Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarDiğer BilgisayarlarWindows 98 format c: bad command sorunu [çözüldü]
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Windows 98 format c: bad command sorunu [çözüldü]  (Okunma Sayısı 5972 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
prospektüs
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 14, 2016, 21:54:20 ÖS »

Birkaç gün önce ibeser'den aldığım dizüstü bilgisayara windows 98 ile format atmaya çalışıyorum ama bir türlü beceremedim. Bilgisayarı ilk açıp format atmaya çalışırken şöyle bir hata aldım:

Enter'a bastıktan sonra cd'nin içindeki win98 dizinine düşüyor.

Ben de bad sector olduğundan şüphelenip hdd'i söktüm ve ide-usb çeviri ile kendi kullandığım diğer bilgisayara bağladım. Bad sector taramasında bad sector çıkmadı. Hatta ntfs olarak biçimlendirince windows 10, hdd'yi gördü.

O yüzden hdd'in sağlam olduğunu düşünüyorum. Bunların ardından tekrar hp omnibook'a taktım ve aşağıdaki gibi biraz daha farklı bir hata aldım:

Neyi yanlış yapıyorum? Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir?
« Son Düzenleme: Ekim 15, 2016, 02:28:18 ÖÖ Gönderen: prospektüs » Logged
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 14, 2016, 22:56:14 ÖS »

Windows 98, Fat ve Fat32 bölümlemelere kurulur, bunların dışında NTFS ya da farklı bir bölümleme şekli yapılmışsa kurulmayacaktır.

Bir de hatırladığım kadarıyla Fat32 bölüm en fazla 32gb olabiliyordu, yüksek kapasiteli bir disk kullanıyorsanız 32şer gb bölümler oluşturabilirsiniz.

Dos altında disk bölümleme için FDisk programı kullanımıyla ilgili aşağıdaki videoya bir bakın.

https://www.youtube.com/watch?v=YtKPSQR_9ec
prospektüs
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 15, 2016, 00:18:58 ÖÖ »

@WildLord  Teşekkürler. Videodaki gibi yaptım ancak fdisk ile iş bittikten sonra c: ve d:'ye format atarken bende bir sıkıntı çıkıyor. Çünkü benim hdd tamamen boş. Sanırım cd'nin içinde format programı yok. Format c: dediğim zaman bad command diyor. Win98 setup'a girip format demek de işe yaramıyor %0'da takılıp kalıyor.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 15, 2016, 00:30:52 ÖÖ »

sata diskler yeni çıktığı zamanlarda bir çok anakart windows kurulurken sata hdd yi tanımazdı tam hatırlayamıyorum ama ana kart cd sinin içinden bir dosyayı diskete çeker ve windows kurarken hdd yi tanıması için disketi var seçerdik ve disketti ihtimal sata driverını gösterirdik ve windows kurulumu hdd yi tanırdı bu aşamadan sonra sorunsuz devam ederdi kurulum 1 ihtimal benzer bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 15, 2016, 00:34:35 ÖÖ »

mümkünse en son sürüm en az sp2 içeren windowsla bir kurulum yapmayı deneyiniz birde hp nin sitesinden bir araştırma yapınız modellle ilgili belki bi şeyler çıkabilir.
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 15, 2016, 00:37:57 ÖÖ »

Fdisk'le bölümleme yaptıktan sonra dilersen ide-usb çevirici ile bilgisayarına takıp windows altında hızlı format atmayı deneyebilirsin. Daha uzun yol için ise ;

Fdisk'le bölümleme yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatacaksın.
Windows 98 Cd ile boot edip gelen seçeneklerden 2.Start computer with CD-ROM support'u seç. Command ekranında a: sürücüsüne geçip şu komutu yazacaksın.
FORMAT C:
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 15, 2016, 00:41:26 ÖÖ »

%0 aşamasında uzun süre takılıp kalıyorsa ve diskten bir çarpma sesi geliyorsa harddiskin bozuk olma ihtimalini de düşünebilirsin.
ogün
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 15, 2016, 01:05:13 ÖÖ »

Hocam banada hdd sağlam gibi geldi.
Kurulum medyanızda bir sorun olabilir.
Ayrıca pek bilgili değilim ama master/slave ayarı ile ilgilide olabilir.
prospektüs
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 15, 2016, 01:13:31 ÖÖ »

@ibo1973
Hdd sata değil, ide. Yine de olabilir mi böyle bir şey? Hp'nin sitesine baktım ama bir bilgi göremedim. Cihaz eski olunca kullanma kılavuzu ve sistem özelliklerini yazan bir tablo dışında bir şey yok. Fabrika çıkışı win98 se ile geliyormuş zaten.

@WildLord
Dediğim gibi fdisk'le bölümle yaptıktan sonra yeniden başlattım, cd desteğiyle bilgisayarı başlat dedim. Sonra da format c: yazdım ama bana bad command dedi.

Setup'daki formatta hdd duruyor, ışığı yanmıyor. Normalde sorun yok ama. Yine ilk mesajımda yazdığım gibi kendi bilgisayarımda hdd gayet normal görünüyor.

Yabancı forumlarda format c:'ye bad command cevabı gelmesinin sebebi win98 cd'sinin format komutu içermemesi diyorlar. Bunun çözümü olarakta bootdisk imajı bulup (herkes bu siteyi önermiş http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm) bir floppy'ye yazdırın daha sonra bilgisayarı bununla açıp formatlayın demişler. Şimdi onu denemeyi düşünüyorum, umarım işe yarar.

@ogün
Sanki onla alakalı değil gibi ama dediğim şey işe yaramazsa ona da bakabiliriz.
prospektüs
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ekim 15, 2016, 02:23:16 ÖÖ »

Tamamdır. Verdiğim linkten bootdisk imajı indirip bir diskete yazdırdım. Onunla formatlayabildim. Wİndows 98 sonunda kuruldu. Yardım eden herkese teşekkürler. Aynı sorunla karşılaşan başkası olursa diye de başlığı değiştiriyorum.
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ekim 15, 2016, 09:19:34 ÖÖ »

Tamamdır. Verdiğim linkten bootdisk imajı indirip bir diskete yazdırdım. Onunla formatlayabildim. Wİndows 98 sonunda kuruldu. Yardım eden herkese teşekkürler. Aynı sorunla karşılaşan başkası olursa diye de başlığı değiştiriyorum.

Win98'den edindiğim alışkanlık var. Başlangıç disketini yıllarca sakladım. (Hala daha durur orijinal Kahkaha) Bu tip eski sistemlerde başlangıç disketi olmayınca sürekli sıkıntı oluyordu. Sorunun çözüldüğüne sevindim.

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ekim 15, 2016, 10:11:30 ÖÖ »

hüseyin hocam çok pratik bir noktaya parmak basmış tecrübe tabiki

eğer usb disk kutun varsa ide hdd yi yeni bilgisayara bağlama imkanın varsa %99 halledersin

windows altında disk yönetimi aracından takmış olduğun hariçi diski fat32 olarak formatlayıp disk içine win98 cablarını komple kopyalayıp kurulum yapabilirsin

yada win95 veya ms-dos 5 - 6 w3.11 kurmak istiyorsan partition magic windows sürümleri ile fat 16 veya fat12 bölüm yapabilirsin fat16 en fazla 2 gb destekliyor

Fdisk'le bölümleme yaptıktan sonra dilersen ide-usb çevirici ile bilgisayarına takıp windows altında hızlı format atmayı deneyebilirsin. Daha uzun yol için ise ;

Fdisk'le bölümleme yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatacaksın.
Windows 98 Cd ile boot edip gelen seçeneklerden 2.Start computer with CD-ROM support'u seç. Command ekranında a: sürücüsüne geçip şu komutu yazacaksın.
FORMAT C:

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ekim 15, 2016, 10:16:32 ÖÖ »

eski bilgisayar üzerinde kurulacak ise windows 98 ikinci sürüm (second edition) cd içinde format.com mevcut oradan formatlayabilirsin

yada ilk sürüm için veya sadece cab dosyaları mevcut ise cabların olduğu dizine girip

extract ebd.cab *.com a:
extract ebd.cab format.com a:
extract ebd.cab sys.com a:

veya win98 başlangıç disketinde ebd.cab mevcut
sistem açılırken 2mb ramdrive oluşturur (sanal sürücü) bunun içine kendi bu dosyaları açması lazım, bu genellikle disk tanımlı değilse c: olur açmıyorsa

extract a:\ebd.cab *.com c:
extract a:\ebd.cab format.com c:
extract a:\ebd.cab sys.com c:

veya başka boş diskete

extract a:\ebd.cab *.com b:
extract a:\ebd.cab format.com b:
extract a:\ebd.cab sys.com b:

zaten bu aşamaları yaptın formatlayamıyorsan fdisk tanımları yapılmamıştır veya
bios boot sector virus guard seçenekleri açıktır

« Son Düzenleme: Ekim 15, 2016, 10:56:25 ÖÖ Gönderen: izmirmaster » Logged

prospektüs
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ekim 15, 2016, 13:07:57 ÖS »

Yeni bilgiler için teşekkürler. Aslında sizin dediğiniz gibi hard diski diğer bilgisayara takıp formatlamak da iyi bir yöntem ama hard diski tekrar söküp takmaya çok üşendim Kahkaha

Ayrıca bendeki cd win98 second edition idi ama içinde yine format.com yoktu.
hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ekim 15, 2016, 17:41:05 ÖS »

win98 klasöründe format.com var.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: