ÖS
Driver konusu problem olmaz gibi geliyor çünkü OSX üzerinde FT232RL FTDI usb-to-serial olarak sorunsuz kullanıyorum. Hatta Android için basit bir bluetooth modül eklenerek bağlantı sağlanabilir :D

Ben FTDI'ı Virtual Serial Port olarak kullanmadım bu projede. Adama seri port seçtir vb karışmasın işler diye, FTDI içerisindeki ID den tanıyıp doğrudan RAW haberleşiyor. Seri port gibi değil. Ama seri port haline de çevrilebilir kolaylıkla...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 12, 2017, 23:45:35 ÖS
megaOne Kartuş ve Programlayıcı ÖnSipariş Listesi

1. zanpinoz (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
2. KNG (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
3. arnavutrafet (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
4. "jacknife" (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
5. kirkoryan(Özgür Dereli) (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
6. mrmojorisin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
7. Jester (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
8. i_r_on (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
9. LW3D (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
10. WildLord (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
11. Decypher (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
12. toddler (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
13. wolfiem (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
14. savagery (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
15. byeni (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
16. oguzog (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
17. Agony (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
18. 2019 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
19. Zer0 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
20. yinemibamya (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
21. juda (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
22. witchdoktor (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
23. perpetual_007 (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
24. solti (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
25. Psygnosisx (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
26. tanaydin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
27. hades (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
28. hekimoglu78 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
29. agokhan (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
30. AmigaMan (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
31. gameretro (1 megaOne, 1 Programlayıcı)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Geos üzerinde Mart 13, 2017, 00:07:06 ÖÖ
 bir set'te bende istiyorum.👍🏽


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wizofwor üzerinde Mart 13, 2017, 00:28:04 ÖÖ
Yer kaldıysa beni de ekler misin?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 13, 2017, 00:51:27 ÖÖ
megaOne Kartuş ve Programlayıcı ÖnSipariş Listesi

1. zanpinoz (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
2. KNG (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
3. arnavutrafet (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
4. "jacknife" (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
5. kirkoryan(Özgür Dereli) (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
6. mrmojorisin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
7. Jester (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
8. i_r_on (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
9. LW3D (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
10. WildLord (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
11. Decypher (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
12. toddler (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
13. wolfiem (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
14. savagery (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
15. byeni (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
16. oguzog (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
17. Agony (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
18. 2019 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
19. Zer0 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
20. yinemibamya (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
21. juda (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
22. witchdoktor (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
23. perpetual_007 (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
24. solti (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
25. Psygnosisx (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
26. tanaydin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
27. hades (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
28. hekimoglu78 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
29. agokhan (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
30. AmigaMan (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
31. gameretro (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
32. Geos (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
33. wizofwor (1 megaOne, 1 Programlayıcı)

Yer var, zaten gerçek sipariş değil, adet belirlemek adına ön sipariş listesi. Şuan için 50+50 sipariş açılabilir gibi duruyor.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: POLAT27 üzerinde Mart 13, 2017, 00:54:15 ÖÖ
1+1 adet de ben rica ediyorum


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Tesellum üzerinde Mart 13, 2017, 02:54:42 ÖÖ
1+1 lutfen


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: leventp üzerinde Mart 13, 2017, 06:30:23 ÖÖ
Selamlar, bir adet kartuş ve programlayıcı için beni de ekleyin lütfen. Teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: alemdarr üzerinde Mart 13, 2017, 08:51:29 ÖÖ
Driver konusu problem olmaz gibi geliyor çünkü OSX üzerinde FT232RL FTDI usb-to-serial olarak sorunsuz kullanıyorum. Hatta Android için basit bir bluetooth modül eklenerek bağlantı sağlanabilir :D

Ben FTDI'ı Virtual Serial Port olarak kullanmadım bu projede. Adama seri port seçtir vb karışmasın işler diye, FTDI içerisindeki ID den tanıyıp doğrudan RAW haberleşiyor. Seri port gibi değil. Ama seri port haline de çevrilebilir kolaylıkla...

Bitbang tarzı birşey varsa driver problemi olabilir. Zira windows üzerindeki API ile libftdi farklılıklar gösteriyor. Normal seri porta çevrilirse vid pid üzerinden tespit edilebilir, hem de driver olayı olmamış olur.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 13, 2017, 08:54:24 ÖÖ
Driver konusu problem olmaz gibi geliyor çünkü OSX üzerinde FT232RL FTDI usb-to-serial olarak sorunsuz kullanıyorum. Hatta Android için basit bir bluetooth modül eklenerek bağlantı sağlanabilir :D

Ben FTDI'ı Virtual Serial Port olarak kullanmadım bu projede. Adama seri port seçtir vb karışmasın işler diye, FTDI içerisindeki ID den tanıyıp doğrudan RAW haberleşiyor. Seri port gibi değil. Ama seri port haline de çevrilebilir kolaylıkla...

Bitbang tarzı birşey varsa driver problemi olabilir. Zira windows üzerindeki API ile libftdi farklılıklar gösteriyor. Normal seri porta çevrilirse vid pid üzerinden tespit edilebilir, hem de driver olayı olmamış olur.

Yok bitbang değil. VCP yerine D2XX driverlarını kullanıyor.

"D2XX drivers allow direct access to the USB device through a DLL.  Application software can access the USB device through a series of DLL function calls."

http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm (http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm)

MAC ve Linux destekleniyor görünüyor ama MAC için aşağıdaki not var.

"If using a device with standard FTDI vendor and product identifiers, install D2xxHelper to prevent OS X 10.11 (El Capitan) claiming the device as a serial port (locking out D2XX programs).
ReadMe"


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wizofwor üzerinde Mart 13, 2017, 09:18:11 ÖÖ
@Alemdarr:

QT'yi python ve C++'da biraz kurcalamıştım. Hatta QT Creator ile kurcalamaya devam ediyorum. QT for Delphi ne kadar kullanışlı? Başka OSX versiyonu kullanacak var mı bilmiyorum ama fazla uğraşmadan QT'ye çevrilebiliyorsa en azından beni Wine'dan kurtarmış olursunuz.

Konuyu biraz saptırarak QT için önereceğin kitap vb. var mıdır? Sitesindeki dökümantasyon ve örnek kodlar -OOP pratiğine de uzak olunca- çok karmaşık geliyor.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: atlantis üzerinde Mart 13, 2017, 09:25:25 ÖÖ
QT için Türkçe programlama kitabı görmedim hiç. Linuxprogramlama.com sitesindeki arkadaş azda olsa bahsetmişti sanırım. O sitede kapanmış gibi. Daha çok python kitapları içerisinde yer veriliyor QT ile tasarıma ve kodlamaya.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mart 13, 2017, 09:40:28 ÖÖ
VCP yerine D2XX driverlarını kullanıyor.

"D2XX drivers allow direct access to the USB device through a DLL.  Application software can access the USB device through a series of DLL function calls."

http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm (http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm)

D2XX şeklinde mi VCP mi olacağı donanım tasarımında mı seçiliyor? Ben programmer'ı takınca seri port değil de USB aygıtı şeklinde görüyor.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 13, 2017, 09:52:34 ÖÖ
VCP yerine D2XX driverlarını kullanıyor.

"D2XX drivers allow direct access to the USB device through a DLL.  Application software can access the USB device through a series of DLL function calls."

http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm (http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm)

D2XX şeklinde mi VCP mi olacağı donanım tasarımında mı seçiliyor? Ben programmer'ı takınca seri port değil de USB aygıtı şeklinde görüyor.

Evet, FTDI çipini programlarken belirtiyorsun. O çipler FTProg yazılımı ile programlanabiliyor. Ancak istersen driver özelliklerinden Load VCP seçeneği ile override edebiliyorsun.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Mart 13, 2017, 10:33:09 ÖÖ
D2XX şeklinde mi VCP mi olacağı donanım tasarımında mı seçiliyor? Ben programmer'ı takınca seri port değil de USB aygıtı şeklinde görüyor.

Evet, FTDI çipini programlarken belirtiyorsun. O çipler FTProg yazılımı ile programlanabiliyor. Ancak istersen driver özelliklerinden Load VCP seçeneği ile override edebiliyorsun.

Forum kuralları gereğince Türkçe konuşmamız lazım :)

Şaka bir yana dört gözle bekliyoruz üretimi :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ateskd üzerinde Mart 13, 2017, 13:55:04 ÖS
1 megaOne, 1 Programlayıcı da ben istiyorum


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: izmirmaster üzerinde Mart 13, 2017, 14:20:49 ÖS
2+1 'de ben rica ediyorum hocam saygılarımla


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: emintolga üzerinde Mart 13, 2017, 15:51:47 ÖS
11 ay önce "sipariş listesine beni yazın" demiştim ama o zaman liste yoktu, şimdi listede adım yok ;) Beni de yazın, şimdilik 2+1 diyelim.

HDMI64'ün sipariş listesi nerede? :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: alemdarr üzerinde Mart 13, 2017, 16:26:05 ÖS
@wizofwor ben Qt yi 1-2 yıldır kullanıyorum. Alışma süreci oldu ama çapraz derleme olayı ve içerisindeki devasa kütüphane sayesinde çok rahat c++ yazılabiliyor. Şu anda geliştirdiğim birçok projede Qml ve C++ kullanarak çok güzel işler ortaya çıkartabiliyorum. Qt nin dökmantasyonu çoğu zaman hayat kurtarıyor. PyQt gibi uyarlamalar da var ama benim tercihim C++/Qml den yana. Örnek ve soru anlamında yardımcı olabilirim. Türkçe kitap görmedim Qt ile ilgili.

Normal seri port üzerinden vid pid ile programmer bulunursa rahatlıkla her platforma port edilebilir.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Aya-Fix-Center üzerinde Mart 13, 2017, 19:25:01 ÖS
Merhaba Hocam Birsetde Ben istiyorum


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 13, 2017, 20:53:53 ÖS
megaOne Kartuş ve Programlayıcı ÖnSipariş Listesi

1. zanpinoz (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
2. KNG (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
3. arnavutrafet (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
4. "jacknife" (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
5. kirkoryan(Özgür Dereli) (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
6. mrmojorisin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
7. Jester (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
8. i_r_on (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
9. LW3D (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
10. WildLord (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
11. Decypher (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
12. toddler (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
13. wolfiem (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
14. savagery (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
15. byeni (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
16. oguzog (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
17. Agony (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
18. 2019 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
19. Zer0 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
20. yinemibamya (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
21. juda (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
22. witchdoktor (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
23. perpetual_007 (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
24. solti (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
25. Psygnosisx (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
26. tanaydin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
27. hades (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
28. hekimoglu78 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
29. agokhan (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
30. AmigaMan (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
31. gameretro (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
32. Geos (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
33. wizofwor (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
34. POLAT27 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
35. Tesellum (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
36. leventp (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
37. ateskd (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
38. izmirmaster (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
39. emintolga (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
40. ayateknik (1 megaOne, 1 Programlayıcı)

@emintolga, kusura bakmayın, dediğim gibi o zamanlar liste yoktu, bu arada çok yerde bir çok arkadaş ilgilendiğini belirtmişti ama toparlamak çok zor.

HDMI64 için henüz bir liste yok. 20 adet deneme amaçlı PCB sipariş ettim. Eğer testler olumlu sonuçlanırsa listeyi oluştururuz. Bu arada HDMI64 için de daha detaylı bir tanıtım videosu da hazırlarız.

Bu arada yanlış toplamadıysam 47 kartuş isteği olmuş. Bu kritik bir rakam zira eğer listedeki arkadaşlar vazgeçmezlerse 50 adet sipariş yeterli olmayacak. Ben bu kadar çok olacağını düşünmemiştim. Bu durumda 100 lük sipariş açmak gerekebilir...

Bu arada kartuşların montaj ve dağıtımında sevgili Özay yardımcı olacak. Bu şekilde bir iş bölümü yaptık. Bu vesile ile kendisine tekrar teşekkür ederim. Umarım adetler yükseldiği için bu fikrinden vazgeçmez... :) Zira benim tek başıma yetişmem gerçekten imkansız...Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: izmirmaster üzerinde Mart 13, 2017, 20:59:32 ÖS
hocam bizede görev verebilirsin yapacağımız şeyler varsa


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Mart 13, 2017, 21:21:23 ÖS
Benim gözler sağlam olsaydı çok rahat yardım ederdim. En azından kendi siparişimin montajını yaparım Özay'ın işini %1-2 hafifletmiş olurum :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 13, 2017, 21:30:01 ÖS
Teşekkürler,

Aslında alternatif olarak kit olarak sunmak da iyi fikir ancak RAM entegresi montajı biraz bela. Bir de ürünün çalıştığını test etmeden göndermek de içime pek sinmez. PCB'lerde hata çıkabiliyor. Başıma geldi.

Gerçi hades ile kapı komşusu sayılırız sıkıntı olmaz da herkes için bu durum geçerli değil malesef... ;)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: izmirmaster üzerinde Mart 13, 2017, 21:34:01 ÖS
hocam sen çekirge yetiştirmeyi kabul edersen uzaklar yakın olur diye düşünüyorum

Teşekkürler,

Aslında alternatif olarak kit olarak sunmak da iyi fikir ancak RAM entegresi montajı biraz bela. Bir de ürünün çalıştığını test etmeden göndermek de içime pek sinmez. PCB'lerde hata çıkabiliyor. Başıma geldi.

Gerçi hades ile kapı komşusu sayılırız sıkıntı olmaz da herkes için bu durum geçerli değil malesef... ;)Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 13, 2017, 21:37:50 ÖS
@izmirmaster, eksik olmayın. Artık yaş 40 olunca gözler eller esikisi gibi değil, ben bile doğru düzgün lehim atamıyorum. Yetiştirmek ne haddime... :) Yardım ihtiyacı olursa tabiki haberdar edrim. İyi akşamlar...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 13, 2017, 23:11:01 ÖS
Bu arada parça maliyetlerini ve masrafları tekrar hesapladık. Şu an için bir terslik olmaz ise muhtemelen;

- megaOne Kartuş 64TL+kargo (Kutusuz)
- Programlayıcı 64TL+kargo (Kutusuz)

olarak sunulacaktır. Bu sayede C64'ün 64'üne sadık kalma geleneğimizi sürdürmeye devam ediyor olacağız. :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Mart 13, 2017, 23:18:43 ÖS
Bu arada parça maliyetlerini ve masrafları tekrar hesapladık. Şu an için bir terslik olmaz ise muhtemelen;

- megaOne Kartuş 64TL+kargo (Kutusuz)
- Programlayıcı 64TL+kargo (Kutusuz)

olarak sunulacaktır. Bu sayede C64'ün 64'üne sadık kalma geleneğimizi sürdürmeye devam ediyor olacağız. :)

Gayet uygun fiyatlar.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ilkerficicilar üzerinde Mart 13, 2017, 23:36:04 ÖS
Bu arada @oguzog, MegaOne'da 1541diag isimli 1541 disk sürücü teşhis ve tedavi kartuşu imajı da sorunsuz çalışıyor.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: witchdoktor üzerinde Mart 13, 2017, 23:43:26 ÖS
Bu arada parça maliyetlerini ve masrafları tekrar hesapladık. Şu an için bir terslik olmaz ise muhtemelen;

- megaOne Kartuş 64TL+kargo (Kutusuz)
- Programlayıcı 64TL+kargo (Kutusuz)

olarak sunulacaktır. Bu sayede C64'ün 64'üne sadık kalma geleneğimizi sürdürmeye devam ediyor olacağız. :)

Bu maliyetlerle ben mümkün olacaksa sayıyı ikişer adede (2+2) çıkartabilirim.
Bu arada HDMI64'ü de merakla bekliyoruz...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ilkerficicilar üzerinde Mart 14, 2017, 00:00:06 ÖÖ
Bir reklam: Şunu MegaOne'a yazarsanız, bir anda Epyx Fastload, Warp Speed, Mach 5, Simon's Basic, vs. vs. sahibi oluyorsunuz: http://csdb.dk/release/?id=117893 (http://csdb.dk/release/?id=117893)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wolfiem üzerinde Mart 14, 2017, 00:27:46 ÖÖ
Mümkünse ben de talebimi ikişer adet (2 + 2) olarak güncellemek istiyorum.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: deksar üzerinde Mart 14, 2017, 00:49:39 ÖÖ
Delimawi, emeğine sağlık. Listeye ilk yazdıranlardandım, teyit etmek istedim:
Beni de mevcut listeye 1 kartuş + 1 programlayıcı yazar mısın? Teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 14, 2017, 10:27:56 ÖÖ
megaOne Kartuş ve Programlayıcı ÖnSipariş Listesi

1. zanpinoz (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
2. KNG (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
3. arnavutrafet (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
4. "jacknife" (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
5. kirkoryan(Özgür Dereli) (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
6. mrmojorisin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
7. Jester (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
8. i_r_on (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
9. LW3D (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
10. WildLord (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
11. Decypher (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
12. toddler (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
13. wolfiem (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
14. savagery (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
15. byeni (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
16. oguzog (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
17. Agony (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
18. 2019 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
19. Zer0 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
20. yinemibamya (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
21. juda (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
22. witchdoktor (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
23. perpetual_007 (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
24. solti (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
25. Psygnosisx (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
26. tanaydin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
27. hades (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
28. hekimoglu78 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
29. agokhan (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
30. AmigaMan (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
31. gameretro (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
32. Geos (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
33. wizofwor (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
34. POLAT27 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
35. Tesellum (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
36. leventp (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
37. ateskd (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
38. izmirmaster (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
39. emintolga (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
40. ayateknik (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
41. deksar (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
42. Aykiri1 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)

Arkadaşlar, 2+2 isteyenler için, 2+2 yerine 3 kartuş 1 programlayıcı bence daha mantıklı olacak. Tabiki bir başkası için almak istemiyorsanız... ;)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: cihangirabi üzerinde Mart 14, 2017, 10:56:06 ÖÖ
selamlar eğer halen katılabiliyorsak
2 megaone + 1 programlayıcı için beni de listeye alabilirmisiniz


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Metallic üzerinde Mart 14, 2017, 11:31:34 ÖÖ
delimawi ben de birer tane alırım, kolay gelsin.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: KNG üzerinde Mart 14, 2017, 11:47:05 ÖÖ
Birinci sayfadaki videoyu izleyince tekrar gaza geldim :) Mümkünse benim siparişteki megaone adetini 2 yapabilir miyiz? Programlayıcı 1 adet kalabilir. Teşekkürler üstad.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: g 600 üzerinde Mart 14, 2017, 13:09:24 ÖS
1 megaOne , 1 Programlayıcı da ben rica ederim  :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: arkas üzerinde Mart 14, 2017, 14:06:02 ÖS
Ben de 1 megaOne ve 1 Programlayıcı istiyorum.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: amiga.os üzerinde Mart 14, 2017, 14:31:58 ÖS
Ben de birer tane almak isterim, eğer mümkünse.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ibo1973 üzerinde Mart 14, 2017, 15:57:50 ÖS
1 programlayıcı 2 megaone lütfen
+ 2 öneri
1 - kartuşa oyun eklediğimiz yazılıma sürükle bırak özelliği eklenirse bence daha iyi olur
2 - genel projeye türkçe desteği eklenirse daha milli bir proje olur bence vede çok hoş olur.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 14, 2017, 21:51:51 ÖS
megaOne Kartuş ve Programlayıcı ÖnSipariş Listesi

1. zanpinoz (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
2. KNG (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
3. arnavutrafet (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
4. "jacknife" (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
5. kirkoryan(Özgür Dereli) (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
6. mrmojorisin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
7. Jester (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
8. i_r_on (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
9. LW3D (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
10. WildLord (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
11. Decypher (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
12. toddler (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
13. wolfiem (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
14. savagery (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
15. byeni (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
16. oguzog (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
17. Agony (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
18. 2019 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
19. Zer0 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
20. yinemibamya (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
21. juda (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
22. witchdoktor (3 megaOne, 1 Programlayıcı)
23. perpetual_007 (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
24. solti (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
25. Psygnosisx (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
26. tanaydin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
27. hades (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
28. hekimoglu78 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
29. agokhan (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
30. AmigaMan (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
31. gameretro (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
32. Geos (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
33. wizofwor (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
34. POLAT27 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
35. Tesellum (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
36. leventp (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
37. ateskd (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
38. izmirmaster (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
39. emintolga (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
40. ayateknik (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
41. deksar (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
42. Aykiri1 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
43. cihangirabi (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
44. Metallic (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
45. g 600 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
46. arkas (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
47. amiga.os (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
48. ibo1973 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
49. selimgokhunavci (1 megaOne, 1 Programlayıcı)

@ibo1973, önerilerin için teşekkürler. Fırsat bulduğumda eklemye çalışacağım. Milli konularda çok takıntılı değilim, zaten 3-5 buton var ama TR desteği de ekleriz tabiki.

NOT: Bu arada programlayıcı aynı zamanda megaone dışında bir kartuşu da dump etmek için kullanılabilir. Donanımsal olarak uygun sadece yazılıma bu özelliği eklemek lazım. İhtiyaç olursa ekleyebiliriz...

EK NOT: Adet 50'nin üzerine çıktığı için 100'lük PCB siparişi açmayı planlıyorum. Bu konuda enteresan bir durum var. Normalde prototip siparişi 20'lik olarak açarken kargo dahil bu ölçüde bir PCB için birim fiyat 7TL oluyor. Ancak ENIG kaplama için +16 USD istiyorlardı.

Şimdi sipariş 100'lük olunca prototip değil "small batch" kapsamında hemde ENIG kaplama olacak şekilde aynı PCB birim fiyatı 5.5TL ye düşmüş oldu.

Yani kısaca adet arttığı için PCB birim maliyeti düştü, bu farkı da ENIG kaplama için kullanmak uygun olur diye düşünüyorum. Bu sayede kartuşlarımızın kntakları daha uzun ömürlü olacak.

Şimdi tek derdimiz 100 adet PCB ve diğer TR'den tedarik edilemeyen parçaları gümrüğe takılmadan elde edebilmek... :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Mart 14, 2017, 22:41:12 ÖS
Kargo fazla tutabilir ama bir kaç seferde getirilirse gümrüğe takılma ihtmali düşürülebilir..


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: atlantis üzerinde Mart 14, 2017, 22:58:43 ÖS
En fazla farklı kişiler üstünden sipariş geçilebilir. O zaman takılma ihtimali düşer.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: selimgokhunavci üzerinde Mart 14, 2017, 23:13:13 ÖS
Merhaba,öncelikle hayran bırakan çalışma için kutluyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.Ben de 1 kartuş,1 programlayici rica ediyorum.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 14, 2017, 23:23:06 ÖS
Evet ama adedi 20 ye düşürünce de fiyat avantajı ve bu sebeple elde edebildiğimiz ENIG kaplama özelliğini yitiriyoruz. Belki de %20 gümrük riskini göze alıp 100 adet denemek mantıklı olacak...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Aykiri1 üzerinde Mart 14, 2017, 23:26:14 ÖS
Evet ama adedi 20 ye düşürünce de fiyat avantajı ve bu sebeple elde edebildiğimiz ENIG kaplama özelliğini yitiriyoruz. Belki de %20 gümrük riskini göze alıp 100 adet denemek mantıklı olacak...
"gift" yada "repaired" yazdıramazmıyız ?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 14, 2017, 23:32:48 ÖS
100 tane PCB'de olmaz o iş. :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Voltron üzerinde Mart 15, 2017, 04:36:23 ÖÖ
Ben de bir tane 1 Kartuş ve 1 Programlayıcı rica edeceğim :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: witchdoktor üzerinde Mart 15, 2017, 21:08:39 ÖS
@delimawi

Senin de tavsiye ettiğin gibi, benim siparişimi 3 megaOne + 1 programlayıcı olarak güncellersen sevinirim.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: savagery üzerinde Mart 16, 2017, 09:10:42 ÖÖ
Eğer mümkün ise ben de 2 + 1 olarak güncelleyebilir miyim?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wizofwor üzerinde Mart 16, 2017, 09:18:15 ÖÖ
Yahu 2+1, 3+1 alanlar beni bir aydınlatabilir mi? Neredeyse Goggle'da emlak aramalarında commodore.gen.tr çıkmaya başlayacak.

Amaç birine Prince of Persia diğerine Zak McKracken yükleyeyim, sıkıldıkça değiştirip değiştirip oynarım mı? Yoksa ilerde değerlenince kartuşu satıp C65'mi alıyoruz  :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: witchdoktor üzerinde Mart 16, 2017, 09:27:15 ÖÖ
Yahu 2+1, 3+1 alanlar beni bir aydınlatabilir mi? Neredeyse Goggle'da emlak aramalarında commodore.gen.tr çıkmaya başlayacak.

Amaç birine Prince of Persia diğerine Zak McKracken yükleyeyim, sıkıldıkça değiştirip değiştirip oynarım mı? Yoksa ilerde değerlenince kartuşu satıp C65'mi alıyoruz  :D

Biz zaten zenginiz oğlum ;)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mart 16, 2017, 09:28:37 ÖÖ
Yahu 2+1, 3+1 alanlar beni bir aydınlatabilir mi? Neredeyse Goggle'da emlak aramalarında commodore.gen.tr çıkmaya başlayacak.
Ha ha ha alemsin valla. Olur mu olur. :D

Amaç birine Prince of Persia diğerine Zak McKracken yükleyeyim, sıkıldıkça değiştirip değiştirip oynarım mı? Yoksa ilerde değerlenince kartuşu satıp C65'mi alıyoruz  :D
İyi fikirmiş, o zaman bana da 5+1 ters dubleks mümkünse. :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: savagery üzerinde Mart 16, 2017, 09:38:55 ÖÖ
Ben yeğenime bu yaz sonunda hediye edeceğim C64 için düşünüyorum.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: witchdoktor üzerinde Mart 16, 2017, 09:56:59 ÖÖ
Ben yeğenime bu yaz sonunda hediye edeceğim C64 için düşünüyorum.

Zehiri damardan basacaksın demek ki, vicdansız seni...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Mart 16, 2017, 10:17:53 ÖÖ
benimki çatı dubleksi olsun :P 4+2

Bende sayıyı arttırmayı düşünüyordum ama nihai sayfada yaparım diye düşündüm... benim hikayemse şöyle... Arkadaşlarım, retro bilgisayar koleksiyonu yaptığımı biliyor. Günün birinde retro aşkları depreşince,

- ya Gökhan sende fazla C64 var mı?
 -var...Getiririm...
- Çok sağol ya... Peki oyun nasıl yükleyeceğiz?
 - hmm.. Megaone diye bir kartuş var, onunla halledersin...
- Eee nerden bulacağız...
  - Yok artık bulamazsın...Ama bende fazla 1 tane var..veririm..

IRQHack, Tapiuno, SD2IEC böyle çıktı elimden :P Komik olan Tapiuno için 2 set parça aldım...Elimde 1 tane yok... Sağolsun Nejat bana bir tane fazladan IRQHack hediye ettiğinden elimde var...SD2IEC hala yok :P Bu sefer MegaOne'a temelden gireyim diyorum :PKonu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hades üzerinde Mart 16, 2017, 10:35:23 ÖÖ
MegaOne bitti sayılır.
Sırada ne var acaba? Delimawi'nin FPGA tabanlı C64 projesi vardı yanlış hatırlamıyorsam.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ibo1973 üzerinde Mart 16, 2017, 10:44:21 ÖÖ
benimki çatı dubleksi olsun :P 4+2

Bende sayıyı arttırmayı düşünüyordum ama nihai sayfada yaparım diye düşündüm... benim hikayemse şöyle... Arkadaşlarım, retro bilgisayar koleksiyonu yaptığımı biliyor. Günün birinde retro aşkları depreşince,

- ya Gökhan sende fazla C64 var mı?
 -var...Getiririm...
- Çok sağol ya... Peki oyun nasıl yükleyeceğiz?
 - hmm.. Megaone diye bir kartuş var, onunla halledersin...
- Eee nerden bulacağız...
  - Yok artık bulamazsın...Ama bende fazla 1 tane var..veririm..

IRQHack, Tapiuno, SD2IEC böyle çıktı elimden :P Komik olan Tapiuno için 2 set parça aldım...Elimde 1 tane yok... Sağolsun Nejat bana bir tane fazladan IRQHack hediye ettiğinden elimde var...SD2IEC hala yok :P Bu sefer MegaOne'a temelden gireyim diyorum :Piş bilenin kılıç kuşanın diye bi laf vardır tam ona uygun olmuş.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: witchdoktor üzerinde Mart 16, 2017, 11:02:45 ÖÖ
MegaOne bitti sayılır.
Sırada ne var acaba? Delimawi'nin FPGA tabanlı C64 projesi vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Sırada HDMI64 var...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Mart 16, 2017, 11:52:46 ÖÖ
Açıkçası HDMI64 sadece bu forumun, Türk retro dünyasının değil, yurtdışındaki C64 severlerinde rağbet edeceği, ilgi duyacağı bir proje olduğundan, sırayı kaptırmamalı :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 16, 2017, 16:20:41 ÖS
megaOne Kartuş ve Programlayıcı ÖnSipariş Listesi

1. zanpinoz (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
2. KNG (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
3. arnavutrafet (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
4. "jacknife" (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
5. kirkoryan(Özgür Dereli) (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
6. mrmojorisin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
7. Jester (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
8. i_r_on (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
9. LW3D (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
10. WildLord (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
11. Decypher (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
12. toddler (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
13. wolfiem (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
14. savagery (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
15. byeni (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
16. oguzog (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
17. Agony (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
18. 2019 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
19. Zer0 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
20. yinemibamya (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
21. juda (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
22. witchdoktor (3 megaOne, 1 Programlayıcı)
23. perpetual_007 (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
24. solti (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
25. Psygnosisx (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
26. tanaydin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
27. hades (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
28. hekimoglu78 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
29. agokhan (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
30. AmigaMan (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
31. gameretro (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
32. Geos (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
33. wizofwor (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
34. POLAT27 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
35. Tesellum (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
36. leventp (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
37. ateskd (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
38. izmirmaster (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
39. emintolga (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
40. ayateknik (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
41. deksar (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
42. Aykiri1 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
43. cihangirabi (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
44. Metallic (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
45. g 600 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
46. arkas (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
47. amiga.os (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
48. ibo1973 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
49. selimgokhunavci (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
50. Voltron (1 megaOne, 1 Programlayıcı)

Arkadaşlar, ön sipariş listesi amacına ulaştı sanıyorum. PCB siparişleri 20,50,100,200 vb. şeklinde olabiliyor. Bu durumda üretim 100'lük olacak. Dolayısı ile şimdilik gerçek sipariş listesine kadar acele etmeye gerek yok.

Ha biri sonradan gelipte 20 tane, 50 tane istiyorum diyecek ise şimdiden haber vermesi iyi olur tabiki... ;)

Bu arada HDMI64'den beklentileri yükletiyorsunuz. Korkmaya başladım, sonuçta sadece görüntüyü HDMI formatına çeviriyor, bir de ek olarak scanline effect özelliği var.Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: WildLord üzerinde Mart 16, 2017, 18:38:44 ÖS
delimawi benim siparişimi de 2 megaOne 1 programlayıcı olarak düzeltirsen sevinirim.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 16, 2017, 21:45:52 ÖS
Aslında burası yeri değil ama HDMI64 çok gündeme geldiği için paylaşmak istedim. Keşke kickstarter ve paypal TR için legal ve aktif olsa da amatör ruhla proje geliştirip bunu dünyaya sunabiliyor olsak.

https://www.kickstarter.com/projects/hdretrovision/sega-genesis-and-super-nintendo-component-cables (https://www.kickstarter.com/projects/hdretrovision/sega-genesis-and-super-nintendo-component-cables)

https://shop.hdretrovision.com/collections/accessories/products/component-ypbpr-to-hdmi-passthrough-prototype?variant=29764369347 (https://shop.hdretrovision.com/collections/accessories/products/component-ypbpr-to-hdmi-passthrough-prototype?variant=29764369347)

Bu kickstarter projesi $40.000 üzerinde toplamış. İşte o zaman ticari olarak görüp işe daha profesyonelce yaklaşılabilir.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: i_r_on üzerinde Mart 16, 2017, 23:12:10 ÖS
Indiegogo Türkiyeyi destekliyor sanırım. Ödeme yapısını bilmiyorum ancak Paypal'i de herhalde bir yolunu bulup aktif etme imkanı oluyor.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: zanpinoz üzerinde Mart 17, 2017, 00:16:50 ÖÖ
Kamu bankalarımız alipay, paypal a benzer güçlü bir yapı oluştursa keşke..


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 20, 2017, 23:58:31 ÖS
Bugün biraz boş vaktim oldu, programlayıcı için kutu bağabında 3D basılabilir birşeyler karaladım. Tabi 3D baskı ile renderlar arasında dağlar kadar fark olacaktır ama benim hoşuma gitti. Siz ne diyorsunuz?

(http://i.hizliresim.com/ZZYE9a.jpg) (http://hizliresim.com/ZZYE9a)

(http://i.hizliresim.com/LyQnbj.jpg) (http://hizliresim.com/LyQnbj)

(http://i.hizliresim.com/P0QrD5.jpg) (http://hizliresim.com/P0QrD5)

(http://i.hizliresim.com/R0QPDR.jpg) (http://hizliresim.com/R0QPDR)

NOT: Bu arada 50 adet programlayıcı ve 50+ kartuş için PCB ve malzeme siparişlerini açmak üzereyim, son kontrolleri yapıyorum. Bunun yanında sevgili ilkerficilar'ın kartuşları programlayıcı olmadan C64 ile programlamak üzerine düşünceleri var. Ancak kartuşumuzda bir bootswitch yok. Dolayısı ile eğer kartuş programlı değilse C64'e takılı durumda boot etmek mümkün değil. Boot edilemeyeceği için de C64 ile programlamak çok olası değil.

Ancak haftasonu bu konu üzerine biraz kafa yordum. Entegrelerden birini değiştirmek ve kartuş şemasının bir miktar değiştirmeyi göze alabilirsek bir boot switch eklemek mümkün. Bu durumda EasyFlash'a biraz daha yaklaşmış oluyoruz. Aslında bu çok tercih ettiğim birşey olmasa da (Projenin sonunda bir easyflash clone'u olmasını hiç istemem.) yapılabilir ve maliyeti arttırmıyor.

Yeni şema aşağıdaki gibi. Bu şekilde bir bootswitch eklemek mümkün olabiliyor.

(http://i.hizliresim.com/LyQnN0.jpg) (http://hizliresim.com/LyQnN0)

Şemada NOR kapısının boş ucu boot switche bağlanacak. Bu sayede eğer kullanıcı tercih ederse boot switch ile kartuş takılı iken BASIC'e boot edebilecek. Ancak C64 üzerinde koşan ilgili yazılım $DE02 adresini set ederek kartuşa ulaşabilecek ve gerekiyor ise programlayabilecek.

Aynı zamanda aslında kartuş üzerinde bulanan toplam 32K static RAM'in sadece 256 Byte'ı kullanıma sunulmuştu. Çünkü zaten bunu sadece easyflash uyumluluğu için eklemiştik. Şemada ufak bir değişiklik ile $DE02 registerinde kullanılmayan iki biti RAM page register olarak tanımladım. Bu sayede kartuş üzerindeki RAM'in 1KB kadarını C64 kullanımına sunmak mümkün oldu. (İhtiyacı olan olursa diye.)

Yukarıdaki iki yenilik tamamen teorik ve henüz denenmedi. Sanıyorum yakın gelecekte bir megaOne2 projesi gündeme gelebilir... :)

Şimdilik iyi geceler...Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wolfiem üzerinde Mart 21, 2017, 00:52:07 ÖÖ
Elinize sağlık üstat... megaOne2 için şimdiden listeye yazın beni.. Birinç :D

3D baskı alıp görmek için kartuş kutusunun STL dosyasını paylaşabilir misiniz?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Mart 21, 2017, 00:53:00 ÖÖ
Maşallah.. Kalıbı bile hazırlamışsın... Bence oldukça güzel.. Ama şu ince çizgiler 3D Printerda sorun çıkarabilir mi? Nasıl olur acaba?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 21, 2017, 11:18:20 ÖÖ
stl dosyalarını tabiki paylaşırım, ama henüz denemedim, bugün basmayı deneyeceğim. Eğer kartın oturmasında vb bir sıkıntı yok ise akşam paylaşırım.

LW3D, aslında o ince çizgileri tam da dediğin sebep yüzünden ekledim. 3D printer son kat dümdüz olduğunda çok hoş bir görüntü vermiyor. Çünkü kafa zaten ince çizgiler ile örüyor o katı. Ben de o görüntüyü çok sevmiyorum. Bu çizgileri sadece kamufulaj amaçlı ekledim. Teorime göre bu sayede son katı atarken yatay çizgiler çizmek üzere hareket edecek kafa. Ben de ilk kez deneyeceğim bakalım nasıl olacak...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 21, 2017, 14:20:50 ÖS
İlk baskıyı yaptım. Bence çizgiler güzel oldu, düşündüğüm gibi baskı izlerini kamufule etti. Ancak One logosunun üzeri düz olduğu için orada izler kaldı. Ona da bir ayar çekeceğim.

(http://i.hizliresim.com/4P09N7.jpg) (http://hizliresim.com/4P09N7)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: byeni üzerinde Mart 21, 2017, 14:28:04 ÖS
Gayet güzel gözüküyor, tebrikler.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: izmirmaster üzerinde Mart 21, 2017, 14:32:12 ÖS
İç açıcı harika  bir kartuş olmuş hocam ellerine sağlık, o kadar kusur kadı kızındada olur demişler hocam sorun olmaz


İlk baskıyı yaptım. Bence çizgiler güzel oldu, düşündüğüm gibi baskı izlerini kamufule etti. Ancak One logosunun üzeri düz olduğu için orada izler kaldı. Ona da bir ayar çekeceğim.

(http://i.hizliresim.com/4P09N7.jpg) (http://hizliresim.com/4P09N7)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ibeser (Ayak Takımı) üzerinde Mart 21, 2017, 14:39:12 ÖS
İlk baskıyı yaptım. Bence çizgiler güzel oldu, düşündüğüm gibi baskı izlerini kamufule etti. Ancak One logosunun üzeri düz olduğu için orada izler kaldı. Ona da bir ayar çekeceğim.
Çok başarılı olmuş. Eline sağlık.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Mart 21, 2017, 15:30:03 ÖS
Harika görünüyor


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ateskd üzerinde Mart 21, 2017, 15:52:43 ÖS
Üstat ellerine sağlık süper olmuş.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: onursapci üzerinde Mart 21, 2017, 15:58:28 ÖS
ellerine sağlık . ben çok yeteneksizmişim :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: hekimoglu78 üzerinde Mart 21, 2017, 16:35:04 ÖS
Mega One'ın "O" su bende nedense bunu çağrıştırıyor.. :) Algıda seçicilik mi desem nedir?

(http://i.hizliresim.com/gqXvpN.jpg) (http://hizliresim.com/gqXvpN)

(http://i.hizliresim.com/4P09N7.jpg) (http://hizliresim.com/4P09N7)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 22, 2017, 20:50:55 ÖS
Logo'nun üzerindeki düz yüzeyi, sadece kontur çizmek sureti ile ekarte ettim. Bence böyle güzel oldu, en azından içime sindi...

(http://i.hizliresim.com/ld30pb.jpg) (http://hizliresim.com/ld30pb)

@hekimoglu78, haklısın hakikaten çok benziyor. Ben logo vb için çok uğraşmıyorum, bilgisayarda yüklü olan fontlar ile bir kaç deneme yapıp gözüme güzel geleni seçiyorum aslında. Muhtemelen çıkış noktaları aynı font ya da bu fontun çıkış noktası bu... :)

@wolfiem, STL dosyalarını ekliyorum. Belki kafama eserse bir kaç düzeltme daha yapabilirim ama bu hali de gayet yeterli bence. Bugün bir kaç farklı renkte filament sipariş ettim, gri beyaz siyah vb de basacağım bakalım nasıl olacaklar...
Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Mart 22, 2017, 20:56:38 ÖS
Bu da çok güzel ama harflerin içi dolu daha güzel duruyordu bence.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 22, 2017, 21:00:57 ÖS
Evet ama içini doldurmaya çalışırken kalan o düzensiz boşluklar da beni çok irite ediyordu. Takıntılıyım biraz.

Bir 3D tasarımı baskıya göndermeden önce slicer denen bir yazılımdan geçirmek gerekiyor. Bu yazılım katman katman makinenin kafasının yapması gereken hareketleri vb hesaplayıp gcode oluşturuyor. Benim kullandığım yazılım cura adında ücretsiz bir yazılım. Aslında daha kaliteli bir slicer ile belki daha kaliteli bir sonuç alınabilir.
 


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Mart 22, 2017, 21:05:58 ÖS
https://all3dp.com/best-3d-slicer-software-3d-printer/

Siz muhakkak araştırmışsınızdır ama yukarıdaki sitede slicer programları incelenmiş, 16 tane kadar.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 22, 2017, 21:08:23 ÖS
Bildiğim kadarıyla en iyi Simplify3D ama aynı zamanda en pahalısı. Hobi için 150 USD verilmez... :/


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wolfiem üzerinde Mart 22, 2017, 23:28:36 ÖS
Elinize sağlık, teşekkür ederim. Yarın ofise gidince baskı alacağım.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Mart 22, 2017, 23:37:46 ÖS
Eline sağlık..Bence de çizgiler çok akıllıca olmuş...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: witchdoktor üzerinde Mart 23, 2017, 11:10:56 ÖÖ
Son olarak şunu merak ediyorum; kartuş kutusu da sipariş edebilecek miyiz yoksa herkes 3D çizimlerden faydalanarak kendi başının çaresine mi bakacak?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Agony üzerinde Mart 23, 2017, 11:20:45 ÖÖ
Harika olmuş. Elinize sağlık. Commodore'un meşhur olduğu yıllarda bu tip cihazlar yapabilseydik, şimdiye ne olurduk acep? :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 23, 2017, 16:04:13 ÖS
@witchdoktor, aslen bu kartuş kutusu değil programcı kutusu ama kartuş için de bir kutu çizme planım var. ;)

Bu ürünlerin ikisi de kutusuz da kullanılabiliyor ve bir sakıncası da yok. Benim elimdeki printer daha çok hobi amaçlı olduğundan bu adetlerde baskı yapma şansım yok. Zaten örneğin bu kutuyu üst ve alt kısmı toplam 4.5 saatte basabiliyorum ve ham maddesi PLA. Yani yüksek sıcaklığa çok uygun değil. ABS basacak olursam daha da uzun sürecektir. İstenilen adetlerde bunu basabilmem pek mümkün görünmüyor.

Eğer adetli bir istek olursa belki bu konuda profesyonel olarak bu işi yapan firmalardan bir teklif isteriz. Topluca bastırabiliriz. Bu konuda yardımcı olabilecek ya da bu işi takip edebilecek biri varsa sevinirim. Benim pek tanıdığım ve çevrem yok bu konuda.

Bu arada gri filament ile bir baskı daha aldım. Bence iyi oldu.

(http://i.hizliresim.com/oj0jgX.jpg) (http://hizliresim.com/oj0jgX)

@Agony, şimdiye ne olurduk bilmem belki de çok birşey değişmezdi. Ama gerçekten bir yirmi sene önce bu işlere vakit ayırabiliyor olmayı çok isterdim. C64, Amiga derken PC kopardı beni bu dünyadan. Yıllar sonra özlemle döndüm ama hakikaten biraz geç olmuş... :D
Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wolfiem üzerinde Mart 23, 2017, 16:25:23 ÖS
Ben en çok turuncu olanı beğendim :)

Fotoları karşılaştırınca görülüyor ki benimkinin baskısı kalite olarak daha düşük. Mesela kartuşun takıldığı delik kısmında sarkma yaptı. Bir de yatay çizgiler bazı yerlerde bozulmuş. Ha, kullanılmayacak kadar kötü değil ama kartuşlar ve programlayıcılar geldiğinde daha kaliteli bir baskı daha almayı deneyeceğim..

Tekrar eline sağlık üstat, elimde programlayıcı kutusu olunca sabırsızlığım bir kat daha arttı :D

Edit: Beyaz PLA kullanarak baskı aldım.

(http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?action=dlattach;topic=11933.0;attach=20107)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Feanor üzerinde Mart 23, 2017, 16:48:40 ÖS
Ben de bir adet kartus ile bir adet programlayici icin listeye girmek isterim.. tesekkurler.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 23, 2017, 17:11:09 ÖS
Wolfiem, desteksiz mi bastin? Ben ici full destekli basiyorum.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wolfiem üzerinde Mart 23, 2017, 17:20:44 ÖS
Evet üstat, küçük bir alan nasılsa diye desteksiz bastım ama sarktı :) İkinci baskıya inşallah...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 23, 2017, 17:31:55 ÖS
Benim baskıdan sonraki destekler bunlar. Rotasyon olarak aynen görüldüğü şekilde alttan destekli basıyorum, dik vb değil yani. Dolayısı ile çizgiler üst katmanda kaldığından güzel çıkıyor. Dediğim gibi basma hızı düşük. 50mm/sn ile basıyorum. Üst kapak 3.5 saat, alt kapak yaklaşık 1.5 saat sürüyor...

(http://i.hizliresim.com/DPBdqz.jpg) (http://hizliresim.com/DPBdqz)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wolfiem üzerinde Mart 23, 2017, 17:59:17 ÖS
Ben dosya geldiği gibi dik bir şekilde bastım :D
Tam süre tutmadım ama üst kapak 3 saat civarı, alt kapak ise 1 saat civarı sürdü sanırım.

Arka kapağı da takınca kutu artık göreve hazır :)

(http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?action=dlattach;topic=11933.0;attach=20112)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: eins üzerinde Mart 31, 2017, 16:12:52 ÖS
Proje hakkındaki son gelişmeler:

Sonunda megaOne kartuş için içime sinen ve 3D basılabilir bir kutu tasarlayabildim. Malesef hedef 3D baskı olunca, enjeksiyon kalıptan çıkacakmış gibi çalışamıyorsunuz. Yaptığınız tırnaklar tam oturmuyor, ince yerler doğru düzgün ve sağlam çıkmıyor, düz yüzekler problemli oluyor vb... Hatta hatta farklı renkte baskmak için filament değiştirdiğinizde bile bazı ince ayarlar sorun çıkartmaya başlayabiliyor.

Ben kartuşu yaparken olabildiğince küçük ve sevimli olmasını hedeflemiştim. Kasayı yaparken de aynı felsefeden uzaklaşmak istemedim. Bu sebeple kasanın alt ve üst kısımlarını kartuş üzerinde de bulunan icomp standart 3mm vida deliği ile tutturmayı düşündüm. Bunun haricinde başka vida atacak bir yer yoktu. Çok zorlayarak C64 konnektörünün sağına ve soluna da birer vida eklemek mümkün olabilirdi ama bu durumda kasanın genişliği gereksiz artacaktı. Bunu istemedim.

Esasen tek vida ile iki parçayı tutturmak için tırnak benzeri bir yapı gerekiyor. Ama ne kadar uğraştıysam da tırnaklı yapılardan, boyut olarak çok abartmadıkça 3D baskıda efektif ve kabul edilebilir sonuçlar alamadım. Sonunda aşağıdaki çizimlerde görüleceği üzere, bir vida + uzun bir dil ile çözüme ulaşabildim. Bu arada bu tasarımı finalize edene kadar 15-20 farklı tasarım ve baskı almışımdır.

Bu kasanın üst kısmının alttan görünüşü:
(http://i.hizliresim.com/1LGBRB.jpg) (http://hizliresim.com/1LGBRB)

Buraya kartuş giriyor, konnektör kısmı öndeki yarıktan dışarı çıkıyor.

Bu da alt kapak:
(http://i.hizliresim.com/R0ONqY.jpg) (http://hizliresim.com/R0ONqY)

Kartuş girdikten sonra, alt kapak buraya sokuluyor ve vida ile 3 parça birbirlerine sabitleniyor.

Montajlı hali:
(http://i.hizliresim.com/1LGBXB.jpg) (http://hizliresim.com/1LGBXB)

Üstten görünüş:
(http://i.hizliresim.com/7qyd4l.jpg) (http://hizliresim.com/7qyd4l)

megaOne logosunu 3D olarak basmaya çalıştığımda hiç sevimli sonuçlar alamadım. Malesef bu ev tipi yazıcılar ile ince tasarımlar kaliteli sonuç vermiyor. Bu sebeple logo koymaktan vazgeçtim. Bunun yerine genişce bir etiket alanı bıraktım. Bu alan kartuşun sırt kısmına kıvrılarak devam ediyor.

Tabi bir kaç örnek etiket tasarlamadan olmazdı :) :
(http://i.hizliresim.com/qbJpoB.jpg) (http://hizliresim.com/qbJpoB)

Baskı sonrası bir kaç foto:
(http://i.hizliresim.com/gq9p7Z.jpg) (http://hizliresim.com/gq9p7Z)

Bu tasarıma gelene kadar çok fazla sayıda deneme yaptım demiştim. Bir çoğunu attım ama atmadıklarımdan bazıları bunlar: :)

(http://i.hizliresim.com/yEz9dM.jpg) (http://hizliresim.com/yEz9dM)

Şimdiden söz vermiyorum ama programlayıcı için olmasa bile kartuş kasalarından bir ihtimal sınırlı adetli olmak koşuluyla isteyenlere 3D basabilirim. Bunun için önce kartuşları üretelim sonra açıklama yaparım.

Proje üretimi ile ilgili olarak, PCB, Flash ve RAM haricindeki parçaları TR'den tedarik edebiliyoruz. Ancak diğer parçaların yüksek adetli sipariş edilecek olması sebebi ile alternatif arayışlarım sürüyor. Flash ve RAM için digikey üzerinden KDV + gümrük vergisini ödeyerek satınalma yapabilmek için teklif istedim. Sanıyorum önümüzdeki hafta durum netleşecek ve adetli siparişi geçmiş olacağım.

Görüşmek üzere...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: LW3D üzerinde Mart 31, 2017, 16:20:50 ÖS
Bence çok güzel...etiket bile hazırlamışsın...Uğraşmışsın..Ellerine sağlık.Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mart 31, 2017, 16:25:51 ÖS
Çok güzel görünüyor, yine büyük emek ve ustalık içeriyor. :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: wolfiem üzerinde Mart 31, 2017, 16:45:13 ÖS
Elinize sağlık. Ben sağ alttan ikinci megaOne logolu baskıyı beğendim en çok. Turuncu olmasının etkisi de olabilir :D


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: byeni üzerinde Mart 31, 2017, 16:46:06 ÖS
@delimawi, kartuş gibi, kasası da büyük emeklerin sonucu hayata geçmiş, ellerine, emeğine sağlık.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: WildLord üzerinde Mart 31, 2017, 16:49:34 ÖS
Turuncu olanı ben de çok beğendim, ellerinize sağlık.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: cdemir üzerinde Mart 31, 2017, 16:57:40 ÖS
Süper görünüyorlar. Hele etiketli olan Prince; 
Bir oyun firması tarafından yapılıp, satışa sunulmuş gibi profesyonel görünüyor.. :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Agony üzerinde Mart 31, 2017, 17:38:51 ÖS
Turuncu olan cidden güzel durmuş. Çok profesyoneller.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Decypher üzerinde Mart 31, 2017, 20:22:59 ÖS
Sağ alttaki gömme MegaOne logolu çalışma gerçekten çok güzel olmuş yalnız :)


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: leventp üzerinde Mayıs 03, 2017, 15:53:37 ÖS
Foruma çok çok nadir bakabiliyorum. Kartuşun kutusu çok güzel olmuş bence. Geniş etiket alanı iyi fikir. Verebileceğim bir destek olursa haberim olsun. Ödeme yapma zamanı gelince de beni bir dürtebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler, sevgiler, LP


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Geos üzerinde Mayıs 03, 2017, 20:32:17 ÖS
Bencede çok güzel olmuş eline sağlık


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: Gokhan Ozkan üzerinde Mayıs 04, 2017, 08:22:38 ÖÖ
Güzel çalışma olmuş. Tebrikler.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: zanpinoz üzerinde Mayıs 04, 2017, 10:51:36 ÖÖ
@deiimawi birçok kişinin bir araya gelip yapabileceği işleri

tek başınıza en mükemmel şekilde hallediyorsunuz

çok güzel bilgi birikimi ve tecrübeniz var

elinize sağlık MaşaAllah.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: arnavutrafet üzerinde Haziran 09, 2017, 11:57:09 ÖÖ
megaOne Kartuş ve Programlayıcı ÖnSipariş Listesi

1. zanpinoz (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
2. KNG (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
3. arnavutrafet (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
4. "jacknife" (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
5. kirkoryan(Özgür Dereli) (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
6. mrmojorisin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
7. Jester (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
8. i_r_on (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
9. LW3D (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
10. WildLord (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
11. Decypher (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
12. toddler (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
13. wolfiem (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
14. savagery (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
15. byeni (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
16. oguzog (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
17. Agony (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
18. 2019 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
19. Zer0 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
20. yinemibamya (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
21. juda (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
22. witchdoktor (3 megaOne, 1 Programlayıcı)
23. perpetual_007 (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
24. solti (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
25. Psygnosisx (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
26. tanaydin (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
27. hades (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
28. hekimoglu78 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
29. agokhan (2 megaOne, 2 Programlayıcı)
30. AmigaMan (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
31. gameretro (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
32. Geos (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
33. wizofwor (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
34. POLAT27 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
35. Tesellum (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
36. leventp (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
37. ateskd (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
38. izmirmaster (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
39. emintolga (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
40. ayateknik (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
41. deksar (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
42. Aykiri1 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
43. cihangirabi (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
44. Metallic (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
45. g 600 (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
46. arkas (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
47. amiga.os (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
48. ibo1973 (2 megaOne, 1 Programlayıcı)
49. selimgokhunavci (1 megaOne, 1 Programlayıcı)
50. Voltron (1 megaOne, 1 Programlayıcı)

Arkadaşlar, ön sipariş listesi amacına ulaştı sanıyorum. PCB siparişleri 20,50,100,200 vb. şeklinde olabiliyor. Bu durumda üretim 100'lük olacak. Dolayısı ile şimdilik gerçek sipariş listesine kadar acele etmeye gerek yok.

Ha biri sonradan gelipte 20 tane, 50 tane istiyorum diyecek ise şimdiden haber vermesi iyi olur tabiki... ;)

Bu arada HDMI64'den beklentileri yükletiyorsunuz. Korkmaya başladım, sonuçta sadece görüntüyü HDMI formatına çeviriyor, bir de ek olarak scanline effect özelliği var.Merakla bekliyoruz...


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: fort_apocalypse üzerinde Eylül 16, 2019, 04:59:03 ÖÖ
Harika bir projeymiş.
Bu proje sonuçlandı mı, akıbeti noldu?


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: ibo1973 üzerinde Eylül 16, 2019, 12:11:26 ÖS
çok güzel bir proje imkan olsada almak mümkün olsa keşke.


Konu Başlığı: Ynt: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Gönderen: leventp üzerinde Nisan 08, 2021, 02:38:34 ÖÖ
Bu projenin akıbeti ne oldu? Sevgilerle, LP