Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 12
1  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: Gotek Problemi : Mayıs 09, 2021, 23:04:35 ÖS
kötü olmuş, geçmiş olsun. benim güç kaynaklarım sağlam görünüyordu ama güvenemedim hem amiga için hem commodore için sıfır güç kaynağı aldım.
2  Genel Kategori / Tanışma Forumu / Ynt: Merhaba! : Mayıs 09, 2021, 12:36:26 ÖS
Hoş geldiniz. Pinball'lar gerçekten ikonik cihazlar, a64 ve Amiga'daki pinball oyunlarını da büyülenerek oynardım, atari salonlarındaki cihazlarda oynamak tabi başkaydı. Bu arada çocukluğumda bir adet oyuncak pinball sahibi olduğumu hatırlıyorum, mor şeffaf plastikten, nümerik tuşları olmayan bir klavye boyutunda, içindeki tiltleri paket lastiği ile gerdirilmiş, küçük bilyeleri vardı, belki misket boyutundan biraz daha ufak. İlkel ama severek oynadığım bir oyuncaktı.
3  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: Gotek Problemi : Mayıs 08, 2021, 17:31:55 ÖS
Flashfloppy ile ilgili olarak https://www.facebook.com/groups/flashfloppy facebook grubu var, FF programlayıcısı Keir Fraser sorulara doğrudan yanıt veriyor, isterseniz bir de buradan sorun.

Bana sanki ilk programlamayı ST ile yaptığınız için bir sorun oluşmuş olabilir gibi geliyor ama ilk denediğinizde çalışması da enteresan bu durumda.
4  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: Gotek Problemi : Mayıs 08, 2021, 16:05:23 ÖS
Ben de geçtiğimiz günlerde bu yeni artery işlemcili goteklerden aldım ve FF yükledim, sorunsuz programlandı, sonrasında s1'deki pin'i s0'a alıp çalıştırmaya başladım. Aklıma gelen hususlar şunlar, muhtemelen yapmışsınızdır ama;

*TTL adaptörle bağlarken reset pin'leri ile resetlemeyi denediniz mi? Bir de bu artery işlemcili gotek'ler Artery_ISP_Programmer ile programlanıyor, siz hangi versiyon ile denediniz?

Bir de acaba bu IDE kart, cpu soketine yerleştirilip üzerine mc68000 işlemci takılan kart mı? Belki onun pinlerinden birinde temassızlık olmuştur. Onu çıkarıp denediniz mi?
5  Genel Kategori / Proje / Ynt: Lehim istasyonu tavsiyesi : Mayıs 07, 2021, 01:44:09 ÖÖ
https://www.direnc.net/jcd8898-750w-lehimleme-istasyonu
Nacizane tavsiyem benim gibi amatörler için iş görür bir alet. 6 ay kadar önce letgo üzerinden sıfır 350 ye almıştım.

Bunun uçları piyasadaki standart havya uçları ile uyumlu mu?
6  Amiga / Amiga Genel / Bir bakışta tüm Amiga oyunları : Mayıs 06, 2021, 13:33:07 ÖS
Facebook gruplarında gördüğüm bu linkte bir youtube hesabında belirli bilgisayar ve oyun konsollarına ait tüm oyunların kısa görüntülerine yer verilen paylaşımlar yapılmış. (Tüm oyunlar demek belki biraz iddialıdır, bence arada atladıkları oyunlar var gibi)

Amiga oyunlarının olduğu link aşağıda, tabi izleyebilecek 7 saat 25 dakikanız varsa  Kahkaha

https://www.youtube.com/watch?v=Ro9S27OJVgo

Alttaki postlardan birinde oyunlara ilişkin timeline koymuşlar, merak ettiğiniz oyunun akıştaki yerine tıklayıp direk o oyunun görüntüsüne gidebiliyorsunuz.

Bu arada diğer makinelerin oyunları için kanalın linki de şu şekilde https://www.youtube.com/channel/UCnSBSmC9LVK6Pj6Qdi3uCKg
7  Genel Kategori / Tanışma Forumu / Ynt: Mathman Bir Kimdir ? ? ? : Mayıs 01, 2021, 15:36:18 ÖS
Allah rahmet eylesin, şahsen tanışmadık ama çok değerli bir forum üyesiymiş. Ailesine ve yakınlarına sabır dilerim.
8  Amiga / Amiga Genel / Ynt: Street Fighter II Demo - Scorpion Engine Amiga : Nisan 25, 2021, 19:03:51 ÖS
Bende 512 kb var chip

Ben de zaten emulatörden açtım öyle, benim Amiga'da da 512k chip, modlayınca da diğer oyunlarda sorun çıkıyor.  Kahkaha
9  Amiga / Amiga Genel / Ynt: Street Fighter II Demo - Scorpion Engine Amiga : Nisan 25, 2021, 18:44:57 ÖS
İlk başta anlayamadım ne oluyor diye Sonra WinUAE kurup eski SF 2'yi ve yeni demoyu kıyaslamaya karar verdim. Bu arada demoyu 20 dk A500 te çalıştırmayı denedim meğer açıklamada kocaman A500+ diyormuş. Emülatörü plus yaptım açtı.

Arada ne fark var derseniz. Kesinlikle oynanışı çok daha iyi ve hızlı. Eski SF 2 Amiga'da baya yavaş ve takılırken bunda miss gibi. grafiklere de hafif dokunmuşlar gibi. Güzel

1 mb chipram ile Amiga 500'de de çalışıyor 
10  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Sinclair - Genel / Ynt: Sinclair ZX Spectrum 39 yıl önce bugün satışa sunuldu : Nisan 23, 2021, 13:05:11 ÖS
Eniştenin şuan amigasi var mı

Yok Ya konuyu dağıtacağız ama bu enişte'den biraz bahsetmem gerek sanırım, biraz ilgi çekti.

Eniştem hayatının hiç bir döneminde retrocu olmadı ama uzun süre teknoloji konusunda benimle yarıştı. Tabi aramızda haksız rekabet vardı, ben 10'lu yaşlardaki bir çocukken o üsteğmendi, yani parası vardı Bana babam Commodore alırken o gitti Amiga aldı, commodore ile oynarken aklım Amiga'da kaldı onun yüzünden, 2 sene sonra benim commodore'u halamın kızına vermek şartıyla babam bana ikinci el bir Amiga almaya ikna oldu. Bu sefer bu Amiga'yı satıp pc'ye geçti  Kahkaha

Daha sonrasında ben üniversitedeki bursumla ve harçlıklarımla para biriktirip pc aldım, o hep gitti bir üstünü aldı, voodoo 1 alsam voodoo 2 aldı, voodoo 3 aldım, geforce aldı vs.

En son ne oldu, ben işe girdim, elim para görünce 2013 yılında i7 4790k ve gtx 780'li bir pc topladım, o zamanın parası 5000 TL gibi bir para verdim, ki o da artık emekliydi, yani maddi anlamda rekabet gücünü biraz kaybetmişti, nıhaha diye güldüm ona, alsana şimdi daha iyisini dedim, ya ne gerek var şimdi falan dedi.

Ama yıllar sonra yeniden commodore 64'le buluşmamı da bu enişte sağladı, Ankara'da gittiği bir yerde atıl duran commodore 64'ten bahsetti, fotoğrafını çekip bana attı, bak sende bu vardı değil mi dedi, ben de onu bana göndersene dedim, aldı gönderdi.
11  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Sinclair - Genel / Ynt: Sinclair ZX Spectrum 39 yıl önce bugün satışa sunuldu : Nisan 23, 2021, 12:21:38 ÖS
Sonra enişten Commodore ile oynamak için yalvardı mı Ben olsam oynatmazdım. Dandik Spectrum'la takılsaydı Kahkaha

Hayır malesef Amiga aldı hain enişte  Kahkaha
12  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Sinclair - Genel / Ynt: Sinclair ZX Spectrum 39 yıl önce bugün satışa sunuldu : Nisan 23, 2021, 12:12:16 ÖS
Evimize giren ve ilk oynadığım bilgisayar buydu, ama eniştemindi ve yatma saatim geldiği için sökülüp oynamama izin verilmemişti, o yüzden çok ağlamıştım  Sonra commodore 64 aldılar bana ve unuttum bunu, ama yumuşak tuşları ve kompakt yapısı çok hoşuma gitmişti.
13  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: PiStorm - Amiga için CPU Emulatörü : Nisan 20, 2021, 12:54:22 ÖS
Şimdilik sadece Pi3A ile uyumlu gibi, elimde bundan hiç yok.  Pi3B ile çalışacak şekilde bir board revizyonu olursa denemeyi düşünebilirim.

pi3b ile uyumlu ama takıldığı zaman kasaya sığmadığı için gpio yer değiştirici veya uzatma kablosu ile kullanılabileceğini söylemişler.

Alıntı
The intended Raspberry Pi model to use with the PiStorm is Model 3A+. 3B+ works, but due to component clearance issues it will not fit unless the Pi itself is modified (USB ports replaced) or a GPIO spacer/relocator is installed.
14  Amiga / Amiga Donanım / PiStorm - Amiga için CPU Emulatörü : Nisan 20, 2021, 02:40:16 ÖÖ
Son zamanlarda Facebook gruplarında Pistorm'un adı çok sıklıkla geçiyor. Amiga 500 (ve diğer türevleri için) bir CPU emulatörü. Tıpkı rgb2hdmi adaptöründeki gibi bir pcb ve buna takılan raspberry pi ile (burada 3a modeli kullanılmış) Motorola 68000 işlemcisinin yerine takılıyor. Böylece istenen hızda cpu kullanma desteği elde edilmiş oluyor. Diğer ekstraları ise sanal scsi ile depolama desteği, kickstart seçimi ve doğru anladıysam ek bellek kullanımına imkan sağlaması. Ayrıca yine raspberry pi'nin hdmi çıkışından görüntü verdiği söylenmekte.Kart ile ilgili kaynaklar:
https://hackaday.com/2021/04/19/pistorm-brings-modern-muscle-to-the-amiga/?fbclid=IwAR3EiHd4r14CFj-Q2jWvNIQJfP6ljIBJ_LkIqe0E1wRtrjPVVRTiqOUDEFU

https://github.com/captain-amygdala/pistorm
15  Genel Kategori / Proje / Ynt: Amiga 500 için RPİ Zero HDMI kartı : Nisan 17, 2021, 19:59:09 ÖS

Süpermiş, bence forumdan Kaan hoca bu işi halleder gibime geliyor
Ribbon ince kablo ve HDMI ile mini hdmi uçlarını da topluca aliexpress'ten sipariş geçersek bu iş tamamdır.

Toplu siparişte gümrüğe takılırsa bunlar ticari deyip uğraştırırlar bizi, gümrük karnesi olan veya devamlı ithalat yapan bir arkadaşımız varsa onun üzerinden yaparsak olabilir.
Sayfa: [1] 2 3 ... 12