Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarDiğer BilgisayarlarBir devin sonu, uzatmaları oynatacaklar » Windows 7
Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bir devin sonu, uzatmaları oynatacaklar » Windows 7  (Okunma Sayısı 13364 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Theoden (Arethrid)
Deneyimli
*****
Mesaj Sayısı: 1.156Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Ocak 15, 2020, 15:20:27 ÖS »

Ben de sırf bir şey sadece yeni diye onun kullanılmasına karşıyım.
İhtiyaca göre seçmek başka şey tabii.
Eski işletim sistemlerini sevdiğim oyunları ve yazılımları kolayca çalıştırmak için tutuyorum.
Logged

witchdoktor
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 5.480Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Ocak 15, 2020, 16:02:11 ÖS »

İşin ilginci, güncel olmayan sistemler virüs yazarları için hedef olarak da pek cazip olmaz gibime geliyor. Örneğin WinXP'de daha fazla mı virüsle karşılaşıyorsunuz?
Logged
Levent (Lvnt)
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 2.229Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Ocak 15, 2020, 16:33:31 ÖS »

Win 10'da bilgilerinizin, bastığınız tuşların microsoft'a gönderilmesine razı oluyorsunuz, win7'de öyle birşey yok, benim bildiğim bu.

Yoksa win10 win7'ye göre daha az hafıza kullanıyor ya da o şekilde ayarlanıp kullanılabiliyor diye biliyorum. Win 8 ya da 8.1 ile de tickless kermel'e geçmişlerdi, yani aynı işlemci ile bir miktar daha fazla performans anlamına geliyor. Win 7 üzerine ciddi gelişmeler yaptılar yani. Win7 sonrası olanlar bu açılardan gayet tercih edilebilir.
Logged

Use the brute force, Luke
peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Ocak 15, 2020, 17:37:31 ÖS »

İşin ilginci, güncel olmayan sistemler virüs yazarları için hedef olarak da pek cazip olmaz gibime geliyor. Örneğin WinXP'de daha fazla mı virüsle karşılaşıyorsunuz?
Bu yaklaşım bana da mantıklı geliyor.Ama her ne hikmetse Win Xp sistemler sanki daha kolay Virüs-Trojan kapıyor.En azından ben ne zaman Win Xp laptopuma Google Chrome kursam Torrentlerden Trojan kapıyorum.
Logged
ercanersoy
Deneyimli
*****
Mesaj Sayısı: 840


Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #34 : Ocak 16, 2020, 03:40:15 ÖÖ »

Bence, Windows XP'yi İnternet'e bağlamak için güvenlik duvarı şart. Bazı iş yerlerinde Windows XP kullanıyorlar ve halen çalışıyor.

Güvenlik duvarının sağladığı güvenlik, güvenlik duvarsız Windows 10'un sağladığı güvenlikten kat kat fazla olur diye düşünüyorum.
Logged
Levent (Lvnt)
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 2.229Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Ocak 16, 2020, 05:37:58 ÖÖ »

Xp'de sonradan çıkan yazılım açıkları düzeltilmemiş şekilde kaldı, o yüzden kolayca virüs vb bulaşıyor. Win7'de de ilk açık kalacak açığı az önce yazmıştım, gerisi gelir yığılır artık, xp gibi "istediğin açığı kullan gir" haline gelir zamanla.

Firewall antivirüs bunlar 2.derece çözümler. Esas sistem kevgir gibiyse dışarıdan korumaya çalışmak bir yerden sonra anlamsız hale geliyor
Logged

Use the brute force, Luke
haydar_abi
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 1.167


İlla ki Amiga


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Ocak 16, 2020, 12:12:36 ÖS »

O zaman kevgir gibi olmayan windows yok.
Logged

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 Vampire V1200 + HDMI + 64 GB CF HDD + PCMCIA CFDisk Adapter 32 GB CF +  Gotek
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +8 MB RAM+16 GB CF
Amiga 500 + 2 MB RAM Kart + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitör
Levent (Lvnt)
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 2.229Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Ocak 16, 2020, 12:33:42 ÖS »

Yani... windows güncellemelerini kapatıp üzerine bilimum cracklı "koruma" programlarını yükleyip öyle takılanlar çok
Logged

Use the brute force, Luke
ercanersoy
Deneyimli
*****
Mesaj Sayısı: 840


Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #38 : Ocak 16, 2020, 15:21:48 ÖS »

Yani... windows güncellemelerini kapatıp üzerine bilimum cracklı "koruma" programlarını yükleyip öyle takılanlar çok

Çoğunlukla, lisanssız yükledikleri için güncellemeleri kapatıyorlar. Bir de çok koruyacak diye lisanssız bir zararlı yazılımdan koruma yazlımı da indirilip kuruluyor. Bazen zararlı yazılım koruma yazılımlarından birden fazla olabiliyor. Bir de sözde bir sistem temizleme yazılımı olunca evlere şenlik oluyor.

Bilgisayarda USB çubuk bellekler gibi depolama birimlerinden zararlı yazılımlar geliyor. İnternet'te zararlı yazılım içeren dosyalar indiriliyor ve kullanılıyor. İnternet'te saçma sapan sitelere giriliyor ve tarayıcı açıklarından yararlanılarak bilgisayarlara zararlı yükleniyor.

Bilgisayar çok yavaşlıyor. Dosyalar siliniyor ya da izinsiz değiştirilip duruyor. Bilgisayar, sürekli yüksek sıcaklıkta oluyor. Sistem çöküyor. Ondan sonra bu bilgisayarlar çabuk eskiyor veya eskidiği sanılıyor. Haydi ondan sonra yeni bir bilgisayar alınıyor. Eski bilgisayar da hemen satılıyor veya hurdaya atılıyor.

Her hafta sistemi yeniden kuranlar çok. Hatta lisanssız veya saçma sapan programlar yükleyen de çok. Hatta bazı bilgisayarcılar, müşterilerinin bilgisayarlarını bu tür hataları bilip bilmeden yapıyor. Bilgisayar sektöründe bayağı bir sahtekarlıklar dönüyor.

Bazı bilgisayarcılar, her hafta temiz sistem kurulumu yapıyor. Bir müştrei için temiz sistem kurulumu yaklaşık 100 TL olsa ayda bu 400 TL eder. Yazılım yükleme gibi işler için yaklaşık 50 TL daha gider. Etti mi 600 TL. Sonra, bilgisayar yetmiyor RAM ekle gibi eklemeler yapılıyor. Eski RAM ya hurda oluyor ya da ikinci el olarak satılıyor. Olmadı yeni bilgisayar sattırılıyor. Eski bilgisayar da ya hurdaya gidiliyor ya da ikinci el olarak satılıyor. Yılda ortalama 1000 TL eder. Her yıl için bir müşteriden 600 TL x 12 + 1000 TL = 8200 TL bu şekilde boşu boşuna gidiyor.

Ondan sonra veriler de çalınır, dosyalar da silinir, sistemler de çöker, paralar da suyunu çeker herşey olur.
Logged
witchdoktor
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 5.480Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Ocak 16, 2020, 21:36:58 ÖS »

Güvenlik vb diyoruz da neredeyse tüm kişisel bilgilerimiz ve ödeme bilgilerimiz server tarafında hack'leniyor ve çalınıyor zaten, corporate tarafında sayısız açık var ve tek bir hedefe odaklanmaktansa facebook vb şirketlerden milyonlarca kişinin kimlik verisi, ödeme metodu bilgileri vb.yi çalmak daha cazip ve bu risk hep var zaten. Şahsen CIH virüsünden sonra en yıkıcı gördüğüm viral ataklar RansomWare/Encrypt yazılımları idi ve siz bir işletim sisteminin son sürümünü dahi kullansanız 'vulnerable' olacaksınız. Proje üretimi yaptığınız bilgisayara en az sayıda ve lisanslı yazılım yüklemek, sanal cihazlarda snapshot'lu çalışmak daha etkili olsa gerek...
Logged
Levent (Lvnt)
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 2.229Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Ocak 17, 2020, 10:01:55 ÖÖ »

Güvenlik vb diyoruz da neredeyse tüm kişisel bilgilerimiz ve ödeme bilgilerimiz server tarafında hack'leniyor ve çalınıyor zaten, corporate tarafında sayısız açık var ve tek bir hedefe odaklanmaktansa facebook vb şirketlerden milyonlarca kişinin kimlik verisi, ödeme metodu bilgileri vb.yi çalmak daha cazip ve bu risk hep var zaten.
Ya üstat aklıma geldi, geçende kredi kart numaramı alışveriş sitesinde kayıtlı tutuyorum diyen sen miydin? Ben mi yanlış hatırlıyorum?  Kahkaha

Şaka bir tarafa güvenliği bölüm bölüm ele alıp her bölüme hak ettiği dikkati vermek lazım. "Böl ve yönet". Karmaşık işleri bütün olarak ele almak zorlayıcı olur çünkü. Bilgisayar bakım konusunda malum, işletim sistemi güncellemeleri yüklenir, üstruplu şekilde koruyucu programlar yüklenir, bilgisayar ayağı tamam. Ama işin bir de sosyal ayağı var, korunması gereken bilgileri tutup ortalığa saçarsak bilgisayar istediği kadar güvenli olsun, benzetme yapıyorum: hırsız eve anahtarla girer Burası tamamen ayrı bir mesele, ayrıca bir farkındalık gerektiriyor. Bu şekilde yaklaşmak gerekiyor.

Bilgisayara en az sayıda ve sadece bilinen programları yüklemek konusuna %100 katılıyorum. Cep telefonu ve tabletlerde de aynı durum var. App store vb insanı rastgele program yükleyip denemeye teşvik ediyor. Yani insanı cezbediyor, eğlence olsun diye program deniyoruz, bahanesi de var: "işimi görecek program buluyorum"... Öyle olmasına öyle de pış pış teşvik ediliyorum diye de her şeye atlanılmaz ki. Yapmamak lazım. Çünkü yüklenen her program bir risk.

Logged

Use the brute force, Luke
witchdoktor
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 5.480Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Ocak 17, 2020, 12:55:36 ÖS »

@Levent

Evet, tutuyorum

Bazı işlerin pratikliğinden gelen kazanç aldığın riske değebiliyor. Sanal kart eskiden (10 yıl önceye kadar falan) kullanıyordum ama artık uğraşamıyorum. Masterpay, Fastpay vb ödeme hizmetlerini riski göze alarak kullanıyorum. Şu var ki şimdiye kadar son 20 yıldır 1 defa şüpheli kart kullanımım oldu, onlar da GSM operatörleri üzerinden görünen kimliği belirsiz kart işlemleriydi (500-600TL civarı, binlerce kişiye benzeri yapılmış) bankaya itiraz sonrası iade edildiler.
Logged
ercanersoy
Deneyimli
*****
Mesaj Sayısı: 840


Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #42 : Ocak 19, 2020, 11:43:05 ÖÖ »

Bence, ne kadar çok kaliteli önlemle o kadar güvenlik sağlanır.

Nasıl olsa veirleri çalıyorlar anlayışı doğru değil. O bilgileri kenidimz veriyoruz.

Kart numarası, kartın CVC kodu gibi önemli bilgi vermemek ya da yalnızca güvenilir yerlerde kullanmak gerekir.
Logged
fort_apocalypse
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 2.702Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #43 : Ocak 19, 2020, 15:24:43 ÖS »

Dünya üzerindeki digital ticaretin gelişmesi için işletim sistemi yazan firmalara çok iş düşüyor. Windows7 kullanmaya devam  eden milyonlarca kişinin kredi kartı veya banka hesap bilgilerinin çalınması benzeri bir olay gerçekleşse, bundan sadece bilgileri çalınan kişiler zarar görmez, digital ticarete güven azalır, teknolojiye güven azalır, hatta Microsoftun bile imajı zarar görür.

Microsoft eski işletim sistemlerine güvenlik desteğini sonlardırarak küçük hesaplar peşinde büyük yanlış yapıyor. Yeni çıkarttıkları işletim sistemleri kullanıcılar açısından yeterli cazibeye sahip olmadığı için fazla para kazanmak uğruna böyle bir yola tenezzül etmeleri uzun vadede kâr değil zarar getirecektir.

İyi firma 100 yıl geçse de ürettiğinin arkasında durabilen firmadır.
Logged

amiga.os
Deneyimli
*****
Mesaj Sayısı: 520Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Ocak 19, 2020, 16:53:01 ÖS »

Dünya üzerindeki digital ticaretin gelişmesi için işletim sistemi yazan firmalara çok iş düşüyor. Windows7 kullanmaya devam  eden milyonlarca kişinin kredi kartı veya banka hesap bilgilerinin çalınması benzeri bir olay gerçekleşse, bundan sadece bilgileri çalınan kişiler zarar görmez, digital ticarete güven azalır, teknolojiye güven azalır, hatta Microsoftun bile imajı zarar görür.

Microsoft eski işletim sistemlerine güvenlik desteğini sonlardırarak küçük hesaplar peşinde büyük yanlış yapıyor. Yeni çıkarttıkları işletim sistemleri kullanıcılar açısından yeterli cazibeye sahip olmadığı için fazla para kazanmak uğruna böyle bir yola tenezzül etmeleri uzun vadede kâr değil zarar getirecektir.

İyi firma 100 yıl geçse de ürettiğinin arkasında durabilen firmadır.


Yapmayın hocam bu mantıkla Windows 1.0'a da destek vermeleri gerekiyor o zaman, bunun sürdürülebilir hiç bir yanı yoktur. Tabii ki yeni sürümler çıktıkça eskilerine olan destek mutlaka kesilecektir, farklı bir uygulamasının da olabileceğini ya da olduğunu zannetmiyorum.

Windows 10'u ilk çıktığından beri kullanıyorum, hiç bir cihazımda en ufak bir sorun yaşamadım. X bir farklı yazılımın yeni Windows sürümleri ile sorun yaşamasından o yazılımı üreten firma sorumludur, güncellemelerini yaparak uyumlu hale getirmesi gerekir.
Logged
Sayfa: 1 2 [3] 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: