Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3 ... 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Windows98'i özledim yahu  (Okunma Sayısı 39932 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Kasım 10, 2015, 00:02:55 ÖÖ »

Windows 98 i özledim yahu. Bir ara düşük sistemli bir PC toplayıp hemen Windows 98 kurucam, resmen burnumda tütüyor tarih. Kahkaha

tazy
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 19, 2016, 09:11:01 ÖÖ »

win 95 kulananlar için 98 acayip teknoojik harika birşeydi ve xp çıktığında da bir donem 98 bırakamayan çoktu
şimdide xp için geçerli bir durum

ps1,ps,ps3,ps4 - nintendo wii - xbox360( xbox classıc emülatorlü ) - saga saturn - sega dreamcast - arcade cabinet - pc( i7 4930 k 16gb ram ati radeon r290 3 gb ekran kartı 2 tb hdd zalman kasa )
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2016, 09:50:07 ÖÖ »

Windows 95 ile 98'in pratikte ne farkı vardı ki? Ben 95'de Plus!'la gelen bazı özelliklerin ve İnternet Explorer'ın sisteme entegre olarak gelmesi haricinde bir fark hatırlamıyorum.  

usagi
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ocak 19, 2016, 10:31:54 ÖÖ »

@wizofwor

https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Driver_Model

A500+ A501 (1536 KiB Chip)/LG HDReady 24"/Altec Lansing 2+1 -> Demo Machine
"Amiga" değil."COMMODORE Amiga"
tazy
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 19, 2016, 10:44:42 ÖÖ »

Windows 95 ile 98'in pratikte ne farkı vardı ki? Ben 95'de Plus!'la gelen bazı özelliklerin ve İnternet Explorer'ın sisteme entegre olarak gelmesi haricinde bir fark hatırlamıyorum.  
Doğrudur ama 99dan beri sistem ve yazılım mesleğindeyim ince ayrıntılarını ve özelliklerini ev kullanıcıları göremiyor arasinda fark senin düşündüğünden de fazlaydi

ps1,ps,ps3,ps4 - nintendo wii - xbox360( xbox classıc emülatorlü ) - saga saturn - sega dreamcast - arcade cabinet - pc( i7 4930 k 16gb ram ati radeon r290 3 gb ekran kartı 2 tb hdd zalman kasa )
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 19, 2016, 10:53:08 ÖÖ »

Win95 ve Win98 arasında kullanım açısından baya bir fark var. İkisini de uzun süre kullanınca anlıyor insan. Özünde ikisi de çok narin, en ufak bir hatada çökebiliyorlar. Ancak, Win98 95'ten bir gömlek üstün. Ona göre daha stabildi. Anlatılmaz yaşanır Kahkaha

Her ikisi de delirtirdi adamı o ayrı tabi. Bir günde, bir makineye  4-5 defa Win98 yüklediğimi bilirim. Bir driver yükleyim dersin, cart mavi ekran. Commodore'a kafa ayarı yaparken bu kadar sıkıntı yaşamazdık yav Kahkaha

tazy
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ocak 19, 2016, 10:59:25 ÖÖ »

sonuç olaak pcyi oyun ve internet aracı olarak görmezsen aradaki farkı iyi bir gözlem ile anlarsın ama 98 zamanındaki format atılımı daha saglıklıydı şimdi sadece direk biçimlendir Kahkaha yani biçimlendirdiğinde ölü sectorler kalıyor ama dos formatta fabrika çıkışlı oluyor

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ocak 19, 2016, 11:08:02 ÖÖ »

Bir günde, bir makineye  4-5 defa Win98 yüklediğimi bilirim. Bir driver yükleyim dersin, cart mavi ekran. Commodore'a kafa ayarı yaparken bu kadar sıkıntı yaşamazdık yav Kahkaha

Yükleme derken, çay molasında falan yapılabilen birşeydi zaten. 5-10 dk'da halloluyordu. Zaten çevremizdeki bir dolu insana zırt pırt Windows kurardık, yormazdı da... (üstüne üstlük bir de korsan Ofis falan isterlerdi, OpenOffice falan da yoktu o zamanlar)
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Ocak 19, 2016, 12:30:43 ÖS »

Win95 ve Win98 arasında kullanım açısından baya bir fark var. İkisini de uzun süre kullanınca anlıyor insan. Özünde ikisi de çok narin, en ufak bir hatada çökebiliyorlar. Ancak, Win98 95'ten bir gömlek üstün. Ona göre daha stabildi. Anlatılmaz yaşanır Kahkaha

Her ikisi de delirtirdi adamı o ayrı tabi. Bir günde, bir makineye  4-5 defa Win98 yüklediğimi bilirim. Bir driver yükleyim dersin, cart mavi ekran. Commodore'a kafa ayarı yaparken bu kadar sıkıntı yaşamazdık yav Kahkaha

Yukarıda yazanlardan anladığım donanım sürücüsü geliştirmiyorsan arada dişe dokunur bir fark olmadığı. Zaten Windows98'e geçerken bir saniye bile tereddüt ettiğimi hatırlamıyorum. sistemi güncellerken şimdiki gibi uzun uzun düşünmeye gerek yoktu. Zaten ayda bir formatlamak gerekiyordu. Formatladıktan sonra da eldeki en yeni versiyon hangisiyse nu kuruyordum.

Üniversitede bilgisayar labılarındaki NT makineleri (3.11/4.0) görünce bayağı afallamıştım. Bütün bir yıl boyunca formatlanmadan çalışan bir işletim sistemi. Hem de aynı yazılım firmasından.
 Kahkaha

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ocak 19, 2016, 14:36:11 ÖS »

Win98 sabit bakarsak win95 süslü hali diyebiliriz, win98 de ADSL desteği, internet explorerin kemikleşmesi, DirectX standart olması, ağ yapısının geliştirilmesi, USB bağlantılarının stabil yapıya kavuşması vs vs benim hatırladıklarım bunlar

Commandate
Üye

Ruhunu Özgür Bırak O kalbine Giden yolu Bulacaktır

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ocak 19, 2016, 16:33:23 ÖS »

Windows 95,98 Me ve 2000 mimari olarak aynı ,Çekirdeği geliştirip sundular ,aurıca bir akradaş win 95 plus 'ın farkını sormuş Tema ve görsellikti,hedef kitlesi 12 yaş altı çocuklara pc sevdirmek olarak acıklamıştı ,1,2 de ufak güncelleme..

Onurum Sadakatimdir !
1975-1995 Arası Oyun Konsolu Mod-Restorasyon-Tamir
gergozen
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ocak 19, 2016, 20:06:44 ÖS »

Windows 95,98 Me ve 2000 mimari olarak aynı ,Çekirdeği geliştirip sundular ,aurıca bir akradaş win 95 plus 'ın farkını sormuş Tema ve görsellikti,hedef kitlesi 12 yaş altı çocuklara pc sevdirmek olarak acıklamıştı ,1,2 de ufak güncelleme..

Hatırladığım kadarıyla 95 (bir normal, internetli ve usb'li versiyon gibi bir ayrım vardı), 98 ve me aynı altyapıdan ilerlediler ama 2000 nt alt yapısını kullandı ve çok daha kararlı bir işletim sistemiydi.

EDİT :
Şİmdi edki cdlere bir göz attım 98 ve 98 ikinci sürüm, NT Workstation (1-2 processor edition), NT (düz).. Ama 95 cdlerimi bulamadım (Bir tane çekme var o da usb li sürüm). Sanırım lisanslarla birlikte atıldılar...
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2016, 20:13:03 ÖS Gönderen: gergozen » Logged
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ocak 19, 2016, 21:14:18 ÖS »

Windows 95/98/Me DOS üzerinde çalışan 16/32bit hibrit sistemlerdi. NT ise 32bit ve farklı işlemcileri destekleyen bir sistemdi.

Aslında Windows 98 DOS tabanlı çalışan son Windows olacaktı. İlk başta 98SE'den bile bahsedilmiyordu. NT 5.0'dan sonra DOS tabanlı Windows çıkmayacaktı. Projenin yetişmeyeceğini anlayınca önce ilk başta NT için düşündükleri özelliklerden biraz fedakarlık ederek Windows 2000'i, ardından Windows 98SE'yi biraz iyileştirerek ME'yi çıkarttılar. 1 sene sonra da eksikleri tamamlanmış NT5.1 WindowsXP olarak çıktı. XP'yle beraber DOS tabanlı 9x serisinin de sonu gelmiş oldu.

O dönemde dual boot ile internet ve ödevler/raporlar için Windows 2k, Dos tabanlı mühendislik programları ve oyunlar için Win98SE kullanırdım. 

tazy
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ocak 20, 2016, 02:31:10 ÖÖ »

ben kendim sistemci olarak işletim sistemlerine server tabanına nasıl ve ne kadar destek verebilir diye bakarım bazı şirketlerin halen win 98 kullandıklarını biliyorum
o yuzden benim işim ön plan değil işin arkasındaki donen olaylar Kahkaha

EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ocak 20, 2016, 08:43:04 ÖÖ »

boot DVD lerde 98,xp gibi sistemler hazır çalışan şekilde mevcut. internete girip film bile izlersin. normal bir cihazda kurup nete bağlanmak çok sağlıklı olmaz. cihaz uzun ömürlü olmaz.

this is amiga speaking.
Sayfa: [1] 2 3 ... 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: