Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 321
1  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Arcade Sistemler / Ynt: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters : Bugün 14:23:16
Onur bey öncelikle forumumuza hoş geldiniz...

Proje hakkında söylediğiniz güzel sözler için de çok teşekkürler.

Bu pinball projesi retro adına uğraştığım en uzun soluklu, kapsamlı ve yorucu projem oldu. Pinball restorasyonu, üzerinde çalıştığınız pinball'un kondüsyonuna göre, çok uğraştırıcı ve masraflı olabiliyor. Ama sonucunda ortaya eşsiz bir nostaljik parça çıkıyor. Arkadaşlarınız, misafirleriniz o ışıkların karşısında büyülenip eve neden geldiklerini unutabiliyor KahkahaOldum olası pinball oyunlarını ben de sevmişimdir. Atakule'de Dreamland'de ve Kızılay'da Fantasy-land'de çok oynardık.


Atakule'deki Dreamland açıldığında ben üniversiteye gidiyordum. O zamanlar yaşımız gereği çok fazla gidemiyorduk gerçi ama (çocuğunu oraya bırakan anne babalar koca koca adamlar olarak bizlere ters ters bakarlardı ) o makinelerin sesleri ve görüntüleri beni çok büyülemişti. Kimbilir belki aynı ortamda bulunmuş aynı havayı solumuşuzdur farkında olmadan

Alıntı
Şimdilerde ben de 1984 model bir Bally X's O's isimli pinball buldum. Bu kadar atıl durumda değil, çalışıyor ancak bulduğum girişimci, en fazla 10 yaşına kadar hitap eden bir çocuk oyun salonuna koyduğu için hem çocuklar oynayamıyor hem de tamir ettireyim derken İstanbul'dan gelen usta cihazın bir çok özelliklerini, ekranlarından bir kısmı ve ses kartı gibi etken faktörleri iptal etmiş ya da şu klasik olup da sağda solda gördüğümüz langırt seslerini koymuş makineye. Oyunu oynarken güzelim makineden GOOOOOOOLLLL diye saçma sapan bir böğürtü geliyor ki hakikaten rahatsız edici. 1984 model olan ve sağda solda, kim bilir nerelerde canına okunmuş bir pinball makinesinden tabi ki performans beklemek ütopyada hayal kurmak olur diye düşünüyordum ki bu yazıyı okuyunca bir mühendis ya da teknisyen olmadığım aklıma geldi.

Ülkemizdeki pinball ların maalesef akibetleri hala yürürlükte olan yasa sonucu çok kötü durumda. O yasadan yakın zamanda langırt çıkartılmış olmasına rağmen pinbal resmi olarak Türkiye'de hep yasaktı ve hala yasak aslında... Tabi kimse vay sende neden pinball var diye hesap sormuyor ama yedek parça veya cihaz ithalatı bu yasa sebebiyle sorunlu olduğundan ("elektronik bilardo" adı altında kaçak göçek gümrükten geçirilen mallar dışında) 80'lerde bir şekilde ülkeye sokulmuş makinelerin 40 yıl sonraki kondüsyonları çok kötü olabiliyor. Hala hizmet veren çok az sayıda "usta" ise yedek parçaların olmamasından dolayı böyle "yaratıcı" çözümler üretebiliyorlar...

Alıntı


Sayın Yavuz beyden bu hususla ilgili yardım almak noktasında birinci elden bir fayda bekleyemem çünkü herkesin işi gücü yoğunluğu var ancak kendilerine sormak isterim.


Keşke ben de zamanımın 100% ünü bu tür projelere profesyonel/amatör olarak ayırabilseydim. Ancak benim de sonuçta gerçek hayatta bu konularla hiç alakası olmayan bir işim var. Bu projeler bana gerçek hayatta biriktirdiğim stresimi zarasız bir şekilde boşaltmak için bir aracı oluyor

Ama aklınızdaki her tülü sorunuzu çekinmeden forumda, bu başlık altında veya kendi başlığınız altında sorabilirsiniz. Ben de elimden geldiği ölçüde yardımcı olmaya çalışırım. Önemli olan herkezin bu soru/cevapları görebilmesi ve bilginin açık olarak herkezle paylaşılması.


Alıntı

 Ben bir akademisyen olarak görev yapıyorum, teknik bilgim yoktur ve bir mühendis de değilim ancak sizce bu cihazı edinmem durumunda orijinal haline getirebilme noktasında zamana yayılmış bir süreçte başarı sağlayabilir miyim?

 Ben de evimi bir pinball makinesi ile süsleyebilir miyim? Kısacası sayın Yavuz abi, sizce bu pinball makinesini edinmeli miyim? Destek, yorum ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


Evet, güzel sorular...

Elbette ki bu sorunun kesin bir "evet" veya "hayır" diye bir cevabı yok.

Bu tür projeleri gerçek hayattaki mesleğiniz ne olursa olsun elbette ki gerçekleştirebilirsiniz. Evet ben elektronik mühendisiyim. Ama okulda gördüğüm dersler dışında hayatımda elektronik mühendisi olarak çalışmadım. Okulda öğrendiklerimin kafamın çoook gerilerinde bıraktığı bir "temel" bilgi birikimi elbette var ama günümüz teknolojisiyle benzer bilgi birikimine internetten de ulaşmak çok kolay.

Öte yandan, mesleğinizden daha önemli olan konu; alet edevat ve çalışma alanı. Konuya ilginizi sabır ve internetten bulabileceğiniz bilgiler ile pekiştirip bir pinball restorasyon projesine başlayabilirsiniz. Ancak bu yazıda da gördüğünüz gibi gerekli çalışma alanı ve kullanmanız gereken araç gereciniz halihazırda yoksa bu proje maliyetinizi artıracaktır.

Ayrıca pinball yedek parçaları pahalıdır ve ülkemizde bulunmadığından Amerika veya avrupadaki pinball malzemesi satan yerlerden getirtmeniz gerekir. Kargosu, gümrüğü ve döviz kurları da göz önünde bulundurulduğunda proje sünger gibi para emer Kahkaha

Yani üst üste koyduğunuzda kendinize şu soruyları sormalısınız;

1) "Ben evimde temiz bir pinball istiyorum ve sadece oynamak, arkadaşlarımla güzel vakit geçirmek istiyorum" diyorsanız bence sahibinden.com'da bir çok ilan var (çoğu aynı kişiye aittir - Atilla bey) onları değerlendirmenizi öneririm.

2) Yok ben hem yukarıdaki gibi düşünüyorum hem de kendime uzun soluklu bir garaj projesi istiyorum, hem el becerilerimi geliştiririm hem de stresimi atarım diyorsanız elbette ki bu işe girişebilirsiniz.

Ancak bir önerim, yukarıda bahsettiğim her senaryo için seçeceğiniz pinball'un buna "değmesi" lazım. Pinball teması, oyuncakları, oynanışı ve puanlama sistemleri gibi bir çok faktörle değerlendirilir ve fiyatlanır. Yani sadece ışıkları ve sesleri ilk bir kaç saat sizi büyüler, evet, ama oynayışı kısa sürede sıkıcı hale gelmeye başlıyorsa yapacağınız masraf ve zamana değmeyecek demektir.

Bu yüzden hedef kestirdiğiniz pinball'a eğer erişiminiz varsa oynayın. Youtube'dan oynanış videolarını izleyin. pinside sitesindeki top 100 listesinde kaçıncı? yorumlar nelerdir? gibi araştırmalar yapın.

Ben onu almayın şunu alın diyemem zira herkezin zevki ayrıdır.

Ama eğer fikrimi soruyorsanız, ben X's & O's makinesini garajıma getirseler bile almaya onarmaya uğraşmazdım. Rampaları yok, slingshot yok, oyunun teması çok da özellikli değil, müzik, konuşma vs yok.

Öte yandan bir Indiana Jones veya Lord of The Rings, Star Trek, Kiss gibi uygun fiyata bir pinball ilanı görsem çoğularına göre hurda bile olsa, Diyarbakırda bile olsa gider alırdım

 
2  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: <İnceleme>Sega Dreamcast GDEMU Klonu Nedir? Nasıl Kullanılır? : Nisan 28, 2021, 00:09:51 ÖÖ
Ben bu yazını kaçırmışım... Yeni okuyorum. Eline sağlık Oğuzhan

Bundan feyz alıp ben de benim sararmaktan turuncuya dönmüş DC'ye baktım VA1 miş. Artık aliden GDEmu ısmarlamak farz oldu
3  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: GameBoy Color'ı Televizyon Kumandası olarak kullanmak! : Nisan 27, 2021, 13:23:00 ÖS
Enteresan bir özellikmiş. Gerçekten hiç duymamıştım daha önce. retro dünyamızı bu tür bilgilerle şenlendirdiğin için teşekkürler cengiz, emeğin büyük

Hele alternatif pil çabaların da müthiş Kahkaha

Yanlız o yedigün edition'ı da bu tür projelerde kullanman iyi cesaret, çizilir mizilir aman dikkat (Sen onu mutfak TV kumandası gibi stretch le sar bence )
4  Genel Kategori / Proje / Ynt: Asp.Net Kodlar Nasıl Gizlenir? : Nisan 26, 2021, 18:48:14 ÖS
Profesyonel olarak yazılım geliştiriyorsan;

1) İşe başlamadan mutlaka bir sözleşmen olsun. İnternette bir çok örneği var onlardan devşirebilirsin. 1 sayfalık bile olsa olur. İlla avukat diliyle de yazmana gerek yok. Sözleşmede işin tanımı, fikri mülkiyet hakları, gizlilik, kaynak kod teslimi var/yok, işin bir başka partiye devredilip/edilmemesi, ödeme takvimi, hakedişler vs gibi konular seni yasalar karşısında koruyacaktır. Ayrıca ek geliştirmeler ve destek/bakım konuları da netliğe kavuşur bu şekilde (3 kuruşa iş yaptın diye müşteri seni aylar/senelerce ücretsiz kölesi zanneder yoksa)

2) Yazdığın yazılımın illaki kaynak kodunu paylaşmana gerek olmayabilir (müşteri aksini istemiyorsa). Durum böyleyse mutlaka para verip satın alacağın kaliteli obfuscator yazılımı kullan. Tüm yazılımı obfuscate etmek teknik olarak mümkün olmayabilir. Dolayısıyla sadece kritik kısımları ve/veya lisans anahtarı kontrol eden kısımları ayrı bir DLL (proje) olarak derle.

3) Yazılımını satıyor veya kiralıyorsan mutlaka lisans mekanizması kur. Kurulduğu sunucu, şirket, tarih vs gibi bilgiler kullanarak lisans anahtarı üret ve teslim ettiğin yazılımda kontrol et. Her lisans kırılır, evet, ama önemli olan senin lisansı kıracak müşteri zaten en az senin kadar teknik bilgi/kadroya sahiptir, o zaman da zaten işi sana vermezdi diye düşün.  

4) Mutlaka yasal çalış. Yani sözleşmeni imzalat, faturanı kes, vergini öde. Fiyatını da ona göre belirle. Aksi taktirde müşterinin sana kazık atacak kozu olur, hiçbir hak iddia edemezsin.

5) Eğer bir yerde maaşla çalışıp "açıktan" iş yapıyorsan mutlaka çalıştığın yere bunu bildir, onaylarını al. Yoksa çok büyük tazminatlar ödemek zorunda kalabilirsin (en basiti işini kaybedebilirsin. sektör çok küçük, kulaktan kulağa bir gün mutlaka iş verenine gider konu). En kötüsü üç kuruş ekstra kazanacağım diye geceleri yaşadığın yorgunluk normal iş performansına etki etmeye başlar. Uzun vadede kaybedersin.

Bunlar senelerini IT sektöründe çalışmış ve senelerdir de kendi yazılım şirketini yöneten birisinden abi tavsiyesi olarak değerlendirmen dileğiyle


5  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Robot Süpürge Tavsiyesi : Nisan 26, 2021, 00:59:03 ÖÖ
Robot rahat çalışsın diye sağı solu toplayana kadar zaten evi de süpürürüz diye düşünerek biz de almadık. Ama halen kararsızım değer mi değmez mi diye. Bir de işin veri güvenliği boyutu var. Evin haritasının yanında çaktırmadan başka verileri de topluyor mudur acaba? Kullanan arkadaşların yorumlarını duymak isteriz.

Cihaz aldığı görüntü ve haritaları Çin'e (veya bulut sistemlerin birine( gönderiyor. Yani evlerimizin haritaları adamlara gidiyor, doğru. Biz cihaz temizlik yaparken odada bulunmuyoruz, yerlerde evrak vs bırakmıyoruz

Annemde iRobot'un çok eski bir modeli var. 10 yılı geçmiştir. Hala kullanıyor. Gayet de memnun. Bu modelin yenilere göre eksiği ise yalnızca bump sensör kullanması. Yeni cihazlarda IR sensör ve lazer görüşü var. Ben de bunların avantajlarını merak ediyorum.


Evet, cihaz etrafa çarpmıyor. Dolayısıyla mobilya ve cihaz üzerinde çizik olmuyor. tepesinde çıkıntısı olan modellerden alın alacaksanız (LIDAR). Ayrıca merdivenden düşmüyor (Ulan düşermi acaba diye kıllanıp merdivenin aşağısında bekledik ilk kullanımda)

Yeni modellerin daha akıllı olduğunu düşünmüyorum şahsen. Ayaklanıp evde yemek yapacak değil sonuçta alt tarafı basit bir etraf tarama algoritması var. Bir yerden geçemezse etrafından dolaşıyor. 21. Yüzyıl için çok da muhteşem bir özellik değil (90 larda bile okulda okuduğumuz AI ve Computer Vision ders kitaplarında olan algoritmalar)

Yeni modeller muhtemel pil ömrü, gücü, ve dolayısıyla emiş gücü fazla. Evin tüm katlarını temizlese bile hala %40 falan bataryası kalıyor bizimkinin.

Ha temizliyor mu ? Bana göre yeterince temizliyor...

Pandemiden dolayı eve kapalıyız 1 senedir. Karım 1-2 saat de olsa "basit" temizlik yapmak yerine kendisine vakit ayırabiliyor mu? Ayırıyor (Happy Wife happy life )

O yüzden haftada bir iki iskemle kilim kaldırmaktan gocunmuyorum zira alternatif olarak evde süpürge tutmam gerekiyordu O yüzden aldım bunu
  
6  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Doğum Günü ve Özel Günleri Kutlama Başlığı : Nisan 25, 2021, 13:51:41 ÖS
Gerçi bir yaştan sonra şahsen doğumgünlerinden nefret ediyorum ama, yine de doğumgünün kutlu olsun Eşrefcim.
7  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Robot Süpürge Tavsiyesi : Nisan 25, 2021, 11:42:20 ÖÖ
Cevap veriyorum:

1) Viomi S9
2) Evin tek kat ve basamak eşik gibi pürüzler yoksa al. Salon koltuklarının yüksekliği önemli altına girebilmesi için. Çok kilim paspas (bir halıdan ince ve hafif olanlar) varsa sorun. Temizlikten önce onların kaldırılması lazım.
3) Ben boşaltma istasyonu olan modelden almıştım. Islak paspas aparatı yerde iz/desen bırakıyor. Temizlik öncesi ön hazırlık yapmak gerekiyor (Sandalyeler, ince paspas/kilim). Bizim ev çoık katlı olduğundan kendi başına gidemediği yerlere elle taşıyıp o katın haritasına geçirmeniz gerekiyor ve bazen geri zekalı programı haritaları bozuyor. Yeniden haritalama vs yapmak gerekiyor. Bir de eşim bir defasında çamaşır suyu eklemiş sıvı haznesine. Haznenin kontakları oksitlendi temizlemek zorunda kaldım.

Kısaca düz ayak evin varsa, mobilyan azsa, koltukların yeterince yüksekse alabilirsin. Kendin süpürge yapmak yerine 1-2 saat kazandırır. Ama evin hanımkız robotun hareketine uygun değilse ön hazırlık ve peşinden dolaşmak zorunda kalacağın için pek bir faydası olmuyor.
 
8  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: <Tamirat>Sega Game Gear : Nisan 24, 2021, 01:33:41 ÖÖ
Oğuzhan yavaş yavaş seni de retro arama kurtarma ekibinde görüyoruz artık

Bravo, temiz çalışma olmuş....
9  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Şarjlı Tornavida Pili Hk. : Nisan 17, 2021, 14:38:33 ÖS
Bu arada aynı ürünü bulmuşuz
10  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Şarjlı Tornavida Pili Hk. : Nisan 17, 2021, 14:37:52 ÖS
örneğin.

https://www.trendyol.com/orion/4-8-v-1500-mah-sarjli-vidalama-pili-nimh-4-lu-grup-pil-p-51294574
11  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Şarjlı Tornavida Pili Hk. : Nisan 17, 2021, 14:34:34 ÖS
Ni-cd ile uyumluluğu açısından (voltaj ve şarj) Ni-MH kullanmanız daha iyi olurdu. Li-ion, Li-po pillerin kimyası, voltajı ve şarj voltajı daha farklı biliyorsunuz.

Ni-MH 18650 piller var piyasada... Aynı adet ve voltajda kullanabilirsiniz.
12  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Şarjlı Tornavida Pili Hk. : Nisan 17, 2021, 14:25:58 ÖS
eski piller 3 tane. yeni 18650 den de 3 tane mi kullandınız?
13  Genel Kategori / Proje / Ynt: Sega Mega Drive Multi Kartuş Yapımı (Yardım) : Nisan 16, 2021, 13:28:41 ÖS
Sizin de belirttiğiniz gibi multirom.exe tool’u, Krikzz SSF2 mapper ile kullanılıyor. Benim Aliexpress’ten hazır aldığım kartuşta @blackturk’ün de belirttiği üzere sol üst köşede U1 ile belirtilen bir boşluk var, acaba buraya bir 74LS174 gelebilir mi? Kartuşu tasarlayan Çinli bunu düşünerek mi yaptı acaba? Keşke elimde gerber dosyaları olsaydı. İhtimal dahilinde bu boşluğa 74LS174 ekleyip, flash’a da Krikzz multirom ile hazırladığım rom’u yaksam ne olur acaba?

Blackturk'ün paylaştığı şema limitli çoklu oyun destekleyen bir kartın şeması. SSF2 mapper (Aslında SEGA Mapper demek lazım - Tekniğin ilk kullanıldığı oyun olan Super Street Fighter'ın adı bu algoritmaya yapışmış kalmış) başka bir şey.

SSF mapper algoritmasını bilmiyorum. Dolayısıyla elindeki PCB'ye basit bir LS174 eklersen SSF mapper kullanan Krikzz exe'si bir işe yararmı o konuda da bir fikrim yok.

Alıntı
Elimde, aşağıda fotoğrafını eklediğim Aliexpress’ten aldığım çoklu oyun kartuşları da var.1 numaralı (PCB) kartuş, menüden oyun seçmeli (4 oyunlu) bir kartuş. S29GL128N10TFI01  NOR flash ve siyah epoksili bir devre kullanılmış.Sizin anlattığınız gibi adresleme bilgisi epoksinin altındaki devrede, oyun romları (oyunların menülü hali) flash yongada yazılı. Bu kartuşu cihaza taktığımda menüdeki oyunlardan herhangi birini seçmek için gamepad’de A tuşuna basınca oyun açılıyor. Aynı şekilde Krikzz multirom ile hazırlanmış çoklu rom dosyasında da oyun seçme A tuşu ile yapılıyor. Kafamda şimdi bir soru belirdi, bu kartuşun içine Krikzz multirom ile hazırlanmış rom dosyası yazabilir miyim? S29GL128N10TFI01 flash yazılıp/silinebilen bir flash mı?

O epoksi'nin altına ne tür bir adresleme yapısı eklenmiştir bilmiyorum. Bahsettiğin menü yapısı ve oyun seçimi benzerliğinden yola çıkarak belki de dediğin gibidir. Flash'ı söküp, içini bir EPROM programlayıcıda okuyup analiz etmek lazım. Benzer şekilde eğer olay dediğin gibiyse de Krikzz tool'u kullanarak oluşturacağın multi-rom dosyasını uyumlu bir flash'a eprom programlayıcı ile yazıp flashı geri lehimlemek lazım. Elindeki Flash okuyucu/yazıcı aparatı ile olacak iş değil.

Bu arada PCB'de kullanılan flash'ın neyle programlanabildiğini bilmiyorum. En azından TL866 ile olmadığını gördüm (desteklenen device listesinde yok)

Alıntı
2 numaralı (PCB) kartuş kallavi bir kartuş, içinde epeyce bir oyun var. Devre kartı da iyi kalitede sayılır. Yukarıda denemeyi düşündüğüm hususlar sonuç vermezse anladığım kadarıyla kendi kartuş tasarımımı ve adreslemeyi yapamadığım sürece multi oyun kartuş konusu benim için hayalden öteye geçemeyecek. Tasarlayabilirsem 2 numaralı kartuş gibi bir kartuş tasarlamam gerekiyor anlaşılan.

Bu balckturkun paylaştığı multikart şeması ile uyumlu bir PCB gibi (kullanılan ekstra logic entegrelere bakılırsa). Oyun listesini özenle seçmek gerekir zira donanımsal adresleme mantığı oyun dosyalarının nereden başlayıp nerede bttiği ile önemli bir şekilde alakalı.

Alıntı
İnternette bir sürü Sega MD/Genesis kartuş pcb’si dosyası buldum, çoğu basic PCB olduğu için işime yaramaz diye düşündüm. Github.com sitesinde şu çizimi buldum:

Genesis-FeRAM-Cart: https://github.com/soniccd123/Genesis-FeRAM-Cart
Gerber dosyaları indirme linki: https://codeload.github.com/soniccd123/Genesis-FeRAM-Cart/zip/refs/heads/master

Açıklamalar kısmında; How to make multirom file: Just use the CMD command "copy /b rom_x.bin + rom_y.bin + rom_z.bin rom_result.bin" to join them to one file. One may join how many ROMs he wants to, just be shure that the result file is smaller than the total size of the EPROM and that the ROMs fit correctly to each desired bank to make software switching possible.
JP1 jumper: This jumper is the result of some tests with varied sized Save RAM suporting software. This jumper is necessary for software bigger or smaller than 2MB to correctly save and detect the FeRAM. For software bigger than 2M, one must connect (with solder blob, 0K resistor, etc) the >2MB part of the jumper; for smaller or equal to 2MB software, one must do the same with the <2MB part of the jumper.[/b]
Bu yazıyı görünce sanırım aradığım PCB dizaynı bu galiba dedim. @yavuzg @blackturk ne dersiniz?


Bu kart oyun seçimini switch'ler ile yapıyor. Menüsü falan yok yani. Senin tercih edebileceğini düşünmüyorum.


Yani bu işe niyetlenmeni takdirle karşılamakla birlikte, "çoklu megadrive" kartuşu yapma işinin PC'de bir folder'a attığın ROM'ların bir emulatör ile kolayca çalıştırılması gibi basit bir iş olmadığını, bir hafıza çipine rastgele beğendiğin oyunları koyup bir menü ile istediğin oyunu çalıştırabileceğin gibi standart bir yolun olmadığını anlamışsındır diye düşünüyorum

Bu işin o tarz esneklikte ve basitlikte çözümü olduğunu biliyorsun: Everdrive

Bu bahsettiğimiz envai tür adresleme mantığını Everdive'ın içindeki o FPGA'nın içine gömüyorlar.

Bunun dışında aliexpress deki multi kartlar da bahsettiğimiz, kimisi açık kaynak kodlu kimisi de hala gizli çeşitli farklı tekniklerle oyun listeleri özenle seçilerek üretilen şeyler.

Yukarıdakiler benim bilgim dahilinde olan açıklamalar. Umarım aradığını internette bulursun, bulduğun zaman da buradan paylaşmaya devam edebilirsin. Biz de bilgimiz dahilinde yorumlamaya devam ederiz.
14  Genel Kategori / Proje / Ynt: Sega Mega Drive Multi Kartuş Yapımı (Yardım) : Nisan 15, 2021, 21:48:31 ÖS
@daruga_13, tekrar hoşgeldin...

Öncelikle multirom.exe konusunu unut. Krikzz o tool'da memry adresleybilmek için SSF2 mapper kullanıyor. Yani senin flash kartın üzerinde görebildiğim kadarıyla sadece basit bir flash dışında SSF2 mapper özelliği görecek herhangi bir mantık devresi yok. Dolayısıyla senin "menü" olarak gördüğün ilk oyunu (ana program) açıyor kopyalıyor ve açıyor o kadar.

Eski klon çoklu oyun kartuşlarına gelirsek. Orada bir çok değişik mekanizma kullanılmış zamanında.

Basitçe reset hareketiyle oyun değiştirenler mesela aslında kartuşun içinde basit bir sayaç devresi var. O sayaç konsolun reset sinyali ile artınca ilgili mantık devresi (karttaki küçük epoksi kabarcığın arkasındaki) oyunların yüklü olduu rom daki (büyük epoksi kabarcık ) adreslemeyi artırıyor.

Dolayısıyla bu tür bir kartı o senin dumper dump edemez zira ilk adresleme ile görünen ilk oyunu alırsın en fazla.

Yani oyunu değiştiren mekanizma MD konsolun bir özelliği değil, klon da olsa o kartın üzerindeki mantık devresi

Özetle...

Bu kartla bu bahsettiğim türde taklalar atan klon çoklu oyunları kopyalayamazsın.

Orjinal Sega çoklu oyunların çalışmasının sebebi onları SEGA herhangi özel bir mapper kullanmadan tek bir oyun programı gibi kodlamış olması (mapper software olarak oyunun içine gömülü). Yani birden fazla bağımsız oyunun kendi rom'Unu alıp harmanlamamışlar.

Tek ihtimalin SEGA'nın yaptığı gibi tek rom dosyası içinde çoklu oyun ROM'u yapman ancak onun da nasıl yapıldığını bilmiyorum.

     
15  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: En son hangi ürünü aldınız - III : Nisan 15, 2021, 15:16:36 ÖS
Bu arada kartuş portuna takılacak kartuşu dikey olarak takabileceğiniz bir pasif "L" adaptör de hem bu kartuşların görselliğini ön plana çıkartmak hem de masada derinlemesine yer sıkıntısı olanlar için faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Yapıldıysa da ben görmemişimdir, özür
Sayfa: [1] 2 3 ... 321