Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 21
1  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Sega Game Gear Yardımı! : Bugün 16:16:45
selamlar şimdi elime geçti gamegear japon yapımı. pilleri taktım fakat kırmızı power butonunu ileri geri yaptığımda belli bile olmayan bir parlaklık geliyor ve sönüyor. ekran eskisi gibi karanlık. ekran bile gözükmüyor. bu durumda aynı şekilde kondansatör olabilir mi? başka bakılması gereken bir yer var mıdır? eğer öyleyse kondansatör değişimi için uğraşıp ardından çalışırsa cihaz temizliği ve arka kapaları 3d printerda bastıracağım. tabi oyun kartuşu arayışına gireceğim özellikle sonic bakıyor olacağım. yok bu durum kondansatörden farklı ise büyük ihtimalle hatıra olarak bir köşede yedek parçalık bekleyecek.

PİLLER TAKTIKTAN SONRAKİ TEPKİ:
açarken hafif parlama oluyor aynı zamanda kırmızı power tuşu yanıyor ve kayboluyor. biraz araştırdıktan sonra galiba kondansatör değişimi ile hakikaten kendine gelecek gibi duruyor.
2  Amiga / Amiga Genel / Ynt: Amiga 36 yaşında | 23 Temmuz 1985 | : Temmuz 26, 2021, 02:10:37 ÖÖ
yaşasın Amiga ! tüm Amiga serileri! yalnız bir türlü Amiga 1200 ile iletişimim mutlu olmadı. hep sorun yaşadım Amiga 1200 ile. en sevdiğim Amiga 500 ama hiç 2000,3000,4000 o serilerden de 2000 ve 4000 çok şık duruyor. pek 3000'ci değilim.
3  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Sega Game Gear Yardımı! : Temmuz 26, 2021, 02:06:20 ÖÖ
yavuzg üstad mesele kondansatörse sadece çok mutlu oldum. ben aynı zamanda amatör telsizci ve kısa dalga radyo dinleyicisiyim. çağrı kodum TA2OVA ve SWL işaretim TA234127 (kısa dalga için) . bu vesileyle eski cihazların kondansatörünü yenilettiğim bir ustam var. büyük ihtimalle bunu da iki dakikada halleder. Sony SW-ICF7600 radyomu sıfır gibi yaptı. o konuda içim rahat. YavuzG üstad özelden de yazacağım Atari 2600'üm de GG ile beraber gelecek halen elinde RGB'ye çevirecek mod kiti var mı? lehim konusunda iyi değilim ama artık denemek bana kaldı. bu arada oynayacağım oyun taş çatlasın GG ile 10 tanedir. o da Sonic ağırlıklı o zaman 400-500 tl ona verinceye kadar kartuş kovalamak hem daha mantıklı hem de keyifli bir süreç olur sanırım.

@humphrey: yavuzg son noktayı koydu mesele kondansatör onu iyi bir elektronik ustası hemen yenilediğinde olay bitiyor anladığım kadarıyla.

@yavuzg: aliexpress bana büyük dert gelmesini beklemek. bir de basmam gereken bir sürü parça var malesef. Amiga 500 için ikili HDMI çıkış veya tekli, pi1541 kartuşlu modelin kutusu, Atari 2600 kartuş devreleri için kutu, özel bir kaç parça daha. tahminimce bu sayı çoğaldığında büyük ihtimalle 3d printer alma yolunu seçeceğim. çünkü parça basımı çok olunca ne kadar ucuz olursa olsun bastırmak yine çok maliyetli oluyor.

KİŞİSEL NOT: Sega GG sorunu genelde kondansatörde olur ve elektronik ustaları hemen tamir edebilirler.
4  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Sega Game Gear Yardımı! : Temmuz 26, 2021, 00:06:39 ÖÖ
çocukluğumda kullandığım ve bolca Sonic oynadığım cihazlardan biri de Sega Game Gear cihazıydı. şu anda test edilmemiş rastgele bir yerden satın aldığım arka kapakları olmayan bir Sega Game Gear edindim. planladığım ilk önce arka kapaklarını 3D Printer ile basmak ardından da uygun bir adaptör ve deneme yapmak için kartuş oyun almak olacak. eğer çalışmazsa da yedek parça olarak bir kenarda duracaktır. en azından bir heykel olarak bile değerdi almaya. fakat çalışırsa bunda da ucuz oyun çözümü veya Nintendo DS serisindeki R4 çözümü gibi uygun fiyatlı bir çözüm mevcut mudur? internette belli fiyat aralığında Everdrive kartuşa rastladım ama o fiyata 15 tane orjinal kartuş almak beni daha fazla mutlu eder. fakat uygun fiyatlı bir Everdrive çözümü biliyor musunuz? ve ekran sağlam ise ve cihaz bozuk ise tamiri için çözüm önerileriniz olur mu? yarın kargoya verilecek henüz elime daha gelmedi.
5  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Atari - Genel / Ynt: Atari 2600 ile ilgili Yardım! : Temmuz 26, 2021, 00:01:26 ÖÖ
çok teşekkürler iki linkte benim için harika oldu tek tek kontrol ediyorum. şu anda bir arkadaşımdan kartuş ediniyorum. YavuzG bağlantısını da anlamlandırmaya çalışacağım çünkü RGB çıkışı önemli artık RF çıkışlı birşey görmek istemiyorum açıkcası
6  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Atari - Genel / Atari 2600 ile ilgili Yardım! : Temmuz 25, 2021, 11:41:35 ÖÖ
Merhabalar,
çocukken 3 yaşlarımda Amstad PCW 8256 ile oynadıktan sonra ilk bilgisayarım Amstrad CPC 464'ü renkli monitörüyle edindim. bu cihazlar halen elimde durur. Ardından bir Atari 2600 klon edindim. fakat malesef aldığım kartuş çalışmamış ve sadece içindeki oyunları oynamış. şimdi bir tane edindim çalışıyor mu çalışmıyor mu test edilmemiş elime gelince anlayacağım. birkaç sorum var.

1-) atari 2600 RGB mod kesinlikle yapmam gerekiyor RF'li küçük bir 37 ekran tv tutmama rağmen RF'den nefret ediyorum. lehim yaparken hep elim titrer genetik olmasa bile biraz duygusal bir sorun içimden aman kartı mahvetmeyeyim diye geçirdiğimde daha da heyecanlanıyor ve bu sayede geçmişte 1-2 kart bakır yollarını mahvetmişliğim var. burada önerilerinizi bekliyorum. gerekirse bir elektronikçiye tarif ettirerek yaptıracağım.

2-) 2021 temmuz ayı itibariyle oyun kartuşlarını ne kadara buluyoruz. bilerek tarihi belirttim çünkü her sene fiyatlar değişmekte. çok aranan kartuşlarla az istenilen kartuşlar arasında ciddi fiyat farkı varmı?

3-) Atari 2600'üm kara kutu ama ahşap kısmı yok çocukken edindiğim Atari 2600 de de ahşap kısım yoktu orası simsiyah bomboştu ama şimdi edindiğim Atari 2600'de orada Atari 2600 logosu yazıyor o zaman bu orjinal bir ATari 2600 mudur?

4-) eski kartuş bulmaktansa sıfır kartuş üretilebilmekte midir Atari 2600 için? yoksa üretim daha mı pahalıya gelir? eğer Atari 2600 kartuş üretiliyorsa PCB'si ve ROM programlamak için cihaz linklerini ve PCB linklerini gönderir misiniz?

5-) Atari Compo'lar yapılıyor mesela Amstrad ASCII Compo'dan sonra ATASCII Compo düzenlendi. bu Compo'lara Atari bilgisayarlar dışında Atari 2600 dahil mi oluyor? yoksa Compo katılımları için Atari 2600 kategori dışı mı olmakta ve minimum Atari 800XL mı edinilmesi gerekiyor. Ayrıca Atari 800 XL siyah beyaz görüntü veren bir bilgisayar mı? Atari 2600 dışında başka hiç Atari cihazlarla ilgilenmedim.

6-) Atari 2600 hakkında öneri tavsiye ve görüşlerini yazar mıdın? çocukken kullandığım cihazları tekrar ediniyorum sanırım. Asla koleksiyoner değilim. ama çocukkenki o bembeyaz ve saf 80'lerin sonu 90'ların başı yıllarına geri dönüş sağlıyorum. bilmiyorum dediğim gibi koleksiyoner asla değilim 3 kere bıraktım Retro computer olaylarını elimdekileri ya attım ya da dağıttım. bu sefer 3. dönüşümde asla bırakmayacağım. evde büyük bir karmaşa da yaratmak asla istemiyorum. ama çocukluğumda kullandığım birkaç cihazı çok uyguna bulunca almadan edemedim.

bir de inanın belki bu cihazlardan çok 80'li ve 90'lı yılların sohbetini sizlerle edebilmeyi seviyorum belki de... çünkü cihazlar gerçekten bahane. bu sohbeti edebilmek sizlerle konuşabilmek. en büyük keyif. kaç kişiyiz ki zaten. hatta dünya dan farklı arkadaşlıkla edinmek bile harika. inanın bir çok hobim var. ama bir çok güzel insanın toplandığım başka böyle güzel bir hobi bilmiyorum. aslında bu bir hobi de değil bir bağımlılık ve yaşam tarzı olduğunu düşünüyorum,

şimdiden teşekkürler
Volkan Atasever aka DoctorCPC
www.volkanatasever.com
7  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: D520 HDMi Video Converter For Amiga Classic : Temmuz 21, 2021, 17:42:59 ÖS
Rgb2Hdmi varken gerek yok hatta Rgb2Hdmi ve piStorm varken en sevdiğim Amiga 500 ile kullandıktan sonra başka amiga'ya ihtiyaç yok. yalnız bir gerçek var ki yatay Desktop'lu amiga'lar da Amiga 500'den sonra en yakışıklıları geliyor Amiga 2000,3000 ve 4000 ama Amiga 500'den sonra belki bir gün Checkmate'li Amiga 500 ile bu hayali de gerçekleştiririm. piStorm sağolsun. yalnız bu cihaz yerine gerçekten Rgb2Hdmi herşeyi çözüyor. ister çevirici ile VGA'ya istersen direkt Hdmi'a bağlı başka hiçbirşeye gerek yok bence.
8  Genel Kategori / Genel Sohbet / Tek Noktada Yönetilen Bilgisayar Sistemim : Temmuz 21, 2021, 06:45:59 ÖÖ
Ideal Sistemim; 5 ile 10 sene arası Bozmayı Düşünmediğim Sistem:
Fiziksel Workstation:
KVM Switch ile 1 Monitor – 1 Klavye – 1 Mouse ile kullanılan Sistem:
-Mac Mini (Aynı Monitör, Klavye ve Mouse’u kullanıyor)
-Workstation PC (Aynı Monitör, Klavye ve Mouse’u kullanıyor)
-Amstrad CPC + VGA Converter + Symbos + RSF3(Bekleniyor) (Aynı Monitör, Mouse’u kullanıyor)
-Amiga + piStorm + RGB2HDMI (Aynı Monitör, Klavye ve Mouse’u kullanıyor)
Bu sistemde tek monitör üzerinde tek tuşla sistemler arası atlama yapılıyor
ve tek monitör tek klavye ve tek mouse ile bu 4 sistem kullanılıyor.

Tüm işlerimi ve sunucularım HP DL160 Gen 6 – 48CPU + 198GB RAM ile yapıyorum
sistemde OpenVPN ve Nvidia GT1030 ekran kartı takılı. Client PC ve lisanslı
Plesk ve Server yazılımlarım çalışıyor. ana kullandığım PC bu makine üzerinde
ve her yerden ana makineme erişiyorum. DataCenter’da olduğu için 200mbit Upload
hattım mevcut. SQL Server Enterprise gibi lisanslı yazılımlarım mevcut cloud serverlar üstünde.

Diğer LCD TV/monitör üzerinde Sinclair ZX Spectrum, Commodore 64 ve Playstation 3
bağlı durumda aynı zamanda aradaki farkı görmek için ZX spectrum ve c64’de kullanma amaçlı 37 ekran tüplü tv tutuyorum.

El Konsolu: şu anda R4 kartlı Nintendo DS Lite cihazım mevcut.

Retro Makinesi: sadece Retro oyunlara ayırdığım Batocera yüklü Notebook mevcut
ve Commodore veya Amiga joysticki takabildiğim adaptörü ile ama üstüne Lakka yükleyeceğim. tüm cihazları orjinal joystickle ulaşıp
oyunları deneyebiliyorum.

Audio Kaset Aktarım ve Kaydetme Donanımlarım:
Sound Recorder ve Çalar USB aktarımlı mic ve headphone girişli dijital 128mb aygıt
Sharp Double Kaset çalar – CD dahil bir çok giriş çıkış aux portları mevcut

Ana Retro Sistem Makine Donanımlarım:
Amstrad CPC 464 + USIFACII
Amstrad CPC 6128 + RSF3
Commodore 64 + pi1541 + Commodore 1541
Amiga 500 + piStorm + Rgb2Hdmi
Sinclair ZX Spectrum

İleride Keyfe Keder Alabileceklerim:
-Amstrad PCW 8256/8512
-PSP Vita (Outdoor aktivitelerin Nintendo DS Lite yanında Emülatör makinesi olması için)

Not: başka herhangi bir cihaz alsam bile ana sistemimde olmayacaktır. keyfe keder kurcaladığım bir cihaz olabilir.

Blogumddaki Yazımdır burada paylaşayım dedim sadece şu anda RemoteFX ile cebelleşiyorum DirectX hızlandırma sorunu yaşıyorum Hyper-V üstünde.
https://turkish.volkanatasever.com/index.php/2021/07/20/tek-noktadan-yonetilen-bilgisayar-sistemim/
9  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Efsane filminiz hangisi : Temmuz 21, 2021, 06:39:18 ÖÖ
Çılgınlığın Ötesinde
Tales from The Darkside
Hell Raiser
Sihirbaz
10  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Efsane diziniz hangisi : Temmuz 21, 2021, 06:36:19 ÖÖ
Outer Limits (1960 lardan siyah beyaz olan bilim kurgu serisi show tv de çok geç saatlerde yayınlanıyordu)
mavi ay - bruce willis gençliği
alf
yalan rüzgarı (izlemiyordum ama evde izleniyordu)
11  Genel Kategori / Tanışma Forumu / Ynt: Herkes gerçek adını yazsın! :) : Temmuz 20, 2021, 12:45:28 ÖS
Volkan Atasever aka DoctorCPC
www.volkanatasever.com
12  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: İyi Bayramlar : Temmuz 20, 2021, 08:58:28 ÖÖ
iyi bayramlar
13  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Amstrad / Ynt: ASTEK Joystick sorusu : Temmuz 20, 2021, 06:00:59 ÖÖ
Plastik parçanın kırılma, bozulma gibi durumunda üç boyutlu yazıcıyla yeniden yaptırılabilir.

dostum ama amacım eski parçayı kullanmak transformers misali asırı parçalı değil ama küçük sorunlar var. sunfix çözmez mi bu durumu yine tek parça duruyor çok zorlamadığında.
14  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Amstrad / ASTEK Joystick sorusu : Temmuz 20, 2021, 04:28:38 ÖÖ
Geçen sene 4 yaşımdan beri Amstrad CPC 464 ve CPC 6128 üstünde kullandığım ASTEK joystick çöpe atıldı zannetmiştim. neyseki bulundu annem tarafından dün gece. dün gece mutfaktaki bir kolinin içinden çıktı. benim birebir 4 yaşımdan beri kullandığım joystick. manevi değeri benim için çok yüksek. fakat maleef joystick çalışmasına rağmen plastiğin bir yerinde çatlak mevcut bir yerde küçük bir delik. asıl sorun ise alt ve üst kapak joystick ile oynarken yerinden çıkıyor üst kapak alt kapak birbiri üstüne geçiyor ve joystickin formu bozuluyor. aynı zamanda joystick eğilip büküldüğü için oynamayada engel.

kısa bilgiden sonra sorum şu;
1-) benim aklıma gelen çözüm sunfix ile kırık çatla ve üst kapak ile alt kapağın kırılan yerlerini dolgu yapıp ardından törpüleyip tekrar kaybolan parçaları kazandırmak. bunun içinsunfix kullanmayı düşündüm.
sunfix ve törpüleme dışında kaybolan veya yıpranan plastiği eski haline getirmek için farklı çözüm önerisi olan var mı?

2-) kablo oldukça yıpranmış durumda. aynı kanala sahip daha kaliteli kablo bulabilirim sonuçta competition pro değil anladığım kadarıyla. ama benim için değerli tabi. fakat burada joystick kısmına bağlanan yerde kablonun kasada durması için plastik esnek bir parça var. kabloyu bulduktan sonra bunu nereden bulabilirim. ve ben lehim işlerinde hiç değilim o yeni aldığım kabloyu eski joystick portuna montajlayabilir miyim? joystick portu vidalı olduğu için aldığım kablo monte edilebilir olduğunu tahmin ediyorum. veya farklı çözüm önerisi var mıdır bu madde için?

3-) iyi haber mekaniğinde ve çalışmasında ve kullanımında herhangi bir sorun bulunmuyor...

şimdiden cevaplarınız için teşekkürler... bu sadece bir joysticki elden geçirme değil hayatımda kullandığım ve 2021 itibariyle 33 senedir aktif kullandığım joysticki yani anılarımı kurtarmak gibi bir durum...

cevap verenlere şimdiden teşekkürler...
Volkan Atasever aka DoctorCPC
15  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Efsane çizgi filminiz hangisi : Temmuz 20, 2021, 02:37:35 ÖÖ
-Flinstones
-Voltran
-Heman
-Ninja Turtles
-Kaptan Mağara Adamı
-DuckfinDuck
Sayfa: [1] 2 3 ... 21