Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: mini pc hk. soru yardım  (Okunma Sayısı 19108 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ozgur106
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Haziran 23, 2014, 09:45:03 ÖÖ »

http://www.hepsiburada.com/liste/asus-vivopc-vc60-b137m-core-i3-3110m-24ghz-4gb-500gb-mini-masaustu-bilgisayar/productDetails.aspx?productId=bd801112&categoryId=111001

arkadaslar sadece yuksek çözünürlüklü film ve ınternet uzerınden digiturk play gıbı yayınları izlemek için yeterli midir ? veya başka öneriniz var mı ?

Commodore ve Amiga Dergisi Oyun Yazarı.

C64 Mini, A500 Mini, Playstation Classic, Playstation 2, Playstation 5
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Haziran 23, 2014, 10:26:02 ÖÖ »

bu makina o işlere fazla bile gelir tahminen parana yazık daha az özellikli daha ucuzuda işini görür(digitürk kısmını pek bilmiyorum ama normal filimler ve internet için çok çok fazla gelir)
« Son Düzenleme: Haziran 23, 2014, 10:39:46 ÖÖ Gönderen: ibo1973 » Logged
ozgur106
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 23, 2014, 11:05:19 ÖÖ »

önemli ulan ufak boyutta salonda goze batmayacak bır sekılde tv nın altında durması

Cydonian
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Haziran 23, 2014, 11:18:07 ÖÖ »

http://www.hepsiburada.com/liste/asus-vivopc-vc60-b137m-core-i3-3110m-24ghz-4gb-500gb-mini-masaustu-bilgisayar/productDetails.aspx?productId=bd801112&categoryId=111001

arkadaslar sadece yuksek çözünürlüklü film ve ınternet uzerınden digiturk play gıbı yayınları izlemek için yeterli midir ? veya başka öneriniz var mı ?

yok hocam, bu cihaz film oynatırken takılabilir, tecrübeyle sabit, i3 yeterli değil en az i5 işlemcili olsun derim, ayrıca i5 olsa bile mini pc'lerin fiyatları çok yüksek, kendin mini-atx anakart, i5 işlemci, ram, mini kasa, ssd hdd alıp ufak pc toplasan çok daha ucuza mal edersin.

It is difficult to say what is impossible, for the dream of yesterday is the hope of today and the reality of tomorrow.
ozgur106
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Haziran 23, 2014, 14:53:26 ÖS »

http://www.hepsiburada.com/liste/asus-vivopc-vc60-b138m-core-i5-3210m-24ghz-4gb-500gb-mini-masaustu-bilgisayar/productDetails.aspx?productId=bd801113&categoryId=111001

bu nasıl sizce

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Haziran 23, 2014, 16:24:42 ÖS »

herkez fikrini söyler tabi ancak size şunu söyliyim 6-7 sene önce p4 makinalarla rahatlıkla filim izliyorduk daha öncesinde cd filimlerini dahada düşük makinalarda izliyorduk paranız varsa bolsa oyunda oynarım ilerde belki derseniz iyi bir makinaya iyi para verin ancak demiyorsanız paranızı çöpe atmayın çünkü i3 makina filim izlemek için çok çok fazladır dahada fazlasını almak israf + kesenize yazık filimlerdeki donma internet hızının yavaşlığından kaynaklanır internet hızınız yavaşşa i3 değil i7 de alsanız gene donar hd kalite bir filim izlemek için 3mb yada üstü bir bağlatı yeterli olur ancak bazı günler yavaşlamalar olur server kaynaklı yani girdiğiniz iste kaynaklı yavaşlamalar olur yada filimi izlediğiniz server kaynaklı yavaşlamalar olabilir bunlara müdahale etme şansınız olmaz illaki donar.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Haziran 23, 2014, 16:29:50 ÖS »

ve ayrıca bana sorarsanız 250-350 tl arası alıcağınız 2 el bir laptop fazlası ile işinizi görür nerden biliyorum bende var bi tane ismi bile var dül dül çünkü nerdeyse hurda ekranı kırık klavyesi bozuk televizyon sehpasının içine sakladım bide kablosuz klavye ve mouse set bağladım filim + internet amaçlı uzunca bir süre kulandım zaman zaman lazım oldukça gene kulanıyorum bayada eski bir makinadır kendisi i3 ü bırakın i2 yide bırakın i1 ayarı belkidir
Cydonian
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Haziran 23, 2014, 17:43:47 ÖS »

i5 işlemcili olduğu için bu uygundur derim ama eğer pc toplamayı biliyorsanız önceki mesajımda dediğim gibi kendi mini pc'nizi parçalarını alıp kendiniz toplayın, daha uygun fiyata gelir hem ssd hdd'li bir sistem toplarsanız her türlü süper olur.
ibo1973 nickli arkadaşın şu dediğine katılıyorum: eğer internet üzerinden hd film izlemek istiyorsanız internetiniz fiber optik ve minimum hızı 50mbit olmalı, bu da saniyede 50Mbit/8bit (biraz kayıp filan da var desek) = 6MB/sn olur
misal bende 25mbit fiber var ama 480p youtube videoları izlerken ucu ucuna kurtarıyor, ha durdu ha duracak gibi oluyor. yani internet hızınız da çok önemli.
« Son Düzenleme: Haziran 23, 2014, 17:52:18 ÖS Gönderen: Cydonian » Logged

It is difficult to say what is impossible, for the dream of yesterday is the hope of today and the reality of tomorrow.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 23, 2014, 22:38:32 ÖS »

i5 işlemcili olduğu için bu uygundur derim ama eğer pc toplamayı biliyorsanız önceki mesajımda dediğim gibi kendi mini pc'nizi parçalarını alıp kendiniz toplayın, daha uygun fiyata gelir hem ssd hdd'li bir sistem toplarsanız her türlü süper olur.
ibo1973 nickli arkadaşın şu dediğine katılıyorum: eğer internet üzerinden hd film izlemek istiyorsanız internetiniz fiber optik ve minimum hızı 50mbit olmalı, bu da saniyede 50Mbit/8bit (biraz kayıp filan da var desek) = 6MB/sn olur
misal bende 25mbit fiber var ama 480p youtube videoları izlerken ucu ucuna kurtarıyor, ha durdu ha duracak gibi oluyor. yani internet hızınız da çok önemli.

ordaki yükleme hızınızdan kaynaklanmıyor ha durdu hadurucak kısmı karşı tarafın size verdiği ilede alakalı yani toutube size ne verirse onu alabilirsiniz sizn bağlantınız 100mbit bile olsa youtube siz 2 mbit veriyorsa onunla sınırlı kalırsınız yukardada yazdığım gibi hd filim için 3 mbit yeterli oluyor ancak server size 3 mbit verirse vermezse sizdeki bağlantının ne olduğunun bi önemi yok . o bağlamda internet hızınız çok çok iyi olursa aynı anda farklı yerlerden 5-10 tane hd filim izlemekten başka bir işe yaramaz  yani lafın özü siz ne alırsanız alın karşı taraf aynısını vermedikçe bir işe yaramaz . Pc konusunu yukarda anlatmıştım tekrara gerek yok
Cydonian
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Haziran 23, 2014, 22:48:37 ÖS »

ordaki yükleme hızınızdan kaynaklanmıyor ha durdu hadurucak kısmı karşı tarafın size verdiği ilede alakalı yani toutube size ne verirse onu alabilirsiniz sizn bağlantınız 100mbit bile olsa youtube siz 2 mbit veriyorsa onunla sınırlı kalırsınız yukardada yazdığım gibi hd filim için 3 mbit yeterli oluyor ancak server size 3 mbit verirse vermezse sizdeki bağlantının ne olduğunun bi önemi yok . o bağlamda internet hızınız çok çok iyi olursa aynı anda farklı yerlerden 5-10 tane hd filim izlemekten başka bir işe yaramaz  yani lafın özü siz ne alırsanız alın karşı taraf aynısını vermedikçe bir işe yaramaz . Pc konusunu yukarda anlatmıştım tekrara gerek yok

kesinlikle katılmıyorum, ayrıca hd film dediğinizin çözünürlüğü kaç? youtube'ta dikkat ettiyseniz 240, 360, 480p, 720p, 1080p şeklinde farklı çözünürlükte videolar mevcut, 1080p asıl hd filmdir bu yüzden çözünürlük arttıkça internetten aktarılan data artar yani "3mbit hd film için yeterli oluyor" cümlenize kesinlikle katılmıyorum 3mbit dediğiniz 375kb/sn data hızıdır yani o da hiç kayıp olmadığını farzedersek. 50mbit fiberle de youtube kullandım 3 ay kadar ve youtube her zaman size zaten maksimum bant genişliğini sağlıyor, yoksa 1080p videoyu sitelerine koymazlar, yurtdışında bant genişliği derdi olmadığı için USA, Kanada vb. kesintisiz hd film izlenebilir, Türkiye'de de son yıllarda fiberle birlikte aynı şekilde izleyebilirsiniz. Youtube'ta tek sorun şu olabilir, eğer sunucuları aşırı yoğunsa o zaman bir ihtimal Türkiye'ye verdiği bant genişliğini azaltıp USA'ye daha öncelik verebilir.
Mini PC soran arkadaşa daha önce de dediğim gibi fiyat/performans olarak şu an için i5 işlemcili bir makina en iyi seçimdir, daha az işlemci gücü kesinlikle çöpe atılan para demektir. Tekrara gerek yok
« Son Düzenleme: Haziran 23, 2014, 23:29:56 ÖS Gönderen: Cydonian » Logged

amiga.os
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Haziran 23, 2014, 23:23:09 ÖS »

salonda i3+8 gb ramli bir mini pc kullanıyorum, 55" 3d tvde 1080p çok rahatlıkla hiç kasılmadan izleyebiliyoruz. mesela hobbit filminin yaklaşık 60 gb'lık bir versiyonu var, 2d-3d defalarca izledim ki performans konusunda da takıntılı birisiyimdir. anlık bile donsa değiştiririm. i3 dediğiniz işlemci video, film vs için fazla iyi bir işlemcidir.
Sensation
Deneyimli

Killer Instinct

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Haziran 23, 2014, 23:25:07 ÖS »

Celeron işlemcide 1080p filmleri takılmadan izleyebiliyorum bu nasıl iş anlamadım. Ram'de 1GB falandı sanırım.

Cydonian
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Haziran 23, 2014, 23:33:21 ÖS »

Celeron işlemcide 1080p filmleri takılmadan izleyebiliyorum bu nasıl iş anlamadım. Ram'de 1GB falandı sanırım.

Şu an satılan sıfır pc'ler genelde windows 8 ile geliyor, kurun windows 8'i celeron işlemcili 1GB ram'li makinaya da göreyim ben sizin 1080p film izlemenizi. Windows açılırsa gerisini konuşuruz. Sizi kesinlikle filmler 1080p diye kandırmışlar

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Haziran 23, 2014, 23:56:04 ÖS »

Cydonian arkadaşım aynı fikirde olmıyabiliriz problem yok ancak daha iyi gözlemleme yapmanızı tavsiye ederim yukardada yazdığım gibi salondaki büyük ekran tv me bağlı külüstür bir pc laptop hurdası diyelim sorunsuz çalışıyor filim+internet performansı hiç bir zaman sorun olmadı.
Cydonian
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Haziran 24, 2014, 00:05:00 ÖÖ »

Cydonian arkadaşım aynı fikirde olmıyabiliriz problem yok ancak daha iyi gözlemleme yapmanızı tavsiye ederim yukardada yazdığım gibi salondaki büyük ekran tv me bağlı külüstür bir pc laptop hurdası diyelim sorunsuz çalışıyor filim+internet performansı hiç bir zaman sorun olmadı.

Daha önce de dediğim gibi "hd film izliyorum" deyip çözünürlükten bahsetmemeniz sizin ne kadar iyi gözlemleme yaptığınızı gösteriyor. Benim dediklerim gözleme dayanmıyor, direkt bilgiye dayanıyor o yüzden tavsiyelerinizi kendinize saklayın, dediğiniz gibi aynı fikirde olmak zorunda değiliz. Diğer arkadaşlar da 1080p film izliyorum deyip (55 veya büyük ekran tv konumuzla sıfır alakalı, onu niye belirtiyor arkadaşlar bilemiyorum) ne frame-rate belirtmiş, ne de stereo ses mi 5.1 ses özellikli 1080p mi izliyorlar belirtmemişler. Sanki HD film deyince tek bir tipi var gibi herkes birşeyler söylüyor ama olayın esasından bihaberler. HD film ile HD film arasında dünya kadar fark ve detay var, o yüzden birisi elma anlatıyor diğer armut ama mini pc soran arkadaş için ben en ileri HD film özelliklerini ve internet üzerinden HD film izlemek istediğini de düşünerek tavsiyede bulunuyorum. Son kararı kendisi verecek, kimse kimseye zorla fikrini kabul ettirmek için yırtınmasın.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: