Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1]
1  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Ps2 Üstünde Ps3 ve Ps4 Kollarını Kullanmak (Kablolu ve Kablosuz) : Mart 20, 2021, 10:54:58 ÖÖ
O sırada ağ bağlantınız etkinse, oyunlara özel bir şey yapılması gerekiyorsa (mode 1 mode 2 gibi) özel ayarları otomatik indirebiliyorsunuz Opl oyuna özel ayarlar kısmından.

Birde Opl ile mesela usb flash disk üstünden çalışmayan bir oyunu yine Opl ile ağ üstünden Samba ile yada Hdd ile çalışabiliyor.
2  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Ps2 Üstünde Ps3 ve Ps4 Kollarını Kullanmak (Kablolu ve Kablosuz) : Mart 18, 2021, 17:06:57 ÖS
Sağolun

Evet keşke orjinal firmware içine bu özellik gömülebilse, ama hiç böyle bir şey yapanı duymadım. Ps3 gibi kolayca firmware güncellenmesi filan olamıyor galiba.

Opl üstüne gelene kadar ps2 kolu gerekiyor evet, ama açılışta direk Opl otomatik başlarsa ps2 kolu gerekmeyebilir. Ama bu ayarları ilk başta yapabilmek için yine gerekecek
3  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Ps1 : Mart 18, 2021, 08:42:56 ÖÖ
bilgisayarı 4k tv'ye bağlayıp emulator deneyebilirsiniz

https://youtu.be/J4Y25SbY-tk
Scart ile kurulan bağlantıda ne yazık ki oyun modu etkinleşmiyor philips üstünde. Bi ara YPbPr kablo ile deneyeceğim ama, sanırım onunda oyun modu etkileşir.

bilgisayarı 4k tv'ye bağlayıp emulator deneyebilirsiniz

https://youtu.be/J4Y25SbY-tk
RetroArch ile sınırısz bir imkan var evet, bütün ayarları yapılmış bir tane var, ama işte çatur çutur ses gelsin orjinal konsol ile oynayalım olayı var
4  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ps2 Üstünde Ps3 ve Ps4 Kollarını Kullanmak (Kablolu ve Kablosuz) : Mart 18, 2021, 00:23:45 ÖÖ
Ps2 orijinal kol bulma sıkıntısı yaşayanlar, uyduruk beş para etmez yan sanayi kollara boşu boşuna para vermek istemeyen arkadaşlar için ilaç gibi bir özellikten bahsetmek istiyorum. OPL geliştiricilerinin sayesinde orijinal ps3 ps4 kollarını ister kablolu isterseniz de kablosuz olarak ps2 üstünde sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Her iki yöntemde de titreşim özelliği v.s gibi olmazsa olmaz özellikler sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

1. Kablolu Bağlantı Kurulumu:
ps3 ve ps4 kollarını kablolu olarak kullanmak için OPL oyunlar ekranındayken Üçgen tuşuna basıyoruz ve Configure PADEMU menüsü içine dalıyoruz ayarları direk resimdeki gibi yapabilirsiniz. Yada kolu ikinci kol olarak tanımlamak isterseniz Setting For Port 1P kısmını 2P yapabilirsiniz.


Ok tuşuna basıyoruz, bu işlemden sonra ps3 yada ps4 kolunu kablo ile ps2 usb yuvasına bağlayın ve kolun ps tuşuna basın, ps tuşuna basmadan da çalışabilir, olmazsa ps tuşuna basın. Menülerde bağladığınız kol ile dolaşabiliyorsanız olmuş demektir, Opl ile istediğiniz oyunu başlatın bu kadar. Oyun ilk açıldığında kol çalışmıyorsa kabloyu çıkarıp tekrar takın ve ps tuşuna basın, bu oyunun açıldığı ilk seferde olabiliyor. Oyun esnasında hiç bir kopma v.s olmaz.


2. Kablosuz Bağlantı Kurulumu:
ps3 ve ps4 kollarını kablosuz olarak kullanmak için OPL oyunlar ekranındayken Üçgen tuşuna basıyoruz ve Configure PADEMU menüsü içine dalıyoruz ayarları direk resimdeki gibi yapabilirsiniz. Yada kolu ikinci kol olarak tanımlamak isterseniz Setting For Port 1P kısmını 2P yapabilirsiniz.

Aşağıdaki ekrandayken ilk başta harici bluetouth cihazı ps2 usb yuvasına takılı olmalıdır, bu ekranı gördükten sonra bağlanacak kolu ilk önce kablo ile ps2 usb yuvasına bağlıyoruz ekranda bağladığınız kolun Mac adresi göründüğü zaman Pair tuşuna basıyoruz. Daha sonra sol attan Ok tuşuna tıklıyoruz.


Oyun kolunun kablosunu çıkarıyoruz ve kablosuz şekilde Ps tuşuna basıyoruz, işlemde bir sorun yoksa bluetouth bağlantısı hemen kuruluyor ve kablosuz şekilde Opl menülerini gezip istediğiniz oyunu Opl ile başlatıp kablosuz olarak oynayabiliyorsunuz.
Oyun ilk açıldığında kol çalışmıyorsa Ps tuşuna tekrar basın, bu oyunun açıldığı ilk seferde olabiliyor. Oyun esnasında hiç bir kopma v.s olmaz.

3. Her İki Yöntemi Kayıt Etme
Eğer kullandığınız yöntem çalışıyorsa bir sorun yoksa, tekrar tekrar aynı işlemlerle uğraşmamak için ayarları kayıt edebiliyoruz. işlemler doğru ve her şey sorunsuz o zaman alttaki ekranda bulunan Save Changes kısmına tıklayıp ayarlarımız kaydetmiş oluyoruz ve bu ayarlar tüm oyunları kapsayacak şekilde tanımlı oluyor.


-----------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

Uyumlu Bluetouth Cihazları:
Kablosuz olarak kullanmak için öncelikle bu iş için varsa elinizdeki harici bluetouth cihazlarını test edin çalışabilirler bu konu hakkında net bir şey yok, çalıştığı bilinen cihazlar için kısıtlı bir liste var.


Benim kullandığım bluetouth cihazı TP-Link UB400 bu cihazla ps3/ps4 kablosuz olarak sorunsuz şekilde bağlanıyorum, titreşim v.s çalışıyor kopma yada lag hiç denk gelmedim şimdiye kadar, konsol cihazım Ps2 slim 9004.

Olası Sorular ve Bazı Bilgiler:
1. Sadece orjinal ps3 ve ps4 kolları ile mi çalışıyor?
Cevap: Yan sanayi ps3 ps4 kolları ile çalışabilir illa hepsi ile çalışır mı bilmiyorum, bir tane yan sanayi ps3 kolu ile test ettim çalışıyor.

2. Bilgi!
2a: Bu özellikler sadece Opl menüsü etkin olduğunda kullanılabilir, yani bir oyunu Opl ile başlatırsanız bu nimetlerden faydalanırsınız.
2b: Orjinal bir oyun diski başlatırsanız bu yöntem işe yaramaz. (Yüksek fiyattan orjinal ps2 oyun satanlar içi kötü haber)
2c: Bu yöntemle ps2 orijinal menülerini gezemezsiniz, kollar sadece Opl üstünde ve Opl ile başlatılan oyunlarda etkinleşir.
2d: Cihazın başlangıçta direk Opl ile otomatik açılma özelliği diye bir şeyler varsa, ps2 koluna hiç ihtiyacınız olmaz.
2e: Bir kez kablo ile yada bluetouth ile doğru eşleştirilen kol için bir daha ayar yapmanız gerekmez, ayarları bir kez kaydetmeniz yeterlidir. Opl ekranındayken kolun Ps tuşuna basmanız yeterlidir otomatik olarak bluetouth ile bağlanacaktır.

Denediğim Kollar:
Ps3 orijinal kol: kablolu ve kablosuz sorunsuz çalışıyor, Titreşim vs sorunsuz
Ps4 orijinal kol: kablolu ve kablosuz sorunsuz çalışıyor, Titreşim vs sorunsuz
Ps3 yan sanayi kol: kablolu ve kablosuz sorunsuz çalışıyor, Titreşim vs sorunsuz
5  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Officially Licensed PS2 Wired Controller : Mart 17, 2021, 23:31:07 ÖS
O zaman ayrıntılı bir konu açayım konu hazır 
6  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Officially Licensed PS2 Wired Controller : Mart 17, 2021, 15:04:27 ÖS
İster Ps3 kablosu ile istersenizde usbden harici bluetouth takıp bağlayabiliyorsunuz Ps2'ye. Kol OPL menüsü ve oyunlarda etkinleşiyor, titreşim özelliği v.s her şey sorunsuz çalışıyor.

Yalnız her bluetouth cihazı olmuyor ben TP-Link UB400 ile kablosuz olarak bağlıyorum Ps4 kolunu Ps3 koluda denedim oda çalışıyor kablosuz ve kablolu olarak.

Bir konu açarak ayrıntılı olarak anlatabilirim.
7  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Ps1 : Mart 17, 2021, 14:45:28 ÖS
Örneğin aynı tvye Ps2 bağladığım zaman kolda gecikmeler oluyor özellikle rally türü oynayınca çekilmez hale geliyor, ilginçtir bu kol gecikmesi aynı tvde ps1 de olmuyor.

Ps1 de ana menü ve açılış ekranı görünmüyor aynı tvde, Ps2 de tüm menüler ve açılış ekranı görünüyor.

Tüplüde sıfır sorun sıfır hata

Her cihaz kendi dönemine uygun tv ile kullanılmalı bence, Ps1 ve Ps2 için tüplü tv kullanıyorum, Ps3 ve Ps4 için 4k Tv.
8  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Ps1 : Mart 17, 2021, 07:05:36 ÖÖ
Philips 4k tv de Scart ve YPbPr girişleri var, Scart üstünden görüntü inanılmaz kötü. Üstelik cihazın ana menüsü ve açılışı asla görünmüyor, sadece oyun cd'si taktığım zaman oyunun görüntüsü geliyor o kadar. Denemedim ama YPbPr kablo ile de güzel olacağını sanmıyorum.

Şans eseri hala atılmamış bir 37 ekran tv buldum kömürlükte, onunla resmen çağ atladı görüntü, hemde kötü bir marka tüplü tv olmasına rağmen.
9  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: PlayStation 2 fmbc sorunu : Mart 17, 2021, 06:48:48 ÖÖ
Bendeki Fmbc 1.966 ana ekranda ve açılışta görünmüyor, orjinal ps2 menüleri var sadece. Memory kart içine giriyorum, Opl simgesini gördüğüm zaman iki kere geri yapıyorum, ve Opl bu şekilde açılıyor ve çalışıyor sorunsuz bir şekilde.

Belki sende de bu şekilde olabilir.

10  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Officially Licensed PS2 Wired Controller : Mart 17, 2021, 06:36:26 ÖÖ
Aslında ihtiyacım yoktu ama kol orjinal olduğu için ve fiyatı 100 lira olduğu zaman bende satın aldım.

Bilgilendiren arkadaşa teşekkür ederim.

Kol ihtiyacı olan arkadaşlar, ps3 ve Ps4 kolları ps2 üstünde çok çok iyi çalışıyor zaten. Hatta bluetouth ile kablosuz olarak bile kullanma imkanınız var bu kolları ps2 üstünde.

Konu daha önce işlenmiş olabilir diye yeni konu olarak açmak istemedim.
Sayfa: [1]