Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 58 59 [60]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 262562 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #885 : Nisan 08, 2019, 11:39:20 ÖÖ »

Abrakadabra, evet Shadow Dancer ve Tüfekli Operation Wolf vardı.

Abrakadabra ismi aynı isimdeki Atari Fabrikasından geliyor,

Gemlik Dörtyol civarında "Abrakadabra Atari Fabrikası" diye bir fabrika vardı
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2019, 11:53:25 ÖÖ Gönderen: HkRecai » Logged
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #886 : Nisan 08, 2019, 13:12:41 ÖS »

çok gittim oraya Teyzemin yazlığı vardı kumlada.

Abracadabra aslında dükkanın sahibinin adı. Adam ilüzyonistti.

AmigaBinİkiYüz
AmigaBeşYüz
SiDiTİVi
KomodorAltmışDörtCe
AtariBinKırkSeTeE
AtariFalkonSıfırOtuz
NoStres
Deneyimli

One Love, One Heart, One Destiny

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #887 : Nisan 28, 2019, 20:47:55 ÖS »

Selam Yavug@

Hocam ellerine, emeğine sağlık, fabrika çıkışından daha iyi olmuş.

Yanlız aklıma takılan bir ayrıntı var; Bass için güçlü bir hoparlör eklemişsin, HI-LOW sesleri ayırmak için crossover'da iyi fikir, ama cihazın ses çıkış devrelerini yakma ihtimaliniz var, crossower devresinden öndesine ses güçlendirici amplifikatör kullanmanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin.

segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #888 : Ocak 27, 2021, 16:08:00 ÖS »

Resimler silinmiş yav, tamir konularını okumayı çok seviyordum ama resimsiz yarım kaldı.
Eski bir konu ama tebrikler abi büyük emek harcamışsın. 

cidocego
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #889 : Ocak 27, 2021, 22:26:23 ÖS »

Resimler silinmiş yav, tamir konularını okumayı çok seviyordum ama resimsiz yarım kaldı.
Resimler gözüküyor. Sanırım sorun senin tarayıcıdan kaynaklı olmalı

RoborG
-Commodore PC10-III, 12" Monochrome Monitör,5.25 360 KB FDD
-P3 450 CPU, 128MB SD-Ram,80GB HDD, 32X Creative infra, 5,25" Audicom-727 PC Kasetçalar
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #890 : Ocak 28, 2021, 10:35:31 ÖÖ »

İlginç Google Chrome'da açmıştım buda işe yaramaz tarayıcı çıktı, zaten indirme yaparken sorun çıkarıyordu bir işe yaradığı yok. Firefox gibisi yok.

gyneco
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #891 : Ocak 29, 2021, 15:24:51 ÖS »

İlginç Google Chrome'da açmıştım buda işe yaramaz tarayıcı çıktı, zaten indirme yaparken sorun çıkarıyordu bir işe yaradığı yok. Firefox gibisi yok.

Site ayarlarından "güvenli olmayan içerik" seçeneğine izin ver derseniz görünmeyen içeriğin görünür olması lazım.
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #892 : Şubat 06, 2021, 00:32:42 ÖÖ »

Eğer bir gün büyürsem ben de bir YavuzG olmak istiyorum.

Gözün aydın abi. Güle güle güzel ve mutlu günlerde kullanılsın inşallah. İnsanın kendi yaptığı şeyi kullanması çok büyük bir tat veriyor.

Öncesi sonrası fotoğrafı da benden olsun. Masum

Gozumuzun pası silinsin hortu olsun

C64 ve A500 gerisi teferruat
onurbingol
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #893 : Mayıs 09, 2021, 09:05:06 ÖÖ »

Merhaba! Her şeyden önce tebrik ederim, bu yazıyı dün saat 13:00 civarı okumaya başladım ve yaklaşık 3 saatte bitirdim. Okudukça karşımda bir Dr. Emmet L. Brown varmış gibi hissettim.

(Bknz). https://www.google.com/search?q=emmett+l.+brown&sxsrf=ALeKk00r0z8d0h-BB37LXaRa3SZOoj4I2w:1620539890732&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjI2Z_E9bvwAhXKg_0HHTJsBU0Q_AUoAXoECAQQAw&biw=1396&bih=606

Müteakiben, bu yazı sayesinde tanıştığım meslektaşlarımdan birisi sayesinde hemen siteye üye oldum. Yani nasıl desem? Bu yazı son derece sade ve öğretici olmuş. Bir hususu bilmekle öğretebilmek arasında fark vardır ve Elvira'yı tamir eden sayın büyüğümüz de bilmek ve öğretebilmek arasındaki sentezin güzel bir örneğini paylaşmış bizlerle, son derece büyük bir amme hizmeti ve yürekten teşekkürlerimi iletirim kendisine.

Oldum olası pinball oyunlarını ben de sevmişimdir. Atakule'de Dreamland'de ve Kızılay'da Fantasy-land'de çok oynardık. Şimdilerde ben de 1984 model bir Bally X's O's isimli pinball buldum. Bu kadar atıl durumda değil, çalışıyor ancak bulduğum girişimci, en fazla 10 yaşına kadar hitap eden bir çocuk oyun salonuna koyduğu için hem çocuklar oynayamıyor hem de tamir ettireyim derken İstanbul'dan gelen usta cihazın bir çok özelliklerini, ekranlarından bir kısmı ve ses kartı gibi etken faktörleri iptal etmiş ya da şu klasik olup da sağda solda gördüğümüz langırt seslerini koymuş makineye. Oyunu oynarken güzelim makineden GOOOOOOOLLLL diye saçma sapan bir böğürtü geliyor ki hakikaten rahatsız edici. 1984 model olan ve sağda solda, kim bilir nerelerde canına okunmuş bir pinball makinesinden tabi ki performans beklemek ütopyada hayal kurmak olur diye düşünüyordum ki bu yazıyı okuyunca bir mühendis ya da teknisyen olmadığım aklıma geldi. Sayın Yavuz beyden bu hususla ilgili yardım almak noktasında birinci elden bir fayda bekleyemem çünkü herkesin işi gücü yoğunluğu var ancak kendilerine sormak isterim. Ben bir akademisyen olarak görev yapıyorum, teknik bilgim yoktur ve bir mühendis de değilim ancak sizce bu cihazı edinmem durumunda orijinal haline getirebilme noktasında zamana yayılmış bir süreçte başarı sağlayabilir miyim? Ben de evimi bir pinball makinesi ile süsleyebilir miyim? Kısacası sayın Yavuz abi, sizce bu pinball makinesini edinmeli miyim? Destek, yorum ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2021, 10:14:29 ÖÖ Gönderen: onurbingol » Logged
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #894 : Mayıs 09, 2021, 11:07:49 ÖÖ »

@onurbingol forumumuza hoş geldiniz. Dün Onur bey ile telefonda görüştük. Çocukken ilk bilgisayarının c64 olduğunu öğrendim Yavuz abinin harika restorasyon başlığını internetten bulduğunu ve çok beğenerek okuduğunu söyledi. Kendisinin de yazdığı üzere bir pinball makinası alıp onu restorasyon etmeyi planladığından bahsetti.

Bende kendimden biraz örnek verdim. Cesaretlendirmek adına. Foruma ilk girdiğimde elim havya tutmazdı, cihazlara uzaktan bakardık tühh çalışmıyor felan derdik Kahkaha Şimdi ise kasayı açıp mini onarımlar ufak restorasyonlar yapar hale geldik. Artık bu normal günlük rutinimiz de basit bir olay haline geldi Ayrıca forumumuz sayesinde tıkandığımız da imdadımıza yetişen dostlar, ve üstadlarımızın olduğunu bilmekte harika

Ben şahsen Onur beye cihazı almasını önerdim. Eğer yüreğinde o tutku var ise ki bunu buram buram olduğunu düşünüyorum. (Hepimizde olduğu gibi) Onur bey tehlikeli bir kapıyı da açıyor olabilir. Her an evi cihazlarla da dolabilir aman dikkat Kahkaha (Alice harikalar diyarına geçiyor...) Zaman buldukça ve forumumuzdan da destek aldıkça ufak ufak ilerleyerek cihazı çok güzel bir hale getirebileceğini düşünüyorum.

Tabi şu konu çok önemli retro işi biraz sabır isteyen bir olay. Forumumuz yaş ortalaması ve iş düzeninide düşünecek olursak biraz sabırlı olmakta fayda var. Konulara geç dönülse de bilgisi olan arkadaşlarımın elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışacaklarından eminim.

Onur bey ilk 10 mesaja kadar özel mesaj hakkınız henüz yok ama forumda zaman geçirdikçe ve yazdıkça bazı kısıtlamalarda otomatikman kalkacaktır.

Aşağıdaki linke tıkladıktan sonra. Yukarıdaki sekmelerdenYeni Konu aça tıklayarak kendinizi bize tanıtan mini bir başlık açarsanız çok seviniriz. Forumda sizi tanımayan insanların sizden haberdar olması ve sizin hakkınızda bilgi edinmesini projenizin daha hızlı ilerlemesinde yardımcı olacaktır. Farklı konu başlıkları altında yazınca genelde herkes tarafından görünemeye biliniyor. Forumda ilgi alanı farklı olan bir çok üyemiz mevcut.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?board=4.0

Akabinde Pinball projeniz için bir başlık oluşturur iseniz. Bir timeline gibi süreci takip etmeniz ve aşama aşama ilerleyişini gözlemlemeniz de rahat olacaktır.
Sevgiler.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #895 : Mayıs 09, 2021, 14:23:16 ÖS »

Onur bey öncelikle forumumuza hoş geldiniz...

Proje hakkında söylediğiniz güzel sözler için de çok teşekkürler.

Bu pinball projesi retro adına uğraştığım en uzun soluklu, kapsamlı ve yorucu projem oldu. Pinball restorasyonu, üzerinde çalıştığınız pinball'un kondüsyonuna göre, çok uğraştırıcı ve masraflı olabiliyor. Ama sonucunda ortaya eşsiz bir nostaljik parça çıkıyor. Arkadaşlarınız, misafirleriniz o ışıkların karşısında büyülenip eve neden geldiklerini unutabiliyor Kahkaha

Oldum olası pinball oyunlarını ben de sevmişimdir. Atakule'de Dreamland'de ve Kızılay'da Fantasy-land'de çok oynardık.

Atakule'deki Dreamland açıldığında ben üniversiteye gidiyordum. O zamanlar yaşımız gereği çok fazla gidemiyorduk gerçi ama (çocuğunu oraya bırakan anne babalar koca koca adamlar olarak bizlere ters ters bakarlardı ) o makinelerin sesleri ve görüntüleri beni çok büyülemişti. Kimbilir belki aynı ortamda bulunmuş aynı havayı solumuşuzdur farkında olmadan

Alıntı
Şimdilerde ben de 1984 model bir Bally X's O's isimli pinball buldum. Bu kadar atıl durumda değil, çalışıyor ancak bulduğum girişimci, en fazla 10 yaşına kadar hitap eden bir çocuk oyun salonuna koyduğu için hem çocuklar oynayamıyor hem de tamir ettireyim derken İstanbul'dan gelen usta cihazın bir çok özelliklerini, ekranlarından bir kısmı ve ses kartı gibi etken faktörleri iptal etmiş ya da şu klasik olup da sağda solda gördüğümüz langırt seslerini koymuş makineye. Oyunu oynarken güzelim makineden GOOOOOOOLLLL diye saçma sapan bir böğürtü geliyor ki hakikaten rahatsız edici. 1984 model olan ve sağda solda, kim bilir nerelerde canına okunmuş bir pinball makinesinden tabi ki performans beklemek ütopyada hayal kurmak olur diye düşünüyordum ki bu yazıyı okuyunca bir mühendis ya da teknisyen olmadığım aklıma geldi.

Ülkemizdeki pinball ların maalesef akibetleri hala yürürlükte olan yasa sonucu çok kötü durumda. O yasadan yakın zamanda langırt çıkartılmış olmasına rağmen pinbal resmi olarak Türkiye'de hep yasaktı ve hala yasak aslında... Tabi kimse vay sende neden pinball var diye hesap sormuyor ama yedek parça veya cihaz ithalatı bu yasa sebebiyle sorunlu olduğundan ("elektronik bilardo" adı altında kaçak göçek gümrükten geçirilen mallar dışında) 80'lerde bir şekilde ülkeye sokulmuş makinelerin 40 yıl sonraki kondüsyonları çok kötü olabiliyor. Hala hizmet veren çok az sayıda "usta" ise yedek parçaların olmamasından dolayı böyle "yaratıcı" çözümler üretebiliyorlar...

Alıntı

Sayın Yavuz beyden bu hususla ilgili yardım almak noktasında birinci elden bir fayda bekleyemem çünkü herkesin işi gücü yoğunluğu var ancak kendilerine sormak isterim.

Keşke ben de zamanımın 100% ünü bu tür projelere profesyonel/amatör olarak ayırabilseydim. Ancak benim de sonuçta gerçek hayatta bu konularla hiç alakası olmayan bir işim var. Bu projeler bana gerçek hayatta biriktirdiğim stresimi zarasız bir şekilde boşaltmak için bir aracı oluyor

Ama aklınızdaki her tülü sorunuzu çekinmeden forumda, bu başlık altında veya kendi başlığınız altında sorabilirsiniz. Ben de elimden geldiği ölçüde yardımcı olmaya çalışırım. Önemli olan herkezin bu soru/cevapları görebilmesi ve bilginin açık olarak herkezle paylaşılması.

Alıntı

Ben bir akademisyen olarak görev yapıyorum, teknik bilgim yoktur ve bir mühendis de değilim ancak sizce bu cihazı edinmem durumunda orijinal haline getirebilme noktasında zamana yayılmış bir süreçte başarı sağlayabilir miyim?

Ben de evimi bir pinball makinesi ile süsleyebilir miyim? Kısacası sayın Yavuz abi, sizce bu pinball makinesini edinmeli miyim? Destek, yorum ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Evet, güzel sorular...

Elbette ki bu sorunun kesin bir "evet" veya "hayır" diye bir cevabı yok.

Bu tür projeleri gerçek hayattaki mesleğiniz ne olursa olsun elbette ki gerçekleştirebilirsiniz. Evet ben elektronik mühendisiyim. Ama okulda gördüğüm dersler dışında hayatımda elektronik mühendisi olarak çalışmadım. Okulda öğrendiklerimin kafamın çoook gerilerinde bıraktığı bir "temel" bilgi birikimi elbette var ama günümüz teknolojisiyle benzer bilgi birikimine internetten de ulaşmak çok kolay.

Öte yandan, mesleğinizden daha önemli olan konu; alet edevat ve çalışma alanı. Konuya ilginizi sabır ve internetten bulabileceğiniz bilgiler ile pekiştirip bir pinball restorasyon projesine başlayabilirsiniz. Ancak bu yazıda da gördüğünüz gibi gerekli çalışma alanı ve kullanmanız gereken araç gereciniz halihazırda yoksa bu proje maliyetinizi artıracaktır.

Ayrıca pinball yedek parçaları pahalıdır ve ülkemizde bulunmadığından Amerika veya avrupadaki pinball malzemesi satan yerlerden getirtmeniz gerekir. Kargosu, gümrüğü ve döviz kurları da göz önünde bulundurulduğunda proje sünger gibi para emer Kahkaha

Yani üst üste koyduğunuzda kendinize şu soruyları sormalısınız;

1) "Ben evimde temiz bir pinball istiyorum ve sadece oynamak, arkadaşlarımla güzel vakit geçirmek istiyorum" diyorsanız bence sahibinden.com'da bir çok ilan var (çoğu aynı kişiye aittir - Atilla bey) onları değerlendirmenizi öneririm.

2) Yok ben hem yukarıdaki gibi düşünüyorum hem de kendime uzun soluklu bir garaj projesi istiyorum, hem el becerilerimi geliştiririm hem de stresimi atarım diyorsanız elbette ki bu işe girişebilirsiniz.

Ancak bir önerim, yukarıda bahsettiğim her senaryo için seçeceğiniz pinball'un buna "değmesi" lazım. Pinball teması, oyuncakları, oynanışı ve puanlama sistemleri gibi bir çok faktörle değerlendirilir ve fiyatlanır. Yani sadece ışıkları ve sesleri ilk bir kaç saat sizi büyüler, evet, ama oynayışı kısa sürede sıkıcı hale gelmeye başlıyorsa yapacağınız masraf ve zamana değmeyecek demektir.

Bu yüzden hedef kestirdiğiniz pinball'a eğer erişiminiz varsa oynayın. Youtube'dan oynanış videolarını izleyin. pinside sitesindeki top 100 listesinde kaçıncı? yorumlar nelerdir? gibi araştırmalar yapın.

Ben onu almayın şunu alın diyemem zira herkezin zevki ayrıdır.

Ama eğer fikrimi soruyorsanız, ben X's & O's makinesini garajıma getirseler bile almaya onarmaya uğraşmazdım. Rampaları yok, slingshot yok, oyunun teması çok da özellikli değil, müzik, konuşma vs yok.

Öte yandan bir Indiana Jones veya Lord of The Rings, Star Trek, Kiss gibi uygun fiyata bir pinball ilanı görsem çoğularına göre hurda bile olsa, Diyarbakırda bile olsa gider alırdım

Efecan4102
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #896 : Mayıs 09, 2021, 18:13:26 ÖS »

Bu başlığa bu gün denk geldim. 2 Saat 10 dakika süren okumanın ardından 28.sayfaya kadar geldim. Gözleri dinlendirdikten sonra devam edicem.

Çalışmaya, emeğe söylenecek hiç bir şey yok. Ama en çok dikkatimi çeken şey çalışmaya verilen emeğin yanı sıra, yüksek kalitede fotoğraflar, açıklayıcı anlatımlar oldu. Pinball ile en ufak bir alakam yok ama anlatımlar o kadar sürükleyici ki, iki saat geçtiğini yeni fark ettim.

Tebrik ederim, ellerinize sağlık.
onurbingol
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #897 : Mayıs 09, 2021, 18:36:20 ÖS »

Yavuz abi teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. X's O'S modelinden başka cihaz bulamadım ve aslına bakarsanız makinenin benim de içime sindiğini söyleyemem. Ancak gene de muazzam derin bir araştırma içerisindeyim. Özellikle bugün ziyadesiyle vakit ayırdım ama bu iş biraz zaman alacak gibi görünüyor. Hala ara ara girip yazınızı okuyorum, tekrar ellerinize sağlık. O yazı bir kenarda durmalı her zaman için.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #898 : Mayıs 09, 2021, 23:43:28 ÖS »

Masrafsız, fazla alet edevat gerektirmeyen bir pinball da olabilir.

Hurdaya yakın pinball restorasyonuna örnek bu Elvira projesi ama her pinball da bu derece sıfıra inip tamirat gerektirmeyebilir.

Pinball alırken bakılacak önemli şeyler;

1) VFD (Vacuum Fluoresant Display) veya DMD (Dot Matrix Display) yani skor ve animasyon göstergeleri sağlam mı?
2) Oyun tahtası tamam mı? Yani üzerindeki oyuncaklar, rampalar, plastikler, mekanizmalar tamam mı?
3) Translite/Backglass sağlam mı?

Bu saydıklarım saydığım sırayla maliyetli unsurlar. Bunlar tamam ise geriye ampul, lastik değişimi ve oyun alanının temizlenmesi, cilalanması ve parlatılması gibi konular nispeten halledilmesi kolay ve hesaplı konular.

Bunun bir tık ötesi sdolenoidlerin sökülerek "ceket/kol" tabir edilen (coil sleeve) plastik parçaların değiştirilmesi, konnektörlerin çatlamış lehimlerinin yenilenmesi ve gerekiyorsa paslanmış ampul soketlerinin değiştirilmesidir ki bunlar da nispeten hesaplı bakım unsurları.

Yani kötü görünümlü bir pinball'u uygun fiyata bulursanız bu bahsettiğim ilk 3 madde yerindeyse diğer sorunlar çok da teknik detaya inmeden giderilebilir.

Ama VFD/DMD göstergeler 300-500 USD civarındadır, orjinal translite/backglass 150-300 USD arasında değişir, plastik ve rampa setleri de (ki bunların lisanslı reprodüksüyonları zaman zaman üretiliyor - popüler pinball'lar için tabii) 300-500 USD seviyelerinde oluyor...

Kısaca kondüsyon ve buna bağlı fiyat önemli...

Sayfa: 1 ... 58 59 [60]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: