Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıPs2 Üstünde Ps3 ve Ps4 Kollarını Kullanmak (Kablolu ve Kablosuz)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Ps2 Üstünde Ps3 ve Ps4 Kollarını Kullanmak (Kablolu ve Kablosuz)  (Okunma Sayısı 731 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
SerdarS
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« : Mart 18, 2021, 00:23:45 ÖÖ »

Ps2 orijinal kol bulma sıkıntısı yaşayanlar, uyduruk beş para etmez yan sanayi kollara boşu boşuna para vermek istemeyen arkadaşlar için ilaç gibi bir özellikten bahsetmek istiyorum. OPL geliştiricilerinin sayesinde orijinal ps3 ps4 kollarını ister kablolu isterseniz de kablosuz olarak ps2 üstünde sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Her iki yöntemde de titreşim özelliği v.s gibi olmazsa olmaz özellikler sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

1. Kablolu Bağlantı Kurulumu:
ps3 ve ps4 kollarını kablolu olarak kullanmak için OPL oyunlar ekranındayken Üçgen tuşuna basıyoruz ve Configure PADEMU menüsü içine dalıyoruz ayarları direk resimdeki gibi yapabilirsiniz. Yada kolu ikinci kol olarak tanımlamak isterseniz Setting For Port 1P kısmını 2P yapabilirsiniz.

Ok tuşuna basıyoruz, bu işlemden sonra ps3 yada ps4 kolunu kablo ile ps2 usb yuvasına bağlayın ve kolun ps tuşuna basın, ps tuşuna basmadan da çalışabilir, olmazsa ps tuşuna basın. Menülerde bağladığınız kol ile dolaşabiliyorsanız olmuş demektir, Opl ile istediğiniz oyunu başlatın bu kadar. Oyun ilk açıldığında kol çalışmıyorsa kabloyu çıkarıp tekrar takın ve ps tuşuna basın, bu oyunun açıldığı ilk seferde olabiliyor. Oyun esnasında hiç bir kopma v.s olmaz.

2. Kablosuz Bağlantı Kurulumu:
ps3 ve ps4 kollarını kablosuz olarak kullanmak için OPL oyunlar ekranındayken Üçgen tuşuna basıyoruz ve Configure PADEMU menüsü içine dalıyoruz ayarları direk resimdeki gibi yapabilirsiniz. Yada kolu ikinci kol olarak tanımlamak isterseniz Setting For Port 1P kısmını 2P yapabilirsiniz.

Aşağıdaki ekrandayken ilk başta harici bluetouth cihazı ps2 usb yuvasına takılı olmalıdır, bu ekranı gördükten sonra bağlanacak kolu ilk önce kablo ile ps2 usb yuvasına bağlıyoruz ekranda bağladığınız kolun Mac adresi göründüğü zaman Pair tuşuna basıyoruz. Daha sonra sol attan Ok tuşuna tıklıyoruz.

Oyun kolunun kablosunu çıkarıyoruz ve kablosuz şekilde Ps tuşuna basıyoruz, işlemde bir sorun yoksa bluetouth bağlantısı hemen kuruluyor ve kablosuz şekilde Opl menülerini gezip istediğiniz oyunu Opl ile başlatıp kablosuz olarak oynayabiliyorsunuz.
Oyun ilk açıldığında kol çalışmıyorsa Ps tuşuna tekrar basın, bu oyunun açıldığı ilk seferde olabiliyor. Oyun esnasında hiç bir kopma v.s olmaz.

3. Her İki Yöntemi Kayıt Etme
Eğer kullandığınız yöntem çalışıyorsa bir sorun yoksa, tekrar tekrar aynı işlemlerle uğraşmamak için ayarları kayıt edebiliyoruz. işlemler doğru ve her şey sorunsuz o zaman alttaki ekranda bulunan Save Changes kısmına tıklayıp ayarlarımız kaydetmiş oluyoruz ve bu ayarlar tüm oyunları kapsayacak şekilde tanımlı oluyor.

-----------------------------------------------------------------------

Uyumlu Bluetouth Cihazları:
Kablosuz olarak kullanmak için öncelikle bu iş için varsa elinizdeki harici bluetouth cihazlarını test edin çalışabilirler bu konu hakkında net bir şey yok, çalıştığı bilinen cihazlar için kısıtlı bir liste var.

Benim kullandığım bluetouth cihazı TP-Link UB400 bu cihazla ps3/ps4 kablosuz olarak sorunsuz şekilde bağlanıyorum, titreşim v.s çalışıyor kopma yada lag hiç denk gelmedim şimdiye kadar, konsol cihazım Ps2 slim 9004.

Olası Sorular ve Bazı Bilgiler:
1. Sadece orjinal ps3 ve ps4 kolları ile mi çalışıyor?
Cevap: Yan sanayi ps3 ps4 kolları ile çalışabilir illa hepsi ile çalışır mı bilmiyorum, bir tane yan sanayi ps3 kolu ile test ettim çalışıyor.

2. Bilgi!
2a: Bu özellikler sadece Opl menüsü etkin olduğunda kullanılabilir, yani bir oyunu Opl ile başlatırsanız bu nimetlerden faydalanırsınız.
2b: Orjinal bir oyun diski başlatırsanız bu yöntem işe yaramaz. (Yüksek fiyattan orjinal ps2 oyun satanlar içi kötü haber)
2c: Bu yöntemle ps2 orijinal menülerini gezemezsiniz, kollar sadece Opl üstünde ve Opl ile başlatılan oyunlarda etkinleşir.
2d: Cihazın başlangıçta direk Opl ile otomatik açılma özelliği diye bir şeyler varsa, ps2 koluna hiç ihtiyacınız olmaz.
2e: Bir kez kablo ile yada bluetouth ile doğru eşleştirilen kol için bir daha ayar yapmanız gerekmez, ayarları bir kez kaydetmeniz yeterlidir. Opl ekranındayken kolun Ps tuşuna basmanız yeterlidir otomatik olarak bluetouth ile bağlanacaktır.

Denediğim Kollar:
Ps3 orijinal kol: kablolu ve kablosuz sorunsuz çalışıyor, Titreşim vs sorunsuz
Ps4 orijinal kol: kablolu ve kablosuz sorunsuz çalışıyor, Titreşim vs sorunsuz
Ps3 yan sanayi kol: kablolu ve kablosuz sorunsuz çalışıyor, Titreşim vs sorunsuz

* photo_2021-03-18_00-04-21.jpg (86.91 KB, 800x450 - Görüntüleme: 27 kez.)

* photo_2021-03-18_00-04-21 (2).jpg (80.32 KB, 1280x720 - Görüntüleme: 24 kez.)

* photo_2021-03-18_00-04-20.jpg (101.91 KB, 800x442 - Görüntüleme: 24 kez.)

* Uyumlu-bluetouth-cihazlar.png (263.06 KB, 1142x951 - Görüntüleme: 23 kez.)
« Son Düzenleme: Mart 18, 2021, 17:18:31 ÖS Gönderen: SerdarS » Logged
pofpor
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mart 18, 2021, 14:28:52 ÖS »

Faydalı bir konu olmuş. Elinize sağlık.

segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 18, 2021, 16:27:30 ÖS »

Eline sağlık paylaşım için teşekküler, fırsat bulunca deneyeceğim.

Kötü tarafı orjinal ps2 menüsünde çalışmaması, yani bu durumda orjinal menüyü geçmek için yine bir ps2 kolu şart değil mi? 

SerdarS
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 18, 2021, 17:06:57 ÖS »

Sağolun

Evet keşke orjinal firmware içine bu özellik gömülebilse, ama hiç böyle bir şey yapanı duymadım. Ps3 gibi kolayca firmware güncellenmesi filan olamıyor galiba.

Opl üstüne gelene kadar ps2 kolu gerekiyor evet, ama açılışta direk Opl otomatik başlarsa ps2 kolu gerekmeyebilir. Ama bu ayarları ilk başta yapabilmek için yine gerekecek
ogün
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 18, 2021, 23:22:12 ÖS »

Paylaşım için teşekkürler. Bundan haberim yoktu.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 19, 2021, 11:45:12 ÖÖ »

Bu OPL bir loader mi? Ben hala HDLoader, ulaunch.elf zamanlarından kalmayım da...
retroexpress
Üye

Hr zmn yşmnz dğştrck br krrl krş krşy klrsnz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 19, 2021, 12:15:28 ÖS »

Teşekkürler
Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 19, 2021, 18:14:14 ÖS »

Bu OPL bir loader mi? Ben hala HDLoader, ulaunch.elf zamanlarından kalmayım da...

Evet, açık kaynak ve devamlı güncelleniyor. HDloader öleli bayağı oldu. 

Forumdaki İndirme Linkleri
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13992

Do not use the multi tap with the multi tap inserted in the multi tap slot.
pofpor
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Mart 19, 2021, 19:56:48 ÖS »

Ben OPL ile açamadığım bazı oyunları HD Loader ile açıyorum. Tam tersi de oluyor, HD Loader ile açılmayan oyun OPL ile kolayca açılıyor. Sizde de böyle bir durum var mı? Sebebi ne olabilir?

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 19, 2021, 23:10:51 ÖS »

Opl ayarlarında oyun modu (mode:1, mode:2 vs...) diye bir kısım var. Bazı oyunlar sadece belli mode'larda düzgün çalışıyor. Her oyun için gerekli ayarlar web sitesinde mevcuttu sanırım.

Forumdaki İndirme Linkleri
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13992

Do not use the multi tap with the multi tap inserted in the multi tap slot.
SerdarS
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 20, 2021, 10:54:58 ÖÖ »

O sırada ağ bağlantınız etkinse, oyunlara özel bir şey yapılması gerekiyorsa (mode 1 mode 2 gibi) özel ayarları otomatik indirebiliyorsunuz Opl oyuna özel ayarlar kısmından.

Birde Opl ile mesela usb flash disk üstünden çalışmayan bir oyunu yine Opl ile ağ üstünden Samba ile yada Hdd ile çalışabiliyor.
« Son Düzenleme: Mart 20, 2021, 10:59:48 ÖÖ Gönderen: SerdarS » Logged
pofpor
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Mart 20, 2021, 20:27:55 ÖS »

Teşekkürler. Söylediklerinizi bir ara denerim.

lunarstrain
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 22, 2021, 00:01:55 ÖÖ »

Teşekkürler ben de yaptım ve klon bir ds3 ile oyunları çalıştırdım.

Yanlız ulaunchelf ve opl manager ile harici harddisklerimi ve flash belleklerin bir çoğu çalışmadı, sadece 32 gb'lık kingston datatraveler çalıştı. Daha yüksek kapasiteli bir disk alıp oyunları bundan oynamak isterim ama çalıştığından emin olduğunuz bir disk var mı?
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: