Amiga'daki İnternet Sorunları

(Aşağıdaki yazılar Amigart Sohbet forumundaki soru ve cevaplardan oluşmuştur. Amiga'da internet bağlantısı konusunda ayrıca Sinan Gürkan'ın "Amiga İle Adım Adım İnternet Bağlantısı" başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.)


Soru - Arkadaşlar, Amiga 1200 bilgisayarım var. Yıllardır işim icabı kullanıyorum ama internet bağlantım yok. Neler lazım? Hangi modem, hangi programları kurmam gerek kısaca? Yardım eden yok muuuuuu?

>> Amiga'na ya seri ya da PCMCI bir modem alacaksın ama sana tavsiyem seri modem. Ben de 1 hafta önce Amiga'yı internete bağlamaya başladım. Sana gereken programlar: 1)MiamiDX = TCP bağlantı programı. 2)IBrowse veya AWeb = İnternet göstericileri. Tabi sisteminde MUI yazılımının da kurulu olması lazım. Modemi seri porttan takarken sana bir tane DB25 çevirici lazım çünkü PC'lerdeki seri port bildiğin gibi küçük tip. Onun için onu DB25'e çevireceksin. Bu konuda sana yardımcı oluruz.


Soru - Geçen hafta aldığım A1200 030/50 16 MB RAM'li 1.7 GB HDD'li Amiga ile bir haftadır internete bağlanmaya çalışıyorum. Yav ne zor işmiş bu, Amiga'yla internete bağlanmak için bilim adamı olmak lazım heralde. Ama değer, çünkü Amiga'da bir olayı çözmek için kafamda çalışmayan hücre kalmadı. Elimde birkaç adet CD ve içlerinde yüzlerce program mevcut. Amiga'mda AWeb kurulu. Sonra MUI 3.8'i kurdum yarım yamalak. En sonda Miami 2.0'ı kurdum. İşin bundan sonrasını zerre kadar bilmiyorum. Miami Init'a girip ordan bağlanıyorum internete, 30 saniye sonra kopuyor. Şöyle yazıyor:

No Carrier
Aweb'e girip bağlanmaya çalışıyorum, orda da,
First TCP stack must...
...vs. falan yazıyor. Yav siz nasıl bağlanıyorsunuz bu internete aklım ermedi. Bana bi tarif ederseniz interneti kuramasak bile kurmuş kadar olacağım. Şimdiden sağolun, hadi kolay gelsin.

>> İnsan PC ile herşeyi tersten, binbir güçlükle yapmaya alışınca Amiga'da da işlerin böyle yürüdüğünü zannederek aynı yöntemleri deniyor. İnternete bağlanmak için bilim adamı olmak gerekmiyor (Amiga kullananlar için söylüyorum tabi bunu :)). Miami 2.0 kurmuşsun. Bence Miami Deluxe ya da en azından Miami 3.0 kurmalısın. 2.0 ile de rahatlıkla bağlanabilirsin tabi ama Deluxe çok daha kapsamlı bir program. Önce Miami Init ile gerekli ayarları yapıyorsun. Seri port için serial.device seçeceksin, kullandığın modemi listeden seçeceksin ve kullanıcı ismi ve parolasını yazacaksın. Sonra Miami Init ile internete ilk bağlantını yapacaksın. Miami Init bağlantıyı sağlayıp kendisi için gereken ayarları kaydederek bağlantıyı kesecektir. Bağlantı kesilince Miami Init'ten çıkıp Miami'yi çalıştıracaksın. Bundan sonra artık Miami ile internete tek tuşla bağlanıyorsun, bu kadar kolay (Miami Init sadece ilk bağlantıda gerekli, ayarlar kaydedilince Miami Init ile işin kalmıyor). Ayrıca kullandığın Miami demo versiyon ise bağlandıktan 30 dakika sonra bağlantıyı kesecektir. Register etmen gerekiyor.


Soru - "No Carrier" mesajından sonra Miami'ye geri dönüp giriyorum, açılışta "unable configuration" diyor. Acaba modemi mi tanımıyor? Benim modem Prolink 1436. Miami2.0'ın listesinde yok ama ona yakın bir modem seçiyorum. Acaba ondan mı oluyor? Siz çok kolay oluyor diyorsunuz ama biz bi türlü bağlanamadık. Bu ne iştir?

>> Modem listede yoksa en alttaki "Other" seçeneğini işaretle, devam edip "serial device no 0" seç, modemin hızını da 56000 seç. Modemi test eder ve tanır. Devam edip bağlanıyorsun. Bağlandıktan sonra Miami Init'ten kayıt edip çıkar. Miami'yi çalıştırıp ayarlardan Miami 3. uyumlu olanı işaretleyip Miami Init config'i yükleyip bağlanmayı dene.


Soru - Miami 2.0'da "Other" seçeneği yok. Başka bir program indirdim, TermiteTCP. O da aynı şekilde bağlanıp kesiliyor ve aynı mesajı veriyor: "No Carrier". Bir de Miami 32b'yi yükledim, install etmeye çalıştım, o da GUI diye bişey istiyor. Miami'yi yüklüyoz MUI istiyo, MUI'yi yüklüyoz GUI istiyo, GUI'yi yüklesek ZUI mi isteyecek? Bi açıklarsanız sevinirim. Hadi Amiga'yla kalın.

>> MiamiDX.lha ve MiamidxGUI.lha dosyalarını "RAM:"e aç. MiamiGUI kendini MiamiDX dizinine açar. Sonra da INSTALL et. GUI problemin ortadan kalkar.


Soru - Amiga ile internete ramak kalmışken birkaç soru sorayım dedim.
1.Hangi browser iyidir? Bende WB 3.1 var... (IBrowse, AWeb, Voyager 2.88 vs.)
2.YAM olmadan mail atmak mümkün olmuyor mu, oluyorsa nooluyo?
3.Hangi servis sağlayıcıyı kullanmam gerek? Superonline mı, e-kolay mı vs. hangisi?
4.İnternete girerken ne gibi sorunlar yaşayabilirim (servis sağlayıcıyla ilgili)?

>>
1) Hiçbiri Netscape veya Internet Explorer kadar gelişmemiş olmakla birlikte AWeb ve Voyager'ın biraz daha iyi olduğunu söyleyebilirim..
2) YAM yerine SimpleMail programını kullanabilirsin..
3) Ben Doruk.net, TTNET, Turk.NET, ANet gibi farklı servis sağlayıcıları kullandım/kullanıyorum bir sorun yok..
4) Bir sorun ile karşılaşacağını sanmıyorum.. İnternet'e bağlanmada bir sorun yok.


Soru - Aylar süren uğraşlardan sonra A1200'le internete girmeyi başardım. Vatana millete hayırlı olsun. Şu anda 1200'ümle internetteyim. Miami2.0 ve AWeb3.0 kullanıyorum. Herhangi bir değişiklik yapmama gerek var mı?

>> Hayırlı olsun. En kısa zamanda Miami Deluxe kullanmaya başla diycem ama bilmiyorum harcayacak birkaç ayın daha var mı :P Bu arada AWeb'in yanına bir de IBrowse kur derim. Hatta bana sorarsan ilk tercihin her zaman IBrowse olmalı. IBrowse'un yetersiz kaldığı durumlarda AWeb'den yardım almalısın. Herkesin seçimi farklı tabi ama birçok sorunu olsa da IBrowse bence çok daha kullanışlı.


Soru - Veezy'den bağlanırken problem yoktu. Şimdi Superonline'dan bağlanmak istediğimde "Incorrect IP Address" mesajı alıyorum. Online oluyor fakat browser, sayfaları görüntülemiyor. IP numarası aldım Superonline'dan, fakat hata devam ediyor. Bilgisi olan var mı?

>> Superonline'ın DNS IP'lerini öğrenmen lazım. Eskiden diğer ISP'lerde elle girilirken Superonline'da otomatikti ve sorun çıkarıyordu.

>> Eğer ille de Superonline kullanmak istiyorum diyorsan, sana e-pack'i kullanmanı tavsiye ederim. Amiga'larla herhangi bir sorun çıkarmıyor (en azından ben şimdiye kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım). Sadece kontörlü olması gibi bir dezavantajı var.

>> Selam. Hem AmigaOS 3.9 ile AmigaOS 4.0 ile Turk.net, TTNET ve Doruk.Net'ten sorunsuz bağlanıyorum.. Ancak hepsinin DNS numaralarını girdim... Doruk.net ve TTNET'te paketlerinde bu DNS numaraları yazılı.. Superonline'ın da adresleri bildiğim kadarıyla,

212.252.119.3
212.252.119.4

>> Amiga ile Superonline dahil hemen hemen bütün ISP'ler ile internete sorunsuz bağlandım. Amiga ile ISP'ler arasında bir anlaşmazlık yok yani. Son 1 yıldır bişeyler değiştiyse bilemem tabii.


Soru - Arkadaşlar ben de GPRS ile girmek istiyorum, bunu nasıl yapacağım ve hangi donanımlara gereksinimim var? Standart A1200'üm var.

>> Amiga ile internete girebilmek için en az 6 MB RAM ve HDD olması gerekiyor. Ve tabi seri porttan takılan bir external modem ya da seri GPRS kablolu bir CEP Telefonu. Yazılım olarak da DialUP çevirici MiamiDX ya da GENESIS kuracaksın. Browser gösterici olarak da 3 tane seçeneğin var: IBrowse, AWeb3.X ve Voyager. Chat için BlackIRC, AmiRC, STRICQ. Cep Telefonu olarak da Siemens tavsiye ederim. Amiga DialUP programları bu markada hiç problem çıkarmıyor. Amiga'da GPRS bağlantı PC tabanlı bir makinadan %60-70 daha hızlı çalışıyor ve Amiga'da PC'deki gibi hatta duraklama problemi çok az oluyor. Bunu da sanırım Amiga'nın muhteşem custom chip mimarisine borçluyuz.

>> Yapmanız gereken tek şey telefonunuzu seri kablo ile Amiga'nıza bağlamak ve Genesis'teki modemlerden uyanı seçmek. Üstelik pisideki gibi ayar yapmanız da gerekmiyor. Siemens C55 + Amiga + Telsim mükemmel üçlü.

>> NOKIA 7250i + Telsim + AMIGA ... Tavsiye ederim..


Soru - Amiga ile ADSL kablo modem bağlantısı nasıl oluyor? Hangi modemleri kullanabiliyoruz?

>> Amiga'dan ADSL ile bağlanmak için,
- Ethernet Kartı.. (PCMCIA ya da PCI)
- Miami-Deluxe Registered Sürümü
- ADSL-Modem
ftp://ftp.nordicglobal.com/pub/miami/miamipppoe17.lha bir de bu update lazım...
Aslında en kolay AmigaOne ile çünkü, AmigaOne'da 3COM 100MBit Ethernet çıkışı var ve AmigaOS4'ün sisteme entegre edilmiş TCP/IP sistemi Roadshow yazılımı ADSL modem (PPPOE - PPP over Ethernet) desteğine sahip... A1200'e PCMCIA'dan Edimax PCMCIA ethernet kartı takabilirsin ancak 10MBit'in üzerine çıkamazsın.. PCI ethernet takmak istersen AmigaOne'ın yarı fiyatı kadar Mediator PCI Board'u alman gerekir..

>> Dün gece Amiga_Addicts IRC kanalındaki arkadaşların da katkısıyla Amiga1200'ü ADSL hattı üzerinden internete bağlamayı başardım. Artık Amiga1200'de ADSL kullanabiliyorum. Geç saat olduğu için sadece IRC'yi deneme şansım oldu. Diğerlerini Allah kısmet ederse bu akşam deneyeceğim...
Amiga1200'e taktığım NE2000 uyumlu PCMCIA ethernet kartıyla, ZoomX4 modemin ethernet çıkışına bağlantı yaptım. MiamiDX PCMCIA kartı gördü ve network ile ilgili düzenlemeleri yaptı. Sonrasında internete bağlantı gerçekleşmiş oldu.
ZoomX4 modemin ayrıca USB bağlantıya imkan vermesi sayesinde Intel PC'mi de USB'den ADSL'e bağladım. Şu anda hem PC hem Amiga bağımsız olarak Internete bağlanırken, PC ile Amiga arasında da network sağlanmış oldu. AmigaExplorer ile Amiga-PC arasında hızlı şekilde veri alışverişi de gerçekleştirdim.


Soru - Selam, yaw bazı siteler (özellikle banka, aracı kurum vs.) Internet Explorer 5.0 ve üstünde çalışır diyor. Merak ettiğim, Netscape ile bile giremiyorken AmigaOS 4.0 browser'larında nasıl gireceğiz? Bir yolu var mı sizce? Yoksa tek yolu PC emülasyonu mu olucak?

>> Bankacılık işlemleri için en son SSL uyumluluğu gerekiyor... Eğer IE kullanılmıyorsa en iyi çözümleri LinuxPPC'de Mozilla 1.0 RC 2 veya Opera 5 PPC.. Amiga'da Voyager 3.3... Mozilla Amiga'ya bir gün port edilirse AmigaOS'un browser sorunu ortadan kalkar.. Herhalde tamamen PPC AmigaOS ile Mozilla'nın bir gün port edilmesi daha büyük ihtimal 68k'ya port edilmesinden...


Soru - Arkadaşlar bir işe giriştim ama biraz yardıma ihtiyacım var. Amiga'ma Apache server kurdum. Amacım PHP-Nuke ile bir site hazırlayıp yayınlamak ama birçok yerde kaldım.. Özellikle PHP4 ve MySQL kurulum kısmında. Pek bir döküman bulamadım PHP4 ve MySQL'in Amiga üzerine kurulu hakkında. Bu konuda bilgisi olan ya da kaynak bilen birileri var mı? Bana yardımcı olan birileri varsa çok mutlu olacağım. Azmettim yapıcam :) Hatta ileride bir AmigaONE üzerine OS4.0 kurup hosting yapmayı planlıyorum. En kötü ihtimalle Amithlon üzerinden...:) Amiga ile kalın.

>> Merhaba, PHP'nin ayrıca bir kurulumu yok. Apache-PHP'yi kurduysan PHP server'ın da var demektir. Sanırım sen salt Apache indirmişsin. Apache-PHP indirmen gerekiyor. PHP'nin çalışıp çalışmadığını anlamak için herhangi bir browser'da "http://localhost/" yaz. Çalışırsa kurulmuş demektir. MySQL'in de özel bir kurulumu yok. Arşivi açınca startmysqld scripti gerekli şeyleri zaten senin için yapıyor.


Soru - Merhaba, Apache'ye dışardan bağlanamıyorlar. Ben localhost'tan kullanabiliyorum. httpd.conf'ta neyi değiştirmem gerekiyor? Sayfaları kendi IP adresimi girerek görebiliyordum, ama dışarıdan biri kesinlikle bağlanamıyordu. Şu anda da aynı durum. MiamiDX'te IP filter'ları filan da açıyorum tabii ki ama değişen birşey olmuyor.

>> Eğer "http://localhost" ya da "http://127.0.0.1" dışında http:// bağlandığın ISP sana atadığı IP'den bağlanıyorsa diğer kişilerin de bağlanması gerekir. Miami IP filter'i devre dışı bırak ya da reject yerine allow de. En azından kimin hangi portuna bağlandığını görebilirsin.