Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: GameCube DOL-101 Composite mi Scart mı?  (Okunma Sayısı 2058 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« : Mart 05, 2015, 00:13:45 ÖÖ »

Sonunda uzun süredir arıyor olduğum GameCube DOL-101(EUR) cihazıma kavuştum. Şimdiliik Composite ile bağladım projektöre ama aklımda hala birkaç soru var. İnternette DOL-013 model numaralı RGB SCART kablo satıldığını gördüm, ama benim model DOL-101 olduğundan sadece Analog AV çıkışı var. Kablo uyumlu mu, veya Composite yerine SCART kablosu var mı, görüntü kalitesini yükseltir mi?

http://www.retrogamingcables.co.uk/nintendo-gamecube-rgb-scart-cable-pal-for-sale-dol-013.html

C64C | SwinSid | IRQHack<br /><br />IIgs | ROM03<br /><br />R1200 | Stock<br /><br />A4000 ACILL| CSMKI 060@50Mhz | CV3D | VToaster 4000 | 200Mb RAM | CWB-OS32-ADVSP | CWB-OS39 | Kick 3.2<br /><
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 05, 2015, 09:17:39 ÖÖ »

Video sinyal kalitesini şu şekilde özetle sıralayabiliriz:

RGB > Component Video > S-Video > Composite Video > RF

Ancak burada bahsettiğim "kalite" göreceli tabii. Özellikle retro oyun konsolları konu olduğunda neyin "kaliteli" neyin "nostaljik" olduğunu da değerlendirmek lazım.

Örneğin Nintendo Entertainment System (NES) her zaman Composite Video çıkışı vermiştir. PPU'su RGB değil direk composite video sinyali üretir. Bu konsolun bağırsaklarını söküp arcade sistemlerde kullanılan büyük ağabeyi Nintendo Playchoice PPU'ları takarak RGB görüntü falan elde etmeye çalışmak bana ters geliyor çünkü elde edilen görüntü bence "nostaljik" değil.

Gamecube senaryosunda ise Euro bölgesinde olmanın avantajı ile (SCART sebebiyle) Nintendo Gamecube'un EUR versiyonu RGB çıkış sağlar. Bu sebeple RGB çıkış sağlayabilecek SCART kablo kullanmak mantıklı. Görüntü kalitesindeki fark composite video'da karşılaşılan kontürlerdeki parlamalar kaybolması, pixellerin daha net ve renklerin daha farklı görünmesi olarak özetlenebilir...

Fark eğer bir panel TV (LCD/LED/plasma v.s.) kullanıyorsanız daha net anlaşılacaktır.

Tabi burada yazdıklarım video sinyalleri üzerine genel bir özet değerlendirme. Gamecube'um yok, hiç olmadı. Benim dönemimin konsolu değil

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 05, 2015, 09:32:36 ÖÖ »

@yavuzg

PS2'de de komponent kablo görüntü netliğini önemli ölçüde arttırıyor ama bu tarz klasik çözünürlüklerde RGB skart kullanıp görüntü kalite kaybını bir tür interpolasyon olarak algılamak daha uygun gibi.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: