Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Diamond 3Dfx Voodoo 2 Kitlenme Sorunu  (Okunma Sayısı 680 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
julietdeltamike
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« : Nisan 21, 2021, 19:30:49 ÖS »

Herkese merhabalar.

Uzun süredir kendime Windows 98SE'de hem Glide desteksiz, hem de Glide destekli oyunları oynamak için bir sistem topluyordum. Cihazın toplama işini bitirdim ve kurulumlarını yaptım. Sistemimin özellikleri şu şekilde :

-Azza 694BX Motherboard
-Intel Pentium III Tualatin 1000 mHz
-512 MB-133 Ram
-GeForce 2 MX400 AGP
-Diamond 3Dfx Voodoo 2 12MB
-Creative SoundBlaster Live (5+1)

Kurulumların bitmesinin ardından Quake II ve Quake III, Soldier of Fortune, Need for Speed II SE, S.C.A.R.S, Jet Moto, Unreal Tournament, Ford Racing, Rally Championship ve Slave Zero oyunlarını kurdum ve hüsrana uğradım. G2 MX400 ile çalıştırdığımda hiçbir sıkıntı yaşamadım fakat bu oyunlarda oyun içerisinde Glide'ı seçtiğimde ya anında sistem kitleniyor yada oyunu yüklemeye başladığında kitleniyor. Ve bazılarında Alt+F4 veya Görev Yöneticisi ile kurtulabiliyorken bazılarında hiçbir şey fayda etmiyor ve reset atıp Scan Disk ile baş başa kalmak zorunda kalıyorum. Ve üzücü şekilde Glide ile sadece Jet Moto'yu oynayabildim  . Kartı çıkartıp baktığımda fiziksel olarak hiçbir sıkıntı göremedim. Yazılımsal olarak da en güncel yazılımı kurduk. Önerilerinizi bekliyorum.

-
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Nisan 21, 2021, 19:41:48 ÖS »

Genelde böyle sorunlarda aşağıdakiler kontrol edilmeli

1-Güç kaynağı
Farkli bir güç kaynağı denenmeli mümkünse yeni ve kullanılmamış olmalı
2-ekran kartı kapasitörleri
Üzerindeki kapasötörler ömrünü tamamlamış olabilir (Voodoo2 nin yaşına bakarsak mümkündür)
3-Donanım sürücüleri

Ardından diğer donanım bileşenlerine geçersiniz, sistemde bulunan ramlar sağlam olmayabilirler, ya da anakartta bir sorun olabilir.

Mümkünse Aynı kartı farklı bir sistemde deneyin, ya da başka bir voodoo2 ekran kartı bulup sisteminize takıp deneyin.

Siparis ile 3boyutlu baskı yapıyorum.
Commodore 64 Kartuşları satışı
Commodore 64 Power Saver
Amiga 500 512kb ram
Joystick Test aleti
Satılıklarım

https://drive.google.com/file/d/1mx8ogKcQEcWur7UC5Yod4iqzLzluTJFy/view?usp=sharing
nightfall
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 21, 2021, 19:50:56 ÖS »

Direct 3D ile oyun çalıştırmayı deneyin, mümkünse orijinal sürücülerinin ilk versiyonlarını kullanın.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 22, 2021, 00:19:59 ÖÖ »

Elimdeki bir voodoo1'de, kartın vga bağlantısı tarafı değilde diğer kısa kenarındaki 3 küçük kondansatörden birisi yoktu, bir şekilde düşmüş. Çok da fazla olmayan bir süre çalışıp kilitleniyordu. Kondansatörü yerine takınca kilitlenme işi bitti, tamamen normal çalışmaya başladı.

Böyle sorunla karşılaşanlar için şu bilgi faydalı olacaktır: Voodoo 1 ve 2'lerde kart kilitlendiğinde ALT-TAB, Start tuşu vb windows görev değiştirme kısayollarını kullanmadan önce en iyisi monitör kablosunu doğrudan normal vga'ya takın. Ya da sorunun çözüldüğüne emin olana kadar ikisine ayrı ayrı monitör de takabilirsiniz. Voodoo 1 ve 2 ek kart olduğu için orjinal vga kart aslında çalışır durumda kalıyor, bu durumdan faydalanabiliyoruz.

Use the brute force, Luke
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 22, 2021, 01:07:19 ÖÖ »

Sound Blaster Live'ı sistemden çıkartıp deneyin, 99% sorun çözülecektir.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
julietdeltamike
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Nisan 22, 2021, 17:33:47 ÖS »

Az önce tekrar testlerimi yaptım ve fikir vermesi açısından da çeşitli işe yarayabilecek görüntüler aldım. Testlerimi Quake Juggernaut ve Quake III Arena'da yaptım. İlk resimde SBLive cihazda takılı, uzun süre bu şekilde bekletiyor ve sistemi kitliyor. İkinci resimde ise SBLive'ı çıkardım ve çok farklı bir tepki aldım. Ardından cihazımın ram'lerini kontrol ettim ve değiştirdim. Sonuç yine aynı. Son olarak da karta tekrardan fiziksel olarak baktım ve bir sıkıntı göremedim. Sonuç olarak galiba anakartımda çok ciddi bir sıkıntı var. Bu yüzden yeni bir anakart bulana kadar birazcık beklemem lazım gibi gözüküyor  .

* 20210420_141707.jpg (78.54 KB, 640x360 - Görüntüleme: 29 kez.)

* 20210422_153120.jpg (91.67 KB, 640x360 - Görüntüleme: 31 kez.)

-
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Nisan 22, 2021, 17:45:40 ÖS »

Bende bir p3 anakart olacaktı. modelini hatırlamıyorum 440bx olabilir soket işlemci (p3-733) 3xsd ram slotu isa pci agp slotları vardı diye hatırlıyorum. Bayramdan sonra dilerseniz size ulaştırabilirim denersiniz.

Siparis ile 3boyutlu baskı yapıyorum.
Commodore 64 Kartuşları satışı
Commodore 64 Power Saver
Amiga 500 512kb ram
Joystick Test aleti
Satılıklarım

https://drive.google.com/file/d/1mx8ogKcQEcWur7UC5Yod4iqzLzluTJFy/view?usp=sharing
julietdeltamike
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Nisan 22, 2021, 19:50:22 ÖS »

Bende bir p3 anakart olacaktı. modelini hatırlamıyorum 440bx olabilir soket işlemci (p3-733) 3xsd ram slotu isa pci agp slotları vardı diye hatırlıyorum. Bayramdan sonra dilerseniz size ulaştırabilirim denersiniz.

Teşekkür ederim. Yazmayı unuttuğum ve elimde uzun süredir duran bir Intel D815EEA2 board var, onunda durumu tam olarak belli değil ama onunla da bir deneyeyim. Duruma göre size geri dönüş yaparım. 

-
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 22, 2021, 20:28:34 ÖS »

Anakartın üzerindeki kapasitörlerden şişmiş veya garip gözüken var mı?

AmigaBinİkiYüz
AmigaBeşYüz
SiDiTİVi
KomodorAltmışDörtCe
AtariBinKırkSeTeE
AtariFalkonSıfırOtuz
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Nisan 23, 2021, 01:28:01 ÖÖ »

@julietdeltamike , kolay gelsin. Gelişmeleri takip ediyorum .Bende Kadıköy'deyim. Uygun zamanda test etmen için anakart verebilirim Bilgin olsun
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Nisan 23, 2021, 01:38:33 ÖÖ »

@julietdeltamike , kolay gelsin. Gelişmeleri takip ediyorum .Bende Kadıköy'deyim. Uygun zamanda test etmen için anakart verebilirim Bilgin olsun

Uyumadın mı sen

AmigaBinİkiYüz
AmigaBeşYüz
SiDiTİVi
KomodorAltmışDörtCe
AtariBinKırkSeTeE
AtariFalkonSıfırOtuz
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Nisan 23, 2021, 01:44:04 ÖÖ »

Uyumadın mı sen

Ancak zaman ayırdım kendime, ses etme Kahkaha
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Nisan 23, 2021, 03:11:50 ÖÖ »

Az önce tekrar testlerimi yaptım ve fikir vermesi açısından da çeşitli işe yarayabilecek görüntüler aldım. Testlerimi Quake Juggernaut ve Quake III Arena'da yaptım. İlk resimde SBLive cihazda takılı, uzun süre bu şekilde bekletiyor ve sistemi kitliyor. İkinci resimde ise SBLive'ı çıkardım ve çok farklı bir tepki aldım. Ardından cihazımın ram'lerini kontrol ettim ve değiştirdim. Sonuç yine aynı. Son olarak da karta tekrardan fiziksel olarak baktım ve bir sıkıntı göremedim. Sonuç olarak galiba anakartımda çok ciddi bir sıkıntı var. Bu yüzden yeni bir anakart bulana kadar birazcık beklemem lazım gibi gözüküyor  .

Sürücü sorunu, sistem çorba olmuş bence. Donanım sorunu kart çıkarınca çalışmama şeklinde olmaz, tek başına çalışıyorsa çalışıyordur, takılan kartlarla uyumsuzluk yapabilir ama çıkarınca geri düzelmesi gerek. yapabiliyorsanız o anakarta başka bir hd takıp sıfır windows kurun (kurulu sistem ilk hd'de dursun hesabı, lazım olabiliyor). @appiah4'ün dediği gibi sblive de takmayın. Sadece ekran kartı sürücülerini kurup oyunları "quake3 -nosound" vb gibi komut satırından sesi aktive etmeyecek şekilde çalıştırmanın yoluna bakın. Bu şekilde oyunu minimum donanım ve sürücü ile denemiş oluyorsunuz.

Bu arada voodoo2 nasıl oluyor da 32-bit renk kullanıyorum diyor? Voodoo 2 sadece 16bit renkte açar. Nasıl bir sürücü o?

Kurduğunuz sürücüler anakart ve ekran kartlarının kendi referans sürücüleri değil mi?
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2021, 03:27:57 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Nisan 23, 2021, 03:52:08 ÖÖ »

Direct-x 5 ve 6 farklı sürümlerini kurup tekrar deneyin, nt tabanlı Dx kurmaya çalışmış kurmuş gibi gözükmüş olabilir.
julietdeltamike
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Nisan 23, 2021, 22:18:43 ÖS »

Teşekkür ederim. Elimdeki Intel board'un durumuna göre size dönüş yaparım. 

-
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: