Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)pandora box jamma tv bağlantı sorunu
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: pandora box jamma tv bağlantı sorunu  (Okunma Sayısı 3232 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
volkan1inci
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« : Mart 31, 2021, 14:56:52 ÖS »

merhaba arkadaşlar arcade kabin projemi tamamlamak için çinden getirdiğim jamma çıkışlı pardora box dx cihazını jamma rgb kabloları ile internette bulduğum bilgiler ışığında vestel tv scart girişine bağladım. sonuç olarak ekran sürekli kayma ve titreme yapıyor. önceleri televizyon sekronizasyonu desteklemiyor sanıyordum, fakat başka bir crt tv de deneme imkanım oldu. Bu tv dede aynı durum mevcut.
kablo düzeneğim;
jammadan gelen senkron,kırmızı, mavi ve yeşil sinyallere 220ohm direnç, 5v lık kabloya 100ohm lik direnç takıp scartta ilgili yerlere lehim yaptım. (defalarca dirençleri ve kabloları deneyerek) ama nafile ekran sürekli titreyerek kayıyor.

Bu konuna bir çözüme ihtiyacım var. yardımcı olursanız sevinirim.

NoT: arcade pandora box dx üzerinde bulunan çözünürlük değiştirme butonu ile crt tv (384x224-15khz) çözünürlüğüne ayarlı.

* 61rgTrYYSCL._AC_SX679_.jpg (22.89 KB, 679x478 - Görüntüleme: 142 kez.)
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 31, 2021, 15:25:16 ÖS »

scart bağlantılarınızın fotosunu çekip paylaşırsanız, yani "ilgili yerlere" lehim yaptım dediğiniz yerlerin fotosunu, daha iyi olur.

volkan1inci
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 01, 2021, 09:14:04 ÖÖ »

aynen resimdeki gibi yaptım.

* 6b2ef4bc225177c5ea343974f14e2ce8.gif (17.41 KB, 572x398 - Görüntüleme: 176 kez.)
Myazgan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 06, 2021, 13:14:51 ÖS »

sorunu çözebildinizmi.
bilgi verirseniz sevinirim.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 06, 2021, 14:43:53 ÖS »

Öncelikle kolay gelsin;

SCART kablosunu keserek yaptığını yani direk erkek scart sokete lehim yaptığını düşünerek yazıyorum (değil ise durum değişir)

Bağlantıların için şunları bir kontrol et istersen

JAMMA GROUND + JAMMA VIDEO GROUND
bu kısımlardan çıkan kabloları birleştir ve SCART sokette 5,9,13,18,21 pinlerine bağla (21 nolu bağlantı dış metal oluyor)

JAMMA VIDEO RED den 330r direnç ile SCART 15. pine bağla
JAMMA VIDEO GREEN den 330r direnç ile SCART 11. pine bağla
JAMMA VIDEO BLUE den 330r direnç ile SCART 7. pine bağla
JAMMA VIDEO SYNC den 330r direnç ile SCART 20. pine bağla
(Eğer ki dişi soket üzerinden kesilmemiş scart kablo ile TV ye bağlantı yapıyorsan 20. pin değil 19. pine bağlamalısın piyasada ki kablolar 20 ve 19 çapraz bağlantılıdır çünkü)

JAMMA +5V den 100r direnç ile SCART 16.pine bağla
JAMMA +12V SCART 8. pine bağla

Sesi jamma üzerinden TV ye aktarma jamma daki ses çıkışı amfi üzerinden geçer TV nin ses girişine zarar verebilirsin pandora üzerinde kullaklık çıkışı varsa onun üzerinden çıkış alabilirsin

ses çıkışlarını SCART üzerinde 2 ve 6 ya bağla ses için ground da 4 e bağlanacak

sesi bağlamadan önce görüntüyü hallet istersen sadece görüntü bağlanınca sorunsuz ise sonra ses i bağlarsın
volkan1inci
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2021, 10:42:39 ÖÖ »

aynen öyle yaptım. pin 20 ve pin 19 u değiştirerek te denedim ama nafile. çözüm bulamadım. senkron sorunu çözülmedi. tv nin scart girişinde sorun yok başka cihazlarda problem yaratmıyor. scart kablosunda sorun yok başka kablo denedim ondada aynı, hatta tek tek kablo yaptım denedim olmadı. En son vga yı s-videoya çeviren bir aparatla görüntüyü aldım ama oda çamur gibi.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2021, 10:49:23 ÖÖ »

Güç kaynağında bir sorun olabilir mi?
Ne kullanıyorsun güç kaynağı olarak
volkan1inci
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 07, 2021, 10:56:13 ÖÖ »

normal bir atx güç kaynağı. masaüstü pc lerde kullanılan
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 07, 2021, 11:01:45 ÖÖ »

Başka bir güç kaynağı ile deneme ihtimalin varsa onu da bir test et istersen
Birde dediğim gibi öncelikle ses bağlantısı yapma sadece görüntü bağla durumu kontrol et sonra sesi bağla
Jamma bağlantısını ne şekilde yapıyorsun bilmiyorum ama eğer PCB üzerinde lehimleme şeklinde ise lehimlerde pasta kalıntısı kalmadığından emin ol
lehimlenen alanları temizle yani
volkan1inci
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Nisan 07, 2021, 11:06:50 ÖÖ »

ses bağlı değil. bulabilirsem başka bir güç kaynağı ile de deneyeyim. sonucu buradan yazarım.
ayrıca ilginiz için teşekkür ederim.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Nisan 07, 2021, 11:34:15 ÖÖ »

O şemadaki "Video sync" bağlantısında kullanılan 1K direnç çok fazla. 330 Ohm yeterli.  1K kullanılırsa video senkronizasyon sinyalinin voltajı 0.2-0.3Vpp seviyesine düşer. Normalde 0.7-1Vpp seviyesinde olması gerekir bu sinyalin. TV sinyali yakalayamıyor belli ki...

volkan1inci
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Nisan 16, 2021, 13:44:43 ÖS »

merhaba arkadaşlar. hayırlı ramazanlar.
karşılaştığım sorunla ilgili olarak yaptıklarım;
dirençleri değiştirdim olmadı,
güç kaynağını değiştirdim olmadı,
pandora box ile tv arasına neo geo mvs supergun taktım buradan görüntüyü denedim yine aynı titremi,
başka bir tv dede tüm yaptıklarımı denedim aynı.
tv scartlarında rgb desteği var olmasına rağmen uyumsuz.

pandora box dx jamma görüntü çıkışı muhtemelen normal tv lerle uyumlu değil, arcade monitorlere göre yapılmış olmalı, zira arcade monütörde düzelirmi bilmiyorum.
aklıma başka bir olasılıkta gelmiyor.
elinde jamma çıkışlı arcade versiyon pandora box u olanlar yazarsa sevinirim.
yanlız son çıkan dx modellerinde jammadan (384x224-15khz) çözünürlük vermektedir. bilgi verirseniz sevinirim.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: