Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Firewire bağlantı.  (Okunma Sayısı 8800 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 31, 2011, 12:51:11 ÖS »

Sayın Arkadaşlar.

Elimdeki Sony TVR 355 dijital video Kameranın görüntülerini DVD ye ayktarıyorum.
Kameranın S video, RCA , Firewire, ve Usb çıkışları var.
Ben kameranın görüntüsünü bilgisayar üzerinden USB ile aktardığımda tam tatkimkar görüntü kalitesine erişemedim.
Şimdi kamerayı Sony AT-200 DVD recordere bağlayıp görüntüleri DVD ye aktarıyorum.
Bağlantıyı Svideo çıkışından (RCA ses ile) veya firewire çıkışından verip DVD Recordera bağlıyorum. Ayrı ayrı yaptığım bağlantılarda ben her iki çıkışında verdiği görüntü kalitesinde pek bir fark hissedemedim.
Şimdi siz sayın uzman arkadaşlardan öğrenmek istediğim kameradan DVD ye kayıt için görüntü transferinde hangi bağlantı daha iyi görüntü ve ses kalitesine ulaşmamı sağlar.

SVideo- RCA sesmi, yoksa firewire üzerinden DVD recordera bağlantımı.
Siz sayın arkadaşların değerli yorumlarını bekliyorum.
Saygılarımla

Gökhan Özkan
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ekim 31, 2011, 15:36:22 ÖS »

firewire, kameradakini bir data yani veri olarak aktarır. Diğerleri ise analog olarak yani görüntü olarak aktarır...Bu nedenle firewire daha iyi sonuç verir. Eğer aktarılan sonuçları, DVD yapmadan önce beğenmemişsen, yapılacak çok birşey yok. Ama oluşturduğun DVD ya da MPEG2 dosyasından memnun değilsen PC'de TMPGENC gibi bir yazılımla, VBR (Variable Bit Rate) ile güzel sonuç alabilirsin..

http://dvd-hq.info/dvd_compression.php

Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 31, 2011, 17:58:08 ÖS »

Bilgiler için teşekkür ederim. Ben Kamerayı DVD recordere svideo ile bağlayıp görüntüleri DVD ye aktarıyordum. Artık Firewire çıkışından görüntü aktarıp DVD ye kaydedeceğim.
Leon
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ekim 31, 2011, 23:52:22 ÖS »

Firewire kablolarini takip cikarirken son derece dikkatli olmani öneririm. Sakin USB kablo muamelesi yapip diledigin zaman takip cikarmak gibi maceralara girme. En saglami, makineyi kapadiktan sonra takip öyle ac ve cikarirken de kapatip cikar. Firewire portlari inanilmaz hassas portlar, makineye zarar verebilirsin.

Efika | Amiga CD32 | 3 x C64, 2 x 1530, 1 x 1531 | Amstrad CPC64 | Amstrad CPC6128 | C64-DTV | Atari 2600 | Atari 2600 Jr. | Atari 800XL | Atari Paddle | Vestel MSX  | Sony Hitbit MSX | A500 | A500 Plus | A590 | A1200 Blizzard 1230-IV | CASIO VL-1 TONE | CASIO VL-10 | Mac Mini G4 @1,42Ggz
yolbulduran
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Kasım 01, 2011, 00:46:55 ÖÖ »

Ben bu konuda çok titizim ve miniDV kasetlerden DVD'ye çok aktarım yaptım.
(1) Bilgisayara WinDV programı kurunuz: http://windv.mourek.cz/
(2) Kamerayı, firewire arabirimiyle PC'ye bağlayınız.
(3) winDV programı kamerayı görür, programdan kayıtı başlatırsınız. Kamerada PLAY'e basılmış gibi olur, kamera izletir, ama HDD'ye kayıt yapılır. NTFS ve her saat için 10-15GB kapasiteli bir harddiske avi formatında kayıpsız kayıt yaptırır. Kaç frame atladığını sayarak, uygun bir aktarma hızı yakalayıp yakalamadığınızı görebilirsiniz. Kamera'da her STOP/RECORD yapılmış olması, yeni bir avi dosya oluşturacaktır. Bu işlem, doğal olarak kasedin süresi kadar sürecektir.
(4) TMPGEnc 4.0 XPress (bende 4.6.3.268 var)programıyla, bu avi dosyaları, DVD formatında mpeg2 dosyalarına çevrilir. Bu sırada, de-interlace when necessary değil, de-interlace always seçili olsun. yoksa hareketli sahnelerde yatay çizgilerde tırtıklanma belirgin olur.
(5) TMPGEnc DVD Author 1.6 programıyla, mpeg2 dosyaları DVD'ye menü koyup son halini oluşturabilirsiniz.

uzun süren ve büyük HDD isteyen bir çalışma. Ancak, gerçekten kayıpsız 720x576 çözünürlük istiyorsanız bu şekilde yapmak gerek. minidv kasetler muhtemelen daha yüksek çözünürlükte saklıyor. onları da silmem, muhafaza ederim.
composit veya s-video çıkışıyla DVD kalitesi elde edemezsiniz.
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2011, 01:07:16 ÖÖ Gönderen: yolbulduran » Logged
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Kasım 01, 2011, 01:10:06 ÖÖ »

@yolbulduran
Eğer HDD'ye arşivleme yaptıysan dijital kasetleri saklamana gerek yok, zaten firewire ile orijinal hali aktarılıyor. Ben de eskiden en yüksek kalite ayarlarında DVD'ye dönüştürüyor, orijinali de saklıyordum ama günümüzün depolama imkanları düşünüldüğünde 1 saat için 12-15GB'lık depolama alanı pek birşey değil. Yüz tane kasetiniz olsa 1.5TB civarı alan kaplar ki bu da 100-150TL arası bir bedel demektir. Sizin 100 saatlik kaydınız her halükarda bundan daha değerlidir.

Bu videoları sistemde kullanmak istiyorsan bir DV codec'i kurmanda fayda var. Amiga'dan (MainActor adlı programdan) hatırlayabileceğiniz MainConcept firmasının  DV codec'i iyi bir seçenek.

http://www.mainconcept.com/?id=783

Dönüştürme ve deinterlacing (progresife dönüştürme) de en iyi kalitede yapıldığında orta güçlü bir makinede en az 6 saat alıyor. Yine de orijinale göre kısmi de olsa kalite kaybı oluyor. Tek avantajı progresif tarama oluyor ama o defa da 'zaman çözünürlüğünüz' yarıya düşmüş (50i'den 25p'ye) oluyor.
Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Kasım 01, 2011, 10:56:32 ÖÖ »

Saydığer Arkadaşlar,

Firewire kablosu ile görüntü aktarımı yapıp DVD ye kaydetmede
Pc üzerinden programlar vasıtası ile mi kayıt yapmak daha kaliteli görüntü sağlar, yoksa DVD recordere direk bağlayıp hiç bir program ile uğraşmadan tek rece basıp direkt DCD Receorder vasıtası ile DVD ye kaydetmekmi (DVD Recorderda kayıt yaparken en yüksek görüntü kalitesi ayarını seçince bir DVD ye 62 dakika civarında kayıt yapılabiliyor.)
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Kasım 01, 2011, 12:00:12 ÖS »

Sonuçta motion-jpeg benzeri bir format olan DV formatını MPEG2 (DVD video için) veya DivX/XviD/x264 gibi bir formata dönüştürmen gerekeceği için orijinale göre kalite kaybı olacaktır ama 1 saatlik görüntüyü DVD video formatında 3-4GB'a yüksek kalite ile dönüştürdüğünde bu farkı hissetmeyeceksin.

DVD recorder kullandığında ise kalite kaybı çok daha fazla olacaktır çünkü dijital veri iletimi olmayacaktır.

Seçeneklerin:
1) Videoyu firewire ile PC'ye aktarıp DV formatında kayıpsız olarak yedeklemek. Bu videoları herhangi bir player ile oynatamazsınız.

2) Videoyu firewire ile PC'ye aktarıp DV formatını DVD video veya başka bir video formatına dönüştürüp saklamak. Player'larla oynatabilirsiniz, kalite de sizin belirleyeceğiniz şekilde olacaktır (dosya boyutu veya kalite önceliğinize göre).

3) Videoyu analog aktarımla DVD kayıt cihazına aktarmak. Pratik ancak en kalitesiz yöntem olacaktır. Eşe dosta video kopyası aktarmak için kullanılabilir.
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Kasım 01, 2011, 12:45:41 ÖS »

Bence (1)

Not: Player ile oynatamazsınızdan kasıt sanırım DVD player tarzı bir player. XBMC ile veya DV destekleyen Popcorn veya Egreta bezeri bir cihazla oynatılabilir bence.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Kasım 01, 2011, 14:34:36 ÖS »

DVD recorder işe yaramaz..En iyisi PC üzerinde işini halletmendir..

Variable Bit Rate ile iyi sonucu alırsın. Bu yöntem 2 pass yani 2 aşamalı olarak gerçekleşir. Birince pass'da video yazılım tarafından analiz edilerek, hangi bölümlerde daha çok bitrate'e ihtiyaç olacağı hesaplanır. İkinci pass (aşamada), video dosyası uygun olan yerlerde yüksek bit rate ile, gereksiz yerlerde daha düşük bit rate ile sıkıştırılır. Böylece sabit bir cihazda standart bir değer CBR (constant Bitrate)'nin oluşturacağı, görüntü kayıpları en düşük seviyeye indirilir...

Yolbulduran'ın adım adım açıklaması güzel...daha detayını istersen benim attığım uygulamaya şöyle bir göz gezdirmiştim, oldukça iyi görünüyordu....

Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Kasım 01, 2011, 16:11:27 ÖS »

Sonuçta motion-jpeg benzeri bir format olan DV formatını MPEG2 (DVD video için) veya DivX/XviD/x264 gibi bir formata dönüştürmen gerekeceği için orijinale göre kalite kaybı olacaktır ama 1 saatlik görüntüyü DVD video formatında 3-4GB'a yüksek kalite ile dönüştürdüğünde bu farkı hissetmeyeceksin.

DVD recorder kullandığında ise kalite kaybı çok daha fazla olacaktır çünkü dijital veri iletimi olmayacaktır.

Seçeneklerin:
1) Videoyu firewire ile PC'ye aktarıp DV formatında kayıpsız olarak yedeklemek. Bu videoları herhangi bir player ile oynatamazsınız.

2) Videoyu firewire ile PC'ye aktarıp DV formatını DVD video veya başka bir video formatına dönüştürüp saklamak. Player'larla oynatabilirsiniz, kalite de sizin belirleyeceğiniz şekilde olacaktır (dosya boyutu veya kalite önceliğinize göre).

3) Videoyu analog aktarımla DVD kayıt cihazına aktarmak. Pratik ancak en kalitesiz yöntem olacaktır. Eşe dosta video kopyası aktarmak için kullanılabilir.

Arkadaşlar ilk olarak  bilgilendirme için teşekkür ederim. Peki
Sony DVD Recordere kameranın firwire çıkışından, DVD recorderin firewire girişi vasıtası  ile yaptığım aktarma dijital olduğu için kayıpsız olarak aktarılmış olmuyormu?
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2011, 16:14:27 ÖS Gönderen: Gokhan Ozkan » Logged
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Kasım 01, 2011, 16:44:49 ÖS »

olur... olmalı yani..

yolbulduran
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Kasım 01, 2011, 22:58:14 ÖS »

Bende fire-wire girişli DVD recorder yok. Bu konuda bir tecrübem yok. Yalnız S-video dan aktarım ve fire-wire'dan aktarımla aynı görüntü kalitesi olmasını garipsedim. Arada açıkça fark olmalı (LCD televizyonda izlerseniz).
480i'ye karşılık 480p gibi bir fark olmalı.
Benim yaptığım iş amele işi tabi. Aynı işi yapan donanım varsa gereksiz olabilir.

aşağıda s-video wikipedia'dan alıntı:
Alıntı
Compared with component video schemes where separate Red, Green and Blue (or luminance and two colour-difference signals) are given their own cables, S-Video is:

poorer quality, because the colour information encoding (with a subcarrier frequency of perhaps 3.57 to 4.43 Megahertz, depending on standard) limits the maximum theoretical chrominance bandwidth possible, although the signal source may have its own limitations. [comment mention 4:2:2 etc?]
    Carrying the colour information as one signal means that the colour has to be encoded in some way, and as such, NTSC, PAL, and SECAM signals are all decidedly different through S-Video. Thus, for full compatibility, the connected devices not only have to be S-Video compatible, but also compatible in colour encoding. In addition, S-Video suffers from reduced colour resolution. NTSC S-Video colour resolution is typically 120 lines horizontal (approximately 160 pixels edge-to-edge)[citation needed], versus 250 lines horizontal for the Rec. 601-encoded signal of a DVD, or 30 lines horizontal for standard VCRs.
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2011, 22:59:47 ÖS Gönderen: yolbulduran » Logged
guru68
Deneyimli

arıyor: SONY MSX

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Kasım 01, 2011, 23:15:55 ÖS »

resim kalitesini çıplak gözle tespit etmek yanıltıcı sonuçlar oluşturabilir. en pratik çözüm tv test sinyalini kaydetmek ve bunu kopyalamak olur, orta kısımlarda siyah beyaz çizgili bölüm çözünürlüğü gösterir. iee1394 yani firewire s-videodan daha yüksek çözünürlüğe sahiptir ama buda sistemin tümü ile ancak birleşir (lenskalitesi, ccd-chip vs vs).

* untitled.png (121.93 KB, 640x512 - Görüntüleme: 1481 kez.)
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2011, 23:41:41 ÖS Gönderen: guru68 » Logged

C=:
C64+154I+1084S+Wersiboard/C64SpeedDos+154I+c64tpc@ATX/C64PCmod/C64C/A500P+A570+1084S/A600+Apollo030+Ram+PCMCIA-Lan+SiriusGenlock+1084S/A600ATXmod/C286LT/C64DTV@C286LTmod+mmc2iec+TV!
SONY:
HB-75D+Bitcorder+Plotter+4KBram/HB-75P/HB-G900P/PSX7502+VCD/PSone+SCPH152/NeoGcon
Coleco:
TelstarRanger
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: