Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeSega Master System II Power Base Hayata Döndürülmesi
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sega Master System II Power Base Hayata Döndürülmesi  (Okunma Sayısı 7322 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mayıs 14, 2015, 03:35:38 ÖÖ »

Epey önce alıp bir kenara koyduğum Master System II Power Base makine bugün gözüme ilişince  bir bakayım dedim, hazırlıkları yapıp power tuşu basınca ekranda herhangi bir şey göremedim bunun üzerine makine ameliyat masasına yatırıldı. İlkönce power katını incelemeye aldım. Power Soketinin uçlarında herhangi bir voltaj ölçülmüyordu. Adaptörden gelen erkek sokette AC 9V görüyordum. Bunun üzerine soketi söküp yeni soket taktım, voltaj geldi fakat makine da gene hareket yoktu, hemen 7805 ‘i kontrol ettim üç bacak tada 9V görünce 7805’inde hakkın rahmetine karıştığını anladım. 7805’i değiştirince ekranda Sega logosunu arkadan da Alex Kid’i görünce bir oh çektim ama ben makinamı monitörümde de  görmek istiyordum. Bunun için Kompozit Video Çıkış ve Ses Çıkış entegresi olan  SONY CXA1145 üzerinden çıkışları almam lazımdı. Daha önce sakladığım dosyalar arasında bu entegrenin çıkışlarını buldum ve işe koyuldum.  Entegrenin  20 no’lu ayağı video sinyal Çıkışı, 9 no’lu ayağı ses çıkışı, 1 no’lu ayağının da şase olduğunu data pdf’ten öğrenip modifikasyonu yapmaya giriştim. Sonuç aşağıdaki resimlerde. Sonuç olumlu ve tatmin edici olunca makine kasaya konulup kapatıldı. Burada konuşmayı keseyim, resimler konuşsun 

byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mayıs 14, 2015, 03:39:56 ÖÖ »

Resimlere devam

Bende 68 Ohm direnç vardı, zannedersem 20-75 Ohm arası direnç kullanabilirsiniz.

byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mayıs 14, 2015, 03:43:31 ÖÖ »

Resimlere devam diyoruz.

byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mayıs 14, 2015, 03:48:23 ÖÖ »

Sisteme elektrik geldiğini anlamak için birde led koyalım dedim.

Bunlarda yapılan modifikasyonun şemaları, umarım arkadaşların işine yarar.

AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 14, 2015, 06:39:09 ÖÖ »

Guzel bi calisma olmus ellerine
saglik

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
eiji
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mayıs 14, 2015, 08:18:31 ÖÖ »

Retro konsollara led power göstergeci konulması nedense çok hoşuma gidiyor.

Cihaz evladiyelik olmuş, elinize sağlık.

cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mayıs 14, 2015, 08:45:38 ÖÖ »

Elinize sağlık. Güzel çalışma olmuş

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 14, 2015, 09:02:30 ÖÖ »

temiz iş

Retroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mayıs 14, 2015, 11:52:30 ÖÖ »

Bület Abi Led için Baglantıyı Nereye Yaptın Oranında Fotosunu Paylaşırsan Süper Olur Abi Emegine Sağlık

Benimde Görüntü Vermeyen Bir SMS2 var ama Bu Kadar Teknik Degilim

byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mayıs 14, 2015, 16:30:28 ÖS »

Görüşlerini belirten bütün arkadaşlara teşekkür ederim.
Süleyman makinayı kapattığım için bağlantı resmini çekemem ama aşağıdaki şemada nereye bağladığımı gösterdim, umarım yardımcı olur. SMS2 konusunda yardımcı olmaya çalışırım

Retroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mayıs 14, 2015, 16:31:46 ÖS »

Görüşlerini belirten bütün arkadaşlara teşekkür ederim.
Süleyman makinayı kapattığım için bağlantı resmini çekemem ama aşağıdaki şemada nereye bağladığımı gösterdim, umarım yardımcı olur. Yardımcı olmaya çalışırım

daha ne olsun bülent abi çok teşekkür ettim bende benim cihaza hemen led takayım çok gıcık oluyorum ledsiz cihazlara:)

byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Mayıs 14, 2015, 16:39:37 ÖS »

Süleyman unutmuşum, ihtiyarlığıma ver  Led'in artı ucuna led parlaklığına göre 100-330 Ohm direnç bağlamayı unutma.
eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mayıs 14, 2015, 16:52:15 ÖS »

Eline sağlık hocam on numara çalışma hiç master system in olmadı canım çekti.

eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mayıs 14, 2015, 16:55:17 ÖS »

Birde sorum var led için delik açılmış olan resimde tırtıklı kötü bir görüntü var ikinci resimde fabrikasyon delik gibi acaba conta gibi bu işe özel bir şey mi taktınız. Mümkünse ismi ve satıldığı yer rica etsem.

barone
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mayıs 14, 2015, 17:08:44 ÖS »

Birde sorum var led için delik açılmış olan resimde tırtıklı kötü bir görüntü var ikinci resimde fabrikasyon delik gibi acaba conta gibi bu işe özel bir şey mi taktınız. Mümkünse ismi ve satıldığı yer rica etsem.

Linkte üçüncü sıradaki ürün. http://www.direnc.net/LED-YUVASI,LA_1846-2.html#labels=1846-2
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: