Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun Konsolları[Tamirat] Konami üretimi Famicom güç sorunu çözümü.
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Tamirat] Konami üretimi Famicom güç sorunu çözümü.  (Okunma Sayısı 3647 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
16bit_lover
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« : Kasım 13, 2015, 22:23:34 ÖS »

Merhaba arkadaşlar,
Bu ilk tamir yazımda elimde 20 küsür senedir bozuk halde duran  Konami üretimi famicomun güç sorununu nasıl çözdüğümü anlatacağım.Daha önce şu linkte http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=11402.0 konusunu açmıştım.

Retro konsol tamiri konusunda forumda çok donanımlı arkadaşlar var ben o seviyede olmasamda Yavuzg'nin tamir yazılarını okuyarak ve Cengiz Ermiş'in tamir videolarını izleyerek baya birşeyler öğrendim.Bir süredirde hobi elektroniğiyle ilgilenmekteyim.

Elimdeki famicom, zamanında Singapur'dan getirilmiş olup anakart ve gamepad board'unda logosu göründüğü üzere Konami üretimidir.

Kutu içeriği

Anakart

Konami logosu

Bu makinanın sorunu hiçbir şekilde açılmaması,ekrana görüntü gelmemesiydi.Orjinal adaptörünün bozuk olduğunu bildiğimden, çalışan diğer famicomumun aynı özellikteki 9V AC/DC adaptörünü taktım ve yine hayat belirtisi alamadım.

Aşağıda bozuk olan orjinal adaptörü ve sağlam adaptörü görmektesiniz.

Demekki anakarta güç gelmiyor yada kısmen geliyordu.Şüphelendiğim parça 7805 voltaj regülatörüydü.

Çihazı açınca ilk işim 7805'in sol bacağından 9 Volt , sağ bacağındanda 5V ölçümü yapmak oldu.Bu kısmın fotoğrafını tek kişi olduğumdan çekemedim.

Nasıl yaptığıma gelince;cihaz çalışır durumdayken Multimetremi dc voltaj 20 volt seçeneğine alıp,7805'in sol bacağına multimetrenin kırmızı probunu orta bacağınada siyah probu değdirdim,9V gösterdi yani adaptörden güç geliyordu.

Sonra kırmızı probu 7805'in sağ bacağına,siyah probuda orta bacağa değdirdim fakat multimetre hiçbir değer okuyamadı yani 5 Volt'u göstermedi.Şüphelerimde haklı olduğumu görüp bu parçayı yenisiyle değiştirmeye karar verdim.

Lehimleri sökmek için 40Watt bir havya ve lehim pompası kullandım.Aşağıda söktüğüm  7805'i görmektesiniz.

Yeni 7805'i taktıktan ve lehimledikten sonra bacak fazlalıklarını yan keskiyle kestim.Unutmadan ısı iletimi sağlayan soğutucu alüminyum parçayı 7805'e tekrar vidalamayı unutmayın.Fotoğrafını çekmeyi unutmuşum.

Kasayı kapadıktan sonra sistemi tv ye bağlayıp elimdeki en temiz oyun kartuşlarından olan Street Fighter 3 oyununu taktım ve verdim power'ı.

Ve sonuç,mutlu son Kahkaha

Tabi kollarıda elden geçirdim bazı tuşlar kirden çalışmıyordu,onlarında kolonya ile temizleyip işler hale getirdim.

Bu arada bu makina bozulduğunda sene 93 falandı sanırsam.Tamir için İzmir Karşıyaka çarşısındaki bir elektronikçiye vermiştik,tv falanda tamir eden bir yerdi.Adamlar 1 ay oyaladılar tamir edeceğiz diye ve en son alın makinenizi bunun entegresi bozulmuş,biz yapamıyoruz demişlerdi.Demekki makinayı hiç açmamışlar bile bu kadar basitmiş arızası.
Neyse geç oldu güç olmadı.

Umarım elinde arızalı makinası olup tamir ettirecek yer-kişi bulamayanlar  için faydalı bir yazı olmuştur.

Başka bir tamir yazısında görüşmek üzere.
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2018, 14:49:29 ÖS Gönderen: 16bit_lover » Logged

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Kasım 13, 2015, 22:52:06 ÖS »

Çok teşekkürler...Aydınlatıcı olduğuna eminim...

RF üzerinden mi görüntü alıyorsun? Bu konsol orjinal Japonyadaki Famicomlardan farklı mı? PAL ya da NTSC-U mu diye merak ediyorum...

16bit_lover
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Kasım 13, 2015, 23:09:22 ÖS »

Evet RF üzerinden görüntü almaktayım,gece çekimi ve telefonla çektiğimden görüntü kötü gibi çıkmış ama değil.AV girişi yok fakat modlanabilir sanırım.Diğer klon famicomum kendinden av ve rf çıkışlı.

Benim gördüğüm en büyük fark gamepad 1'de mikrofon olmaması.Bildiğim kadarıyla anakart üzerindede nintendo yazması gerek.Bendekinde Konami yazıyor.
Arka kısmı böyle

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Kasım 13, 2015, 23:14:26 ÖS »

Teşekkürler.

20 sene önce de RF'den sorunsuz görüntü aldığınıza, Singapur'dan geldiğine göre, en azından RF açısından diğer Famicom'lardan biraz farklı olabilir diye düşünüyorum... Japon Famicomlardan RF üzerinden görüntü almakta sorunlarım var da

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Kasım 13, 2015, 23:30:10 ÖS »

16bit_lover, sanırım elindeki çok enteresan ve nadir bir "famiclone" olabilir. Lisanslı bir klon da olabilir kimbilir...

Ancak anakartın bendeki AV famiclone ile birebir aynı diyebilirim. Konami logosu hariç...

Örneğin:

https://fcgamer.wordpress.com/2015/07/

http://www.tietokonemuseo.net/pelikoneita/konami/

segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Kasım 14, 2015, 00:24:15 ÖÖ »

Benim japon cihazın da RF çıkışından görüntü alamıyorum, bazen karıncalı da olsa çıkıyor ama sabit durmuyor. Kullanmak için AV mod şart.

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Kasım 14, 2015, 11:18:32 ÖÖ »

Bence de elinizdeki bir famiclone. Sorunsuz RF'den görüntü alabildiğinize göre PAL 50HZ bile olabilir. Ama güzel bir famiclone. CPU PPU'lu olanlarını bulmak gerçekten zor.

Forumdaki İndirme Linkleri
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13992

Do not use the multi tap with the multi tap inserted in the multi tap slot.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: