Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 11
1  Genel Kategori / Proje / Ynt: Elimdeki Dergi CD'lerini Upload Ettim : Ağustos 01, 2021, 17:06:02 ÖS
Bekleyen tüm CD'lerin yüklemesini tamamladım.

https://archive.org/details/@egememenka

Bu proje için vakit ayıran, CD koleksiyonunu gönderip bizlerle paylaşan @nightfall arkadaşımıza çok teşekkürler. Ayrıca katkılarından dolayı @LW3D Gökhan abi'ye de çok teşekkür ederim.

Elinde dergi CD'leri olan arkadaşlar için de çağrım devam ediyor; CD'leri bana yollayın, özenle imajlayıp size geri yollayayım, arşiv büyüsün
2  Genel Kategori / Proje / Ynt: Elimdeki Dergi CD'lerini Upload Ettim : Temmuz 13, 2021, 02:21:52 ÖÖ
çok teşekkürler zahmet oldu
Rica ederim, ne demek. İstenen CD'leri böyle parça parça yüklüyorum ama genişçe bir vakit bulduğumda elimdekilerin hepsi olmasa da çoğunu eritmeyi planlıyorum.

bir de PC World dergisinin bir CD'si daha vardı. CD'yi çalıştırdığımız zaman Bilge Adam tanıtımı çıkıyordu. Hatta tanıtım müziğinin ismi de "ATB - 9PM (Till I Come) - HQ" idi. Hatta içinde de Tomb Raider oyununun demosu vardı. Acaba o CD elinizde mevcut mu acaba? Eğer mevcutsa upload edebilir misiniz? Bir de CHIP ŞUBAT 1999 CD'Sİ.
Dediğiniz şekilde hatırladığım bir CD yok ama elimdekilerin kapağında 'Bilge Adam' veya 'Tomb Raider' yazan var mı diye bir bakarım. Chip Şubat 1999 bende yok, nightfall arkadaşımızın gönderdiği CD'lerde de yok malesef. Elinde olan varsa yollayabilir
3  Genel Kategori / Proje / Ynt: Elimdeki Dergi CD'lerini Upload Ettim : Temmuz 11, 2021, 03:28:59 ÖÖ
PC World CD-Magazine 21: https://archive.org/details/PCWorldCDMag21
PC World CD-Magazine 29: https://archive.org/details/PCWorldCDMag29
4  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Başınız Sağolsun haydar Abi : Temmuz 06, 2021, 21:41:59 ÖS
Başınız sağolsun, sabırlar diliyorum.
5  Genel Kategori / Proje / Ynt: Elimdeki Dergi CD'lerini Upload Ettim : Temmuz 02, 2021, 15:59:48 ÖS
Byte CD Magazine 1: https://archive.org/details/ByteTREylul97
PC World Interactive 1: https://archive.org/details/PCWorldInt1
6  Genel Kategori / Proje / Ynt: Elimdeki Dergi CD'lerini Upload Ettim : Temmuz 01, 2021, 20:31:35 ÖS
Bende de epeyce CD-DVD mevcut, bu tarz bir çalışma için eğer devam ediyorsa ben de gönderebilirim isterseniz, yoksa çürüyüp yok olacaklar

Eğer elinizdeki CD'ler 2000 yılının öncesine aitse (çünkü 2000 yılında artık internet çok yaygınlaşmıştı ve dergi CD'leri hem popülerlik hem de kalite olarak epey düşüşe geçmişti) bana gönderebilirsiniz, çok makbule geçer. Hem CD'nin imajını alıp hem de CD'yi yüksek çözünürlükte tarayarak herkesin erişebileceği bir arşive yüklüyorum.
7  Genel Kategori / Proje / Ynt: Elimdeki Dergi CD'lerini Upload Ettim : Temmuz 01, 2021, 20:24:17 ÖS
@nightfall arkadaşımızın gönderdiği CD'ler elime geçti, ilk fırsatta imajlayıp upload etmeye başlayacağım. Başlangıcı da Byte CD Mag. 1 gibi beklenen CD'ler ile yapacağım tabi ki
8  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: [Tamirat] Playstation 1 SCPH-1000 : Nisan 05, 2021, 16:30:45 ÖS
Her zamanki gibi muazzam bir çalışma. Tamiratı zaten okuması çok zevkli, bir de bunun üstüne lens ayarları için gerçekten referans niteliğinde bir kılavuz olmuş. Hiç bilmediğim bir konuda, birçok şey öğrendim. Çok teşekkürler paylaşım için Yavuz abi.
9  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Sakladığınız cihazlar uzun yıllar saklandığında ne olur? : Nisan 03, 2021, 15:30:10 ÖS
Logitech F710 gibi gamepadlerin arkaları kauçuk cinsinde bir maddedir.Aşağı yukarı 5 yıl sonrası erimeye başlar.Elinize yapışır, siyah leke gapar.

Bahsettiğiniz malzeme, soft touch kaplama. Plastik yüzeylerin üzerine spreylenerek kadifemsi bir doku elde ediliyor. Bu kaplama daha sonra zamanla yapış yapış oluyor ve kullanılmaz hale geliyor. Soft touch'ın en büyük düşmanı ellerden geçen yağ tabakası. Bu şekilde vücut yağına maruz kalıp bekleyen cihazlar kaçınılmaz olarak yapış yapış hale geliyor. Bunu önlemek için en iyi yöntem, uzun süre kullanmayacağınız cihazın soft touch kısımlarını sabunlu ya da hafif alkol içeren bir bezle silerek yağdan arındırıp cihazı öyle saklamak. Bu şekilde ne kadar uzun süre beklerse beklesin, yapış yapış olup bozulmuyor.

Bir de yapış yapış olan kaplamayı saf izopropil alkol ile silip çıkarabiliyorsunuz.
10  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: 1980 - 1990'lı yıllar Bakırköy piyasası : Mart 29, 2021, 20:28:54 ÖS
Benim 8/16 bit dönemim Amstrad ile geçti. O yüzden PC dönemine kadar Bakırköy'de girdiğim her pasajda, her sokakta bir bilgisayarcı arayıp, bulunca da "-Amstrad oyunu var mı abi? -Yok" şeklinde kısa bir diyalogla dükkandan çıkardım. Sadece Bakırköy Bilgisayar'da Memoreks'in hazırladığı pahalı Amstrad kasetleri olurdu.

Boğaziçi'nde PC öncesi dönemde Amiga oyunu çekildiğini hatırlıyorum. İsmi o zaman Boğaziçi değildir belki ama aynı yerdeydi; baharat kokan köşe pasajın girişindeydi. Yine aynı pasajın bodrum katında da Commodore oyunları çeken bir dükkan vardı; duvarda kocaman bir Shadow Warriors (Ninja Gaiden) posteri vardı.

Yeraltı pasajında da çeşitli konsollar satan bir dükkan vardı. Sega Master System 2'yi ilk orada gördüğümü hatırlıyorum. Kutu kutu oyunlar, joystick, gamepad, Sega aksesuarları falan vardı.

Galleria'nın içinde böyle Commodore logolu falan büyükçe bir dükkan vardı. Orada sanki kutulu orijinal oyunlar gördüğümü de hatırlıyorum. Acaba Teleteknik bayisi falan mıydı, belki hatırlayan vardır.

@Levent abi, oyun çekim fiyatlarıyla ilgili her ne kadar PC dönemi de olsa değinmeden geçemeyeceğim bir olay var. Senin olduğun zamanda mıydı bilmiyorum ama Ata Computer disket oyun çekimlerine muazzam bir indirim yapmıştı, o zamana göre çok uygun bir fiyattı. Dergilere ilanlar da vermişti (Ata PC Club olabilir mi öyle birşeydi). Ben o zaman karşıda oturmama rağmen oyun çektirmek için sürekli Bakırköy'e Sinanoğlu Pasajı'na geliyordum Çoğu zaman da epey kalabalık oluyordu içerisi.
11  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Officially Licensed PS2 Wired Controller : Mart 12, 2021, 20:59:59 ÖS
HkRecai çok sağol hocam, benim de yıllardır ps2 koluna ihtiyacım vardı, çok makbule geçti. Yorum yazıp bilgi veren arkadaşlara da ayrıca teşekkürler.

Internette bulabildiğim bütün fake ayırdetme yönergelerine baktım, hepsini başarıyla geçti. Zaten sağı, solu, ambalajı heryeri orijinal gibi. Analogları orijinalinde olduğu gibi yumuşak ve yağ gibi kayıyor. Son olarak orijinal olduğuna emin olduğum (cihazın yanında gelen) bir Psone koluyla yan yana koydum ve kablolarının üzerindeki yazıların birebir aynı olduğunu görünce kesinlikle orijinal olduğuna kanaat getirdim. Sahte kol yapan adam herhalde Sony'ye kablo tedarik eden firmayı bulup ondan kablo alacak ya da kablonun da sahtesini yapacak değildir .

Satıcının elinde epey ürün var sanırım, ihtiyacı olan kaçırmasın bence hazır böyle bir ürün varken.12  Genel Kategori / Proje / Ynt: Elimdeki Dergi CD'lerini Upload Ettim : Temmuz 08, 2020, 00:04:34 ÖÖ
Rica etsem araştırabilir misiniz? Zahmet olmazsa tabi.

Valla şurda bizbizeyiz zaten, buradan duyurmuş olalım

Scan göndereceğim, aklımda

Çok güzel haber
13  Genel Kategori / Proje / Ynt: Elimdeki Dergi CD'lerini Upload Ettim : Temmuz 07, 2020, 19:38:58 ÖS
usta acaba elinde chip dergisinin şubat 1999 cd'si de mevcut mu? Eğer mevcutsa upload edebilir misin?

Bendekilerin hepsi bu maalesef. Mutlaka forumda birilerinde vardır ama
14  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Commodore Amiga oyun çeken eski dükkanlar : Nisan 10, 2020, 14:23:47 ÖS
@egemenk
Erotik göndermeli olmuş yanıt

Hiç öyle düşünmemiştim
15  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Commodore Amiga oyun çeken eski dükkanlar : Nisan 10, 2020, 04:31:41 ÖÖ
Bakırköy'de Hat Boyu'ndaki bilgisayarcının ne çok müşterisi varmış Ben de 80'ler sonu, 90'lar başında çocuk halimle oradan Amstrad 464'üm için kaset alırdım. Herhalde Bakırköy civarında Amstrad kasedi satan tek yer orasıydı. Camekanlarında çeşit çeşit oyunların güzel illüstrasyonlarla süslü posterleri vardı; posterleri gösterip "Amstrad için var mı bu oyun?" diye sorar, olumsuz yanıt alıp üzülürdüm.

Orada çalışan uzun siyah saçlı ablayı da hatırlıyorum. Bir gün Amstrad'a özel bir joystick olduğunu öğrendim; tabanı üzerindeki joystick portuna ikinci bir joystick takılarak oyunlar iki joystick ile oynanabiliyordu (Amstrad üzerinde malum tek port var). Hemen bu bilgisayarcıya gidip bu joystick var mı diye sordum. Fakat adam bir türlü anlamıyor ne istediğimi. O sırada kadın araya girdi: "Amsoft joystick istiyor çocuk, yok ablacım ondan bizde, bulamazsın onu". İlk bilgisayarım Amstrad olmasına rağmen bunlar gibi buruk hatıralar nedeniyle çok sevgiyle anmam kendisini
Sayfa: [1] 2 3 ... 11