Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [MOD] Nintendo Entertainment System - NESRGB  (Okunma Sayısı 15570 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 13, 2017, 01:05:33 ÖÖ »

NES2JAMMA projesi ile esasında arcade kabinin içine gerçek RGB modlanmış NTSC bir Nintendo Entertainment System (NES) yerleştirmeyi hedeflemiştim. Bunun sebebi bildiğiniz üzere arcade monitörler sadece RGB video sinyali girişini desteklerler.

Ancak yine bildiğiniz üzere NES normalde sadece composite video çıkışı olan bir oyun konsolu (RF çıkışını saymazsak). Sıradan bir NES konsoldan RGB video çıkışı almak da herhangi basit bir mod ile imkansızdır zira görüntü PPU (Pixel Processing Unit) içinde direkt composite video formatında üretilir.

Kişisel fikrim, eğer NES'i odadaki bir TV'de kullanacaksam Composite Video'nun gayet yeterli olduğudur. Yani konsollardan illa RGB çıkış almalıyım diye bir takıntım yok. Hatta her konsolu ait olduğu dönemin video teknolojisi ile olduğu gibi kullanmanın nostalji faktörüne etkisi olduğunu da düşünürüm...

Ancak NES'in nostaljisini "oturma odasındaki NES" olarak değil de bir "arcade salonundaki Playchoice 10" miş gibi yaşamak istiyorsan onu bir arcade kabine koymak, arcade monitör ile uyumlu olabilmesi için RGB video çıkışı vermesini sağlamak ve aldığımız video ve ses sinyallerini de NES2JAMMA gibi ekipmanla yükseltmemiz gerekmekte...

NES2JAMMA projemde yaptığım kartı test edebilmek için arcade monitöre RGB sinyali gönderbilen bir NES kullanmam gerekiyordu ve o sıra hazır bulunan ve RGB çıkışı destekleyen Fransız bölge bir NES kullanmıştım. Fransız NES'lerin RGB çıkışı aslında composite video'nun decode edilmiş hali. Dolayısıyla "gerçek" bir RGB sinyali olmasına rağmen analog devre elemanları ile R-G-B bileşenlerine ayrıştırıldığından kimi oyunlarda ve renklerde kaymalar, parlamalar ve bulanıklaşmalar görülebilir. Ancak yine de gerçekten görüntü kalitesi iyidir

Peki sıradan bir NES'i RGB çıkış verebilecek hale getirmek mümkün mü? Evet mümkün...

2 (yada 3) sene öncesine kadar bu iş NES'in PPU'sunu söküp Nintendo'nun arcade kabinler için üretmiş olduğu NES teknolojisine dayanan "Playchoice 10" veya VS sistemlerinin anakartlarındaki bazı model PPU'ları kullanarak yapılabiliyordu. Bu sebeple yüzlerce Playchoice 10 arcade kartı çöpü boylamıştır.

Ancak sanırım 3 sene kadar önce Tim Wortington isimli bir Avustralyalı retrosever NESRGB adında bir mod devresi icat etti. Bu projede NES'in CPU ve PPU çipleri arasındaki veri iletişimini dinleyerek pixelleri PPU'nun ürettikleri ile değil kendi bünyesindeki bazı renk paletlerini kullanarak üretebilen bir devre tasarladı ve üretti...

http://etim.net.au/nesrgb/

Bu devre sayesinde NES (veya Famicom) için PPU'yu değiştirmeden RGB mod yapmak mümkün oldu. Ben de 2 ay kadar önce Tim'in online sitesinden kendime bir tane NESRGB kiti sipariş ettim... Kit sanırım iki haftayı bulmadan sorunsuz bir şekilde elime geçti.

Paralelde kendime bir NTSC NES aramaya koyuldum. Gerçi elimde çok temiz bir NTSC NES'im vardı ama onu bu mod için feda etmek istemedim zira benim oyun odasındaki TV'ye sabit olarak bağladığım esas sistemim. Üstelik NESRGB modu için kasasını delmek de istemedim...

Peki neden NTSC (USA bölge) bir NES aradım derseniz de cevap basit: 60hz olması. Tüm arcade sistemler ve hemen hemen tüm oyunlar aslında Amerikan ve Japonya pazarı için tasarlandıklarından 60 hz'lik görüntü hızına (yani saniyede 30 ekran karesi - frame - 60 görüntü alanı - field)  uygun geliştirilmişlerdir. Bu sebeple ben, özellikle 80'lerin konsollarında, PAL'den hoşlanmam.

Neyse, sonunda forumdan bir arkadaşımızın ikinci el sitelerinden birisinde satışa koyduğu bir NES konsolu satın aldım. Fiyatı da kondüsyonu doğrultusunda uygundu (ki zaten arcade kabinin içine gömeceğimden mükemmel temizlikte bir konsol da aramıyordum).

Bu yazımda bu kiti bu NES konsola monte etme tecrübelerimi sizlerle paylaşmak için yazıyorum. Bu kitin montajı konusunda internette bolca malzeme bulmak mümkün ancak ben hem temiz olsun (millet hava atmaktan hatalarını pek paylaşmıyor) hem de Türkçe olsun dedim

Başlayalım bakalım...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:05:50 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 13, 2017, 01:23:56 ÖÖ »

İşe önce konsolu temizleyip bakımını yaparak başladım. Hernekadar arcade kabine gömecek olsam da konsolla uzun süre haşır neşir olacağımdan önce temizlik şart. Üstelik modlamadan önce mükemmel seviyede çalışır olduğundan emin olmam gerekiyordu...

Konsolun durumu bu şekildeydi...

Güç soketi zorlanmış kırılmış, paslanmış, değiştirilmesi gerekiyor.

İçi doğal olarak tozlu. 72-pin soketin temizlenmesi şart

Yavaş yavaş açalım bakalım konsolu.

Konsolu tamamen söküp yıkıyorum (plastik aksamlar ve devre kartı dahil olarak)

Sonra ıslak elektonik devre kartını fırında düşük sıcaklıkta (50-70 derece arası) kurutuyorum.

Bu sayede üzerinde çalışacağım PCB pırıl pırıl ortaya çıkıyor

Konnektörleri metal parlatıcı ile ovalayarak pastan kurtarıyorum.

Platsik parlatıcıların yardımıyla da konsolun hafif çizilerinden kurtuluyorum. Fena olmadı

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:06:05 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 13, 2017, 01:46:34 ÖÖ »

Konsol temizlendikten ve bakımı yapıldıktan sonra (ki güç soketini ve modülatörün içindeki bütün elektrolitik kondansatörleri v.s. de yeniledim - maalesef PC bakımı sırasında uçurduğum verilerin içinde o resimler de vardı) ilk denemeyi yapıyorum...

Bu deneme işleri için genelde Bubble Bobble 2 kartuşunu kullanıyorum. Hem kendi yaptığım repro olmasından dolayı kıymetsiz (en azından başına bir şey gelirse EPROM'ları yeniden yazabilirim) hem kontakları tertemiz hem de renkleri capcanlı bir oyun, renkeline vs alıştı gözlerim.

Konsolumuz çalışıyor, gayet güzel... Ancak görüntüde bir gariplik var sanki...

Yakından bakınca renkler yerli yerinde ancak bir "soğuk" geldi bana.

Kıllanıp diğer NTSC NES'i getirip aynı ekranda aynı ekipmanla denedim. Onun görüntüsü bu...

Dikkat ettiyesiniz görüntülerdeki renk tonu oldukça farklı.

Haydaaa, ne iş diye konsolu tekrar açıp incelemeye başladım. Gözüme çarpan herhangi bir gariplik yoktu. Bu yüzden internete dalıp araştırmaya başladım. Sonra ilginç bir bilgiye rastladım. Adam forumun tekinde elindeki NES'in görüntüsünde renklerin hafif bulanık, soluk/soğuk olduğundan bahsediyor ve çare arıyordu. Elemanın birisi adamın konsolunun ilk üretilen NES'lerden birisi ise bunun "normal" olduğunu söyledi.

Nintendo seri üretime geçmeden önce Amerika'da NES'i küçük bir parti (100.000 adet) şeklinde New York'da belli satış noktalarında "tanıtım" sunumları şeklinde pazarlamaya başlamış. Bu ilk seri NES'lere "New York test market " konsolları deniyormuş...

Acaba mı diyerek masamdaki açılmış konsolun arka kapağını bi kontrol edeyim dedim...

Seri numarasına dikkat! Kahkaha

60 küsür milyon satılmış olan bir konsol için 45183'üncü konsola denk gelmek de, hem de Türkiye'de ilginç geldi bir an...

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:08:06 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Cimihendriks
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ocak 13, 2017, 02:04:49 ÖÖ »

haydaa Türkiye'den çıkması da ayrıca garip... ilk 100.000 konsolun rengi neden bozukmuş?

Alacağın bir kaç nefes, hiç düşündün mü?
Ne kalacak senden, hiç düşündün mü?
Bir cansız vücudun, o da çürür toprak olur gider.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 13, 2017, 02:12:58 ÖÖ »

NESRGB moduna elektronik kısmından önce işin mekanik kısmından girdim. Bunun sebebi NESRGB kitinden çıkan 8-pin miniDIN RGB konnektörünün kasa montajında epoksi kullanmak gerekiyordu ve epoksinin kuruması için geçen sürede işin elektronik hazırlık kısmını yaparak zamandan kazanacağımı düşündüm

Bu arada kitin içinden çıkan RGB konnektör de internette başlı başına bir tartışma konusu. Kimi kesim standart olarak bu konnektörü kullanmayı tercih etse de (benim gibi) bir diğer kısım bunu beğenmeyip başka çeşit konnektörler, SCART ve hatta Nintendo ruhunu daha iyi yansıtması amacıyla arızalı SNES'lerden söktükleri Multi-out konnektörleri kullanmayı tercih etmiş. Hatta birisi 3D printerda multi-out konnektör bile yapmış satıyordu 20 USD civarında.

İşin açıkçası bu konuya benim de kafam takıldı bir an ancak dediğim gibi konsolu bir arcade kabine kapatacağımdan fiziksel görünümünün (hele ki konsolun arka tarafında kalan bir soketten bahsediyoruz) çok aşırı derecede "mükemmel" olması gerekmiyordu bu projede.

Neyse, bu sebeple kitin içinden çıkan standart konnektörler ile moda başladım. Önce uygun delikleri açtım. Delikleri kasanın arka kısmının tepesinden 2cm aşağıda (diğer konnektörlerle aynı hizada olması için) açtım.

RGB konnektörü için 12mm, ses için 6mm'lik delik açmak gerekiyor. RGB konnektörün deliğini 10mm'lik uçla açıp geri kalan kısmı yavaş yavaş eğeleyerek büyüttüm. Bundaki amacım konnektörü yerine sıkı sıkı monte edebilmek için. İnternette 12mm'lik delik açıp monaj yapan bazı elemanlar kabloyu takıp çıkartırken konnektörün yerinden çıkltığını bahsediyordu (doğru dürüst bir epoksi kullanmayıp doğru dürüst yapıştırmamış da olabilir bu elemanlar )

RGB konnektörün yuvasının arkasını hafif zımparalıyorum ki süreceğim epoksinin sağlamca  tutunabileceği bir yğzey olsun.

Sonrakonnektör yuvasına az miktarda japon tutkalı sürüp...

Kurumadan konnektörü yerine yerleştiriyorum. Konnektörün arka tarafından da az miktarda japon ile takviye yapıyorum.

Bundan sonra sıra epoxy'yi hazırlamaya geliyor. Ben bu iş için metal yapıştırmak için kullanılan türde 2 parçalı epoksi kullanmayı tercih ettim. Hem çok daha sağlam oluyor hem de rengi NES kasasına daha uygun

Epoksimizi de sürüp kasayı kurumaya bırakıyoruz

Diğer konnektörleri de prova olarak yerlerine yerleştirip şöyle bir bakıyorum. Fena gözükmüyorlar...

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:08:35 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 13, 2017, 02:17:15 ÖÖ »

haydaa Türkiye'den çıkması da ayrıca garip... ilk 100.000 konsolun rengi neden bozukmuş?

Composite video çıkış devresinin tasarımından sanırım. Diğer konsolla kontrol ettim, bazı filtre kondansatörler eklemişler sonraki seriye. Zaten composite video kullanmayacağım için kafayı pek takmadım. Zaten renkler LCD'de bu kadar bariz farklı çıkıyor, CRT TV'de eğer daha önce farklı konsolda aynı oyunu oynamadıysanız farketmeniz pek mümkün değil.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ocak 13, 2017, 02:31:54 ÖÖ »

İşin mekanik kısmı bu kadar. Şimdi sıra işin elektronik kısmına gelid. Önce NES'i mod'a hazırlamamız gerekiyor. Bunun için konsolu tamamen söküp anakartı masamızın üzerine yatırıyoruz.

Sonra 40 bacaklı PPU'yu PCB hatlarına zarar vermeden sökmemiz gerekiyor. Maalesef NES'de soket kullanılmamış Sökmemiz gereken PPU bu (Yanlışlıkla CPU'ya girişmeyin zira o da 40 bacaklı)

Ben bu iş için lehim sökme pompamı kullanıyorum. Havya ve basit mekanik pompalarla da sökebilirsiniz, sadece daha fazla zamanınız alır Kahkaha

PPU temiz bir şekilde söküldü. Burada temiz iş yapmanın püf noktası lehim pompasını yüksek ısı ayarında değil makul bir ayarda tutup (Ben 420 derecenin en uygun ayar olduğunu tecrübe ettim) gereken ısı takviyesini üflemeli havya ile vermek. Bu sayede lehim pompası PCB'yi yakmadan temiz bir şekilde lehim sökebilirsiniz Aksi taktirde lehim pompasında 440-460 derecede çalışırsanız ucu lehim noktalarının çevresindeki PCB plakasını yakıyor.

Sökülen PPU'nun yerine kitin içinden çıkan precision entegre soketini takıp lehimliyoruz...

Son olarak lehim yerlerini IPA'ya (Isopropil alkol) batırılmış diş fırçası ile temizliyoruz.

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:08:56 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ocak 13, 2017, 02:33:01 ÖÖ »

Geç olmuş. Arkası yarın

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Ocak 13, 2017, 10:10:57 ÖÖ »

Alıntı
Nintendo seri üretime geçmeden önce Amerika'da NES'i küçük bir parti (100.000 adet) şeklinde New York'da belli satış noktalarında "tanıtım" sunumları şeklinde pazarlamaya başlamış. Bu ilk seri NES'lere "New York test market " konsolları deniyormuş...

Bence konsolun bu şekilde denk gelmesi çok hoş olmuş... Mattel sürümü ya da asya sürümü NES'ler olduğunu da düşünmezdim (sende görene kadar). Demek ki Türkiye'de yok yok...

Devamını beklemedeyiz..

Retroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ocak 13, 2017, 11:28:00 ÖÖ »

Harika ! Valla insan 100.000lik dilimdeki cihaza denk geldigi için sevinsin mi yoksa renk için üzülsün mü Kahkaha Merakla Takip Etmekteyim Bakalım Ne Güzellikler Çıkacak

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ocak 13, 2017, 11:32:27 ÖÖ »

hocam ellerine sağlık fırında ısıtma işleminde sürekli sabit ısı plastik aksamı eritmiyormu hocam?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ocak 13, 2017, 13:39:32 ÖS »

hocam ellerine sağlık fırında ısıtma işleminde sürekli sabit ısı plastik aksamı eritmiyormu hocam?

Sadece devre kartlarını fırında kurutuyorum, kasayı falan koymuyorum. Ancak malum plastik aksam/kablolar vs de varsa anakarta bağlı olan onlar 50-70 derece arasında sıcaklığa dayanıyorlar.

Elbette her fırının göstergesinde yazanla gerçekten verdiği ısı farklı olabilir o yüzden denemeye 50 derece ile başlamakta ve bir 10 dk sonra falan elle dokunup kontrol etmekte fayda var. Devre kartı elle rahatlıkla dokunulabilir/tutulabilir kadar ısınmış olmalı. Elle dokunamıyorsan ısı çok fazla demektir...

Cherokeex
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ocak 13, 2017, 14:00:08 ÖS »

Elinize sağlık. Novus ları nereden aldınız? Burada satan varmı?
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ocak 13, 2017, 14:55:13 ÖS »

Elinize sağlık. Novus ları nereden aldınız? Burada satan varmı?

Ben Türkiye'de satıldığını görmedim. Pinball parçaları aldığım online yerlerden birisinden almıştım (genelde pinball için kullanılıyor)

http://littleshopofgames.com/

Cherokeex
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ocak 13, 2017, 15:37:37 ÖS »

Teşekkürler. Sıvı maddelerde gümrük sorun olur diye sipariş etmemiştim. Parfüm filan gelmiyor diye biliyorum.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: