Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Kondansatör değişimi  (Okunma Sayısı 959 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
stealth
Üye

1970s,1980s,1990s...En guzel zamanlar...

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 10, 2021, 22:28:26 ÖS »

İyi geceler

Bugün elime 478 pinli temiz durumda bir anakart geçti. Pentium 4 işlemcisi, orjinal fanı falan var. Test ettim çalışıyor. Bir sorun yok gibi. Ama işlemci kenarında 3 adet likid kondansatör patlamış. Bir sıvı çıkışı yok ama tepeler bombe yapmış. Her neyse bunların değişmesi gerekiyor. Biraz da bana hobi olsun hem de lehim konusunu iyice öğreneyim diye biraz nette araştırma yaptım. Anakartlarda kullanılan lehimler çok kaliteli oluyormuş bu sebeple eritmesi zor olduğundan genelde kondansatör değişimi yapanlar sıcak hava tabancası kullanıyorlar. Havya kullanana rastlamadım gibi bir şey. Şimdi bende 2 adet ince uçlu havya var. Biri 40 diğeri 60 watt. Ne yapmalıyım? Havya ile sökeyim mi yoksa sıcak hava istasyonu olan birisinden yardım mı alayım?

Psion Organiser,Casio Fx710p,Gameboy Dmg01,Zx Spectrum 48k,Atari 800xl,Commodore Vic20, Commodore 64 Breadbin+1541,386dx40pc,486dx2-66pc,Pentium 166mmxpc,Thermaltake Pc,Korg wavestation sr,E-mu Proteus 1,Korg Triton Classic,Roland Sc-55 Sound Canvas,Akai Sampler,Cubase 10
NoStres
Deneyimli

One Love, One Heart, One Destiny

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Şubat 11, 2021, 01:55:54 ÖÖ »

İyi geceler

Bugün elime 478 pinli temiz durumda bir anakart geçti. Pentium 4 işlemcisi, orjinal fanı falan var. Test ettim çalışıyor. Bir sorun yok gibi. Ama işlemci kenarında 3 adet likid kondansatör patlamış. Bir sıvı çıkışı yok ama tepeler bombe yapmış. Her neyse bunların değişmesi gerekiyor. Biraz da bana hobi olsun hem de lehim konusunu iyice öğreneyim diye biraz nette araştırma yaptım. Anakartlarda kullanılan lehimler çok kaliteli oluyormuş bu sebeple eritmesi zor olduğundan genelde kondansatör değişimi yapanlar sıcak hava tabancası kullanıyorlar. Havya kullanana rastlamadım gibi bir şey. Şimdi bende 2 adet ince uçlu havya var. Biri 40 diğeri 60 watt. Ne yapmalıyım? Havya ile sökeyim mi yoksa sıcak hava istasyonu olan birisinden yardım mı alayım?

Selam,

Ben lehim makinesi ve pompa kullanıyorum, pompanız yoksa iki ayağı birden ısıtarak sökün, lehim makinesinin ucu yetişmezse bir parça 1.5mm bakır kablo keserek ısıtabilirsiniz, bakırı pastalayın.

Kolay gelsin.

Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 11, 2021, 07:09:44 ÖÖ »

anakartlar çok katmanlıdır
kapasitörü sökmek için yüksek ısı gerekirken bu yüksek ısıyada çok fazla maruz kalmamalıdır. diyelimki sökme işini derme çatma yollarla yaptınız. yeni kapasitörü takmanız kolay olmayacak delikleri temizlemek vs yine ısı gerektirecek.

önerim.

1. kapasitörleri ortadan kesin bacakları lehimli olarak anakartta kalsın
2. bacakları uygun şekilde kısaltarak yeni kapasitörleri bacaklara lehimleyin.

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 11, 2021, 08:04:01 ÖÖ »

anakartlar çok katmanlıdır
kapasitörü sökmek için yüksek ısı gerekirken bu yüksek ısıyada çok fazla maruz kalmamalıdır. diyelimki sökme işini derme çatma yollarla yaptınız. yeni kapasitörü takmanız kolay olmayacak delikleri temizlemek vs yine ısı gerektirecek.

önerim.

Iyiymis Işe yarayabilir akillica
Davlf1
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 11, 2021, 08:16:04 ÖÖ »

İyi geceler

Geçen günü ben de değiştirdim. Lehimin kalitesinden değil, içindeki kurşun daha fazla sadece. 80 wattlık havya iyidir

Sonī Kabushiki-Kaisha
stealth
Üye

1970s,1980s,1990s...En guzel zamanlar...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 11, 2021, 14:05:50 ÖS »

Şu bacakları sökme konusu iyiymiş.Çok mantıklı.Bu yöntemi deneyebilirim.En azından havya ile de işi çözerim.

Psion Organiser,Casio Fx710p,Gameboy Dmg01,Zx Spectrum 48k,Atari 800xl,Commodore Vic20, Commodore 64 Breadbin+1541,386dx40pc,486dx2-66pc,Pentium 166mmxpc,Thermaltake Pc,Korg wavestation sr,E-mu Proteus 1,Korg Triton Classic,Roland Sc-55 Sound Canvas,Akai Sampler,Cubase 10
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Şubat 11, 2021, 14:31:09 ÖS »

+1
Bende bu şekilde uyguluyorum daha pratik ve eziyetsiz oluyor,

Commandate
Üye

Ruhunu Özgür Bırak O kalbine Giden yolu Bulacaktır

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 11, 2021, 18:34:21 ÖS »

anakart kondasitörleri  sökmek için "AMTECH NC-559-ASM FLUX KREM" sürüp havya ile söküceksin bu flux yoksa hiç zorlamadan kafasını koparıp ayaklarını yerinde bırakıp üstüne lehimlersin. saygılar..
« Son Düzenleme: Şubat 11, 2021, 18:36:08 ÖS Gönderen: Commandate » Logged

Onurum Sadakatimdir !
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 12, 2021, 08:35:49 ÖÖ »

Eski lehimin üstüne bir miktar taze ve kurşunsuz lehim eklerseniz basit bir lehim pompası ve 30W havya ile sökemeyeceğiniz delikli kapasitör yoktur, 80W havyalarla PCB'yi yakma ihtimaliniz çok yüksek.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 12, 2021, 09:33:54 ÖÖ »

Eski lehimin üstüne bir miktar taze ve kurşunsuz lehim eklerseniz basit bir lehim pompası ve 30W havya ile sökemeyeceğiniz delikli kapasitör yoktur, 80W havyalarla PCB'yi yakma ihtimaliniz çok yüksek.
+1
30 watt 40 watt havya idealdir daha yükseğine ihtiyaç yok havya almayı düşünen arkadaşlara hem fiyat hem performans bakımından linkteki havyayı tavsiye ederim senelerdir kullanıyorum hatta geçen hafta yeni bir tane aldım ayrıca kulkandığım pasta ve lehim telide alttakiler

https://www.direnc.net/40w-standart-kalem-havya

https://www.direnc.net/lotfett-lehim-pastasi

https://www.direnc.net/12mm-500gr-feray-lehim-teli
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 12, 2021, 11:52:53 ÖÖ »

İnce işlerde de bunu
https://www.direnc.net/075mm-200gr-kursunsuz-lehim-teli-soldex

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 Vampire V1200 + HDMI + 64 GB CF HDD + PCMCIA CFDisk Adapter 32 GB CF +  Gotek
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +8 MB RAM+16 GB CF
Amiga 500 + 2 MB RAM Kart + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitör
cidocego
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Şubat 12, 2021, 21:24:45 ÖS »

Aynen katılıyorum. Sürekli bu şekilde söküyorum kondansatörleri.

RoborG
-Commodore PC10-III, 12" Monochrome Monitör,5.25 360 KB FDD
-P3 450 CPU, 128MB SD-Ram,80GB HDD, 32X Creative infra, 5,25" Audicom-727 PC Kasetçalar
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: