commodore.gen.tr

Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları => Oyun Konsolları => Konuyu başlatan: Zen üzerinde Ekim 30, 2008, 16:34:13 ÖSKonu Başlığı: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: Zen üzerinde Ekim 30, 2008, 16:34:13 ÖS
Alıntı
Oyun geliştiricileri için müjdeli haber! Kiev'deki oyun geliştiricileri fuarı Casual Connect'te Sony Europa'dan Georg Bain, PlayStation 2'nin artık açık platform olduğunu duyurdu.

Bu, geliştirilen oyunların bundan böyle yayımından önce Sony tarafından kontrol edilmesi mecburiyetinin kalktığı manasına geliyor. Bu hamlenin ardındaki fikir geliştiricilere oyunlarını daha ucuza geliştirme imkanı tanımak. Böylelikle stüdyoların mali riski azalıp, potansiyel güçlü fikirler gerçeğe dönüştürülebilecek.

Bu durum Brain'e göre her şeyden önce yetersizlikleri sebebiyle enternasyonel pazarda istedikleri şansı yakalayamayan Rus ve Hindistanlı Stüdyoları alakalandırıyor. Bununla birlikte oyun geliştirilmeden önce birkaç bin Euroluk pahalı bir Development Kit (geliştirme seti) satınalınması gerekiyor.

Geleceğin bu sektörde neler getireceği merak konusu oladursun, önümüzde ne gibi güzel ve kreatif oyunların olacağı heyecanı bile insanı sabırsızlandırıyor.

kaynak: merlininkazani.com


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: ozkano üzerinde Ekim 30, 2008, 17:54:14 ÖS
bu şu demek oluyo sony ps2 den kazandğını kazanmış


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: witchdoktor üzerinde Ekim 30, 2008, 19:00:56 ÖS
Bu durum 8/16bit ev bilgisayarlarının 'bedroom programming' (son zamanlarda 'homebrew' diye anılan) ile başlayıp küçük software house'lar ile orijinal fikirler ürettiği döneme benzer bir dönemin PS2'de yaşanmasının da önünü açabilir.

Düşünsenize, aldığınız Xbox360 ve PS3'ün donanımından, satın aldığınız oyunlar dışında doğru dürüst faydalanmıyorsunuz. Adam gibi bir HD medya player olarak bile potansiyellerinin kullanılması çeşitli kilit sistemleriyle engellenmiş. Gel de sinirlenme.


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: LW3D üzerinde Ekim 30, 2008, 19:47:55 ÖS
PS3'ün önünü açmaları lazım...PS3 savunucusu olan ben bile XBOX360 karşısında, PS3'ün düştüğü duruma açıklama getiremiyorum :)


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: nightlord üzerinde Ekim 30, 2008, 20:41:00 ÖS
bu "acik kaynak" demek degil yalniz. Sadece Sony'nin abuk oyun gelistirmeye izin verme mekanizmasini acmislar demek. hala ortada acik kaynak bi kod varmis gibi durmuyor


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: witchdoktor üzerinde Ekim 30, 2008, 22:45:43 ÖS
@nightlord

Söylediğin gibi, Sony piyasaya sürülecek oyunlar için kendi felsefesi ile sıkı bir denetim uyguluyordu. Worms'ün Playstation versiyonunun yayın izni için uzun süre beklendi diye biliyorum (aynı şekilde 2D oyunların piyasaya sürülmesi de istenmiyor sanırım). Nerede kaldı ev bilgisayarı dönemindeki özgürlük...


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: Bakkada üzerinde Ekim 30, 2008, 22:47:33 ÖS
PS3'ün önünü açmaları lazım...PS3 savunucusu olan ben bile XBOX360 karşısında, PS3'ün düştüğü duruma açıklama getiremiyorum :)

Ben demistim demek istiyorum sadece :p
PS3kirama calismalari tam gaz devam etsede prototip kirilmis oynlardan daha ileri gidilemedi.Ne zaman ki sony PS3'un acigini bi sekilde sizdirir o zaman bu PS3'un onu acilir....


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: Arda üzerinde Ekim 31, 2008, 00:34:26 ÖÖ
Sony'den beklemediğim bir hamle. Daha düne kadar ps2 için 3rd party oyun yapanları yakuza kesiyordu, bu şakşak nerden esti böyle... kesin bi pislik var :)


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: Atacan üzerinde Ekim 31, 2008, 08:46:05 ÖÖ
Olabilir :) ben sony güvenmem zaten hiç bir zaman


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: wizofwor üzerinde Ekim 31, 2008, 10:18:17 ÖÖ
Bence de Playstation 2 den ümidi kesmiş. Yeni yentme oyun geliştiricilerini kendi safına çekmek için PS2 platformunu feda ediyor. Alın buyrun siz burda bir süre oynayın. İyi bir şey çıkarsa, eşşek değilsiniz ya, PS3'e port edersiniz demeye getiriyor.


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: coze üzerinde Ekim 31, 2008, 11:23:57 ÖÖ
Guzel bir hamle. ama bazi arkadaslardaki negatif elektriklenmeyi anlamadim. Evet adamlar unumuzu eledik, elegimizi astik, haydi takilin gencler diyorlar ama bunda kotu olan ne ? (ki benim gibi bir Sony dusmani bunu soyluyor)

E tabi su development kitleride web uzerinden bedava dagitsalar o zaman gercekten tadindan yenmez bir olay olurdu ama bunada sukur tabi (development kit korsan edinilebiliyor mu acaba ?)


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: LW3D üzerinde Ekim 31, 2008, 12:14:04 ÖS
Sony PS2'yi gözden çıkardı diye düşünen arkadaşlara birde Ekim ayında haftalık (6-12 Ekim) şu satış tablosuna bakmalarını öneririm :)

    * Nintendo DS Lite: 31,914
    * Playstation Portable: 23,901
    * Nintendo Wii: 22,877
    * Xbox 360: 7,763
    * Playstation 2: 6,982
    * Playstation 3: 5,734

Sony çıkartabildiği kadar yağ çıkartmaya çalışıyor... PS3 için oyun geliştirmenin zor olacağını hep söylemiştik...Bunun sıkıntısı yaşanıyor... Linux kısmına Grafik işlemciye tam erişim vermedikleri için, Linux tarafıda adam gibi çalışmıyor. Teoride hala çok iyi sistem... Herşey Sony'e bakıyor.. PS2'deki bu açılımı, PS3'e de getirmeliler...

Not: bir arkadaşım internetten indirdiği HD filmleri izlemek için PS3'ü medyaplayer olarak kullandığını söyledi. Bu önceden pek mümkün değildi :) Bunun bile sorunlu olması, böyle bir sistemde ne kadar üzücü bir durum...


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: Atacan üzerinde Ekim 31, 2008, 13:55:12 ÖS
Sony olaya çok fazla ticari bakıyor. tamam kimse zevk için bu işi yapmıyor tabiki para kazanacak ama diyor ki ya herşeyin sony olsun ya hiç birşeyin. ben neden sony memory stick kullanmak zorundayım? neden sd mmc gibi standartları yok? bu yüzden Sony sevmiyorum sevmeyecegim. işinde çok iyi olabilir. harika şeyler yapıyor olabilir. ama mutlaka alternatifleri var (ps) için degil tüm sony ürünleri için konuşuyorum cep telefonları digital fotograf makinaları vs.


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: max.damage üzerinde Ekim 31, 2008, 15:32:53 ÖS
 Linux kit sinirli hafizadan  dolayi citlemelik cekirdek gibi bir sey.Olmasa da olurmus hani.Sony kontrolu bir miktar gevsetti diye de sanmiyorum milletin bu cok efor gerektiren mimari icin fark yaratacak kalitede oyun gelistirecegini,yeni konsollar varkan.

 Diger taraftan kizil hacin bir kolu olmak maksadi ile kurulmus bir sirket degil sony,degil mi ? Ticari bir kurulus,yani amaci ticari kazanc saglamak.
Akil almaz ama gercek,adamlar para kazanmak icin sirket kurmuslar :D Bir de utanmadan her hamlelerini buna gore yapiyorlar.Zaten babsini'da sevmezdim.Niye ? Cunku ole iste.Acaba diyorum,bu bakis acisi turklere ozel bir sey mi,cok duygusal bir milletmiyiz ?


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: LW3D üzerinde Ekim 31, 2008, 18:55:59 ÖS
Tabii ki kar elde etmek amacı...Buna şüphe yok... Etmesin diyende yok... Ama şu anda japonyada bile XBOX360, Sony'den fazla satarken, PS3'den daha fazlasını talep etmenin, çok mantıksız olmadığını düşünüyorum. Burası Türkiye...ama yazdığımız forum cgtr... yani ...


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: witchdoktor üzerinde Kasım 01, 2008, 01:13:32 ÖÖ
Türkiye'de bir oyun makinesinin olması gereken azami fiyatı 400-500YTL, oyunlarınsa 20-30YTL'dir. Nokta.

@LW3D
Gerek PS3, gerekse X360, artık 'scene standardı' diyebileceğimiz x264'le kodlanmış, AC3 veya DTS ses içeren, MKV container'inde (veya nadiren AVI container'i) yer alan HD videoları ve srt/sub/idx&sub gibi yaygın altyazı formatlarını malesef konversiyon yapmadan gösteremiyor. İşte bu noktada küfür serbest...


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: imgqtr üzerinde Kasım 01, 2008, 01:23:02 ÖÖ
@witchdoktor

Son tümcene aynen katılıyorum üstad. Henüz bir konsol sahibi değilim ama bu kadar işlemci gücünün en azından avi-mkv oynatıcı olarak rahat rahat kullanılabilmesi lazım. Ama arkadaşlar bu işe pek sıcak bakmıyorlar :(


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: Arda üzerinde Kasım 01, 2008, 14:58:02 ÖS
Belki marketing stratejisi açısından bir PC'den ayırmak istiyorlardır ps3'ü. "BlueRay'inizi oynatıyor işte, gidin alın kardeşim. ama bu windows değil, öyle istiyorsanız Vaio alın."

Xbox bu söylediklerinizin hepsini yapıyor, iyi bir media center, HD oynatamasa da, dünya kadar oyunu var, ama bir konsol tadı yok. Biri PC'yi bir kutuya sokmuş gibi. Oyunlarının neredeyse tamamı zaten PC'de de mevcut. Hey, şuna bakın, oyunların grafikleri PC'dekilerin de aynı. Ha? NV-Geforce3 mü varmış içinde?

Playstation kendini pc'den uzak tutmak için elinden geleni yapıyor bence. Çok da iyi yapıyor. Nintendo'nun başarısı wii ile tamamen benzersiz bir "eğlence makinesi" yaratmasından geliyorsa, Sony ps3 ile bir PC klonu kimliğine girmek istememesi doğal. Güçlü bir oyun makinesi olarak kalmak istiyor. Sanırım ilerleyen yıllarda satışları düşeceğine, artacaktır.

Benim bir konsoldan beklentim PC'de olan oyunları televizyona takıp oynamak değil, tam tersi, konsola özgü, pc'nin yapamadığı şeyleri ortaya koyabilmesi. Yalnızca oyun için tasarlanmış, oyunculara göre ayarlanmış bir makine. Fazlasını da istemiyorum eksiğini de.


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: LW3D üzerinde Kasım 01, 2008, 15:30:27 ÖS
Ben PS3'ün evin ortasına yerleşecek bir multimedya canavarı olma ihtimalini önemsiyordum. Hem bilgisayar, hem Bluray player, hem de çok iyi bir oyun konsolu. PS3'e özel oyunlar zaten oyun açısından bilgisayardan ayrılmasını sağlar. Ama Bilgisayar ile rekabet edeceksen, bence bilgisayardan uzaklaşmak yerine, o imkanlarıda sunmak önemlidir. XBOX'da HD olmasına o zaman gülenler, şimdi oyun konsollarına bu tür imkanları yerleştiriyor... Bir oyun konsoluyla, internete bağlanmak, ufak tefek multimedya işlemleri gerçekleştirmek (video kesmek biçmek, izlemek, fotoğrafları düzenlemek vs.) yapılması bence garipsenmemeli, hatta bu kadar güç ve imkan varken, bunları yapmak için ayrıca bilgisayara sahip olmakta anlamsız.

PS3 başarılı olmak için bence geç kaldı, ama bu başarısız bir cihaz anlamına gelmiyor. PC özellikleri tam, exclusive ve çeşitli oyunlarla ayakta olan bir cihaz, Bluray'e de sahip olduktan sonra, başarılı olmalı (olur)... PS3'de şu anda eksikliği ençok duyulan oyun kısmı... Development zorluğu eskiden beri hep sorun...Birde PC kısmının yetersizliği, buna eklenince, koskoca makina, kullanılamayan özellikleriyle ortada yatıyor.
Önümüzdeki yıl, bir sonraki nesil konsollar duyurulursa, dedikoduları çıkarsa şaşırmam! XBOX360'da Wii'de şu ana kadar çok başarılı gittiler...PS3 bayağ geride görünüyor...Onları yakalaması, geçmesi için çok daha fazla zamana ihtiyacı var...Ama bu neslin o kadar zamanı varmı tartışılır :)


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: Arda üzerinde Kasım 01, 2008, 16:15:25 ÖS
...Ama bu neslin o kadar zamanı varmı tartışılır :)
Evet bu da merak konusu... Benim tahminim sonraki nesilde cüssede küçülmeye gidilecek, güç ise bu nesil kadar önemsenmeyecek. Özellikle wii'nin başarısından sonra alternatif oyun gereçleri eklenebilir konsollara. Belki joystickler geri döner... 80'ler bile geri dönebilir!!!

Alıntı
Bir oyun konsoluyla, internete bağlanmak, ufak tefek multimedya işlemleri gerçekleştirmek (video kesmek biçmek, izlemek, fotoğrafları düzenlemek vs.) yapılması bence garipsenmemeli, hatta bu kadar güç ve imkan varken, bunları yapmak için ayrıca bilgisayara sahip olmakta anlamsız.

Bence, bilgisayar ile konsol arasında çok ciddi bir ayrım var ki,  konsollar tek tip üretiliyor ve bekliyor, bilgisayarlar ise süreklilik içeriyor. PC için yazılan bir program jenerasyonlar boyunca çalışmaya devam ederken, konsol için yazılan bir program ancak emülasyonla bir sonraki jenerasyona aktarılıyor. Bu da konsolun bir kişisel bilgisayar olarak kullanımına alçak bir bent çekiyor. Yani düşünün, XBMC'yi ps3'e port edecek gönüllü ordusu aylarca çalıştıktan sonra çıkan ürünü ilerletme şansları yok (Xbox daki gibi). Yeni çıkan teknolojilere PC'ler kolayca ayak uydurur iken (örneğin işlemci ve ram güncellemesi ile, ya da güncellemeyi bırakın, ucuza yepyeni bir pc toplayıveriyoruz ve eski yazılımlarımızı kullanmaya devam ediyoruz), konsollar çakılı kalıyor ve Xbox topu topu 2 yıl içinde tamamen işe yaramaz bir çöp haline geliveriyor (Xbox ile standard 720x380 çözünürlükte h264 avi oynatamadım bir türlü, işlemci gücü yetersiz). Konsolların daha doğarken öldüklerini düşünüyorum. Belkide bu kısa ömür yüzünden sadece yapmak için tasarlandıkları şeyi *resmi* olarak yapıyorlar. Fazlası için gereken yatırım yapılmıyor.

Bu bahsettiğin işleri kolayca yapacak bir aygıtın maliyeti çok daha ucuz ve sony için çok daha karlıdır eminim. Sony hem iyi bir pc hem iyi bir oyun bilgisayarını aynı kasaya koyacak bir firma değil.


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: witchdoktor üzerinde Kasım 01, 2008, 16:23:26 ÖS
Xbox bu söylediklerinizin hepsini yapıyor, iyi bir media center, HD oynatamasa da, dünya kadar oyunu var, ama bir konsol tadı yok. Biri PC'yi bir kutuya sokmuş gibi. Oyunlarının neredeyse tamamı zaten PC'de de mevcut. Hey, şuna bakın, oyunların grafikleri PC'dekilerin de aynı. Ha? NV-Geforce3 mü varmış içinde?

Playstation kendini pc'den uzak tutmak için elinden geleni yapıyor bence. Çok da iyi yapıyor. Nintendo'nun başarısı wii ile tamamen benzersiz bir "eğlence makinesi" yaratmasından geliyorsa, Sony ps3 ile bir PC klonu kimliğine girmek istememesi doğal. Güçlü bir oyun makinesi olarak kalmak istiyor. Sanırım ilerleyen yıllarda satışları düşeceğine, artacaktır.

Benim bir konsoldan beklentim PC'de olan oyunları televizyona takıp oynamak değil, tam tersi, konsola özgü, pc'nin yapamadığı şeyleri ortaya koyabilmesi. Yalnızca oyun için tasarlanmış, oyunculara göre ayarlanmış bir makine. Fazlasını da istemiyorum eksiğini de.

Tamam da bu söylediklerin hemen hemen hiçbiri Xbox360 için geçerli değil. Oyunculuk dünyasına ciddi anlamda yön veren (online gaming, achievements, gamerscore vb vb), Sony kadar ciddi iddialarda bulunmadan en azından PS3 kadar güçlü bir cihaz oldu. Ama MS bu cihazda 'beleş content' (veya 'kişisel içerik' de denebilir) oynatılmasını istemiyor, ben neye izin verirsem onu yapabilirsiniz diyor. İşte canımızı sıkan nokta da bu.


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: LW3D üzerinde Kasım 01, 2008, 18:18:07 ÖS
@arda, PS3'ü ne olarak algılayıp, nereye oturttuğumuza göre söylediklerin anlamlı ya da anlamsız kalabilir. Sony'nin PS3'ü konumlandırmak istediği yer kafamızdaki oyun konsolu olmayabilir ki, bende hep oyun konsolu olarak düşünmedim. İşletim sistemi kurulmasından (yasal ve Sony izinli olarak), Sony'nin açıklamalarına kadar hiçbir zaman PS3 için oyun konsolu demediler. Ayrıca Sony'nin kullandığı cell'in bir sonraki jenerasyonda aynen devam etmesi en azından geriye uyumluluk sağlaması söz konusu olursa (iddia edilende bu), PS3 ile başlayan yeni Sony cihazlarının devamlılığı sağlanır. XMBC'yi yazanlar PS4'de de yollarını bulabilirler. (Bu haliyle kimse XMBC yazmaz, yazamaz :)

Alıntı
Bu bahsettiğin işleri kolayca yapacak bir aygıtın maliyeti çok daha ucuz ve sony için çok daha karlıdır eminim.

Bluray player, bilgisayar ve üst seviye oyun...Bunu sunacak ve PS3 fiyatında bir cihaz bir araya getirmek Sony için bile zor :) ya da çok araştırmadım... Sony oyun satışından kazanmak istediğinden bütün bunlar PS3'ün başına geliyor. Cihazdan pek kazandıklarını sanmıyorum (en azından öyle hesaplanıyordu) Cihazdan para kazanmak istese ya da böyle bir niyeti olsa, şu anda hepimizde birer PS3 vardı (kanımca).


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: coze üzerinde Kasım 02, 2008, 12:26:41 ÖS
Oyun konsolu piyasasında cihaz satışından gelir elde edilmez zaten. Oyunlardan edilir, ki cihaz uygun bir fiyata satılıp piyasada yaygınlaşsın. Sony PS3'ü kar ederek satmaya kalksa şu anki fiyatının bir kaç misline satmak durumunda kalabilir. Bu da tabi ki zaten tüm piyasayı rakiplerine kaptırması anlamına gelir.

Oyun konsolu piyasasının yapısı bence biraz amiga'nın akibetinden ders çıkarılmış olduğunu düşündürüyor. Amiga neden batmıştı ? Korsan yazılım önlenemediği, yazılım şirketleri birer birer başka platformlara geçtiği için. Bir süre sonra amiga yazılım olarak PC'nin çok gerisinde kaldı ve fiyat olarakda PC uyumlular ile rekabet edemediği için tarihin tozlu sayfalarına gömüldü.

Bu örnek ortadayken artık konsol şirketleri (aynı şekilde Microsoft ve Apple gibi işletim sistemleri) mümkün olduğunca korsan yazılımın önüne geçmeye çalışıyorlar. Çünkü biliyorlar ki yazılım şirketlerinin kar edememesi kendi platformlarını tehdit eden birincil unsur.

Burada PS3'ün amiga'ya benzer başka ilginç bir durumu var, henüz piyasadaki konumunun kesinleşmemesi. Yani bu alet bir konsol mu, bilgisayar mı, medya center mı nedir herkesin kendi kafasında değişik fikirler var. Ve bence bu PS3'e zorluk çıkarıyor. Aynı şekilde Amiga'da zamanında oyun konsolu mu, bilgisayar mı tartışması yaşanmış ve pyiasada kendine yer edinememişti. Umarım PS3'ünde akibeti amiga'ya benzemez.


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: Arda üzerinde Kasım 02, 2008, 13:01:00 ÖS
Evet olaya bu açıdan bakınca işler değişiyor elbette. Ben "Playstation" markalı bir ürünün sadece bir oyun konsolu olması gerektiğini düşündüğümden, sony'nin bir multimedia bilgisayar oluşturduğuna ihtimal vermemiştim. Lakin yanında ne uzaktan kumanda ne de 5.1 ses çıkışı vb geliyor. Joystickler de cabası. Wii'ye bir multimedia canavarı diyemiyorsam ve ps3 bunun rakibiyse, en azından aynı kategoride olmaları gerektiğini düşünüyordum.

Bu karmaşanın özellikle blueray'in kazanmasından sonra oluşmuş olma ihtimali de var. Eğer ps3 yanlışlıkla MM bilgisayar olarak algılandıysa bence sony'nin de suçu var burada. Bir pazarlama hatası yapmış gibiler.


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: LW3D üzerinde Kasım 03, 2008, 11:35:26 ÖÖ
Alıntı
Bu karmaşanın özellikle blueray'in kazanmasından sonra oluşmuş olma ihtimali de var. Eğer ps3 yanlışlıkla MM bilgisayar olarak algılandıysa bence sony'nin de suçu var burada. Bir pazarlama hatası yapmış gibiler.

Şimdiye kadar döneminde oyun konsolu almadım... Bunu kıracak bir tek cihaz var(dı). O da PS3. Adam gibi Linux PS3'ü almamı sağlardı. Henüz bu gerçekleşmedi. Bence Sony Linux kısmındaki kısıtlamaları kaldırırsa (bu da zor aslında), pazarlama açısından çok daha avantajlı duruma geçer. Linux üstünde koşan ve cell'in gücünü kullanan yazılımları gören birçok kişi, "evdeki bilgisayara pek gerek yok, Bluray player alacak olsam PS3'den ucuzunu zaten bulamam, Oyunlarıda cabası" diye düşünür gibime geliyor. Bakalım...bekleyip göreceğiz... PS3 için şu anda oyunları itici güç değil (neredeyse oyun yok gibi). Takviye lazım :)

not: coze'nin söylediklerinde haklılık payı var. CDTV'de commodore benzer bir hata yapmıştı. Ürünün hangi gruba girdiğini göstermek ve bunu sağlam yazılımlarla desteklemek gerekiyor. Sony bu bir süper bilgisayar dedi, ortada süper bilgisayarın koşacağı doğru dürüst işletim sistemi yok (sadece kısıtlı imkan), Aynı zamanda süper oyun konsolu dedi, oyun geliştiriciler sistemi çözüp ortaya adam gibi oyun çıkaramadı... Şu anda PS3'ün en cazip yönü bluray player olması :) - bu sony'nin ingiltere reklamlarına uyuyor.

Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: wizofwor üzerinde Kasım 03, 2008, 12:48:34 ÖS
@LW3D

Aslında yazdıklarında neden SONY'nin Linux'e tam destek vermediğini açıklıyorsun zaten. Çünkü SONY oyunlarla ilgilenmeyen kullanıcıların PS3 almasını istemiyor. Çünkü sattığı makinadan kar edebilmesi için en az 5 tane oyun satması lazım.


Konu Başlığı: Ynt: Playstation 2 artık açık kaynak
Gönderen: LW3D üzerinde Kasım 03, 2008, 14:02:07 ÖS
Sony için, asıl sorun, oyunlarla ilgilenmeyen kullanıcı değil... Çünkü PS3 alan herkes bir şekilde dediğin kadar oyun alır. Asıl sorun, Linux tarafının, cihazın oyun yönünü rakip olması. Linux altında geliştirilecek homebrew ürünler, oyunları lisanslama zorluğu ve Linux kısmının başlı başına diğer yönlere zarar verebilme olasılığı nedeniyle RSX'e erişim kısıtlı...Yani uygulamada, aslında PS3'ün özellikleri slogandan öteye gitmiyor..