Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarIBM Uyumlular / Retro x86 SistemlerYeşilenmiş, kararma yapmış anakart temizliği nasıl yapılmalı?
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yeşilenmiş, kararma yapmış anakart temizliği nasıl yapılmalı?  (Okunma Sayısı 482 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
stealth
Üye

1970s,1980s,1990s...En guzel zamanlar...

Üyelik Bilgileri
« : Mart 30, 2021, 15:52:21 ÖS »

Merhabalar

Bu aralar elimde bulunan eski parçalara bakım yapmaya çalışıyorum.Kutuda bulunan 1996 yılından kalma 486sx anakartın üzerinde, özellikle pil tarafında bazı yolların üzerinde yeşil renkli oksitler oluşmuş.O bölgedeki bazı lehimlerin üzerinde kararmalar var.Birkaç temizlik yöntemi var aslında.
1-Selülozik tiner.Temizlediği söyleniyor.Oksitleri tamamen temizler mi bilemedim ama plastik aksama zarar veriyor.Isa port, entegreler vs
2-Kontakt sprey.Anakart üzerinde yağlı bölümler varsa bunları temizliyor.Ama oksitlere hiçbirşey yapmıyor.Lehimler aynı matlıkta durmaya devam ediyor.
3-Su.Şaka gibi.Bazı YouTube kanallarında musluk suyu ve sabun ile kese yapıp fırında ısıtarak kurutuyorlar.Asla denemeyeceğim bir yöntem.
4-Sirke.Ama hangi sirke?.Selülozik tiner kadar temizliyormuş ama plastiğe zarar vermiyormuş.Kokusu, yapışkanlığı vs...Denemedim.
5-Kimyasal yıkama.Sadece duymuştum.Ama bu tipte kimyasal sıvılara ulaşmak benim için imkansız.Büyük ihtimalle satışı son kullanıcıya yasaktır diye düşünüyorum.

Sizin öneriniz nedir?Özellikle denemiş olduğunuz bir yöntem...Bu yeşil oksitleri nasıl temizlerim?.Mekanik yöntem istemiyorum.Yani fırçayla bastıra bastıra sil değilde dök üstüne maddeyi gitsin.Yağ sökücület var aslında işlerini mükemmel yapıyorlar ama sonra ne olur bilemem...

Aslında yurt dışında restorasyon yapan firmalar var.Cihazınızı ilk aldığınız hale dönüştürüyorlar.Biz de niye yok bazen düşünüyorum.Belki birileri çıkar kimbilir.

Sevgiler saygılar...

Psion Organiser,Casio Fx710p,Gameboy Dmg01,Zx Spectrum 48k,Atari 800xl,Commodore Vic20, Commodore 64 Breadbin+1541,386dx40pc,486dx2-66pc,Pentium 166mmxpc,Thermaltake Pc,Korg wavestation sr,E-mu Proteus 1,Korg Triton Classic,Roland Sc-55 Sound Canvas,Akai Sampler,Cubase 10
Feandreu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 30, 2021, 16:06:49 ÖS »

Sirke: white vinegar, beyaz sirke, temizlik sirkesi olarak geçiyor. Ufak tefek parçalarda güzel ama direk anakart üzerinde istediğiniz gibi akıp götüren bir etki yaratacağını düşünmüyorum.
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 30, 2021, 16:15:38 ÖS »

Benim önerim anakart üzerindeki pili söküp anakartın sığacağı genişlikte bir kaba ılık su doldurup içine biraz sıvı el sabunu döküp anakartı içine bırakmak yarım saat beklese yeter sonrasında o suyun içinde çok sert olmayan bir fırça yardımıyla çok hunharca davranmadan her noktayı temizlemek arkasından yine ılık suyla mısluk altında durulayıp anakartın ön yüzü aşağıya bakacak şekilde bir kaç kez sallayıp fazlalık suyu atmak adına en son peteğe yakın bir noktaya en az 24 saat bırakmak en güzel twmizleme yöntemi fırına atmak işi hızlandırmak için ama gerek yok 24 saat sonra pili tak devam
sertacarslan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 30, 2021, 16:35:21 ÖS »

Youtube'da retro kanallardan birinde (sanırım retro recipies idi) eleman bir anakartı bulaşık makinesinde yıkamıştı. Kart hem tertemiz oldu, hem de hiçbir zarar görmedi. Tabi, pili sökmek gerek.

Bunun dışında benim kullandığım yöntem, izopropil alkol + diş fırçası. Pas üzerinde çok etkili olmuyor ama onun dışında zamanla oluşan küf, yağlanma, sararma vs. üzerinde tatmin edici sonuçlar alabiliyorsunuz.

Sinclair ZX Spectrum 128k +2 -> PC
stealth
Üye

1970s,1980s,1990s...En guzel zamanlar...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 30, 2021, 16:45:42 ÖS »

Su anakart üzerinde korozyon yaratmaz mı?Var olan oksidasyonu hızlandırmaz mı?

Psion Organiser,Casio Fx710p,Gameboy Dmg01,Zx Spectrum 48k,Atari 800xl,Commodore Vic20, Commodore 64 Breadbin+1541,386dx40pc,486dx2-66pc,Pentium 166mmxpc,Thermaltake Pc,Korg wavestation sr,E-mu Proteus 1,Korg Triton Classic,Roland Sc-55 Sound Canvas,Akai Sampler,Cubase 10
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 30, 2021, 16:50:50 ÖS »

En son ses kartı yıkadım üzerinde kir toz değil bildiğin balçık çamur vardı kurumuş hiç bir şey görünmüyordu üzerinde 1 saat suda beklettim sonrasında yıkayınca sıfır alınmış kadar temiz oldu bu zamana kadar su altında çok şey yıkadım henüz bir zararını görmedim
sertacarslan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 30, 2021, 17:11:40 ÖS »

Videoyu buldum. Eleman C64 yıkamış

https://youtu.be/YyXgOn7yRZU

Sinclair ZX Spectrum 128k +2 -> PC
metaone
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 30, 2021, 17:54:08 ÖS »

Benim amcam TV tamirciliğinden yetişme elektronikçiydi (70'ler ve 80'lerde). 90'larda PC kurmuştu kendine, bir kez uğradığımda aldığı kirli bir kartı musluğun altına sokup yıkamıştı. Tabi sonra fazla yaklaştırmadan kurutma makinası ile kuruttu ve makinaya taktı ve çalıştırdı... Benim gözlerim faltaşı gibi açılmıştı o zaman, birşey olmaz demişti.

Son dönemde youtube'da sizlerin de izlediği şekilde yıkama yapabiliyorlar. Pil artıklarını nötralize etmek için beyaz sirke, sonrasında da izopropil akol ile temizleyip bitiriyorlar. Ben de birkaç kez benzer şekilde yaptım ve kısıtlı tecrübemle bir zararını görmedim.

Commodore 64 ve 64C, 1541-II, 1540, SD2IEC, PiZero1541, FCIII, JiffyDOS
Amiga 1200, ACA1233n 26 MHz 128MB, GOTEK Floppy, 16Gb CF HD, PCMCIA CF
Amiga 500 1MB chipRAM, GOTEK Floppy, Pi2HDMI, Reset Boot Selector, 1.3/2.04 ROM swithcer
Sinclair Spectrum 48K, DivMMC Pro
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Mart 30, 2021, 18:09:39 ÖS »

Selülozik tiner kullanılmaz ana kart temizliğinde sentetik tiner olabilir ama benim tercihim genelde sentetik %50 tiner + %50 alkol karışımı olabilir

o karardı dediğiniz yerler için sihirli bir formül ile tamir olmaz maalesef ince temizlik yapıldıktan sonra bozulan devre yolları varsa tek tek tamir edilmelidir (yavuzg arcade kart tamirlerini örnek verebilirim ) Tüm kart temizlenecekse banyoda anaraktı deforme etmeyecek bir sabunlu suyla yıkayıp güzelce kurutabilirsiniz.

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mart 30, 2021, 21:43:08 ÖS »

Bendeki anakartlardan birine lehim pastası bulaşmıştı. Bunu, su ve sabunla biraz yıkamıştım. Şu anda anakart sağlam ve çalışıyor.
zanpinoz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 30, 2021, 22:04:02 ÖS »

https://www.ayakkabimalzemesi.com/urun/vikaul-maden-cilasi-100ml

oksitlenmiş kısımlar bu maden cilası ile temizlenebiliyor.

* vikaul.jpg (45.65 KB, 900x1000 - Görüntüleme: 6 kez.)
zanpinoz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 30, 2021, 22:15:54 ÖS »

Tiner ve alkol ile çıkmayan lehim pastası için de en etkili yöntem aseton kullanmak.

Bim de var mesela

* gulsah-pompali-aseton-175-ml-z.jpg (36.94 KB, 227x500 - Görüntüleme: 6 kez.)
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 30, 2021, 22:16:50 ÖS »

Su anakart üzerinde korozyon yaratmaz mı?Var olan oksidasyonu hızlandırmaz mı?

İyice kuruttuktan sonra suyunu unutabilirsin.
Şu emecek yerleri soketler jaklar trafolar gibi iyice kurutman lazım.
Oksitlenmez.
Bir keresinde korozyon yapmış bir bölgeyi az birşey sulandırılmış tuz ruhuyla birkaç saniye diş fırçası ile fırçalayıp hemen temiz su ile yıkadım tertemiz oldu.
Bir kaç kerede oksitlenmiş pil yataklarını tuz ruhu ile fırçalayın yıkadım tertemiz oldu plastiğe yapışmış paslar bile yok oldu.
İyice temiz su ile yikayinca ve  iyice kurutunca tertemiz oluyor. Bazende pası temizlediginm yere zerre kadar makine yağı damlatıp fırça ile iyice dagitiyorum.
Yıkama işi mükemmel.
« Son Düzenleme: Mart 30, 2021, 22:28:25 ÖS Gönderen: malik » Logged
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mart 30, 2021, 22:17:53 ÖS »

İki defa aynı oldu mejaz buradakini anca böyle silebildim.
« Son Düzenleme: Mart 30, 2021, 22:26:26 ÖS Gönderen: malik » Logged
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mart 30, 2021, 22:19:04 ÖS »

Niye iki kez oldu bu mesaj yav.
« Son Düzenleme: Mart 30, 2021, 22:21:55 ÖS Gönderen: malik » Logged
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: