Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarDiğer Bilgisayarlar1.44 mb ı aşan oyunların çoklu diskete yazılması/Yardım.
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 1.44 mb ı aşan oyunların çoklu diskete yazılması/Yardım.  (Okunma Sayısı 3643 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BillBull
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 04, 2017, 20:36:55 ÖS »

Merhabalar,

Bi sorum var,yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Netten indirdiğim çoğu eski dos program/oyunları image dosyası halinde değil. Mesela civilization ı indirdim. Oyun dosyaları yaklaşık 2 megabyte lık bir klasörde. 1.44 mb altı olsa bi diskete atıp çalıştırmak sorun değil,örneğin Lotus 3 ü öylece diskete attım ve retro Pc imde oynayabildim.

Peki ama civilization tarzı bir oyun(1.44 mb üzeri) 2 ya da daha fazla diskete nasıl yazılır? Kafama göre oyunun yarı dosyanı bi diskete diğer yarısını öbür diskete atamam herhalde??

Teseşekkürler.

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mayıs 04, 2017, 20:40:25 ÖS »

pc sistemi amiga gibi değil çoğu oyun disketten çalıştığı gibi %70 lik kısmı çalışmak için hdd ye ihtiyaç duyar bazı oyunları 2 veya 3 diskete bölüp amiga gibi disketten çalıştırabilirsin ama parça listelerini bulup ona göre dağıtman lazım hepsi bu şekilde olmuyor. Sıkıştırma programları ile sıkıştırıp hdd den açıp öyle oynaman gerekir

mrmojorisin
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 04, 2017, 20:45:53 ÖS »

Denemedim ama belki işine yarar.
http://www.alkonost.com/maxformat/
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mayıs 04, 2017, 20:48:25 ÖS »

eğer çalıştırdığın retro bilgisayarda hdd yoksa ram disk oluşturup oyun veya programları parça parça ram diskte açıp kullanabilirsin

sıkıştırma örnek

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=12344.msg142149#msg142149

BillBull
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 04, 2017, 20:51:20 ÖS »

Anladim hocam yani amiga gibi oyun esnasinda simdi disk 2 yi tak filan muhabbeti yok. Ben de en iyisi yapayim bi games klasoru, oyunlari hdd ye atayim.

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mayıs 04, 2017, 20:59:31 ÖS »

bazı oyunlarda var diskette o dosyası bulmak istediği gibi illa hdd sorgulaması yapan oyunlarda var ama pc de en pratiği hdd ye kurulum bölme işlemini genellikle hdd si olmayan çok eski pcler için yapıyoruz her oyun olmuyor 180/360/720 kb bölme gibi

ÖRNEK XENON 2
vgadan tut cga ega tga tandy hercules (monochrome) intelin her serisinde çalıştığı için testte tutulan oyundur (benim açımndan)

Anladim hocam yani amiga gibi oyun esnasinda simdi disk 2 yi tak filan muhabbeti yok. Ben de en iyisi yapayim bi games klasoru, oyunlari hdd ye atayim.

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Mayıs 04, 2017, 21:04:41 ÖS »

PANG

BillBull
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 04, 2017, 21:25:41 ÖS »

Cok tesekkurler! 
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır