Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Intel D815 EEA2 Görüntü Alamama Sorunu  (Okunma Sayısı 1524 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
julietdeltamike
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ocak 19, 2021, 18:40:00 ÖS »

Herkese merhabalar. Uzun süredir kendime Pentium III'lü, Voodoo 2'li ve Windows 98'li bir sistem toplamaya çalışıyorum. Geçen haftalarda sahibinden.com üzerinden bir satıcıdan Intel D815EEA2 ve Pentium III Tualatin 1000 mHz işlemci aldım. Anakartı kasaya koyduğumda deneme yapmak amacıyla üzerindeki AGP-Universal portuna çeşitli AGP kartları taktım ve hiçbirinden görüntü alamadım. Ardından PCI portuna çeşitli PCI ekran kartları taktım ve oradan da görüntü alamadım. Fikir almak amacıyla bir bilgisayarcıya götürdüm. Bilgisayarcı bana aslında board'un ve işlemcinin çalıştığını söyledi ve ardından bu board'un üzerinde bulunan DVO (Digital Video Output) çıkışından kablo bağlayarak görüntü alabileceğimi söyledi. Açıkçası bana verdiği çözüm çok saçma ve alakasız geldi. Board'a fiziksel bir inceleme yaptığımda komponentlerinde de hiçbir sıkıntı göremiyorum. Sizce ne yapabilirim ?
Önerilerinizi bekliyorum.

-
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ocak 19, 2021, 19:15:38 ÖS »

Birçok bilgisayarcı, çözüm bulamadığında farklı çözümler söyleyebilirler.

Güç kaynağınınz kaliteli veya sağlam değilse kaliteli ve sağlam bir güç kaynağı kullanmanızı öneririm. Güç kaynağının yeterli gücü sağladığından emin olunuz.

İşlemci veya ekran kartlarının termal macunları kurumuşsa veya fazla kaliteli değilse kaliteli bir termal macun alarak termal macun uygulaması yapmanızı öneririm. Termal macun uygulaması yapmadan önce macun bulunacak yüzeyleri iyi temizleyiniz.

Eğer, slotlara takılacak RAM modüller, AGP kartlar ve PCI kartlar temiz değilse bunların slota yerleştirilecek olan kısımlarını 80 derecelik kolanya ile nazikçe temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra kuruması için bir süre bekleyiniz.

İşlemci ve kasa fanları temiz değilse temizleyiniz.

Bilgisayara bakım yaparken veya tamir ederken bilgisayarın fişten çekili olmasına dikkat ediniz ve statik elektriğe karşı önlem alınız.
julietdeltamike
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2021, 19:39:06 ÖS »

Birçok bilgisayarcı, çözüm bulamadığında farklı çözümler söyleyebilirler.

Güç kaynağınınz kaliteli veya sağlam değilse kaliteli ve sağlam bir güç kaynağı kullanmanızı öneririm. Güç kaynağının yeterli gücü sağladığından emin olunuz.

İşlemci veya ekran kartlarının termal macunları kurumuşsa veya fazla kaliteli değilse kaliteli bir termal macun alarak termal macun uygulaması yapmanızı öneririm. Termal macun uygulaması yapmadan önce macun bulunacak yüzeyleri iyi temizleyiniz.

Eğer, slotlara takılacak RAM modüller, AGP kartlar ve PCI kartlar temiz değilse bunların slota yerleştirilecek olan kısımlarını 80 derecelik kolanya ile nazikçe temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra kuruması için bir süre bekleyiniz.

İşlemci ve kasa fanları temiz değilse temizleyiniz.

Bilgisayara bakım yaparken veya tamir ederken bilgisayarın fişten çekili olmasına dikkat ediniz ve statik elektriğe karşı önlem alınız.

Dediklerinizi uygulayarak tekrardan bir deneyeceğim,teşekkür ederim.

-
Verminaard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 19, 2021, 20:22:15 ÖS »

Bana RAM'lerinizde sorun olabilir gibi geldi. Denemelik başka RAM var mı elinizde?
julietdeltamike
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ocak 19, 2021, 21:17:02 ÖS »

Bana RAM'lerinizde sorun olabilir gibi geldi. Denemelik başka RAM var mı elinizde?

Elimde başka RAM'ler de var. Onlarla da bir daha deneyeceğim.

-
Theoden (Arethrid)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ocak 20, 2021, 15:18:34 ÖS »

Bu tip hatalar ram ve anakart kaynaklı oluyor genelde (eğer ekran kartının düzgün çalıştığı kesinse). Benzer şeyleri son kurduğum Win98 sistemde ben de yaşamıştım. Sonunda anakartın bozuk olduğu ortaya çıktı, yenisiyle değiştirince sistem normal çalışmaya başladı.

julietdeltamike
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ocak 21, 2021, 20:27:35 ÖS »

Bu tip hatalar ram ve anakart kaynaklı oluyor genelde (eğer ekran kartının düzgün çalıştığı kesinse). Benzer şeyleri son kurduğum Win98 sistemde ben de yaşamıştım. Sonunda anakartın bozuk olduğu ortaya çıktı, yenisiyle değiştirince sistem normal çalışmaya başladı.

Yarın bir tekrar uğraşacağım, bakalım ne çıkacak. Umarım çalışır.

-
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: