Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetSGI Indy R5000 - Müzik sonrası kırmızı ışık sorunu
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SGI Indy R5000 - Müzik sonrası kırmızı ışık sorunu  (Okunma Sayısı 491 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 28, 2021, 22:39:32 ÖS »

Son iki haftadır ilanlarda belirlenen SGI Indy'den devşirme Sirix200'ü aldım, dün de geldi. Çok kötü kargolamışlardı, plastiğinin bir kısmı kırık geldi, kilit mekanizmasını tamamen söktüm. Modüller Ramler ne varsa makinenin içinde uçuşuyordu, yerlerine oturttum. Hiçbir berlirti yok, gidip gelen kırmızı ışık.
Bugün her şeyini söktüm yıkadım, anakartı ve modülleri Oğuzhan'ın öğrettiği şekilde kısa programda yıkadım kuruttum ve taktım.
Müzik geliyor ve sonrasında kırmızı ışığa geçiyor. Anladığım kadarıyla serial monitörüyle hata anlaşılabiliyormuş. Neyi nasıl bağlayacağım hiçbir fikrim yok, sadece elimde DB9 USB dönüştürücüm var.
Sorun grafik kartı ile ilgili değil. Kartı sökünce de aynı şeyi yapıyor.
Ramlerin sadece slim olanlarını (4) takınca da aynı sonuç.
Double Ramleri takınca sadece, bu sefer ilk aldığımdaki yanıp sönen kırmızı ışığa geçiyor.
CPU kartı olmadan hiçbir şey olmuyor tabi.
Harddiske arada bir güç geldi, döndü, okudu. Yine müzik sonrası kırmızı ışık. Zaten daha sonra gelmemeye başladı. SCSI kablosu değiştirdim yine de değişen bir şey olmadı.
Yeterince kurumadılar mı deseniz uzun süre beklettikten sonra saç kurutmanın soğuğuyla üflettim tüm suyu.
Başka pratik çözüm önerileri olan var mıdır veya şundandır vs. diyecek? Teşekkürler

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
A4000 RevB Acill Buster9 16+2RAM
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Nisan 29, 2021, 00:12:01 ÖÖ »

Hemen gelen edit:
Bir tur daha kuruttum, molexi de iyice bastırdım.
Aynısı oldu ama harddisk okumasını bitirdiğinde yeşile döndü sorun kalmadı

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
Let
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 29, 2021, 03:16:34 ÖÖ »

Hadi geçmiş olsun. Irix ayrı dünyadır. Keyfini çıkarın.
Theoden (Arethrid)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Nisan 29, 2021, 15:18:54 ÖS »

Silicon Graphics efsanesini hiç birinci elden tecrübe edemesem de hep hayranı olduğum sistemlerdir.
Mümkünse fotolarını da görmek hoş olurdu, güzel günlerde olsun

june8efe
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 29, 2021, 17:31:04 ÖS »

zamanında ortaokul dönemlerinde gazetelerde reklamını görüp logosuna hayranlıktan çalışma masama yapıştırdığım üzerimde muazzam bir etki bırakan firmadır,
yıllarca maaşa geçip 3d modellemeyi bekleyip ilk bilgisayarımı alır almaz 3d'ye başlamama sebep olmuştur.
3d'ye başlamama sebeb olan bir diğer firmada industrial lights and magic firmasının kamera arkası videolarıdır.

güle güle kullanmanızı dilerim.
fotoğraflar ve videolar atarsanız keyifle izleriz

Geliştirme kartları: Raspberry Pi2, Arduino Uno R3
El konsolları: Ngage,DS Lite,Nintendo 3DS cfw
Tv konsolları: PS1, Hdd'li fat PS2, Wii (Softmod'lu), Xbox360 slim rgh, PS4 Slim
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 30, 2021, 10:50:31 ÖÖ »

Herkese selamlar ve çok teşekkürler. Gün içinde fırsat olursa yüklerim fotoğraflarını ama malesef görüntü alamıyorum çünkü elimde 13w3 sog adaptöründen yok. Ebay'de kendisi 20 dolar ama kargosu 30 dolar, üstüne de gümrük olunca kendisine değil de asıl parayı ıvır zıvırlarına vermem gerektiğini sindirmem zaman alacak Kahkaha Birkaç aya istemiş olurum ama şimdiden masama yerleştirdim. O şekilde fotoğraflarım

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Nisan 30, 2021, 10:55:23 ÖÖ »

zamanında ortaokul dönemlerinde gazetelerde reklamını görüp logosuna hayranlıktan çalışma masama yapıştırdığım üzerimde muazzam bir etki bırakan firmadır,
yıllarca maaşa geçip 3d modellemeyi bekleyip ilk bilgisayarımı alır almaz 3d'ye başlamama sebep olmuştur.
3d'ye başlamama sebeb olan bir diğer firmada industrial lights and magic firmasının kamera arkası videolarıdır.

güle güle kullanmanızı dilerim.
fotoğraflar ve videolar atarsanız keyifle izleriz

Benim de almamdan bağımsız birkaç aydır arkaplanım firma logosu. Gürsel abi beni 14 15 yaşlarında firma ile tanıştırdı boy boy sıraladığı Fuel ve Octaneler ile. Hatta ondan birkaç yıl önce @LP bir söyleşide (TechnoTalks olmalı) bir ara Gürsel'in kamyon ile getirttiği SGI workstationı anlatmıştı. O gün bugündür Amiga bi yana SGI bi yana. Bir daha da Maclerin yüzüne eskisi gibi bakamadım. Bir de küçük bir bilgi, makine aslında Stoll Sirix 200, Indy'den devşirme bir triko desen makinesi. R5000 ile SGI logosu firmanın kendi logosu ile değiştirilmiş ve rengi turkuazdan ziyade daha yeşilimsi bir renk. İçinden modifiye Irix çıkar herhalde. Hazır Scsi kartım var, bir ara komple raw imaj alıp yüklerim benim Mahzen.org'a. Ama her şeyden önce Pci'lı bilgisayar gerekiyor
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2021, 10:58:32 ÖÖ Gönderen: cinar » Logged

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 30, 2021, 11:08:44 ÖÖ »

Hızlı davrandık bakalım

Video

https://streamable.com/sn93m7
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2021, 11:12:32 ÖÖ Gönderen: cinar » Logged

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
Let
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 30, 2021, 23:19:22 ÖS »

Scsi disk sesi mi?
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mayıs 02, 2021, 08:05:33 ÖÖ »

Evet 1 küsür GB 50 pin disk. İşin garibi floppy de SCSI. Eskiden çıkardı letgo'da anlam veremezdim SCSI disket mi olur diye. Sonrasında anlaşıldı

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Mayıs 02, 2021, 12:55:44 ÖS »

Indy'i boyama fikri iyi değil kanımca Gursel bu konularda bilgilidir, mesaj attın mı?

cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mayıs 02, 2021, 21:40:34 ÖS »

FGI FB grubundakiler vazgeçirdi sonunda değeri düşer diye Kahkaha Retrobright da olmaz sonuçta solma. Böyle kalacak bakalım kaldı ki hiç de memnunsuz değilim bu halinden. Öyle esti bi kere kafama.
Gürsel abiyle iletişimdeyiz evet.

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Mayıs 02, 2021, 23:50:28 ÖS »

Bendeki Indy'de yeşilimtrak. Hatta üzerinde bir bant varmış, bantın altındaki orjinal renk sanırım. Ama bu haliyle de güzel...

* indybindi.jpg (77.41 KB, 800x450 - Görüntüleme: 88 kez.)

cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mayıs 04, 2021, 20:27:55 ÖS »

Aynı renk Monitörün oturduğu yer bende de kendi turkuazına daha yakın. 13W3 adaptörünü sipariş ettim bakalım. Şansıma güncel bilgisayarımda Model M klonu ve trackball var, ikisi de başarılı bir PS2 USB aktif dönüştürücüsüne gidiyor. Belki PS2 KVM veya din switch ile halledilir.

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mayıs 04, 2021, 22:46:16 ÖS »

Bunlar o arabalardaki gibi kontak anahtarıyla çalıştırılanlardan mı?
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2021, 22:54:09 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: