Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Playstation 2 artık açık kaynak  (Okunma Sayısı 11311 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Zen
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 30, 2008, 16:34:13 ÖS »

Alıntı
Oyun geliştiricileri için müjdeli haber! Kiev'deki oyun geliştiricileri fuarı Casual Connect'te Sony Europa'dan Georg Bain, PlayStation 2'nin artık açık platform olduğunu duyurdu.

Bu, geliştirilen oyunların bundan böyle yayımından önce Sony tarafından kontrol edilmesi mecburiyetinin kalktığı manasına geliyor. Bu hamlenin ardındaki fikir geliştiricilere oyunlarını daha ucuza geliştirme imkanı tanımak. Böylelikle stüdyoların mali riski azalıp, potansiyel güçlü fikirler gerçeğe dönüştürülebilecek.

Bu durum Brain'e göre her şeyden önce yetersizlikleri sebebiyle enternasyonel pazarda istedikleri şansı yakalayamayan Rus ve Hindistanlı Stüdyoları alakalandırıyor. Bununla birlikte oyun geliştirilmeden önce birkaç bin Euroluk pahalı bir Development Kit (geliştirme seti) satınalınması gerekiyor.

Geleceğin bu sektörde neler getireceği merak konusu oladursun, önümüzde ne gibi güzel ve kreatif oyunların olacağı heyecanı bile insanı sabırsızlandırıyor.

kaynak: merlininkazani.com
ozkano
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ekim 30, 2008, 17:54:14 ÖS »

bu şu demek oluyo sony ps2 den kazandğını kazanmış

A500,A500+,A600,A1000,A1200,A2000,A3000,A4000,CDTV,CD32,A1,MacMini,R2HV,C64,48K,Ps,Ps2,Ps3
Xbox,Xbox360,Nes,Snes,N64,N64Ique,Gamecube,Wii,PcEngine,PcEngineGT,PcEngineDUO,TurboGrafx,NeoGeoAES
NeogeoCD,NeoGeoMVS,NeoGeoPocket,MegaDrive,SegaCD,MultiMega,Saturn,Dreamcast,Jaguar,Lynx,Cps1
Cps2,System11
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 30, 2008, 19:00:56 ÖS »

Bu durum 8/16bit ev bilgisayarlarının 'bedroom programming' (son zamanlarda 'homebrew' diye anılan) ile başlayıp küçük software house'lar ile orijinal fikirler ürettiği döneme benzer bir dönemin PS2'de yaşanmasının da önünü açabilir.

Düşünsenize, aldığınız Xbox360 ve PS3'ün donanımından, satın aldığınız oyunlar dışında doğru dürüst faydalanmıyorsunuz. Adam gibi bir HD medya player olarak bile potansiyellerinin kullanılması çeşitli kilit sistemleriyle engellenmiş. Gel de sinirlenme.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ekim 30, 2008, 19:47:55 ÖS »

PS3'ün önünü açmaları lazım...PS3 savunucusu olan ben bile XBOX360 karşısında, PS3'ün düştüğü duruma açıklama getiremiyorum

nightlord
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ekim 30, 2008, 20:41:00 ÖS »

bu "acik kaynak" demek degil yalniz. Sadece Sony'nin abuk oyun gelistirmeye izin verme mekanizmasini acmislar demek. hala ortada acik kaynak bi kod varmis gibi durmuyor
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 30, 2008, 22:45:43 ÖS »

@nightlord

Söylediğin gibi, Sony piyasaya sürülecek oyunlar için kendi felsefesi ile sıkı bir denetim uyguluyordu. Worms'ün Playstation versiyonunun yayın izni için uzun süre beklendi diye biliyorum (aynı şekilde 2D oyunların piyasaya sürülmesi de istenmiyor sanırım). Nerede kaldı ev bilgisayarı dönemindeki özgürlük...
Bakkada
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 30, 2008, 22:47:33 ÖS »

PS3'ün önünü açmaları lazım...PS3 savunucusu olan ben bile XBOX360 karşısında, PS3'ün düştüğü duruma açıklama getiremiyorum

Ben demistim demek istiyorum sadece :p
PS3kirama calismalari tam gaz devam etsede prototip kirilmis oynlardan daha ileri gidilemedi.Ne zaman ki sony PS3'un acigini bi sekilde sizdirir o zaman bu PS3'un onu acilir....
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Ekim 31, 2008, 00:34:26 ÖÖ »

Sony'den beklemediğim bir hamle. Daha düne kadar ps2 için 3rd party oyun yapanları yakuza kesiyordu, bu şakşak nerden esti böyle... kesin bi pislik var

Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Ekim 31, 2008, 08:46:05 ÖÖ »

Olabilir ben sony güvenmem zaten hiç bir zaman

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ekim 31, 2008, 10:18:17 ÖÖ »

Bence de Playstation 2 den ümidi kesmiş. Yeni yentme oyun geliştiricilerini kendi safına çekmek için PS2 platformunu feda ediyor. Alın buyrun siz burda bir süre oynayın. İyi bir şey çıkarsa, eşşek değilsiniz ya, PS3'e port edersiniz demeye getiriyor.

coze
Uzman

Hieh hieh hieh heh ...

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ekim 31, 2008, 11:23:57 ÖÖ »

Guzel bir hamle. ama bazi arkadaslardaki negatif elektriklenmeyi anlamadim. Evet adamlar unumuzu eledik, elegimizi astik, haydi takilin gencler diyorlar ama bunda kotu olan ne ? (ki benim gibi bir Sony dusmani bunu soyluyor)

E tabi su development kitleride web uzerinden bedava dagitsalar o zaman gercekten tadindan yenmez bir olay olurdu ama bunada sukur tabi (development kit korsan edinilebiliyor mu acaba ?)

Retro Hincal Uluc
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ekim 31, 2008, 12:14:04 ÖS »

Sony PS2'yi gözden çıkardı diye düşünen arkadaşlara birde Ekim ayında haftalık (6-12 Ekim) şu satış tablosuna bakmalarını öneririm

* Nintendo DS Lite: 31,914
    * Playstation Portable: 23,901
    * Nintendo Wii: 22,877
    * Xbox 360: 7,763
    * Playstation 2: 6,982
    * Playstation 3: 5,734

Sony çıkartabildiği kadar yağ çıkartmaya çalışıyor... PS3 için oyun geliştirmenin zor olacağını hep söylemiştik...Bunun sıkıntısı yaşanıyor... Linux kısmına Grafik işlemciye tam erişim vermedikleri için, Linux tarafıda adam gibi çalışmıyor. Teoride hala çok iyi sistem... Herşey Sony'e bakıyor.. PS2'deki bu açılımı, PS3'e de getirmeliler...

Not: bir arkadaşım internetten indirdiği HD filmleri izlemek için PS3'ü medyaplayer olarak kullandığını söyledi. Bu önceden pek mümkün değildi Bunun bile sorunlu olması, böyle bir sistemde ne kadar üzücü bir durum...

Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ekim 31, 2008, 13:55:12 ÖS »

Sony olaya çok fazla ticari bakıyor. tamam kimse zevk için bu işi yapmıyor tabiki para kazanacak ama diyor ki ya herşeyin sony olsun ya hiç birşeyin. ben neden sony memory stick kullanmak zorundayım? neden sd mmc gibi standartları yok? bu yüzden Sony sevmiyorum sevmeyecegim. işinde çok iyi olabilir. harika şeyler yapıyor olabilir. ama mutlaka alternatifleri var (ps) için degil tüm sony ürünleri için konuşuyorum cep telefonları digital fotograf makinaları vs.
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2008, 13:57:30 ÖS Gönderen: Atlantis Pc (msx) » Logged

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
max.damage
Deneyimli

Hell is other people.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Ekim 31, 2008, 15:32:53 ÖS »

Linux kit sinirli hafizadan  dolayi citlemelik cekirdek gibi bir sey.Olmasa da olurmus hani.Sony kontrolu bir miktar gevsetti diye de sanmiyorum milletin bu cok efor gerektiren mimari icin fark yaratacak kalitede oyun gelistirecegini,yeni konsollar varkan.

Diger taraftan kizil hacin bir kolu olmak maksadi ile kurulmus bir sirket degil sony,degil mi ? Ticari bir kurulus,yani amaci ticari kazanc saglamak.
Akil almaz ama gercek,adamlar para kazanmak icin sirket kurmuslar Kahkaha Bir de utanmadan her hamlelerini buna gore yapiyorlar.Zaten babsini'da sevmezdim.Niye ? Cunku ole iste.Acaba diyorum,bu bakis acisi turklere ozel bir sey mi,cok duygusal bir milletmiyiz ?

Bu kadar mi ?
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Ekim 31, 2008, 18:55:59 ÖS »

Tabii ki kar elde etmek amacı...Buna şüphe yok... Etmesin diyende yok... Ama şu anda japonyada bile XBOX360, Sony'den fazla satarken, PS3'den daha fazlasını talep etmenin, çok mantıksız olmadığını düşünüyorum. Burası Türkiye...ama yazdığımız forum cgtr... yani ...

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: