Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore EmulasyonVICEPlus - C64DTV emulasyonu yapabilen VICE yayınlandı
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: VICEPlus - C64DTV emulasyonu yapabilen VICE yayınlandı  (Okunma Sayısı 11322 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 17, 2007, 11:31:19 ÖÖ »

VICEPlus, başarılı C64 Emulatörü VICE'ın ek özelliklerle geliştirilmiş halidir. Ek özelliklerin en önemlisi C64DTV emulasyonunu başarabilmesi...

http://viceplus.wiki.sourceforge.net/
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2007, 11:33:13 ÖÖ Gönderen: LW3D » Logged

vigo
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2007, 15:41:45 ÖS »

normal vice ile zaten bu mümkündü... ?
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ekim 17, 2007, 16:39:43 ÖS »

Bu konuda pek bilgim yok vigo. Ama görebildiğim kadarıyla mümkün değildi. Vice Plus, Vice'ın ta kendisi sadece plug-in ile geliştirilmiş hali. Eğer önceden bu plug-in bir şekilde yayınlanmışsa onu bilemem...

vigo
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ekim 21, 2007, 19:04:33 ÖS »

bro, bizim dtv demoları'nı vice'de check ettik hep mümkün yani... ama az bi trick durumu vardı... vice'ın source'u dtv'ye uygun compile ettik, dtv-image'i (rom'u) ile... x64dtv.exe diye bi dosyamız var... ordan run etmece.. ama bu plus edition daha rahat...
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 04, 2010, 14:47:37 ÖS »

arkadaşlar bu yeni sürüm c64 emülatöründe keşfettiğim özelliği sizlerle paylaşmak istiyorum. Örnek olarak emülatör üzerinde bir program yazdık hatalardan ayıkladık ve bu programı gerçek bir commodore 64 üzerinde çalıştırmak istiyoruz.Önceki versiyonlarda sanırım disket için bu mümkündü, kaset için uğraşmama rağmen başaramamıştım ve kaset üzerinde bu özelliğin çalışmadığını üzülerek görmüştüm fakat bu yeni vice c64 emulasyonu ile bu mümkün, buradan yola çıkarak                                                                 
   1- vicede yazdığımız programı gerçek donanım üzerinde çalıştırabileceğiz
   2- d64 dosyalarını tapeye çevirebileceğiz bu sayede tapede kullanmak mümkün olacak yani disk konvert tape gibi
   3- Ayrıca AUSTRO compiler programı yardımıyla vice üzerinden BASİC kodunda yazdığımız programları makine dili gibi çalıştırabileceğiz.Yaptığım denemelerde 20sn lik demo programı6 sn sürüyor. Ayrıntıları daha sonra açıklayacağım. Haydi c64 çüler ekran başına.
« Son Düzenleme: Mart 04, 2010, 16:47:00 ÖS Gönderen: g 600 » Logged
Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mart 04, 2010, 17:20:39 ÖS »

bir cevap atmıştım ama sildim. öncelikle bazı şeylerden emin olmak istedim. yanlış anlamış olmayayım. bahsettiğin şey DTV emülatörü mü, normal C64 emülatörü mü? çünkü bu başlığın konusu DTV emülatörü.
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 04, 2010, 21:12:05 ÖS »

normalde bahsettiğim olay vice c64 emülatörüyle ilgili sonuçta dtv de vice emülatörü, oda denenebilir,  sildiğiniz cevabınız neydi?
Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mart 05, 2010, 01:25:01 ÖÖ »

tamam o zaman doğru anlamışım, sen c64'den bahsediyorsun. dtv ve c64 epey farklı aletler olduğu için kafam karışmıştı.

vice'ın en eski versiyonlarında dahi tape ve disk drive desteği vardı. bunu belirtmek istemiştim. yani yaptığın şeyi ister tape, ister disk'e kaydedbiliyordun. hatta yine çok çok eski versiyonlarında gelen PC medyalarına da kayıt desteği var. vice'da yazdığımız kodu her zaman gerçek donanım üzerinde çalıştırabiliyorduk. bu konuda da bir yenilik söz konusu değil.

austro compiler ise bambaşka bir konu, yani vice ile ilgisi yok. atari 800xl gibi aynı dönemi paylaşmış ve yakın özelliklerdeki bazı bilgisayarlarda display list gibi özellikler var. daha sonraki jenerasyondan olan amiga gibi aletlerde de copper, blitter v.s. çok güzel donanım destekleri var. Commodore 64'de bunlar olmadığı için basic'den "güzel, kaliteli" birşey yapmak imkansızdır. gördüğüm en iyi basic tabanlı uygulama strip pokerlerin bazılarıdır ki onlar bile assembler'da çok daha başarılı uygulanabilirdi elbette ki. austro compiler'ın sağlayacağı hız kontrolsüz bir hızdır. dolayısıyla hiç bulaşmadan assembler kullanmanızı, assembler sizin için ulaşılmaz bir nokta gibi görünüyorsa en azından simon's basic gibi dilleri denemenizi tavsiye ediyorum.

sildiğim mailım'da bir de joker nickli forumumuzun üyelerinden olan arkadaştan bahsetmiştim. kendisi 2009 yılında c64 coding'e merak sarıp, 6510 assembler öğrenip aşağıdaki ürünü yayınlayacak seviyeye geldi.

http://noname.c64.org/csdb/release/?id=88615

...ve bu arkadaş, evli barklı çocuklu yaşını başını almış bir arkadaş, kimseye bir mazeret de bırakmıyor anlayacağınız. bu nedenle hedeflerinizi baştan yükseltmek için bu mesajı yazdım. basic dilinden yapacağınız ve austro compiler kullanarak yapacağınız şeyler yine çok primitif kalacaktır. en trajikomik örnek bir rasterbar bile çekilemeyecek olmasıdır.

hedef çok basit. ekranın sol sınırından (border alanından) başlayan ve sağ sınırında (border bitiminde) son bulan tek pixel kalınlığında bir çizgi çizin. bunu basic+austro compilerla yapabilene $100 ödül koyuyorum

not: bahsettiğim çizgi titremeyecek tabii ki
« Son Düzenleme: Mart 05, 2010, 01:27:24 ÖÖ Gönderen: Skate » Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: