Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga YazılımAmithlon hakkında herşey!
Sayfa: [1] 2 3 ... 31   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amithlon hakkında herşey!  (Okunma Sayısı 291699 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Temmuz 12, 2008, 14:12:57 ÖS »

Herkese Selam!

Arkadaşlar bugüne kadar uyuyomuşum. 15 gün kadar önce internette sörf yaparken Amithlon diye bir sistemin varlığını öğrendim. Ve tesadüf o ki (belki de bir işaret) benim eski bilgisayarın donanımıyla 100% uyum gösterdi. İki haftadır işten güçten vakit buldukça bu sistemi kurmak ve anlamakla uğraştım.

Şu anda elimde kurulmuş sorunusuz çalışan bir Amithlon sistemi var ve 2 gün önce (Kerem)Devilish ve (Turgay)DefLeppard'la birlikte denedik, onayladık Kahkaha

Arkadaşlar Amithlon OS3.9'la çalışıyor. "Custom Chip" gerektirenler hariç tüm geriye dönük Amiga yazılımlarıyla %100 uyumlu ve inanılmaz hızlı. Ne kadar hızlı derseniz: "bugüne kadar gördüğüm en hızlı" Amiga sistemi olduğunu söyleyebilirim. AmigaONE'lar tarihe karışıyor!!!

Amithlon, x86 sistemlerin çoğuna, "stand alone" NATIVE OS olarak kurulabildiği gibi Windows XP ve diğer işletim sistemleriyle birlikte (hatta tek sabit diske) kurulabiliyor.

Amithlon kurulum dosyaları internetten ücretsiz olarak temin edilebiliyor. Ancak nasıl kurulması gerektiğine dair yeterli döküman pek yok.

Türkçe döküman hazırlığına yarın başlıyorum. İşten güçten vakit buldukça (malum sezona girdik) öğrendiğim ve derlediğim herşeyi Türkçe'ye çevirip bu dökümanda toplayacağım. Daha sonra burada yayınlayacağım.

Görüşmek üzere!

Alper
DevilisH
Uzman

aLWaYs AmigA

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Temmuz 12, 2008, 14:20:44 ÖS »

Aslında bu sistemin güzelliği ile alakalı anlatılacak çok söz var.Alper kardeşim baya bir emek sarfetti gerçekten.Pentium IV sisteminde kurduğu Amithlon için çok güzel dökümanlar ve resimler ekleyecek.Heralde bu sistem ile alakalı Türkçe kaynak yakında bir çok amiga sahibi olmayan ve WinUAE kullanan arkadaşlarımızı amihthlon'a itecektir.Ayrıca Amiga Dökümantasyon Projesi (ADP) içinde güzel bir yazı olacaktır.Neyse sözün devamı Alper kardeşimindir

A500 Desktop Tower=A500+,Kickstart 2.0 & 3.1,MTec A520+Fpu,Avideo24 3MB,MultiVision500,Gold Chip(68000,Denise,Paula),Cpu-Ide,Df1 Booter,6MB Ram,..

A1200 Power Tower=PPC,MediatorSx,256MB Ram,Voodoo5,SpiderII,FastAtaIII,WLan,LifeVievTV,Terratec512i,.

AmigaONE XE 800MHZ,128MB AtiRadeon,512MB Ram,
mybee
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Temmuz 12, 2008, 14:22:57 ÖS »

hiç denemedim amithlonu adapte edilmiş kaç adet oyun yada programa sahip
bilen varmı

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 12, 2008, 14:52:02 ÖS »

5 sene kadar önce denemiştim Amithlon'u. Linux kerneli üzerinde bir çeşit UAE çalışıyor. Fena da değildi. Hala geliştiriyorlarsa iyi haber.

OCS-ECS-AGA desteği istemeyen RTG programlar çalışıyordu.

Güzel yanı ise grafik, SCSI, vb kartları native olarak kullanabiliyordu.

Amithlon Hardware Compatibility Chart

« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2008, 14:55:23 ÖS Gönderen: Alcofribas » Logged

DevilisH
Uzman

aLWaYs AmigA

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Temmuz 12, 2008, 14:53:31 ÖS »

Ben biliyom ama söylemem Kahkaha Alper, açıklayacak mybee

A500 Desktop Tower=A500+,Kickstart 2.0 & 3.1,MTec A520+Fpu,Avideo24 3MB,MultiVision500,Gold Chip(68000,Denise,Paula),Cpu-Ide,Df1 Booter,6MB Ram,..

A1200 Power Tower=PPC,MediatorSx,256MB Ram,Voodoo5,SpiderII,FastAtaIII,WLan,LifeVievTV,Terratec512i,.

Zen
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 12, 2008, 17:00:09 ÖS »

Bittiğinde güzel bir çalışma olacak.Emeği geçen herkese teşekkürler.

Bu arada amithlon'un X86 64 bit sistemlerle uyumu nasıl ?
Blasterreal
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Temmuz 12, 2008, 20:08:00 ÖS »

Amithlon Dennildigi gibi linux üzerinden çalışan bir sitem daha doyrusu pc donanımını kullanan bir eülatortör. ECS cipseti emülasyonu yapmakta ve üzerinde direk oyun çalıştıramamaktadır. Çünkü bildiginiz gibi eski amiga oyunları PAL ortamında çalışmaktadır ve Amithlon bu soruna kesinlikle cevap verememektedir. Ancak kendi üzerinden E-uae tarzı programlar ile emülasyon yapmaktadır ama durum oldukca vasat bir döngüye dönüşmektedir. Amithlon cdsi elinizde var ise ozaman QNX işletim sistemini internetten indirerek üzerine kurabilirsiniz ve hemen hemen aynı hızlara yakın bir emülasyon elde edersiniz. QNX in avantajı ise AGA cipsetini emüle etmekte ve amiga oyunları kendi dahilindeki emülasyon ile PAL ekranında açmaktadır. Amithlon OLdukca rahat bir şekilde harddiskinize kurulabilir ancak bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından çok rahat kavranabilir. Arkadaşlarımız buna yönelik bir döküman hazırlıyorlar ise oldukca iyi olacaktır demektir. Birde sağda solda Umilator diye birşey duyabilirsiniz umilator amithlon cdsini rahat bir şekilde pc kurmaya yarayan bir programdır ancak bu program tam olarak6-7 yıldır YAPILAMAMIŞ ve tamamen FAKE olmuştur. Bence  herkes amithlonu denemeli bootable bir CD oldugu için kurulumla direkt uğraşmak gibi bir derdiniz yok. donanım olarak günümüz pciexpress nvidia(agp) sürümleri ile tamamen uyumsuzdur ve bu şu an için hayal kırıklıgı anlamındadır. Amithlonun geliştirilmesi tamamen durdurulmuştur ancak bu işe gönül veren kullanıcılar hala birşeyler yapmaya calışsada hemen hemen yıl içerisinde 1 tane yenilik ancak bulursunuz. Güzel bir çalışma olur inşallah ilgilenen arkadaşlara başarılar

Amiga 1200
ACA 1221 28 MHz 64 MB RAM Maprom
Amiga OS 3.9
------------
Mac Mini 1.42 GHZ 1GB RAM ATİ 9200 32MB 160GB HDD
Morphos 3.9
ghores
Üye

"Sonra diye birşey yok,bugün var belki yarın yok."

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Temmuz 13, 2008, 11:55:45 ÖÖ »

Amithlon u nerden indirebiliriz, torrentlerde trackerlar çalışmıyor dün denedim...

{ ک ẽ ґ т α ç } a.k.a gнσѕтяι∂єя
Amiga 500 (512Kb + 512Kb Ram Hack) | A1200 | PS2 | PS3 | PS4 | Wii | Macbook Air | Samsung NP530 Ultrabook
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Temmuz 13, 2008, 12:15:47 ÖS »

Amithlon kurulum dosyaları internetten ücretsiz olarak temin edilebiliyor. Ancak nasıl kurulması gerektiğine dair yeterli döküman pek yok.

Amithlon ücretli bir üründü hatırladığım kadarıyla. Arkadaşların bahsettiği gibi Linux kerneli üzerinde çalışan JIT (Just-In-Time) Compiler'lı, Picasso96 ve AHI sistemleriyle kullanılan özel bir UAE versiyonu. Aradan geçen yıllarda güncellenmediyse doğrudan boot dışında WinUAE'den daha hızlı bir sistem olduğunu düşünmüyorum ama Windows kullanmayan biri iseniz bir avantaj olabilir.
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Temmuz 13, 2008, 12:48:36 ÖS »

Ooo forum coşmuş. Aslında bu konularla ilgili bilgilerin tamamını hazırlayacağım dökümanda bulacaksınız ama, acil yapmam gereken 1-2 düzeltme var.

Evet Amithlon bir emülatör, ancak sisteminize bir Native İşletim sistemi gibi yerleşiyor, çok hızlı çalışıyor (WinXP'in 5 katı filan hızında), ve size emülatör üzerinde olduğunuzu kesinlikle unutturuyor.

Amithlon (güncellenmiş kernel sürümleri) ECS emülasyonu yapıyor, ayrıca PAL ve NTSC ekran modlarını emüle ediyor. Hatta bendeki Amithlon kurulumda en hızlı çalışan ekran modlarından biri PAL Hires (standart A1200 ekran modu). Ayrıca benim Ekran kartım (AGP) Nvidia TI 4200 ve sorunsuz kullanıyorum. (Son sürüm kernel destekliyor)

Paula sesini de Amithlon'la birlikte gelen bir programla AHI sürücünüze yönlendirebiliyorsunuz.

Oyunların çalışmaması sadece diğer custom chiplerin var olmayışı yüzünden.

Umilator, tüm custom chiplerin emülasyonu ve basit kurulum düzenlemeleri içeren bir Amithlon sürümü olacaktı, fakat AmigaONE ve OS4.0'ın satışlarının azalacağından kaygılanan AmigaInc. tarafından baltalanmış bir proje olarak kaldı. (ve ortaya geriye uyumsuz, sadece şeklen süslenip püslenmiş bir OS ve CPU modülleri çatır çatır bozulan bir donanım altyapısı çıkardılar)

Eski oyunları oynamak için emülasyon gerektirmesi Amithlon'un bir eksisi olamaz. Çünkü o hız ve esneklikte çalışan geriye uyumlu başka bir Amiga donanım veya OS'i yok. (OS4.0'da da eski oyunları oynamak için E-UAE gerekli)

Bu konumda Amithlon'un en büyük artısı (custom chip gerektirmeyen) tüm Classic Amiga yazılımlarıyla %100 uyumlu olması.

QNX'le AGA emülasyonu yapabileceğimi bilmiyordum. Hemen o konunun üzerine eğiliyorum. Tüh döküman bir hafta daha gecikecek Kahkaha

(Amithlon CD'si isteyen arkadaşlar, dökümanın bitmesini bekliycek, bittiğinde nasıl temin edebileceklerine dair ipuçları da içerecek.)

Sevgiyle kalın.

Alper
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Temmuz 15, 2008, 23:58:24 ÖS »

Amithlon çok yada hiç bir şey.
Amithlon OS4, OS5 ve A1 projeleri başladığında UAE'nin daha geliştirilmiş hali olarak piyasaya sürüldü. Pazarlaması Haage & Partner firması tarafından yapılmıştır. Amithlon paketi 2 CD olarak QNXx86 6.0 ve  Amithlon CDsi olarak satıldı. O dönemde Amiga Inc. OS5'in geliştirilmesinde AMD ile anlaştığı için Emülatöre Amithlon ismi verildi.
İlk etapta Via çipsetlerle uyumlu olarak çalışıyordu. KT400, KT600 gibi. Ekran kartı olarak Radeon ailesi ile iyi geçindiği halde TNT GF2 kartlar ile çalıştı.
Updateler ile birlikte DOpus ile mausun scroll tuşunu bile kullanır hale geldi.
Bir program yardımıyla AGA veya diğer PAL ekranlarıda kullanmak mümkün oldu (adını unuttum) Oyunlar direk çip istediğinden çalışmayı reddettiler. Fakat son zamanlarda çıkan Ekran ve ses kartı seçilen oyunlar rahatlıkla oynanıyor. Quake, Racing Whell gibi.
En son amatör bir grubun çıkarttığı 3.1 güncellemesi ile birlikte Nevidia 3 ve 4 serisi anakartlar ile radeon serisi ekran kartları ile çalışmaktadır. Tabii bu kernel dosyasını amithlon Cdnize entegre etmeniz gerekiyor.
Windoz 98 boot'u yardımıyla bu dosyaları Fat32 uyumlu harddiskinize atarak harddiskten açılmayı da sağlayabiliyoruz. xp ile dual boot yapabiliyoruz. Amiga fat32 programı yardımıyla fat32 harddisk üzerinde de çalışabiliyor. Yada başka bir diske amiga formatı atarsanız. Onu da otomatik açabilir.
Ses olarak Birçok Realtek kodekli anakartı destekliyor yada vibra ses kartı takmanız yeterli. Ben Amitv programı yardımıyla conexant çipli tv kartını çalıştırabildim. amigada kullandığım scsi tarayıcıyı çalıştırdım. Domex scsi birimi sayesinde. CD yazdırabildim. Son zamanlarda uğraşamadığımdan bıraktım malesef.
Umilatore gelince Bernd amca pazarlayıcı firma ile anlaşamadığından projeye bağımsız devam etmek istedi. malesef patent hakları ve bir çok sorun yüzünden uğraşmayı bıraktı ve UAE'ye destek vermeye devam ediyor.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 1MB Çip + 9.5 mb FastRAM + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitor
Commodore64
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ağustos 08, 2008, 11:39:24 ÖÖ »

Yaşıyoor!

Evet arkadaşlar, uykusuz geceler ve saatlerce mesaiden sonra Amithlon ile ilgili soru işartelerini kaldıracak dökümanımızın ilk sürümünü yazmayı tamamladım.

Amithlon kesinlikle WinUAE gibi bir olay değil arkadaşlar. Çok daha hızlı ve stabil. Donanımınızın PC donanımı olduğunu kesinlikle unutturuyor. Bence AmigaONE karşısındaki en büyük alternatif. Hatta geriye uyumluluk bakımından ondan çok daha üstün.

http://rapidshare.com/files/135755194/Amithlon_Doekuemantasyon_Projesi_v1.0.rar.html

Bu dökümanı düzenli olarak güncellemeyi ve geliştirmeyi hedefliyorum, bu tabi gelecek feedback'e de bağlı.

Amithlon, çünkü Amiga her zaman ve her yerde

Alper
DevilisH
Uzman

aLWaYs AmigA

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ağustos 08, 2008, 11:55:44 ÖÖ »

Kardeşim, tebrik ederim.Gerçekten çok emek isteyen, çok faydalı açıklamalarla dolu , güzel bir iş başardın

Daha ileri versiyonlarla karşılaşmak isteriz. Süprizlerini bekliyoruz

Def Leppard
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ağustos 08, 2008, 11:58:45 ÖÖ »

Amigada farklı birşeyler arayanlar için Amithlon süper bir işletim sistemi. benimde biraz denem şansım oldu ve en hızlı amiga olduğu kesin. Alper bayağı emek vererek çok güzel bir çalışma yapmış tebrik ederim..sanırım bu kadar Amithlonu anlayıp çözen yoktur belki çok az yabancı ülkelerde olabilir. Amiga sevgisi işte insana neler yaptırıyor:))
TEBRİKLER ALPER..

Amiga Repair Service
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Ağustos 08, 2008, 12:05:59 ÖS »

@Alpyre : Şimdiye kadar gördüğüm en kapsamlı ve detaylı Amiga dökümanlarından birini hazırlamışsın...Tebrikler..Eline sağlık...

Sayfa: [1] 2 3 ... 31   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: