Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 29   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Arcade Kabin Yapımı  (Okunma Sayısı 377014 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #165 : Mayıs 20, 2013, 02:11:53 ÖÖ »

Geldik kabini ayaklandırmaya. Tekerlekleri monte etme işi. Bu işi aslında kabin daha masanın üzerindeyken niye yapmadım diye kendime çok hayıflandım ama ne yapalım, unuttuk işte...

Şimdi koca kabini masanın üzerine tekrardan kaldırıp koymam tek başıma mümkün değil...

Bu yüzden kabini yatıracağım. Ancak dikkatli olmak lazım çünkü eğer kabin kayıp düşerse yaklaşık 1 aylık emek bir anda çöpe gider. Bu yüzden odada bir düzenek kuruyorum, masayı bir yere sabitleyip, kabinin yatacak kenarının da kaymaması için destekleyici bir parça temizlik bezi kullanıyorum.

Ve yavaşça kabini hafif bir açıyla yana yatırıyorum. Öyle ki hem tekerlekleri monte edecek kadar yer açılsın hem de çok fazla eğilip kaymasın...

Arka tekerlekler için sabit tekerlek kullandım. Bunlar kabini sadece ileri geri iteklemek için.

Ön tekerlekler ise kendi çevresinde 360 derece dönebilen türden. Bunlar da kabini sağa sola yönlendirmek için.

Aslında bir de vida ayarlı sabit ayaklarım da vardı biryerlerde. Onları da monte edecektim, kabin nihayi yerini bulunca vidasıyla sabitlemek için. Ama tekini buldum diğerini bir türlü bulamadım odada. Dağıldık biraz...
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:01:49 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #166 : Mayıs 20, 2013, 02:33:04 ÖÖ »

Şimdi diğer bir detay olan kontrol panelin sabitlenmesi olayına geldik. Açılır kapanır kontrol paneller eskiden kabine kolayca servis verilmesi için düşünülmüş. Bu servisin de hızlıca yapılıp makinenin tekrardan "para kazandırmaya" dönmesi lazım geldiğinden kontrol paneli bir dünta vida ile değil basitçe "cabinet latch" denen kancalı aparatlar (ben en yakın sandık kilidine benzetebildim bunları) ile "içerden" yerine sabitlemişler. Bunun sebebi kabine yetkisiz kimselerin dışardan erişimini engellemek (eline tornavida alan kontrol paneli açamasın diye). Ben bunu arcade kabin bakımı dersleri bir adamın youtube videosundan seyredip çözmüştüm.

Sandık kilidi denilen şey bu işte...

Prensipte jeton/para kapısının anahtarı olan "yetkili" kimse bu kapından elini içeri doğru uzatıyor ve kontrol panelin kilitlerini içerden açıyor.

Bunun için ben sandık kilidi kullandım. Bu sandık kilitlerini içerden monte edebilmek için de kabinin içine girip çalıştım. Biraz dar bir mekan, klostrofobisi olanlara göre değil  Kahkaha

Aslında montaj çok kolay. Önce sandık kilidini "kapalı" olarak elle yerleştirip vida yerlerini işaretliyoruz. Sonra işaretlediğimiz yerlerden kilidi açıp vidalıyoruz.

Şu şekilde çalışması bekleniyor...

Kilitlerin açık hali:

Dışardan elle erişip kancasını geçiriyoruz.

Ve kilidi kapatıyoruz

Bu işi de hallettik...
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:02:01 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #167 : Mayıs 20, 2013, 02:43:49 ÖÖ »

Geldik son kaporta işine. Kabin içi rafların yerleştirilmesine.

Hayır, kabini aynı zamanda kitaplık olarak falan kullanmayacağım. Bu raflar TV'nin şasesi ve MVS slot için.

Bu rafların montajı için de klasik çıta metodunu kullanıyorum. Zaten çıtalarım ve raflarım hazırdı. Ancak bunu ilk imalat aşamasında monte etmiyoruz ki kabinin içinde çalışabilelim. Gerçi bunları tutkallamıyoruz. Gerekirse sökülebilsin diye...

Önce çıtaları vidalıyoruz

Sonra rafları yerleştiriyoruz. Bu işin çok milimetrik olması da gerekmiyor. Ancak kendimi titizlenmekden de alamıyorum 

Odamdaki dağınıklık biraz rahatlasın diye TV şase'sini ve MVS'i şimdilik öylesine raflarına koyuyorum...

MVS yıllar süren ayrılıktan sonra sonunda evinde geçirecek geceyi  Kahkaha
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:02:16 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #168 : Mayıs 20, 2013, 02:53:46 ÖÖ »

Sonunda kabinimizin kaportası tamamlanmış oldu. Tamamlanan kabinden bir kaç enstantane sizlere...

İyi uğraştık ama sonunda gürültüsü patırdısı bitti. Bundan sonra yokuş aşağı  Kahkaha

Bir sonraki aşama boya (en sevdiğim kısım). Aslında şeytan diyor ticariler gibi folyo baskı yap kenarlara yapıştır gitsin bir günde. Ama ben boya yapmayı seviyorum ne yapayım

Yazık ki bu görünen parçaların (örn. kiltler, butonlar, joystickler, marquee v.s.) bir kısmı boyadan önce sökülecek. Ama kabini bu sefer tamamen monte ettikten sonra boyaya almaya karar vermiştim çünkü geçen projede bazı yerine uymayan parçalar yüzünden boyadan sonra zımpara ve traşlama işleri yapmak zorunda kalmıştım. Bu hiç hoş olmuyor...

Neyse, bugünlük de bu kadar...
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:02:25 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #169 : Mayıs 20, 2013, 02:56:20 ÖÖ »

teşekkürler yavuz bey, ama performansınız çok iyi

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
atlantis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #170 : Mayıs 20, 2013, 08:33:18 ÖÖ »

Döktürmeye devam. Kahkaha Şu cihazların en çok para atma kısmı merak etmişimdir.

Truva Linux
http://www.truvalinux.org.tr
http://retromiga.blogspot.com
--------------------------------
Banana ARM Türkiye Destek Sitesi
https://www.bananapi.gen.tr
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #171 : Mayıs 20, 2013, 11:35:07 ÖÖ »

Kabin diyerek geçmemek lazımmış...ne çok iş, ne çok detay var... Ama sonuç her geniş evi olana lazım türünden

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #172 : Mayıs 20, 2013, 20:14:33 ÖS »

cok guzel usta ıcındekı sarı  karta 161 ın 1 butun neo geo oyunları mevcut mukemmel 1 sıstem olcak emınımmm bıtmıs halını gormek daha bır ayrı heyecan

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #173 : Mayıs 20, 2013, 20:23:07 ÖS »

http://www.jammaboards.com/store/161-in-1-neogeo-multigame-cartridge-neo-161in1.html

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #174 : Mayıs 20, 2013, 22:08:39 ÖS »

Mesa,  kartuş o da oradan almasın alacak olan varsa. Yazımın baslarında linkini vermiştim, aliexpress'de 60 USD. Bir de bütün neo geo oyunları yok. Bir kısmı klon/hackli oyunlar ama tüm klasik bilindik orijinal neo oyunlari var tabii ki. Metal slug, kof, samurai showdown serileri falan... 120 kadar orijinal oyun vardır sanırım icinde...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #175 : Mayıs 20, 2013, 22:16:58 ÖS »

Kabin diyerek geçmemek lazımmış...ne çok iş, ne çok detay var... Ama sonuç her geniş evi olana lazım türünden

Lw3d, aslında ben orijinal kabin klonu yaptığımdan bu kadar detaylı görünüyor. Maksadım kesinlikle kimsenin gözünü korkutmak değil. Mesela arkaya kapı yerine paneller direk vidalanabilir aynı sekilde kontrol panel daha basite bir levha seklinde yapılıp vidalanabilir vs

Ama aslına uygun bir şey yapmak isteyen varsa referans olmasi acisindan bütün bildigim/öğrendiğim teknikleri sergilemeye çalışıyorum.

Piyasada 1500 - 2000 civarı satılan ticari mame kabinlerde bu kadar ince detay uğrasildigini sanmam o ayrı

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #176 : Mayıs 20, 2013, 23:13:25 ÖS »

ustam kafama takilan 2 soru var kol lari taktinda onlari jamma kartta mi baglican birde tuplu tv nin sadece tupunumu baglican scart olayi olmucak?     bende dedigin siteden kol ve dugme siparisi verecem ayin1 inde 14dugme 2 kol seninkilerden 32 $ tutuyor air mail 18$ tutuyor. 50$ ben pc yi baglicam.  onu pc ye ps2 ic kol aparatina mi lehimlemek lazim yada jamma kol karti gibi birsey gordumm omu iyi.  cikis yolu gosterirsen sevinirim kafamdaki kabine 72 ekran tv dusunuyorum

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #177 : Mayıs 21, 2013, 00:45:40 ÖÖ »

ustam kafama takilan 2 soru var kol lari taktinda onlari jamma kartta mi baglican birde tuplu tv nin sadece tupunumu baglican scart olayi olmucak?    

mesa, daha işin elektronik kısmına gelmedik ama sorularını yine de cevaplamaya çalışayım:

1) Kolları jamma karta mı bağlayacağım? Daha sonra evet ama şimdi sökeceğim
2) TV'nin sadece tüpünü mü kullancağım? Hayır, sadece tüp işimize yaramaz. Resimlerde de gördüğün gibi TV'nin şase'si de kabinin içinde olacak. JAMMA-SCART türü basit bir ara devre/kutu yapacağım (Daha sonra sırası gelince onu da anlatırım)

bende dedigin siteden kol ve dugme siparisi verecem ayin1 inde 14dugme 2 kol seninkilerden 32 $ tutuyor air mail 18$ tutuyor.

14 düğme neden? Tam olarak nasıl bir şey yapmak istiyorsun? Bir MAME kabin veya kontrol panel yapacaksan oyuncu başına 6 buton kontroller için, 1 buton start için 1 buton da coin (para/jeton) için lazım. Tabii jeton butonu yerine jeton mekanizması kullacaksan o başka tabii ama bir süre sonra bozuk para atmaktan sıkılıyorsun onu söyliyeyim... Yani bu hesapla en az 16 adet butona ihtiyacın var. Ayrıca arcadespareparts.com'da kayıtsız (unregistered) posta'yı seçersen daha ucuza gelir.

onu pc ye ps2 ic kol aparatina mi lehimlemek lazim yada jamma kol karti gibi birsey gordumm omu iyi.  cikis yolu gosterirsen sevinirim

burada neyi kastettiğini pek anlamadım. "ps2 için kol aparatı"? PC'de MAME kullancaksan senin bir "keyboard encoder"a veya "joypad encoder"a ihtiyacın var. JAMMA kol kartından neyi kastediyorsun?

kafamdaki kabine 72 ekran tv dusunuyorum

Cusseni bilmiyorum ama 72 ekran televizyonun tüpü 50 kilo falan gelir. Benden söylemesi...

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #178 : Mayıs 21, 2013, 02:44:24 ÖÖ »

ps2 kol ic devrelerine lehim yapiyorlar direct tus ve joystick i lehimliyerek. kullananlar var o anlamda. cusse biraz iri kiyim eskiden robinhood diye bir vardi orda kaliteli oyunlarda 72 tv kulaniyorlardi goruntuler hostu o yuzden.  16tus   join butonunu unuttuk :/ jeton mekanizmasi baya pahali turkiyede bulmak zor sen kaca aldin usta
« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2013, 02:46:19 ÖÖ Gönderen: mesa » Logged

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #179 : Mayıs 21, 2013, 02:57:02 ÖÖ »

jamma kol aklimda oyle kalmis. senin dedigin gibi gamepad encoder.  o parcayi TR bulmak zor.

Sayfa: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 29   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: