Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 9   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yeni oyuncaklarım :)  (Okunma Sayısı 57275 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
merlininkazani
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Mart 30, 2015, 18:32:39 ÖS »

Gttigidiyor'dan %5 de indirim aldım.
Axeseytan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Mart 30, 2015, 19:24:02 ÖS »

Aykhut'dan mı aldın Atomiswave'i ?
O Atomis aykhutundu önceden ben biliyorum. El değiştire değiştire merlininkazanına gelmiş oldu.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Mart 30, 2015, 22:33:59 ÖS »

Aykuth nerelerde? Donanımhaberde artık görünmüyor? var mı haber?

merlininkazani
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Mart 31, 2015, 19:41:05 ÖS »

Bu da bugün geldi. Amstrad GX4000. Hiç kullanılmamış. Sıfır kutusu var. İlk defa ben açtım. Kahkaha

redfett
Üye

Paylaş ki çoğalsın! Koleksiyon paylaşmaktır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Mart 31, 2015, 20:03:07 ÖS »

oyy oyy... negzelmiş  Kahkaha ilk defa görmekteyim.

Gameboy DMG-01 / Gameboy Color / Gameboy Pocket / Gameboy Advance / Gameboy Advance SP -001 /
Amiga 500 / Commodore 64 / Sega Game Gear /
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Mart 31, 2015, 22:41:43 ÖS »

@merlininkazanı dostum amstradlar çok narin konsollar aman dikkat. Bi arkadaştan elime iki tane arızalı geldi sıfır kondisyonda onlar için bi araştırma yapmıştım; ozaman öğrendim ben de. Not aldığım noktaları bulursam burdan paylaşırım.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
merlininkazani
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Mart 31, 2015, 22:43:26 ÖS »

@merlininkazanı dostum amstradlar çok narin konsollar aman dikkat. Bi arkadaştan elime iki tane arızalı geldi sıfır kondisyonda onlar için bi araştırma yapmıştım; ozaman öğrendim ben de. Not aldığım noktaları bulursam burdan paylaşırım.

Gözüm gibi bakacağım:)
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Mart 31, 2015, 22:43:54 ÖS »

daha önce farklı bir forumda yayınladığım bi yazı :

Merhabalar,
Geçenlerde bir arkadaşa tamamen farklı bir sebeple uğramıştık ki elime test etmem için iki adet -hem de kutulu-  Amstrad Gx4000 tutuşturuldu. Arkadaş bunları ne yaptıysa çalıştıramadığından, bir de benim kendi imkanlarımla test etmemi istedi.

temsili foto:

İlk tespit ettiğim sıkıntı iki cihazın da güç adaptörü 1 volt civarında çıkış veriyor. Demek ki bu adaptörler bozuk. Elimdeki alternatif adaptörlerle denemelerimde güç ışığının yandığını görüm ama RF outtan görüntü vermedi. Scart'ı taktığımda ise güç açıkken TVnin RGB moda otomatik geçtiğini gördüm ve bir umut ışığı belirdi. Bu umut ışığı ekranın üst tarafında rengarenk bir çizgi şeklindeydi. Fakat ekranan hiç bir görüntü gelmiyor ya da ses duyulmuyordu. Oyunları ve slotu temizledim ama nafile.

Temsili Amstrad GX4000 arka paneli :

Gördüğünüz gibi arka tarafta bir de Amstrad monitör çıkışı var ama cpc6128in monitörü ile uyumlu değil.  Plus serisinin monitörlerinden gerekli. Aslına bakılırsa hiç biri gerekli değil zira internette yaptığım okumalara bakılırsa iki makina da mefta.

Bu cihazların kronik rahatsızlıkları:

5v girişinden 11v verilmesi ve akabinde z80in ve ram çiplerinin ele alınması. (bozulması )

Adaptör fişe takılmadan önce çıkış ucunun kasaya takılmamış olması ki bu durum gerçekten çok saçma: Adaptörü fişe taktıktan sonra kasaya takmak bu cihazlarda ekstra riskli bir durummuş.

Eğer cihaza piyasada "killer cartridge" adı verilen bellirli bir parti robocop 2 oyunundan biri takılmışsa cihaz açıldığı anda ramlerini yitiriyormuş.

Bu hikayeden çıkarılacak ders: Ne kadar temiz , ne kadar kutulu-kitapçıklı olursa olsun bir GX4000 denemeden alınmamalı. ( ha 3-5 liraya alırsınız çalışmasa da süper raspi emulatör kasası olur ona lafım yok)

En sık bozulan parçaların temsili fotosu:
http://www.nightfallcrew.com/wp-content/gallery/amstrad-gx4000-repaired/IMG_5462.jpg

1 x Z80A
2 x RAM 41464P

(464 plusdan sökülerek elde edilebiliyormuş)
Amstrad gx4000 in plus serisi bilgisayarlarla aynı alt yapıyı kullandığını da eklemek isterim.

merlininkazani
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Mart 31, 2015, 22:46:12 ÖS »

Bunlar çok değerli bilgiler. Teşekkür ederim.
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Mart 31, 2015, 22:48:29 ÖS »

Bunlar çok değerli bilgiler. Teşekkür ederim.
rica ederim. İlginç bulduğum bir sistem ama araştırmalarım sonucu uzak durmaya karar verdim. Çok dalgınım kesin bozarım.

arne_saknussemm
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Nisan 01, 2015, 01:24:36 ÖÖ »

Uzun zamandır burda abi ;
https://www.facebook.com/groups/nintendocu

Aykuth nerelerde? Donanımhaberde artık görünmüyor? var mı haber?

Mütevazı yoldaşlarım;

Sony Vaio VGN-FE590P / PS1 / PS2 Slim / PSP

Nintendo GB DMG-01 / GBC / GBA SP AGS-101 / DS Lite

Nokia N-Gage QD
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Nisan 01, 2015, 07:43:55 ÖÖ »

5v girişinden 11v verilmesi ve akabinde z80in ve ram çiplerinin ele alınması. (bozulması )

Adaptör fişe takılmadan önce çıkış ucunun kasaya takılmamış olması ki bu durum gerçekten çok saçma: Adaptörü fişe taktıktan sonra kasaya takmak bu cihazlarda ekstra riskli bir durummuş.

Eğer cihaza piyasada "killer cartridge" adı verilen bellirli bir parti robocop 2 oyunundan biri takılmışsa cihaz açıldığı anda ramlerini yitiriyormuş.

Oyun konsolu tasarlayıp, üreten bir firmanın mühendislerinin bu kadar basit şeyleri görememesi gerçekten tuhaf.

Hani acele ettiler, bir an önce piyasa sürelim diye konsolu şişirdiler diyicem fakat önce adaptörü konsola tak sonra güç ver nasıl bir mantık hatasıdır. Hiçmi test etmediler acaba.

Kıçı kırık bir intro yapıyoruz elli farklı senaryo ile test ediyoruz acaba patlıyormu bir yerde diye. Hadi intro neyse koskoca donanım bu. Bukadar ucuz sebeblerden patlarmı cihaz. Kahkaha
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Nisan 01, 2015, 11:32:26 ÖÖ »

Bendeki cihaz ne durumda içime şüphe düştü şimdi Sıfır kutusunda bir cihaz...Dingiltereden ne zorluklarla getirtmiştim zamanında...Robocop oyunuda var işin kötüsü ...

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #28 : Nisan 01, 2015, 11:45:56 ÖÖ »

@LW3D robocopa dikkat. Belirli bir seri oyleymis. Belki hangi seri oldugunu anlamanin bir yolu vardir. Bence bi arastir.

merlininkazani
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #29 : Nisan 03, 2015, 14:07:46 ÖS »

Bu da yeni bebeğim

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 9   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: